English Deutsch Français


Aktualności


Dzień Kobiet 2019" - marzec 2019

Ferie zimowe: „Zima za oknem - lato w bibliotece" - luty 2019

Wystawa Malarstwa J. Kopcia - styczeń 2019

SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE - styczeń 2019
Dzień Kobiet 2019 - marzec 2019

Dzień Kobiet 2019

„Kawiarenki tamtych lat a w nich …Kobieta piękną jest”

W Bibliotece od południowych godzin robiło się bardzo gwarno i wesoło, przymglone światło, palące się świece dookoła kwiaty, tak jak za dawnych lat, gdzie w kawiarenkach zbierali się ludzie, aby porozmawiać i spędzić miło czas. „Kawiarenki tamtych lat” - to tytuł przewodni spotkania z okazji „Dnia Kobiet”. W klimat tamtych lat przeniosła nas młodzież z Zespołu Szkół Technicznych ze Strzyżowa, która przygotowała program artystyczny. Uczennice klasy fryzjerskiej nie tylko prezentowały piękne fryzury lat dwudziestych i trzydziestych ale też prezentowały zebranym uczestnikom spotkania modę tamtych lat. Natomiast następna grupa uczniów w sposób profesjonalny wykonała najpiękniejsze piosenki o miłości. Nad całością programu czuwały jak zwykle niezawodne i niezastąpione panie: Katarzyna Hałas, Krystyna Moskal, Alicja Serwińska oraz Marzena Borkowska. Uczennice klas fryzjerskich to: Sandra Jarema, Patrycja Szaro, Wiktoria Fąfara, Katarzyna Szetela, Lidia Karaś, Anna Wójcik, Paulina Śliwa, Kamila Wnek, Angelika Kawa i Natalia Szczepan. Wokaliści: Weronika Jantoń, Elżbieta Konsur, Julia Patruś, Weronika Włosek i Jakub Janusz. Klawisze i akordeon - Rafał Jaworek, obsługa techniczna - Jakub Włodyka. Tradycją stało się już, że z okazji Dnia Kobiet organizowane są pokazy fryzjerskie oraz kosmetyczne, dzięki którym przedstawicielki płci pięknej mogą poczuć się jak gwiazdy wybiegów czy aktorki rodem z Hollywood. We wtorek 5 marca - dzięki staraniom gabinetu kosmetycznego Anny Maciaszkiewicz która nie tylko przedstawiła paniom „codzienny naturalny makijaż”, ale także opowiadała o „Kwiatach ziemi” czyli kamieniach i minerałach w biżuterii. Nie zabrakło też Zakładu Fryzjerskiego „EM” pani Elżbiety Zamorskiej, gdzie udzielana była fachowa porada fryzjerska, oraz była możliwość zakupu profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji naszych fryzur. Dopełnieniem wszystkich atrakcji były piękne rozchodzące się po całej bibliotece zapachy stoiska kosmetycznego AVON, gdzie można było zobaczyć nowości kosmetyczne, poczuć nowe nuty zapachowe
i przetestować perfumy. Nic dziwnego że wszystkie panie piękniały z minuty na minutę, pochłaniając wiedzę przekazywaną im przez profesjonalistki. W przerwach pomiędzy występami panie uczestniczące w spotkaniu brały udział w losowaniu prezentu -niespodzianki.

Organizatorzy zadbali nie tylko o ucztę duchową ale także coś dla ciała. Przepyszne rogaliki i kruchutkie placki w wykonaniu pań z KGW z Żarnowej Janiny Piękoś i Genowefy Pokrywki długo zapadną w pamięci.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim współorganizatorom za tak miły i niezapomniany wieczór. Do zobaczenia za rok!


Marta UtnickaFotorelacja
Zima za oknem - lato w bibliotece

Do góry


Ferie w bibliotece - luty 2019

,,Zima za oknem, lato w bibliotece” - luty 2019

Zima za oknem - lato w bibliotece


Ferie zimowe to czas odpoczynku, relaksu, podczas którego uczniowie ,,ładują akumulatory”, aby pełni energii i zapału do nauki, wrócić do szkoły na kolejne miesiące dzielące ich od wakacji. Słońce, plaża, bujna, tropikalna roślinność z pewnością służą odpoczynkowi, jednak próżno szukać ich w naszym klimacie szczególnie o tej porze roku. Należy zatem pobudzić wyobraźnię i udać się w podróż do ciepłych krajów, gdzie słońca
i niezapomnianych wrażeń nie zabraknie. Z takiej właśnie propozycji skorzystała grupa dzieci, która wzięła udział w tegorocznych zajęciach
w bibliotece. Dzięki bogatemu księgozbiorowi dla dzieci, mogliśmy przenieść się chociaż na chwilę w inne rejony świata, poznając warunki geograficzne, kulturę, sztukę niektórych krajów, jakże odmiennych od Polski.

