Informujemy naszych czytelników, że od dnia 16 listopada 2021 roku BPGiM w Strzyżowie przystąpiła do Konsorcjum Podkarpackiego – bibliotek korzystających z serwisu LEGIMI.
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie zachęca do korzystania z bezpłatnego dostępu do zasobów elektronicznych systemu Academica.
,, Nad Niemnem” to tytuł powieści Elizy Orzeszkowej, która w dniu 9.09.2023 czytana była w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Książka, w zamyśle autorki początkowo zatytułowana ,,Mezalians”, ukazała się w roku 1888. Została pozytywnie przyjęta przez krytyków oraz skradła serca czytelników nie tylko współczesnych autorce ale również w kolejnych pokoleniach. Ukazane problemy społeczne, emocjonalne, międzypokoleniowe wydają się być ponadczasowe. Powieść wielowątkowa, w której echa powstania styczniowego są ciągle żywe, z pięknymi i niezwykle plastycznymi opisami przyrody stanowiła bogaty wachlarz możliwości, aby przybliżyć ją współczesnemu czytelnikowi.
Nasza biblioteka po raz kolejny zmierzyła się z wielką literaturą, aby nie tylko wziąć udział w ogólnopolskiej akcji ale również przekazać ważne treści, które utwór niesie. Przenieśliśmy zatem uczestników tego kulturalnego wydarzenia do Korczyńskiego dworu oraz do Bohatyrowiczowskiego Zaścianka. Pokazaliśmy sceny, które niosą ze sobą ponadczasowe przesłanie. W klimat utworu wprowadziła oprawa muzyczna, piękna scenografia oraz stroje czytających. Słoneczna wrześniowa pogoda, wyjątkowo w tym roku sprzyjała nastrojowi, wywołanemu przez narratorów opisujących piękno nadniemeńskiej przyrody. Osoby wcielające się w role wybranych bohaterów utworu, znakomicie przekazały treść czytanych przez siebie kwestii.
Wszystkich, którzy to piękne wrześniowe popołudnie chcieli spędzić w Parku Literackim położonym nieopodal biblioteki na czele ze starostą strzyżowskim Bogdanem Żyburą przywitała dyrektor Marta Utnicka.
Tło historyczne utworu i genezę jego powstania na wstępie przedstawiła Ewa Worek - nauczyciel ZST w Strzyżowie
W poszczególnych scenach utworu wystąpili :
Benedykt - Andrzej Gugała - członek Kręgu Twórczego Arche
Emilia - Katarzyna Ziobro - sołtys wsi Wysoka Strzyżowska
Witold - Maksymilian Gradzik - uczeń LO w Strzyżowie
Anzelm - Jakub Pytko - aktor Teatru ,,Prima Aprilis”
Justyna - Joanna Kiczek - bibliotekarz BPGiM w Strzyżowie
Jan - Gabriel Gąsior - bibliotekarz BPGiM w Strzyżowie
Fabian - Stanisław Bednarz - członek zespołu,, Twierdzanie”
Starzyńska - Marta Utnicka - dyrektor PBGiM w Strzyżowie
Kirłowa - Anna Dziadek - nauczyciel Przedszkola,, Michałki”
Zygmunt - Bartosz Motyka - uczeń LO w Strzyżowie
Różyc - Bartosz Pirga - uczeń ZST w Strzyżowie
Maksym - Adam Woda - pracownik BPGiM w Strzyżowie
Klotylda - Jagoda Dyjak - uczennica LO w Strzyżowie
Elżusia - Daria Szetela - uczennica LO w Strzyżowie
Antolka - Paulina Ruszała - uczennica LO w Strzyżowie
Terenia - Lena Czarnik - uczennica LO w Strzyżowie
Narratorzy : Urszula Mendelowska - nauczyciel LO w Strzyżowie
Ewa Białek - nauczyciel LO w Strzyżowie
Ewa Worek - nauczyciel ZST w Strzyżowie
Iwona Bałchan - z-ca dyrektora BPGiM w Strzyżowie
Piękne piosenki przygotowały uczennice ZST w Strzyżowie - Wiktoria Śliwa, Klaudia Walczyk, Aleksandra Baran, Kinga Zagórska pod kierunkiem pani Justyny Mularskiej - Rusyn
W czasie trwania naszego spotkania z bohaterami ,, Nad Niemnem” dzieci mogły skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Nadleśnictwo Strzyżów oraz bibliotekarzy Dominikę Szetelę i Beatę Haligowską.