,,Potyczki literackie, sportowe, teatralne, muzyczne, kulinarne
z kolegami z ciepłych krajów”
zaprowadziły nas do Australii, na kontynent afrykański do Egiptu, do Indii w południowej Azji oraz do Brazylii w Ameryce Południowej. Grupa dzieci w wieku od 6-13 lat we wtorki, środy i czwartki pełna zapału i chęci do zabawy wyruszała z nami- Odjazdowymi Bibliobabkami w podróż po…globusie. Dzięki książkom tj: Mapy -Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata, Podróże marzeń, Księga cudów UNESCO poznaliśmy niektóre zabytki, cuda natury, faunę i florę odwiedzanych miejsc. Opowieści z audiobooka ,,Posłuchajki”
w interpretacji Jerzego Zelnika wprowadziły nas w niezwykły świat baśni z czterech stron świata. Dzieci
z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach i zabawach, które przybliżały im warunki życia ich kolegów z ciepłych krajów. Chętnie poznawały różne techniki plastyczne charakterystyczne dla danego kraju. Stąd też praca inspirowana sztuką kropkową Aborygenów, piramidy ,,usypane” z piasku, rysunek pachnącej, kolorowej mandali wykonany z indyjskich przypraw. Jedynym europejskim akcentem była walentynkowa kartka, której pochodzenie to niemiecka Bawaria.

Podróżniczy misz-masz pełen zagadek literackich, muzycznych, zabaw ruchowych, bogaty w informacje
i ciekawostki poparte prezentacjami dostępnymi w sieci, pozwolił na aktywne pod każdym względem spędzenie czasu wolnego w bibliotece.

Dzieci młodsze również miały swój dzień z książką. W piątek 15-go lutego spotkaliśmy się w Kąciku Malucha
z najmłodszymi czytelnikami. Bajki- zabawki, wesołe historie, zabawy przy muzyce pozwoliły milusińskim poznać bibliotekę.

Na zakończenie ferii dla wszystkich dzieci zorganizowaliśmy Zaczarowany bal, który odbył się w sobotę 23 lutego. Uczestniczyło w nim ok. 50 dzieci wraz z rodzicami. Dzieci pięknie prezentowały się w bajkowych strojach, chętnie tańczyły, brały udział w konkursach i zabawach. Na uczestników niektórych konkurencji czekały pamiątkowe upominki.

Wesoła zabawa szybko jednak dobiegła końca, nasza podróż po świecie również. Czas ferii zimowych jest już poza nami, pora zająć się codziennymi obowiązkami. Miło jednak czasem wrócić wspomnieniami do tych wspólnie spędzonych chwil i obiecać, że spotkamy się znowu za rok!Iwona Bałchan
Ferie Fotorelacja
Zima za oknem - lato w bibliotece
Bal Fotorelacja
Zaczarowany bal


Wideorealacja


Do góry


Wystawa Malarstwa J. Kopcia - styczeń 2019


Wystawa Malarstwa J. Kopcia 2019


Fotorelacja
Wystawa Malarstwa i Poezji w Butelce J. Kopcia
Wideorealacja
Do góry
SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE - styczeń 2019


,, Światowe Dni Judaizmu w Kościele Katolickim odbyły się w Strzyżowskiej Synagodze już po raz dziewiąty. Tegoroczne hasło imprezy to: ROSZ-HA-SZANA – czyli żydowski NOWY ROK i SUKKOT – Radosne Święto Namiotów. - styczeń 2019 „

SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE 2019


Za nami już kolejne spotkanie poświęcone historii strzyżowskich Żydów. Jest to cykliczna impreza, która weszła na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im.
J. Przybosia w Strzyżowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, obyczajów, obrzędów, ze szczególnym uwzględnieniem życia codziennego strzyżowskich Żydów.