O poczęstunek dla uczestników zadbało Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Strzyżowie.
Panowie Leszek Drygaś i Paweł Krok z dk,,Sokół ” czuwali nad nagłośnieniem.
Do wszystkich osób biorących udział w Narodowym Czytaniu oraz tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby to wydarzenie miało taki charakter i wydźwięk kierujemy serdeczne podziękowania.
Świat można przemierzać na wiele sposobów. Środków lokomocji jest także bez liku. W naszej bibliotece wybraliśmy najtańszy, dostępny dla każdego sposób, aby poznać najciekawsze zakątki naszego pięknego kraju. Podczas wakacyjnych spotkań odwiedzaliśmy różne miejsca w Polsce, na które warto zwrócić uwagę podczas letnich wypraw. Bogactwo leksykonów, przewodników, atlasów, jakimi dysponuje biblioteka oraz filmy podróżnicze pozwoliły urozmaicić nasze wędrówki Palcem po mapie. Uczestnicy wakacyjnych zajęć wykazali się dużą znajomością geografii Polski i chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich quizach i zadaniach. Spora grupa spośród wakacyjnych podróżników to zwolennicy warsztatów twórczych. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością przy tworzeniu przestrzennego krajobrazu górskiego, ozdabianiu kamieni czy malowaniu morskiej głębi. Podczas wakacyjnych spotkań w bibliotece nie zabrakło również wesołych, grupowych rozgrywek, literackich łamigłówek i krzyżówek.
Drugi tydzień wakacyjnych spotkań w bibliotece to rajdowa wyprawa do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce. To wyjątkowe, niezwykle ciekawe miejsce popularyzujące naukę. Zwiedziliśmy strefę ekspozycji wewnętrznej związaną z lotnictwem, kosmonautyką, techniką, anatomią, ekologią, zjawiskami fizycznymi i chemicznymi. Nasi rajdowi uczestnicy z zaciekawieniem odkrywali tajniki wiedzy korzystając z 200 interaktywnych eksponatów. Wędrówka po świecie nauki okazała się bardzo interesująca i wyczerpująca. Odpoczynek zapewniła strefa relaksu, a widok startujących i odlatujących samolotów z tarasu widokowego dostarczył dodatkowych wrażeń.
Zwolennicy łamigłówek i mocniejszych przeżyć wybrali się z nami do Rzeszowa, do miejsca pełnego zagadek w Escape Roomie,, ,,WydostanSię”. Dreszczyk emocji towarzyszył każdej z czterech grup, która próbowała rozwiązać zadania znajdujące się w wybranym przez nich pokoju. Była to świetna próba pracy w grupie, gdzie ważne są spostrzeżenia każdego uczestnika. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami, bawiąc się przy tym doskonale. Spacer uliczkami Rzeszowa, lody i chwila relaksu przy fontannie multimedialnej dopełniły całości. Wakacyjne spotkania w bibliotece to tylko namiastka letnich przygód dla naszych najmłodszych czytelników. Wszystkich zachęcamy do podróży, także takich w świecie książek, który jest nieograniczony i daje mnóstwo możliwości.
Rok 2023, to rok jedenastej rocznicy działania Dyskusyjnego Klubu Książki przy Strzyżowskiej Bibliotece. Na comiesięcznych spotkaniach dzielimy się wrażeniami, refleksjami na temat przeczytanych książek oraz piszemy recenzje i relacje ze spotkań, zamieszczane na stronie internetowej i w miesięczniku ,,WAGA i MIECZ”.
Dzięki dobrej współpracy naszej moderatorki Marzeny Midura z Wojewódzkim koordynatorem DKK mamy dostęp do nowości wydawniczych oraz do niezapomnianych spotkań ze znanymi pisarzami, których do tej pory odbyło się jedenaście.
Ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 17-go maja w ramach Tygodnia Bibliotek, którego gościem była znana dziennikarka i pisarka KATARZYNA KUBISIOWSKA, którą serdecznie powitała Iwona BAŁCHAN Z-ca Dyrektorki Biblioteki, dziękując za przyjęcie zaproszenia. Podziękowanie skierowała także do dr Marceliny JANISZ Wojewódzkiej koordynatorki DKK oraz wszystkich zebranych.
Z kolei moderatorka DKK Marzena Midura przybliżyła krótko osobę pisarki.
Katarzyna Kubisiowska ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest dziennikarką m.in. „Tygodnika Powszechnego”. Współautorką książki „Panorama kina najnowszego 1980 – 1995”.
Pisze biografie.
Pisarka bardzo interesująco opowiadała o swojej pracy. Jak powstawały biografie, jak długo trwa zapoznawanie się z bogatym życiem tych ciekawych ludzi.
„PILCH.W SENSIE ŚCISŁYM” - z którym przyjaźniła się za jego życia, ale po napisaniu jego biografii negatywnie odniósł się do niej.
„SZAFLARSKA. GRAĆ , ABY ŻYĆ” – przedstawiła tę niezwykłą kobietę pełną pasji, która swój zwód postawiła ponad wszystko. Taką mogły znać ją tylko najbliżsi – córki.
„VETULANI. PIĘKNY UMYSŁ .DZIKIE SERCE” - wybitny neurolog, współtwórca „PIWNICY POD BARANAMI”, wspaniała rodzina wybitnych naukowców. Dzieje tej wspaniałej rodziny połączone z historią.
„BLISKO, BLIŻEJ. Rozmowy o tym co najważniejsze” – rozmowy z kluczowymi przedstawicielami polskiej kultury, którym stawia nieszablonowe pytania.
„GŁOS. WOJCIECH MANN w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską”. Będzie dalszy ciąg tej rozmowy.
W najbliższym czasie ukaże się książka o Korze, piosenkarce .Pisarka wspomniała również, iż chciałaby napisać książkę o poetce Annie Świerszczyńskiej i Romanie Polańskim. Czekamy z niecierpliwością.
Były pytania i refleksje, ze strony czytelników, dotyczące przeczytanych książek, na które pisarka chętnie odpowiadała.
Na zakończenie Iwona Bałchan , wręczając upominek, podziękowała Pisarce za przybycie i wspaniałe przybliżenie swojej twórczości.
Nie brakło również chętnych do otrzymania autografów w zakupionych książkach.
Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek.
8 - 15 maj to coroczne święto Bibliotek i Bibliotekarzy. Książnice w całym kraju organizują wtedy szereg wydarzeń promujących czytelnictwo. Podkreślają rolę książki przygotowując dla swoich czytelników liczne niespodzianki.
W naszej bibliotece był to również wyjątkowy tydzień.
Rozpoczął się Dniem Bibliotekarza. W tym dniu bibliotekarze w bajkowych strojach czekali na swoich czytelników. Pirat zachęcał do udziału w konkursie ,,Zaszyfrowana niespodzianka” w którym można było sprawdzić swoją wiedzę z zakresu literatury. Na śmiałków czekały ciekawe nagrody. Pippi Pończoszanka oraz Pszczółka Maja dbały, aby w miłej atmosferze czytelnicy wybrali najlepsze dla siebie pozycje. Na najmłodszych czekał kącik kolorowej buzi, w którym pani Dominika wyczarowywała niesamowite bajkowe wizerunki. W tym dniu była również możliwość zwrotu zaległych woluminów – bez konsekwencji.
Kolejny dzień to wyjście bibliotekarzy na zewnątrz. To chęć pokazania, że książkę można czytać w każdym miejscu. Strzyżowski plac targowy okazał się idealnym miejscem, aby przeczytać ,,Na straganie” Jana Brzechwy. Na strzyżowskim rynku zachęcaliśmy do sięgnięcia po utwory patronów roku 2023, Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredro. Odwiedziliśmy również włodarzy naszego miasta Urząd Miejski w Strzyżowie oraz Starostwo Powiatowe w Strzyżowie. W tej literackiej wędrówce po miasteczku, uczestniczył oczywiście Bibliomiś - maskotka naszej biblioteki oraz ulubieniec tych małych i tych dużych czytelników.
Środa to Facebookowy konkurs książkowy” zorganizowany przy współudziale Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Zadaniem uczestników było odgadnięcie trzech tytułów książek, których treść została przedstawiona w formie krótkiego filmu zawierającego symbole oraz fragment tekstu. Laureaci zostali nagrodzeni bonami książkowymi.
Czwartek to wycieczki do biblioteki. Dzieci z Przedszkola Niepublicznego ,,Krasnale” poznały Kącik Malucha, pracę bibliotekarzy w Oddziale dla Dzieci natomiast uczniowie ZST w Strzyżowie historię synagogi i biblioteki oraz zapoznali się z dostępnymi dla nich atrakcjami w Strefie Młodych.
Piątek zarezerwowany był dla najmłodszych czytelników. Odwiedziny w Niepublicznym Przedszkolu Maluszkowo w Dobrzechowie oraz zajęcia w Kąciku Malucha to szereg zabaw z bajkowymi postaciami, które nie tylko bawiły ale również przekazywały cenną wiedzę zawartą w książkach. Tydzień Bibliotek to również liczne spotkania z czytelnikami w Filiach Bibliotecznych na terenie gminy Strzyżów. Lekcje biblioteczne pokazujące pracę biblioteki, przybliżające zawód bibliotekarza, czytanie bajek, liczne konkursy i quizy.
Tydzień Bibliotek to również liczne dowody sympatii ze strony czytelników skierowane do nas, bibliotekarzy. Kwiaty, laurki, serdeczne życzenia to dowód, że zawód bibliotekarza jest potrzebny i doceniany. Za wszystkie ciepłe słowa serdecznie dziękujemy!
27 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych
Po trzyletniej przerwie spowodowanej czynnikami wyższej konieczności, modelarze znów zagościli w Bibliotece Publicznej Gminy I Miasta w Strzyżowie.
Nadkomisarz wystawy Marian Wydro dołożył wszelkich starań, aby po raz 27 pokazać Strzyżowianom dorobek modelarskiej braci.
Modelarze to pasjonaci, którzy swojemu hobby poświęcają wiele lat swojego życia. Niestrudzenie poszerzają swoją wiedzę historyczną, aby stworzyć wierne kopie samochodów bojowych, samolotów, okrętów, figurek przedstawiających różne postacie z dziejów. Nie brakuje również makiet odzwierciedlających wydarzenia historyczne. Nie sposób wymienić je wszystkie. Podczas tegorocznej wystawy można było podziwiać 500 modeli plastikowych i kartonowych. Wszystkie nacechowane wielką dbałością o szczegóły, precyzją i starannością wykonania. Każdy model to perełka sama w sobie, którą autor traktuje niemalże jak swoje dziecko.
Strzyżowska wystawa jest swego rodzaju świętem pasji, wiedzy, cierpliwości. Formuła wystawy, kontynuowana od lat, podczas, której każdy wystawca i model jest ważny i doceniony, przyciąga. To okazja do wymiany doświadczeń, do pochwalenia się tym co piękne i szlachetne. To zainteresowanie, którym można ,,zarazić” młodych ludzi. To możliwość obejrzenia dorobku wielu ludzi. W tym roku było to 130 wystawców. Przyjechali z różnych stron województwa podkarpackiego, małopolskiego i podlaskiego. Wśród nich byli modelarze z Dębicy, Tarnowa, Krosna, Jasła, Sanoka, Brzozowa i Lublina.
Bezsprzecznie jednak, wystawa to zasługa i wypielęgnowane dziecko pana Mariana Wydro. To wyjątkowa osoba na strzyżowskiej mapie niezwykłych postaci. Człowiek wielu pasji i zainteresowań, z olbrzymim dorobkiem osiągnięć sportowych i zawodowych. Osoba niezwykle ciepła, uczynna i dobra. Potrafił zaszczepić pokoleniom pasję do modelarstwa i stworzyć wokół wystawy taką atmosferę, że są osoby, które od 27 lat nieprzerwanie przyjeżdżają do Strzyżowa. Można śmiało powiedzieć, że wystawców na wystawie modelarskiej łączy i scala osoba nadkomisarza Mariana Wydro. Nie szczędzi on czasu i wysiłku, aby wystawę zorganizować, pozyskać sponsorów, dzięki którym każdy modelarz wyjeżdża ze Strzyżowa z pamiątkowym upominkiem. Szczególnie ważne jest to dla dzieci biorących udział w wystawie. To, że ich trud został doceniony stanowi bowiem zachętę do dalszych działań na modelarskim polu. Strzyżowska wystawa modeli od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Podczas jej trwania od 1 do 29 kwietnia odwiedziło ją 1050 osób. Były to wycieczki zorganizowane, którym Pan Marian Wydro przekazywał wiele ciekawych informacji na temat zgromadzonej kolekcji, oraz indywidualni zwiedzający.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy, sponsorom za ich hojność i zrozumienie, modelarzom za ich pasję oraz wszystkie ciepłe słowa skierowane do organizatorów, a przede wszystkim DZIĘKUJEMY Panu Marianowi Wydro za jego zapał i zaangażowanie oraz serce, którym dzieli się niestrudzenie od 27 lat.
Mamy nadzieję, ze spotkamy się za rok na kolejnej, 28 Wystawie Modeli Plastikowych i Kartonowych.
Od 18 do 30 marca w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było obejrzeć makietę kolejową ,, Stacja Strzyżów nad Wisłokiem”.
Autorem tego niezwykłego miniaturowego świata pociągów odzwierciedlonego w najdrobniejszych szczegółach jest Andrzej Witos z Jasła. Modelarz, który swoją pasją zaraził się w dzieciństwie. Wtedy jednak konstruował głównie modele samolotów. Modelarstwem o tematyce kolejowej zainteresował się będąc już po studiach. Marzenia o stworzeniu makiety kolejowej dojrzewały w nim wiele lat. Po obejrzeniu wystawy makiet kolejowych w Krakowie zdecydował powrócić do swojej pasji.
Zbudował makietę składającą się z dziesięciu modułów. Centralnym jej punktem jest wiernie odwzorowany model budynku strzyżowskiego dworca zbudowanego w latach 1889-1890. Można dostrzec również figurki podróżnych czekających na pociąg, zaparkowany nieopodal autobus oraz milicyjny łazik oraz wiele innych elementów przedstawiających okolicę dawnego dworca.
Krajobraz tamtego miejsca odwzorowany w najmniejszych szczegółach robi ogromne wrażenie. Największą jednak atrakcją stanowi jeżdżący tabor kolejowy, parowozy, lokomotywy, wagony.
Miniaturowy świat zbudowany z torów, lokomotyw, wagonów, budynku stacji kolejowej zachwyca wszystkich miłośników historii kolejnictwa i nie tylko. Zaprojektowaną z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i detale makietę obejrzało w naszej bibliotece ponad 1200 osób. Autor w czasie trwania wystawy siedmiokrotnie przyjeżdżał z Jasła, aby osobiście zaprezentować zwiedzającym swoje dzieło.
Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy gościć w naszej bibliotece tak niezwykłego człowieka, który podzielił się z nami swoją pasją i przybliżył historię dotyczącą Strzyżowskiego dworca kolejowego.