Spotkanie otworzyła Marta Utnicka - dyrektor BPGiM witając wszystkich uczestników spotkania historyczno-kulturalnego. Honorowy patronat spotkania jak co roku objął ks. dr Jan Wolak, nie zabrakło też samorządowców z Burmistrzem Strzyżowa Waldemarem Górą oraz licznym gronem Radnych Rady Miejskiej. Swoją obecnością zaszczyciła nas Przewodnicząca Powiatu Strzyżowskiego Małgorzata Skalska-Nieroda wraz
z Radnymi Powiatu, wielu prezesów, dyrektorów, ale przede wszystkim mieszkańców ziemi strzyżowskiej.

Tegoroczne spotkanie miało szczególny wymiar, ponieważ zainaugurowało obchody 70-lecia powstania Biblioteki Publicznej w Strzyżowie. Dyrektor BPGiM przypomniała, jakie tematy już są za nami i co nas dzisiaj czeka, a czekało sporo atrakcji. W klimat akcji wprowadziła uczestników Marzena Łącka, przybliżając charakter tych wyjątkowych Świąt: Rosz-ha-szana – żydowski Nowy Rok i Sukkot – radosne święto namiotów. Pierwsza część spotkania to przedstawienie historii świąt na slajdach. W przerwie na naszą małą scenę wkroczyli wspaniali strzyżowscy artyści; klezmerska muzyka w wykonaniu Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej, Katarzyny Galej, Anny Muszyńskiej, Jolanty Pieczek, Jakuba Fiołka oraz Pawła Harta przeniosła nas w inny świat. Po muzycznej uczcie duchowej na scenie w drugiej części pojawili się aktorzy-amatorzy: rabin, dzieci oraz ich rodzice. Marzena Łącka po kolei przedstawiała zebranym widzom, jakie obyczaje i tradycje panują w rodzinach żydowskich. Matka ogrzewa ręce przy świecy modląc się przy tym, następnie odmawia błogosławieństwo. Ojciec natomiast błogosławi wszystkich domowników poprzez objęcie ich za głowę, następnie odmawia modlitwę i karmi wszystkich chałkami, łamiąc zanurza je w misce z miodem i każdemu podaje do spożycia.

Marzena Łącka w dalszym ciągu opowiada o tradycji żydowskiej, rabin czyta piękną modlitwę po hebrajsku, natomiast Kinga Dulemba czyta wszystkim przypowieść związaną z tym dniem.

Na salę wchodzą żydowskie smakołyki, przygotowane przez KGW w Wysokiej Strzyżowskiej: wspaniały mityczny szabatowy czulent – długo duszony na wolnym ogniu lub w piecu chlebowym gulasz przygotowywany z kaszy, mięsa wołowego, fasoli i cebuli. Warto zaznaczyć, że wszystkie potrawy gotowano
w piątek i przechowywano do następnego dnia w rozgrzanym piecu, tzw. szabaśniku. KGW z Glinika Zaborowskiego przygotowało tradycyjne Holiszki, czyli po naszemu gołąbki, nie zabrakło też tradycyjnego cymesu – marchewka na słodko z cynamonem, pomarańczami, rodzynkami. Na salę zostały wniesione świeżutkie Chałki, którymi mogliśmy poczęstować wszystkich uczestników spotkania.

Podkreślić należy, że coroczne spotkania z okazji Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim organizowane w naszej bibliotece cieszą się bardzo dużą popularnością, ale tegoroczna frekwencja, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Całość spotkania dopełniły wspomnienia, humor i anegdoty związane z kulturą żydowską i tak w miłej atmosferze dobiegło końca kolejne już spotkanie na temat Judaizmu, a wystąpili dla państwa:


REŻYSER SPOTKANIA - MARZENA ŁĄCKA
NARRATOR – KINGA DULEMBA
MATKA - MARTA UTNICKA
OJCIEC - ANDRZEJ WĘDRYCHOWICZ
CÓRKA RUTI - NIKOLA WARZYBOK
SYN JONATAN – KUBA KRÓL
ŻYD I - STANISŁAW PYTKO DLA PRZYJACIÓŁ KUBA
ŻYD II – DARIUSZ KOCZELA
ŻYD III – GABRIEL GĄSIOR

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Fotorelacja
SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE

Do góry

STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry