.

















  English Deutsch Français


exlibris
Wydarzenia 2014



"Stół Bożonarodzeniowy" - grudzień 2014

Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2014

Priorytet 2 Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" 2014 - listopad 2014

Wieczór Wróżb Andrzejkowych - listopad 2014

"Ulubiona postać bajkowa" - wystawa - listopad-grudzień 2014

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece - listopad 2014

Spotkanie autorskie z Jerzym Fąfarą - listopad 2014

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem - listopad 2014

Alkohol przyczyną wypadków - październik 2014

Spotkanie edukacyjne dla uczniów SP nr 2 w Strzyżowie - październik 2014

Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką - październik 2014

Spotkanie autorskie z Wiesławem Zielińskim - październik 2014

Dzień Głośnego Czytania 2014 - wrzesień 2014

Konkurs plastyczny "Straż Pożarna" adresowany do uczniów Szkoły Podstawowej - październik 2014

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu - konkurs plastyczny - październik 2014

Świat wokół nas - wystawa prac uczniów SOSW w Strzyżowie - wrzesień-październik 2014

Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza - wrzesień 2014

Wystawa prac plastycznych - sierpień 2014

Wakacje w bibliotece - lipiec 2014

STRZYŻOWSKA BIBLIOTEKA NAGRODZONA ZA "OSKAROWĄ MAJÓWKĘ" - lipiec 2014

Tydzień z Franklinem - czerwiec 2014

Dzień Dziecka "Na Jubileuszowo" - czerwiec 2014

Promocja książki Zdzisławy Górskiej "PONAD CZASEM. Święty Jan Paweł II" - maj 2014

"65 lat minęło..." - maj 2014

"Oskarowa Majówka z Biblioteką" - maj 2014

Kiermasz Wielkanocny - kwiecień 2014

Konkurs plastyczny "Biblioteka - wczoraj - dzisiaj - jutro" - kwiecień 2014

21 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2014 - marzec-kwiecień 2014

Wieczór poetycki Wiktora Bochenka i Marty Zdrady - luty 2014

"Z książką na wesoło" - wystawa - luty-marzec 2014

,,Bajkowy bal karnawałowy” - luty 2014

ZIMOWE FERIE W BIBLIOTECE - styczeń 2014

Obyczajowość i kuchnia żydowska - spotkanie historyczno-kulturalne - styczeń 2014

Wystawa obrazów Zygmunta Zabłyszcza - grudzień 2013 - styczeń 2014











"Stół Bożonarodzeniowy" - grudzień 2014


Stół Bożonarodzeniowy        II edycja Konkursu na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy” połączony z kiermaszem dekoracji świątecznych odbyła się 09 grudnia 2014 w BPG i M w Strzyżowie. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia było Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie wraz z Czarnorzecko-Strzyżowską Lokalną Grupą Działania. W tym roku konkurs miał charakter imprezy powiatowej.

       W konkursie na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy” wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Strzyżów: z KGW z Żarnowej, KGW z Glinika Zaborowskiego, KGW z Grodziska, KGW z Wysokiej Strzyżowskiej –górnej, KGW z Wysokiej Strzyżowskiej – dolnej, takie ale także Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Frysztackiej reprezentując gminę Frysztak, KGW z Oparówki reprezentując gminę Wiśniowa, KGW z Pstrągowej reprezentującej gminę Czudec oraz KGW z Lutczy reprezentujące gminę Niebylec. Spotkanie to miało na celu, przekazanie następnym pokoleniom tradycji i zwyczajów naszych babć i dziadków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Przedstawiciele poszczególnych gmin prezentowali swoje Bożonarodzeniowe stoły, na których widniały tradycyjne świąteczne potrawy, opowiadając przy tym o zwyczajach, jakie panowały w ich miejscowościach.

       W świąteczny klimat wprowadziła nas młodzież z Klubu Książki i Biblioteki „Jest taki dzień” wykonały dla wszystkich uczestników imprezy Agnieszka Markowska i Wiktoria Zapała, natomiast wiersz „Opłatek” wyrecytowały; Natalia Piątek, Joanna Gorzynik oraz Natalia Czyż krótkie wystąpienie młodzieży zakończyła Karolina Warchoł piękną pastorałką „Cicha Noc”, do której dołączyli się wszyscy uczestnicy spotkania. Natomiast w klimat bożonarodzeniowych tradycji i obrzędów wprowadzili nas sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Godowej przedstawiając obrzęd „Jasełek”, wszyscy uczestnicy spotkania włączyli się w wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

       Komisja w składzie: Nina Opic – rzeszowska poetka, socjolog, Barbara Modliszewska – pedagog szkolny Liceum Ogólnokształcącego, Anna Bełch – pracownik CzSLGDz, Mariusz Kawa – Burmistrz Strzyżowa, Paweł Midura - Z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzyżowie, Grzegorz Tomaszewski - radny powiatu strzyżowskiego. Przed członkami komisji stało bardzo ważne zadanie, wybranie najpiękniejszego stołu bożonarodzeniowego i spróbowanie, co najmniej czterech potraw z każdego stoiska. Kiedy komisja bardzo ciężko pracowała wszyscy uczestnicy spotkania wymieniali doświadczenia i kosztowali wspaniale przygotowanych potraw, zawiązywały się nowe kontakty i przyjaźnie.

       Po burzliwych obradach komisja postanowiła wyróżnić równorzędnie wszystkich wystawców za udział przyznając im sprzęt kuchenny w postaci Szynkowarów. Ponadto przyznane zostały nagrody:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich (a mówią o sobie „Młodych”) - Pstrągowa,

Dwa II miejsca:

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Wysoka Strzyżowska – górna
II miejsce – Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Frysztackiej

Dwa III miejsca:

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Lutczy
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Żarnowej

Komisja wyróżniła cztery potrawy:

1. „Kasza na słodko” – KGW Glinik Zaborowski
2. „Ryba po grecku” – KGW Oparówka
3. „Barszcz z uszkami” – KGW Wysoka Strzyżowska – dolna
4. „Ryba z sosem koperkowym” – KGW Grodzisko

       Nagrodę specjalną ufundował V-ce przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie Paweł Midura dla KGW w Pstrągowej za „Kutię z makaronem”.

      Komisja gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym zauważając duże zaangażowanie wszystkich uczestników konkursu w przygotowanie i wyeksponowanie tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych.

       W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Strzyżowa Mariuszem Kawą, Jerzym Batorem –przew. Rady powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Boguchwale, ks. Dziekan Jan Wolak, Józef Dzindzio – radny powiatu Strzyżowskiego, Marek Rysz – Z-ca powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, Monika Bober – dyr. Muzeum samorządowego w Strzyżowie, Adam Kluska – wieloletni dyr. BPGiM, Wiktor Bochenek dyr. OK w Niebylcu, Bożena Niemiec dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Strzyżowie, przedstawiciele Rady Miejskiej w Strzyżowie w osobach Marzena Midura, Andrzej Pająk

       Na zakończenie Marta Utnicka dyr. BPGiM podziękowała wszystkim uczestnikom spotkania za wspólne spędzenie czasu i zaprosiła na przyszły rok na III edycję Najpiękniejszego Stołu Bożonarodzeniowego. Całe spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy chętnie degustowali przygotowane Bożonarodzeniowe smakołyki słuchając kolęd i pastorałek.


Opracowała: Marta Utnicka
Stół Bożonarodzeniowy


Do góry



Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2014


Mikołajki w Bibliotece        Święty Mikołaj to długo oczekiwany gość zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Każdy przecież lubi być obdarowywany, a jeśli jeszcze związana jest z tym jakaś tajemnica to przyjemność jest podwójna. Dzieci cieszą się z otrzymanych prezentów, a dorosłym sprawia radość ta nić porozumienia między nimi, a tym szczególnym Świętym.

       Jak co roku 5 grudnia o godz. 16-tej Mikołaj przybył do Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. Jako, że zebrała się ich liczna grupa i prezenty były wyjątkowo okazałe, poprosił o pomoc Śnieżynki. Zanim jednak rozdał dzieciom paczki wysłuchał wierszowanej prośby Śnieżynek, które w imieniu wszystkich dzieci namawiały go, aby przychodził nie tylko zimą, ale także podczas innych pór roku. Niestety Mikołaj wytłumaczył dzieciom, że przygotowywanie prezentów to bardzo żmudny proces i może być zrealizowany dopiero pod koniec roku kalendarzowego. Od wieków jest to tradycją, więc dzieci cały rok muszą być grzeczne. Z tego najbardziej cieszą się dorośli. Mikołaj, korzystając z tego, że znalazł się w bibliotece przeczytał dzieciom bajkę. Dzieci z kolei zrewanżowały się zabawą z Mikołajem. Nadszedł czas rozdawania prezentów. Wszystkie dzieci zostały hojnie obdarowane. Nie zabrakło wspólnych zdjęć z tym sympatycznym gościem, który choć z żalem, musiał się pożegnać, gdyż czekała go daleka droga i pracowity czas, aby dotrzeć do wszystkich grzecznych dzieci. I tu apel do dorosłych – pomóżmy Mikołajowi - każdy z nas może być ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM.


Opracowała: Iwona Bałchan
Ulubiona postać bajkowa


Do góry



Priorytet 2 Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" 2014 - listopad 2014


       Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie w 2014 roku wzięła udział w programie: Priorytet 2 Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" 2014. W ramach tego zadania zakupiono 788 książek dla Oddziału dla dzieci.

       Lista zakupionych książek znajduje się TUTAJ

Do góry



Wieczór Wróżb Andrzejkowych - listopad 2014


Wieczór wróżb andrzejkowych w bibliotece        Jak co roku w okolicach dnia Św. Andrzeja zbieramy się w bibliotece, aby zgodnie z tradycją andrzejkową poznać choćby w części to co przyniesie nam los w przyszłości. Oczywiście z dużą dozą humoru i przymrużeniem oka podchodzimy do tego co nam wywróży Cyganka lub pokażą karty. Każdy chciałby być szczęśliwy, bogaty, mieć u boku wymarzonego ukochanego. No, ale cóż, nie zawsze wróżba jest dla wszystkich łaskawa. Może kolejny rok przyniesie za to sukcesy w szkole lub podróże. Wszystko zależy od interpretacji. Jak zwykle duża wyobraźnia jest potrzebna, aby rozpoznać cień figury z roztopionego wosku. Szybsze bicie serca wywołała z pewnością wróżba z butami. Chociaż wiek uczestników nie wskazywał na zmianę stanu cywilnego to każdy był ciekawy kto będzie tym szczęśliwcem. Śmiechu i radości było jak zwykle dużo, trzeba było jednak wrócić do rzeczywistości. Cały rok mamy przed sobą aby chociaż niewielka cząstka z tego co wywróżyliśmy sobie spełniła się. Szczęściu trzeba pomóc!


Opracowała: Iwona Bałchan
Wieczór wróżb andrzejkowych w bibliotece


Do góry



"Ulubiona postać bajkowa" - listopad-grudzień 2014


Ulubiona postać bajkowa        Od 17 listopada do 3 grudnia w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było podziwiać prace plastyczne przedstawiające ,,Ulubioną postać bajkową”. Autorami prac byli uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie.

       Prace wykonane były z dużą starannością, ukazywały niezwykłą inwencję twórczą dzieci. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

       3 grudnia na godz. 9 odbył się finisaż tej wystawy, na który zaprosiliśmy twórców tych prac wraz z paniami opiekunkami i kolegami. Dzieci chętnie opowiadały o swoich dziełach. Mogli poczuć się jak prawdziwi artyści. Niespodzianką dla nich był odświętnie wystrojony Bibliomiś, który przygotował dla nich drobne upominki. Dzieci odwdzięczyły się piękną recytacją wierszy znanych autorów literatury dziecięcej. Czas spędzony w bibliotece minął w bardzo miłej atmosferze. Dzieci chętnie bawiły się z Bibliomisiem oraz korzystając z okazji zwiedziły bibliotekę i wysłuchały krótkiej lekcji historii w części muzealnej dawnej synagogi. Dziękujemy dzieciom za udział w naszej akcji oraz opiekunom za zaangażowanie i opiekę nad małymi artystami.


Opracowała: Iwona Bałchan
Ulubiona postać bajkowa


Do góry



Światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece - listopad 2014


Światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece        Każdego roku 25 listopada Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie obchodzi święto niedźwiadka - pluszowej zabawki, która jako jedyna ma swój dzień. Jest nie tylko ulubioną Przytulanką dzieci na całym świecie ale także, bohaterem wielu bajek dla dzieci. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek to najbardziej znane postacie dziecięcej literatury. O nich, jak również innych, znanych i mniej znanych misiach przygotowaliśmy zajęcia dla dzieci z okazji tego miłego święta.

       W tym roku dzień ten obchodziliśmy nietypowo. Odkąd zamieszkał z nami nasz Bibliomiś stał się ulubioną postacią naszej biblioteki. Misiowe święto było więc głównie dla niego. Postanowił więc odwiedzić swoich najmłodszych przyjaciół. Był główną atrakcją przedszkolaków podczas obchodów tego święta w Miejsko-Gminnym Przedszkolu Publicznym w Strzyżowie. Wszystkie dzieci miały możliwość potańczyć z naszym Bibliomisiem oraz do woli się do niego poprzytulać.

       Po krótkim odpoczynku udał się do Miejskiego Zespołu Szkół gdzie w bibliotece szkolnej uczestniczył w lekcji bibliotecznej przygotowanej dla uczniów klas II SP nr 2 z tej właśnie okazji. Była to akcja wspólnie przygotowana z panią Jadwigą Baran z biblioteki szkolnej, której serdecznie dziękujemy za współpracę. Dzieci wykazały się dużą znajomością ,,misiowych” bohaterów książkowych oraz wiedzą na temat niedźwiedzi żyjących w naturalnych warunkach w różnych zakątkach ziemi. Zachęcone przez Bibliomisia chętnie się gimnastykowały i tańczyły. Taką Przytulankę każde dziecko chciałoby mieć w domu.

       Strzyżowski Bibliomiś, można śmiało powiedzieć stał się ulubieńcem nie tylko strzyżowskich dzieci. W listopadzie odwiedził także uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrzechowie i Gliniku Charzewskim oraz przedszkolaków w Dobrzechowie i Czudcu.

       Wszędzie spotkał się z serdecznym, wręcz entuzjastycznym przyjęciem i można nieskromnie powiedzieć, że 25 listopada to przede wszystkim Święto Bibliomisia, który kocha wszystkie dzieci i wykorzystuje każdą okazję, aby się z nimi spotkać.


Opracowała: Iwona Bałchan
Światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece


Do góry



Spotkanie autorskie z Jerzym Fąfarą - listopad 2014


Spotkanie autorskie z Jerzym J. Fąfarą        12 listopada o godz. 16 gościliśmy w naszej bibliotece Jerzego Janusza Fąfarę – poetę, prozaika, scenarzystę, autora wielu słuchowisk radiowych. Najnowsze - Drabina do nieba jest publikowane na antenie Polskiego Radia Rzeszów od 2013. Jego akcja rozgrywa się w Rzeszowie- mieście rodzinnym autora.

       "Pomruk” to tytuł najnowszej książki autora, która ukazała się w 2014 roku. Jest to powieść biograficzna będąca opowieścią o życiu niezwykłego człowieka profesora Franciszka Chrapkiewicza-Chapevilla. Spotkanie z naszym gościem ściśle wiązało się z jego pracą nad tą niezwykłą książką. Sylwetkę naszego gościa przedstawiła dyrektor BPGiM w Strzyżowie Marta Utnicka.

       Wprowadzeniem do tematu był film ,,Franek, czyli le professeur Francois Chapeville”. Mogliśmy bliżej poznać życie tego genialnego biochemika, współpracownika noblistów, odkrywcy RNA, który jest najwybitniejszym żyjącym człowiekiem z podkarpackim rodowodem. Chociaż od ponad 60 lat mieszka we Francji bardzo mocno związany jest z Polską, Ziemią Strzyżowską, a w szczególności Godową- miejscem swojego urodzenia. Po obejrzeniu filmu swój hołd dla tego wybitnego naukowca wyrazili uczniowie Strzyżowskiego LO przedstawiając program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Violetty Wietechy.

       Jerzy J. Fafara można śmiało powiedzieć miał to szczęście, że osobiście poznał profesora, zdobył jego zaufanie i pozwolenie, aby opisać jego życie. O swoim pobycie we Francji i pracą nad tą niezwykłą powieścią ciekawie opowiadał podczas naszego spotkania. Warto przeczytać tę książkę, której najlepszą recenzję wystawił sam bohater. Profesor Chrapkiewicz w pełni zaakceptował treść powieści i powiedział "Nigdy nie przypuszczałem, że ostatnią książkę jaką w życiu przeczytam będzie książka o mnie. Warto było żyć!” . Spotkanie z Jerzym J. Fąfarą na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników i zaowocuje przeczytaniem tej ciekawej książki, którą nie tylko warto przeczytać ale można śmiało powiedzieć – trzeba!


Opracowała: Iwona Bałchan
Spotkanie autorskie z Jerzym J. Fąfarą


Do góry



Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabik - listopad 2014


Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem        6 listopada był dla naszych najmłodszych czytelników dniem wyjątkowym. Naszą bibliotekę odwiedził bowiem Wiesław Drabik – jeden z najpoczytniejszych w Polsce autorów literatury dziecięcej. Napisał ponad 180 tekstów dla dzieci, które bawią i uczą zarówno dzieci jak dorosłych. W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób. Byli to uczniowie kl. I - III Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie wraz z opiekunami oraz mali czytelnicy z rodzicami. Nasz gość to pełen ciepła i humoru człowiek, który rymy i żarty sypie niemalże z rękawa, więc nie było problemu z nawiązaniem kontaktu z dziećmi.

       Można powiedzieć śmiało, że spotkanie przebiegło w formie dialogu z widownią. Dzieci odpowiadały na zagadki, recytowały wspólnie z autorem niektóre jego bajki, wymyślały rymy. Za odwagę i dobrą odpowiedź otrzymywały naklejki i zakładki do książek. Jeden z uczestników - Oliwier, który wykazał się najlepszą znajomością bajek autora otrzymał pamiątkową książeczkę z dedykacją.

       Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak powstają książeczki, co jest inspiracją do napisania kolejnych, kto wykonuje ilustracje, jaka jest ich droga do rąk czytelników. Autor zaprezentował także swój pierwszy wiersz napisany dla córki i opowiedział jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Odpowiedział na wiele pytań zadanych przez młodych czytelników, złożył dedykacje na zakupionych przez dzieci książeczkach. Spotkanie z charyzmatycznym twórcą wesołych i pouczających bajek dla dzieci na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników i zachęci do czytania jego utworów, których czytanie daje dużo przyjemności zarówno dzieciom jak też i rodzicom. A tym, którzy czuli niedosyt podczas spotkania zdradzimy, że Wiesław Drabik obiecał odwiedzić jeszcze naszą bibliotekę i spotkać się z naszymi fantastycznymi małymi czytelnikami!


Opracowała: Iwona Bałchan
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem


Do góry



Alkohol przyczyną wypadków - październik 2014


Spotkanie edukacyjne dla uczniów SP nr 2 w Strzyżowie        „Alkohol przyczyną wypadków” to tytuł akcji zorganizowanej przez naszą bibliotekę w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.

       Akcja była skierowana do uczniów klas gimnazjalnych. Jej celem było uświadomienie młodym ludziom zagrożeń wynikających z nadużywania alkoholu oraz aktywizacja i integracja społeczeństwa wokół zasady : piłeś-nie jedź!

       Do współpracy zostali zaproszeni Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Strzyżowie, Miejski Zespół Szkół w Strzyżowie.

       Akcja trwała od września do października. We wrześniu został ogłoszony konkurs plastyczny ,,Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, który rozpropagowany przez nauczyciela plastyki MZS w Strzyżowie Annę Misiurę zaowocował pięknymi pracami. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było spotkanie zorganizowane w naszej bibliotece w dniu 20 października o godz.12-tej.

       W spotkaniu uczestniczyła 90 osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej wraz z dyrektorem MZS w Strzyżowie Januszem Włodyką i nauczycielami. Wśród zaproszonych byli burmistrz Marek Śliwiński, Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie Robert Makowiec wraz z oficerem prasowym Katarzyną Ciubą, oraz policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie Waldemar Pieniowski i Paweł Grześ. Państwową Straż Pożarną w Strzyżowie reprezentowali Komendant Powiatowy Piotr Rędziniak i Paweł Ruszel. Nad całością czuwała pedagog Barbara Modliszewska z LO w Strzyżowie.

       Goście z WKP w Rzeszowie przedstawili młodzieży prezentacje oraz filmy pokazujące brawurę, bezmyślność i brak wyobraźni uczestników ruchu drogowego oraz wynikające z tego konsekwencje. Młodzi ludzie dowiedzieli się jak niebezpieczna może być szybka jazda i jazda pod wpływem alkoholu.

       Strażak Paweł Ruszel w sposób bardzo obrazowy przedstawił zebranym zasady udzielania pierwszej pomocy i przybliżył pracę strażaków podczas wypadków drogowych.

       Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, odpowiadała na liczne pytania zadawane przez prowadzących. Ich wiedza i odwaga została nagrodzona upominkami.

       Na koniec spotkania dokonano podsumowania konkursu plastycznego pt. "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, który został przeprowadzony w ramach naszego przedsięwzięcia. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano upominki. Były również rozdawane odblaski i pamiątkowe breloczki. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a wiadomości, które zostały przekazane uczestnikom na pewno na długo pozostaną w pamięci.


Opracowała: Iwona Bałchan

Do góry



Spotkanie edukacyjne dla uczniów SP nr 2 w Strzyżowie - październik 2014


Spotkanie edukacyjne dla uczniów SP nr 2 w Strzyżowie        21 października o godz.10-tej w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie. Spotkanie zorganizowane zostało w formie pogadanki przygotowanej przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji.

Policjanci Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podinsp. Waldemar Pieniowski oraz asp. Paweł Grześ przedstawili dzieciom prezentacje i filmiki obrazujące niebezpieczne sytuacje na drodze z udziałem dzieci, uczące właściwych, bezpiecznych zachowań na drodze. Zapoznano dzieci z koniecznością noszenia elementów odblaskowych i pokazano jak ważne dla bezpieczeństwa na drodze jest ich posiadanie. Strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie mł.asp. Paweł Ruszel w sposób bardzo obrazowy zapoznał dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy i przybliżył rolę strażaków podczas wypadków drogowych. Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie Katarzyna Ciuba uczyła dzieci prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Dzieci chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzących. Ich wiedza została nagrodzona upominkami.

Na koniec spotkania nastąpił bardzo miły dla dzieci moment spotkania. Odbyło się bowiem podsumowanie konkursu plastycznego ,,Straż Pożarna” ogłoszonego we wrześniu dla uczniów Szkoły Podstawowej organizowanego przy współudziale biblioteki szkolnej MZS w Strzyżowie. Inspiracją do wykonania prac były przeczytane książki o strażakach, pożarach i ich zapobieganiu. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, aby spośród 111 prac, które wpłynęły wybrać najlepsze. Przyznano nagrody w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia. Przewodniczący komisji Komendant Powiatowy PSP w Strzyżowie st. bryg. Piotr Rędziniak wraz z członkami komisji : Katarzyną Ciubą – oficerem prasowym Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie, Barbarą Modliszewską- pedagogiem szkolnym w LO w Strzyżowie oraz Anną Misiurą- nauczycielem plastyki w MZS w Strzyżowie wręczyli nagrody laureatom konkursu.

       Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń i wiadomości tak bardzo potrzebnych, aby bezpiecznie zachować się zarówno na drodze, jak w domu i szkole, wyposażeni w pamiątkowe breloczki, pożegnali się z nami obietnicą dalszych spotkań w bibliotece.


Opracowała: Iwona Bałchan

Do góry



Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką - październik 2014


Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką        W jesienne popołudnie 15 X 2014r. w BPGiM w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie z młodziutką 26-letnią pisarką, Olgą Rudnicką. Gospodyni spotkania, moderatorka DKK Marzena Midura na wstępie przedstawiła gościa zgromadzonym miłośnikom literatury pięknej. Pani Olga urodziła się i mieszka w Śremie, powiatowym mieście nad Wartą, na południe od Poznania. Ukończyła wydział pedagogiki w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu i pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. W roku 2008 wydała swą pierwszą książkę pt. „ Martwe Jezioro”, a obecnie ma w swoim dorobku 9 wydanych, poczytnych utworów: „ Czy ten kot to pies?”, „ Zacisze 13”, „ Zacisze 13. Powrót”, „Lilith”, „Natalii 5”, „ Cichy wielbiciel”, „Drugi przekręt Natalii”, „ Fartowny Pech”. Zgromadzeni w bibliotece czytelnicy, w tym członkowie DKK ze zdumieniem patrzyli na osobę o wyglądzie nastolatki, ubraną w zwykły T-shirt i „ rurki”, która po kilku chwilach przerwała wypowiedź organizatorki spotkania, chcąc osobiście opowiadać o sobie i swoim twórczym, aktywnym życiu. Uroczo uśmiechnięta; chciałoby się rzec „ cała w skowronkach”, odgarniająca zgrabnie co chwila opadający na czoło niesforny kosmyk ciemnych, lśniących włosów, pełna dynamizmu, spontaniczności i pozytywnych emocji wtajemniczała przybyłych gości w najgłębsze zakamarki swojego życia i twórczej pracy. Obdarzona niespożytą energią, ogromną wyobraźnią, radością życia, miłością do świata i ludzi Rudnicka funkcjonuje niejako w dwóch rzeczywistościach, tej realnej, gdzie niesie pomoc osobom niepełnosprawnym, spotyka się ze znajomymi, tańczy w rytm melodii latynoamerykańskich, jeździ konno, trenuje ju-jitsu i kick-boxing, i tej drugiej: rzeczywistości świata przedstawionego przez wykreowanych przez siebie bohaterów książek, gdzie roi się od mrożących krew w żyłach wątków kryminalnych, które komplikują im życie, a jednocześnie są bodźcem do działania i na własną rękę rozpracowywania okoliczności i motywów zagadkowych morderstw czy odnajdywania skrzętnie ukrytych skarbów. I tutaj nasuwa się pytanie: skąd pani Olga znajduje czas na realizowanie wszystkich swoich pasji??? Ano wyjaśniła szacownemu gremium, że im więcej ma spraw „na głowie”, tym więcej ma w sobie energii, chęci i sił do działania. Pisarka stwierdziła, z rozbrajającą szczerością, iż talent a także osobliwy” charakterek” odziedziczyła po swej ukochanej babci, o której mówi: „ moja kochana bunia”. Owa „kochana bunia” była zagorzałym widzem wszelkiego rodzaju programów i filmów sensacyjnych w TV. Nie tylko patrzyła w ekran telewizora, ale niczym podekscytowany kibic piłki nożnej aktywnie pomagała pokonać groźnych przestępców, dopingując przedstawicieli prawa okrzykami typu: „trzepnij go”, „walnij go”, itp. Odziedziczone geny, ogrom poznanych historii z Chmielewskiej, Gerritsena, Deavera, Cobena i wielu innych twórców oraz bogata wyobraźnia, a także realna rzeczywistość, a raczej jej ciemna strona, stanowią dla Rudnickiej inspirację do tworzenia pasjonujących opowieści naszpikowanych kryminalnymi wątkami. Dziewczyna musi pisać, gdyż patrzy na świat przez pryzmat swej wybujałej wyobraźni, która podszeptuje jej ciekawe scenariusze, a talent literacki, żywiołowość i inteligencja poparte rzetelną pracą owocują niesamowitymi opowieściami z dreszczykiem. I co jeszcze? Wspomniana wyobraźnia sprawia, ze nawet w pustym pokoju pani Olga wietrzy osobnika „spod ciemnej gwiazdy”, który czyha pod łóżkiem, za kotarą lub w szafie. Kładąc się spać, naciąga kołdrę po uszy, wypełnia luki pomiędzy ścianą a łóżkiem, bo…o zgrozo! Przecież stamtąd mogą wypełznąć straszliwe szpony, obślizłe macki czy inne odnóża wyimaginowanych potworów…! No i lustra. Pisarka boi się luster-wszak pamiętamy, że istnieje świat po ich drugiej stronie! W przedziale pociągu, patrząc na towarzysza podróży nieustannie dedukuje ( niczym Sherlock Holmes w spódnicy) i krok po kroku tworzy jego obraz jako przestępcy najcięższego kalibru niczym bohaterowie Hitckoka, A. Christie czy A.C Doyle’a. Takie bogactwo ukierunkowanych przeżyć wewnętrznych zagania Olgę Rudnicką do ukochanego „grobowca”(własny gabinet), gdzie daje upust swej ekspresyjnej osobowości. Budując drobiazgowo postaci swych dzieł, wikłając w nieprawdopodobne sytuacje, komplikuje ich codzienność i daje pomysły do zaskakujących przedsięwzięć bez względu na ich stopień trudności. Autorka „ Lilith” mówi „ Proszę państwa ja kocham swoje bohaterki”. Można nawet pokusić się o hipotezę, że nie tylko kocha, ale żyje obok nich, a nawet z nimi. Twórczyni 9-ciu kryminałów przy całej swej spontaniczności, dynamiczności, elektryzującym sposobie bycia odznacza się skromnością i pokorą wobec jakości swego pisarstwa. Mówi, że ciągle się uczy, profesjonaliści czuwają nad każdym elementem powstających utworów: prawdopodobieństwem zdarzeń, językiem i stylem ( w karkołomnej gospodzie, mogłaby np. zmienić kolor oczu bohatera z ciemnego w I rozdziale na niebieski w III). Jakżeby inaczej wszak każdy diament wymaga długotrwałego i precyzyjnego oszlifowania.

       I tak w czasie jesiennego popołudnia byliśmy oczarowani osobowością Olgi Rudnickiej, o której można śmiało powiedzieć, ze jest godną następczynią Joanny Chmielewskiej. Kryminały pisane z dużą dozą humoru ( komizmu postaci, słownego, sytuacyjnego) dają czytelnikowi wytchnienie od często smutnej i brutalnej(?) rzeczywistości, pozytywnie nastrajają do otaczającego świata, budzą zainteresowanie. Na pewno ten czy ów czytelnik mógłby powiedzieć, że są lekiem na całe zło. Ciągle wracam pamięcią do spotkania z pisarką i nurtuje mnie myśl i ciekawość; co też ta młoda, zdolna autorka „coś jeszcze zmaluje”?!....brrr….aż „strach się bać”! Na koniec jeszcze informacja: są przymiarki do zekranizowania „Natalii 5”. Będziemy czekać z niecierpliwością. Tylko błagam- pani Olgo! niechże Nataliami nie będą dzisiejsze tzw. celebrytki. Czytajmy książki Olgi Rudnickiej ze Śremu. Na prawdę warto.


Opracowała: Zofia Godek Łopatkowa
DKK przy BPGiM w Strzyżowie
Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką


Do góry



Spotkanie autorskie z Wiesławem Zielińskim - październik 2014


Spotkanie autorskie z Wiesławem Zielińskim

       8 października 2014r. o godzinie 16-tej Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie była organizatorem spotkania autorskiego z Panem Wiesławem Zielińskim – poetą, prozaikiem, eseistą, krytykiem literackim, dziennikarzem prasowym i radiowym.

       Zadebiutował wierszem „Geometria” zamieszczonym w rzeszowskim magazynie młodzieżowym „Prometej”. Pierwszy tomik poezji „Zabawa w dorosłych” opublikował w 1979 roku. Był pomysłodawcą ustanowienia Literackiej Nagrody Złote Pióro przyznawanej przez rzeszowski oddział od 1992 roku oraz nagrody za najwybitniejsze osiągnięcia światowej i krajowej literatury Diamentowe Pióro przyznawanej z okazji jubileuszów istnienia oddziału ZLP w Rzeszowie.

       Na spotkaniu poeta przedstawił swoje utwory literackie dotyczące Ziemi Strzyżowskiej i Podkarpacia. Szczególną uwagę poświęcił wspomnieniom o rodzinnej Kalembinie.

       Spotkanie uświetniła pani Renata Kątnik, która wykonała recital piosenek z tekstami Wiesława Zielińskiego, m.in. song o Rodzinnej Kalembinie, a także piosenki do wierszy podkarpackich poetów.

       W trakcie spotkania zostały przeczytane wiersze autora przez wybranych gości. Poeta chętnie odpowiadał na zadawane pytania.

       Na zakończenie zarówno Pani Renata Kątnik jak i Pan Wiesław Zieliński chętnie rozdawali autografy i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

       Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Spotkanie autorskie z Wiesławem Zielińskim


Do góry



Konkurs plastyczny "Straż Pożarna" adresowany do uczniów Szkoły Podstawowej - październik 2014


Straż Pożarna
       Konkurs organizowany przez BPGiM w Strzyżowie i Szkołę Podstawową nr 2 w Strzyżowie.

Na konkurs wpłynęło 111 prac. Spośród nich 16 prac zostało odrzuconych ze względów formalnych.

W dniu 13 października o godz.15-tej komisja dokonała oceny prac konkursowych.

Komisja w składzie :
Przewodniczący komisji :
1. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie Piotr Rędziniak
Członkowie komisji :
2. Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie Katarzyna Ciuba
3. Pedagog szkolny w Liceum Ogólnokształcącym Barbara Modliszewska
4. Nauczyciel plastyki w Miejskim Zespole Szkół w Strzyżowie Anna Misiura
5. Pracownik Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie Dominika Szetela

Komisja oceniając prace brała pod uwagę następujące kryteria oceny :
zgodność z tematem konkursu, samodzielność wykonania pracy, pomysłowość autora, staranność wykonania.

Dokonano następującego podziału nagród :
Kategoria klasy I- III
I miejsce - Mateusz Nowicki kl. II a
II miejsce - Szymon Paszkowski kl. I d
III miejsce – Patrycja Wiśniowska kl. III a
Wyróżnienia :
Gabriela Gemza kl.III a Kacper Kulik kl. II c - specjalne wyróżnienie przewodniczącego komisji
Kategoria klasy IV-VI
I miejsce – Karolina Warchoł kl. VI b
II miejsce – Natalia Nowak kl. V c
III miejsce – Łukasz Książek kl. V c
Wyróżnienia:
Diana Król kl. IV a
Ola Skalska kl. V b
Jacek Łuszczki kl. V c
Dominika Błażejowska kl. V a


Straż Pożarna


Do góry



Nigdy nie jeżdżę po alkoholu - konkurs plastyczny - październik 2014


Nigdy nie jeżdżę po alkoholu
       Konkurs organizowany w ramach akcji profilaktycznej ,,Alkohol przyczyną wypadków” prowadzonej przez BPGiM w Strzyżowie w ramach ogólnopolskiej akcji,, Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Strzyżowie. Konkurs skierowany był do uczniów Gimnazjum nr1 w Strzyżowie.

Na konkurs wpłynęło 43 prace.

W dniu 13 października o godz.15-tej komisja dokonała oceny prac konkursowych.


Komisja w składzie :
Przewodniczący komisji :
1.Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie Katarzyna Ciuba
Członkowie komisji :
2. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie Piotr Rędziniak
3. Pedagog szkolny w Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie Barbara Modliszewska
4. Nauczyciel plastyki w Miejskim Zespole Szkół w Strzyżowie Anna Misiura
5. Pracownik Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie Dominika Szetela

Komisja oceniając prace brała pod uwagę następujące kryteria oceny :
- zgodność pracy z tematyką, inwencję i pomysłowość autora, sposób i estetykę wykonania pracy

Dokonano następującego podziału nagród :
I miejsce - Ewelina Wałach kl. III e
II miejsce - Sylwia Gaweł kl. III e
III miejsce – Martyna Sękowska kl. III a


Wyróżnienia :
Tomasz Dobek kl. III e
Karolina Frączek kl. III a
Hanna Grądzka kl. III b


Nigdy nie jeżdżę po alkoholu


Do góry



Dzień Głośnego Czytania 2014 - wrzesień 2014


Dzień Głośnego Czytania        Tradycją naszej biblioteki jest spotkanie organizowane 29 września podczas ,,Dnia Głośnego Czytania”. ,,Czytajmy razem” to przewodnia myśl naszego spotkania. Przedszkolacy z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie i uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 słuchali pięknych bajek w interpretacji znanych w naszym mieście osób. Cieszymy się, że wśród licznych obowiązków znaleźli czas i włączyli się w tę jakże potrzebną akcję, która podkreśla rolę głośnego czytania w życiu dziecka.

W bajkach dla dzieci można odnaleźć sytuacje z życia, bajkowi bohaterowie występujący pod postacią zwierząt, roślin często w sposób żartobliwy pokazują ludzkie cechy. Zwykle pouczają. Zawierają jakieś przesłanie.

Jako pierwszy w krainę wyobraźni przeniósł dzieci burmistrz Marek Śliwiński. Przeczytał historię małego chłopca, który bardzo lubił bajkowe historie. Poetka, pisarka, malarka Zdzisława Górska, która w swoich utworach niejednokrotnie sławiła piękno przyrody opowiedziała "O czym szumią w lesie drzewa”.

Ksiądz proboszcz Jan Wolak przedstawił historię misia, który był wielkim łakomczuszkiem.

Historię osiołka, który szukał jagód, a znalazł kogoś bardzo ważnego w życiu mianowicie - przyjaciela przeczytała Barbara Szlachta instruktor DK "Sokół".

Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie Robert Makowiec przeczytał bajkę o kotku, który nie wiedział jak przejść "Przez ulicę”.

O tym co spotkało osiołka, który nie słuchał mamy i taty dzieci dowiedziały się z bajki czytanej przez Dyrektor Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie Marię Zięba.

O problemach hipopotamka, który był troszkę za gruby przeczytał przewodniczący Rady Gminy Wiśniowa Zbigniew Miga.

O szkole, którą założyli w lesie mądry puchacz z panią sową czytała dyrektor SP nr 2 przy MZS w Strzyżowie Zofia Kowalczyk.

Przedstawiciel Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie Piotr Saletnik opowiedział historię niezwykle odważnego strażaka "Pana Truskawki”.

Wszystkie bajeczki zostały entuzjastycznie przyjęte przez dzieci, które gromkimi brawami dziękowały czytającym.

Wielką niespodzianką dla dzieci była inscenizacja ,,Rzepki” Juliana Tuwima przygotowana przez Klub Miłośników Książki i Biblioteki działającym w Oddziale dla Dzieci.

Zabawa z uwielbianym przez dzieci Bibliomisiem zakończyła tę niezwykle sympatyczną podróż dorosłych i dzieci w krainę baśni.


Opracowała: Iwona Bałchan

Do góry



Świat wokół nas - wystawa prac uczniów SOSW w Strzyżowie
- wrzesień-październik 2014


Świat wokół nas

       W dniach od 19 września do 14 października 2014 roku w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było obejrzeć wystawę pt. „Świat wokół nas”.

       Prace plastyczne zostały wykonane przez uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie.

       Dziękujemy uczniom i opiekunom za piękne prace, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Świat wokół nas


Do góry



Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza - wrzesień 2014


Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza        Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiegoogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

       W tym roku, 6 września, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie stała się siedzibą głównych akcji toczących się w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wkraczając w progi biblioteki już od samych drzwi można było poczuć i przenieść się w klimat „tamtych czasów”. Do wspólnej akcji Biblioteka zaprosiła władze samorządowe, powiatowe, lokalnych poetów, przedstawicieli różnorodnych instytucji, młodzież szkolną i licealną oraz wszystkich mieszkańców, którzy sobotni wieczór zechcieli spędzić wspólnie z organizatorami tegorocznej akcji.

       Oprawę historyczną spotkaniu zapewniło Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie, w klimat historyczny wprowadził nas Krzysztof Dubiel, nauczyciel historii. Akcja „Trylogii” w strzyżowskiej bibliotece podzielona była na sześć scen. W scenkach uczestniczyli:

„OGNIEM I MIECZEM”: Chmielnicki - Grzegorz Adamczyk, nauczyciel historii LO; Skrzetuski - Miłosław Czarnik, polonista LO; Narrator - Patryk Materna, uczeń LO w Strzyżowie.

„OGNIEM I MIECZEM”: Zagłoba - Paweł Lasota, pracownik BPGiM; Michał Wołodyjowski – Piotr Szopa, IPN Rzeszów; Bohun – Mateusz Wiater, uczeń Miejskiego Zespołu Szkół; Narrator - Zdzisława Górska, regionalna poetka; Żyd – Stanisław Pytko.

„POTOP”:Bogusław Radziwiłł – Jan Stodolak, Wicestarosta Strzyżowski; Andrzej Kmicic – Andrzej Wędrychowicz, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle; Narrator – Zbigniew Miga, przewodniczący Rady Gminy Wiśniowa.

„POTOP”: Andrzej Kmicic – Andrzej Wędrychowicz; Weyhard Wrzeszczowicz – Patryk Materna, uczeń LO; Baron Lisola – Kamil Bradliński, uczeń LO; Narrator – Urszula Rędziniak, lokalna poetka.

„POTOP”: Ksiądz -ks. Piotr Anioł; Oleńka - Marta Utnicka, dyrektor – BPGiM; Andrzej Kmicic – Andrzej Wędrychowicz; Narrator – Wacław Szary – Prezes Firmy „Opteam” oraz radny Powiatu Strzyżowskiego.

„PAN WOŁODYJOWSKI”: Michał Wołodyjowski - Piotr Szopa; Baśka - Marzena Dubiel, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej; Zagłoba - Paweł Lasota; Narrator - Antoni Stojak, z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie.

       Wszystkie scenki z „Trylogii” przeplatane były wspaniałymi występami uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie pod kierunkiem profesora nauk muzycznych Grzegorza Oliwy. Aktorzy scenek, dzięki uprzejmości Domu Kultury „Sokół”, występowali w strojach szlacheckich. XVII–wieczny wystrój biblioteki zawdzięczamy wielu osobom. Składam serdecznie podziękowania dla Urszuli i Piotra Rędziniaków, Łukaszowi Lasocie za udostepnienie wspaniałych rekwizytów, dzięki którym mogliśmy przenieść się w dawne czasy a zarazem osobiste uświetnienie naszego „Narodowego czytania” a także KGW z Wysokiej Strzyżowskiej – górnej oraz KGW z Glinika Zaborowskiego za wspaniałą ucztę dla ciała. Natomiast wszystkie popisy aktorskie utrwaliła na taśmach Telewizja Internetowa Południe Jasło.

       Narodowe Czytanie stanowiło wspaniałą okazję by jeszcze raz przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów, piękne wątki nie tylko miłosne, ale także historyczne. Wspólna lektura była doskonałym momentem, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać współczesne pytania i zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

        Mam nadzieję, że wspólny program, który przedstawili nam uczestnicy spotkania, zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Do zobaczenia za rok na Narodowym czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa.


Opracowała: Marta Utnicka
Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza

Zobacz film!


Do góry



Wystawa prac plastycznych - sierpień 2014


Wystawa prac plastycznych

       W dniach od 5.08 do 31.08.2014r. w BPGiM w Strzyżowie można było zwiedzać wystawę prac plastycznych. Prace plastyczne zostały wykonane przez dzieci na zajęciach odbywających się w bibliotece w miesiącu lipcu.

       Dzieciom biorącym udział w zajęciach wakacyjnych serdecznie dziękujemy.
Wystawa prac plastycznych


Do góry



Wakacje w bibliotece - lipiec 2014


Wakacje w bibliotece        Tradycją naszej biblioteki stały się wakacyjne spotkania z dziećmi podczas, których z powodzeniem łączymy dobrą zabawę z nauką. Staramy się przybliżyć dzieciom literaturę dziecięcą w taki sposób, aby zachęcić je do czytania i poznawania świata wraz z bohaterami książkowymi.

       W tym roku przypada 130 rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego więc wraz z postaciami stworzonymi przez tego znakomitego pisarza dla dzieci udaliśmy się w podróż po świecie poznając bliżej niektóre kraje.

       Spotkania odbywały się 15,17,22 i 24 lipca w godz. od 11-13-tej. Uczestnikami tej wakacyjnej przygody z książką była ponad 40 osobowa grupa dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Czytanie fragmentów Przygód Koziołka Matołka zainspirowało do wesołych zabaw i rywalizacji w grupach, zajęć plastycznych. Odgadywanie haseł w krzyżówce szczególnie podobało się starszym dzieciom.

       Podczas drugiego spotkania zawędrowaliśmy do Azji gdzie zatrzymaliśmy się na dłużej w Chinach. Podobnie jak Koziołek próbowaliśmy poznać chińskie pismo, wykonaliśmy kapelusze na wzór chińskich. Jednakże najwięcej radości sprawiło jedzenie ryżu przy pomocy ,,pałeczek”. Okazało się, że nie jest to łatwe zadanie, ale dzieci poradziły sobie znakomicie.

       Kolejny dzień to wyprawa do Afryki. Wraz z Koziołkiem poznaliśmy niektóre zwyczaje zamieszkujących ten kontynent plemion, na wykonanych z papieru bębenkach wystukiwaliśmy afrykańskie rytmy. Poznaliśmy także gatunki zwierząt, które można zobaczyć podczas kenijskiego safari. Nie zabrakło również wesołych zabaw takich jak Wyścigi zwierząt, Zaczarowana czapka, Afrykańskie wyścigi. Dużo radości sprawiła zabawa pantomimiczna Zwiedzanie dżungli.

       Ostatnie wakacyjne spotkanie w bibliotece to podróż po Polsce. Dzieci zainspirowane fragmentami książki namalowały swoją przygodę z Koziołkiem Matołkiem, który szukając Pacanowa zawitał także do Strzyżowa. Uczyliśmy się piosenki Lato, lato, która pochodzi z filmu Szatan z siódmej klasy nakręconego na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego, trochę zapomnianego, acz znakomitego pisarza dla dzieci.

       Wesoła zabawa z naszym Bibliomisiem zakończyła te wakacyjne spotkania w bibliotece. Cieszymy się, że tak liczna grupa dzieci uczestniczyła w tych letnich zajęciach. Piękne prace wykonane przez dzieci można obejrzeć w bibliotece na wystawie trwającej do końca sierpnia. W znakomitych humorach pożegnaliśmy się obietnicą spotkania na następnych wakacjach!


Opracowała: Iwona Bałchan
Wakacje w bibliotece


Do góry



STRZYŻOWSKA BIBLIOTEKA NAGRODZONA ZA "OSKAROWĄ MAJÓWKĘ" - lipiec 2014



Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie, w ramach organizowanego w dniach 8-15maja 2014 r., Tygodnia Bibliotek, zorganizowała na naszym terenie szereg imprez i atrakcji. Kulminacyjnym dniem dla Biblioteki był 11 maja, kiedy to zorganizowaliśmy bardzo dużą imprezę pod hasłem „Oskarowa Majówka z Biblioteką”.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Warszawie ogłosiło konkurs na najlepszą akcję w ramach „Tygodnia Bibliotek 2014”, na którą nasza biblioteka wysłała opis dla nas najciekawszego wydarzenia. W dniu 10 lipca przyszła odpowiedź, że zajęliśmy drugie miejsce.

Składam serdecznie podziękowania w imieniu swoim i pracowników BPGiM wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu. Sukces jest tym większy, że nie tylko pokazana jest działalność naszej Biblioteki, ale współpraca wielu instytucji i organizacji pozarządowych działających na naszym terenie.

Składam serdeczne podziękowania dla: Burmistrza Strzyżowa, Strzyżowskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, Towarzystwa Przyjaciół Godowej, Wójtowi Gminy Niebylec oraz pracownikom GOK w Niebylcu, Komendzie Powiatowej Policji w Strzyżowie, Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, OSP Żarnowa, Bankowi Spółdzielczemu w Strzyżowie, Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej, „GS” Strzyżów, Firma Mariana Papugi, Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupie Działania, Bankowi SKOK oddział w Strzyżowie.

My, jako pracownicy BPGiM, będziemy z pewnością długo pamiętać ten dzień. Pracy było co nie miara od samego rana do późnej nocy, ale uśmiechy, pochwały i zadowolenia wszystkich uczestników naszej „Oskarowej Majówki” wynagrodziły wielotygodniowy trud pracy, jaki poświęciła załoga, aby kolejna już edycja „Nocy Bibliotek” była zapamiętana. A teraz zapamiętamy jeszcze bardziej po otrzymaniu tak wspaniałej wiadomości.
Marta Utnicka


Zobacz list od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich


Do góry



Tydzień z Franklinem - czerwiec 2014




Franklin w bibliotece        Franklin to żółwik stworzony przez kanadyjską pisarkę dla dzieci Paulette Bourgeois. Jego przygody zawarła w kilkudziesięciu książeczkach pięknie ilustrowanych przez Brendę Clark. Polskim dzieciom historie Franklina i jego przyjaciół znane są dzięki bielskiemu wydawnictwu ,,Debit”. Stamtąd właśnie do naszej biblioteki w środę wieczorem przyjechał ten sympatyczny bohater. Wśród swoich licznych podróży postanowił spotkać się z naszymi czytelnikami.

       W czwartek 12 czerwca o godz 10-tej wypoczęty i gotowy do zabawy czekał na dzieci z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie oraz na grupę przedszkolaków Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek. Do dzieci przyprowadził go nasz biblioteczny ulubieniec ,,Bibliomiś”. Były wspólne tańce, zabawy. Dzieci obejrzały także bajkę Franklin i książka z biblioteki. Dodatkową atrakcją był występ KMKiB,,Grande”.
        Po krótkim odpoczynku Franklin wraz z Bibliomisiem udał się do Szkoły Podstawowej w Brzeżance. Piękna pogoda sprzyjała, aby spotkanie zorganizować na szkolnym boisku. Gry i zabawy na świeżym powietrzu sprawiły dużą przyjemność nie tylko dzieciom. Franklinowi i Bibliomisiowi było troszkę gorąco ale nie narzekali gdyż radość dzieci była ogromna.

        W piątek 13 czerwca na godz.16-tą na spotkanie z naszym bajkowym bohaterem przybyli nasi najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami. Bajka animowana z ekranu wprowadziła w świat przygód Franklina, który świetnie bawił się z naszymi małymi gośćmi. Nikt chyba nie przypuszczał, że żółwik tak lubi tańce i zabawy z dziećmi. Pomagał mu w tym oczywiście Bibliomiś. Dziewczęta z klubu ,,Grande ”przybliżyły dzieciom także inne postacie bajkowe w inscenizacji ,,Bajkowe obrady”. Dzieci chętnie opowiadały o ulubionych przygodach żółwika. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkowe zakładki oraz mogło do woli poprzytulać się do ,,puchatych przyjaciół” pozując do pamiątkowych zdjęć.

        Poniedziałek 16 czerwca był niezwykle pracowitym dniem dla naszego gościa. Franklin odwiedził wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie gdzie został niezwykle ciepło przyjęty. Spotkanie z bajkowym przyjacielem wywołało na buziach dzieci uśmiech i dostarczył im chwilę radości kiedy mogły się do niego przytulić i porozmawiać.

        Kolejnym miejscem, które odwiedził Franklin była filia biblioteczna w Gliniku Charzewskim. Uczniowie Szkoły Podstawowej w której mieści się biblioteka z niecierpliwością czekali na swojego ulubionego bohatera. Czytali wiele jego przygód, a ostatnio brali udział w konkursie plastycznym na temat najciekawszej historii żółwika. Tym większa była dla nich przyjemność, że dyplomy za udział wręczał im sam Franklin.

        We wtorek 17 czerwca Franklin pojechał z naszym Bibliomisiem i dziewczętami z KMKiB do Szkoły Podstawowej w Wysokiej Strzyżowskiej, gdzie mieści się filia biblioteczna naszej biblioteki. Bibliomiś zachęcił wszystkich do zabawy swoją ulubioną piosenką. Uczniowie chętnie brali udział w zabawach z Franklinem, odpowiadali na pytania związane z jego przygodami. Dodatkową atrakcją dla nich były inscenizacje Bajkowe obrady i Bajka o współczesnym Kopciuszku. Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim dużo radości i niezapomnianych wrażeń. Pamiątkowe zdjęcia zakończyły to miłe spotkanie.

        Po południu Franklin pożegnał się z naszą biblioteką i wyruszył w dalszą drogę na spotkania z dziećmi, które doskonale znają i chętnie czytają książeczki o ulubionym zielonym żółwiku. Może nas jeszcze kiedyś odwiedzi…? Zapraszamy!


Opracowała: Iwona Bałchan
Tydzień z Franklinem


Do góry



Dzień Dziecka "Na Jubileuszowo" - czerwiec 2014


Dzień Dziecka - fotogaleria        Tegoroczne Święto Wszystkich Dzieci obchodziliśmy na strzyżowskim rynku na wspólnej imprezie zorganizowanej przez Burmistrza Strzyżowa, DK ,,Sokół ”w Strzyżowie i naszą bibliotekę. Dla naszych milusińskich był przygotowany bardzo bogaty program m.in.: występy przedszkolaków, uczniów PSM, zaproszonych gości z miast partnerskich, pokazy Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Nie sposób wymienić wszystkie niespodzianki. Jednakże trzeba podkreślić, ze niewątpliwą atrakcję stanowił nasz Strzyżowski Bibliomiś, który od 11 maja reprezentuje naszą bibliotekę. Rozdawał dzieciom zakładki, słodycze oraz chętnie pozował do zdjęć. Podczas prezentacji jubileuszowej naszej biblioteki dyrektor Marta Utnicka przedstawiła pracę naszej biblioteki, a Bibliomiś zaprosił dzieci do wspólnego tańca na scenie. Dzieci wzięły udział także w zgaduj – zgaduli na temat biblioteki. Nagrodą oczywiście były książki wręczane przez Bibliomisia.

       Specjalnie na tę okazję dziewczęta należące do działającego w Oddziale dla dzieci Klubu Miłośników Książki i Biblioteki ,,GRANDE” przygotowały ,,Bajkę o współczesnym Kopciuszku”. Przesłanie tej bajki spotkało się z dużym aplauzem nie tylko dzieci ale także dorosłych. Zebrane na strzyżowskim rynku dzieci wysłuchały także Bajki Ezopa czytanej ze sceny przez Martę Utnicką dyrektor BPGiM w Strzyżowie, Marię Zięba- dyrektor Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie oraz Roberta Makowca – Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie.

       Rodzice mogli również zakupić dla swoich pociech piękne bajki na kiermaszu, który cieszył się dużym zainteresowaniem, a także wybić pamiątkową monetę.

       Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć we wspólnym Święcie naszych najmłodszych czytelników, których zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki jak najczęściej!


Opracowała: Iwona Bałchan


Do góry



Promocja książki Zdzisławy Górskiej "PONAD CZASEM. Święty Jan Paweł II" - maj 2014


Promocja książki Zdzisławy Górskiej PONAD CZASEM. Święty Jan Paweł II        ,,Ponad Czasem. Święty Jan Paweł II” to tytuł dziewiątego tomiku wierszy Zdzisławy Górskiej wydanego na pamiątkę kanonizacji Karola Wojtyły. Wiersze zawarte w pierwszej części tomiku powstawały w ciągu 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II, drugą część tomiku stanowią wiersze religijne do tej pory nie publikowane oraz zdjęcia zabytkowych kościołów z terenu powiatu strzyżowskiego. Tomik został wydany przy wsparciu finansowym Zarządu Powiatu, BPGiM w Strzyżowie, Burmistrza Strzyżowa oraz autorki.

Spotkanie promocyjne książki, która ukazała się 24.04.2014 r. odbyło się w naszej bibliotece 30 maja o godz. 18-tej.

       Wieczór z poezją Zdzisławy Górskiej pełen był wzruszeń oraz wspomnień i osobistych refleksji autorki, a także uczestników spotkania. Tadeusz Marek podzielił się wrażeniami z pielgrzymki do Włoch z roku 2000, podczas której reprezentując władze miasta wręczył Janowi Pawłowi II akt Honorowego Obywatelstwa Gminy i Miasta Strzyżowa.

Do przeczytania wierszy zamieszczonych w tomiku autorka zaprosiła starostę Roberta Godka, w-ce burmistrza Waldemara Górę, dr Małgorzatę Kutrzeba z Błażowej, poetkę Urszulę Rędziniak, dyrektor BPGiM Martę Utnicką, dyrektor DK,,Sokół” Jadwigę Skowron, uczennicę strzyżowskiego LO Karolinę Gorzynik.

Refleksjami po lekturze zawartych w tomiku wierszy podzielił się uczestniczący w spotkaniu, poeta, dziennikarz i krytyk literacki Andrzej Żmuda. Podkreślił wartość miniatur poetyckich –perełek, które można wyodrębnić w poezji Zdzisławy Górskiej, które mogą samodzielnie funkcjonować.

Niespodzianką dla zebranych była nieznana historia opowiedziana przez Wiesława Złotka o mającym związek ze Strzyżowem lekarzu Samuelu Taub, który pomógł w przyjściu na świat Karolowi Wojtyle późniejszemu papieżowi.

Pięknym dopełnieniem spotkania były utwory muzyczne w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzyżowie pod kierunkiem Dariusza Szlachty. Podsumowania spotkania dokonał ks. dr Jan Wolak dziękując autorce za piękny tomik będący hołdem dla Jana Pawła II.

Gratulacje i ciepłe słowa skierował do Zdzisławy Górskiej burmistrz Marek Śliwiński. Piękne kwiaty złożone na ręce autorki były dopełnieniem podziękowań, także od innych uczestników spotkania.


Opracowała: Iwona Bałchan


Promocja książki Zdzisławy Górskiej PONAD CZASEM. Święty Jan Paweł II


Do góry



65 lat minęło... - maj 2014


65 lat minęło...        15 maja 2014 r Strzyżowska Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im J. Przybosia obchodziła piękny jubileusz. Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, powiatowych, przedstawiciele instytucji kulturalnych, przyjaciół biblioteki wraz z obecnymi i byłymi pracownikami.
       To już 65 lat służy mieszkańcom naszego miasta. Jak na dostojną jubilatkę jest w doskonałej formie; odmłodzona, coraz bardziej nowoczesna, stała się miejscem, w którym warto bywać. Miejscem, które doskonale godzi tradycję z nowoczesnością.
        Dyrektor BPGiM w Strzyżowie Marta Utnicka przedstawiła krótki rys historyczny placówki z ostatnich trzech lat. Opisała w kilku słowach remont, jaki przechodziła w ostatnich latach biblioteka. Dzięki staraniom Burmistrza Strzyżowa oraz uprzejmości prezesa fabryki Mebli pana Horsta Szmyta zostało przekazane dla biblioteki nieopłatnie ponad 100 regałów na książki. Natomiast od firmy „Nowy Styl” filia w Jaśle, nasza biblioteka otrzymała bezpłatnie 50 krzesełek, które służą nam wszystkim. Od dwóch lat trwają intensywne prace dotyczące kompleksowej komputeryzacji biblioteki. Został zakupiony serwer, który obsługuje całość procesów bibliotecznych. Na chwilę obecną na naszej stronie internetowej dostępny jest już katalog on-line. Obejmuje on cały księgozbiór biblioteki głównej oraz część księgozbioru filii bibliotecznych. Katalog on-line dostępny jest pod adresem www.katalog.bpgimstrzyzow.pl. Docelowo zautomatyzowane zostaną procesy takie jak: wypożyczanie, rezerwowanie i zamawianie zbiorów, co jest bardzo ważne zarówno dla pracowników jak również dla użytkowników biblioteki. Trwają prace nad zakupem czytników kodów kreskowych, a także plastikowych kart czytelników.
Dalszą historię biblioteki omówił jej wieloletni dyrektor Adam Kluska, parę słów od siebie dodał też były dyrektor Tadeusz Marek.
O wysokim poziomie kultury w gminie Strzyżów i znaczeniu biblioteki w jej tworzeniu mówili zaproszeni goście. Gratulacje i podziękowania za współpracę na ręce dyrektora biblioteki składali; Burmistrz Strzyżowa – Marek Śliwiński, Starosta Strzyżowski – Robert Godek, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie Barbara Chmura, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oraz odczytane zostało wiele listów gratulacyjnych.
Za wieloletnią pracę dla byłych dyrektorów naszej placówki zostały wręczone kwiaty i listy gratulacyjne od obecnej pani dyrektor i Burmistrza Strzyżowa – Marka Śliwińskiego.
Po skończonej części oficjalnej przy zgaszonych światłach na salę wjechał urodzinowy tort w towarzystwie naszej maskotki Strzyżowskiego Bibliomisia. Pokrojenia tortu dokonali dyrektorzy biblioteki. Przy tortowej słodkiej rozkoszy uczestniczący w spotkaniu mieli okazję zobaczenia krótkiego filmiku pokazującego zakres działań remontowych naszej placówki.
       Na scenę wkroczyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie pod kierunkiem Wioletty Wietechy z programem, który był dla nas, jako bibliotekarzy wielką niespodzianką i jak się później okazało balsamem dla duszy. Uczniowie w bardzo zabawny sposób przedstawiali pracę w bibliotece.
       W klimat następnego przedstawienia wprowadziła nas Grupa Obrzędowa przedstawiająca starodawne wesele wiejskie. Zespół składający się z przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Godowej przyśpiewkami i tańcami oddał klimat, jaki panował w dawnych czasach. Przedstawienie starodawnego wesela oraz wystrój całej sali - wspólny stół – wspólne biesiadowanie nawiązywało do Roku Kolbergowskiego. Rok 2014 bowiem, został ogłoszony rokiem Oskara Kolberga, który w swoim życiu zajmował się zbieraniem i utrwalaniem w wersji papierowej starodawnych obrzędów i zwyczajów ludowych. W takim weselnym klimacie zostały podsumowane główne uroczystości obchodów 65-lecia powstania Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie.

Tym, którzy zechcieli poświecić swój cenny czas dziękujemy.
Tym, którzy nas cenią dziękujemy.
Tym, którzy nas krytykują też dziękujemy.
Tym, którzy zechcieli skorzystać z naszej pomocy zapraszamy!!!
Wszyscy bowiem tworzymy naszą małą lokalną rzeczywistość ….

       Jesteśmy przekonani, że nic nie zakłóci dalszego, pomyślnego rozwoju biblioteki, która w naszym mieście ma już bogatą historię i znaczące miejsce.



Zobacz galerię zdjęć
65 lat minęło...


Do góry




"Oskarowa Majówka z Biblioteką" - maj 2014


Oskarowa Majowka z Biblioteka        11 maja w godz. 16-22 na placu obok biblioteki odbyła się impreza plenerowa zorganizowana w ramach obchodów 65-lecia Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie. Wiele osób zastanawiało się pewnie dlaczego majówka i dlaczego ,,oskarowa’’?
Data nieprzypadkowa, gdyż Tydzień Bibliotek, zawsze przypada w terminie 8-15 maja. W tym roku obchodzony był pod hasłem ,,Czytanie łączy pokolenia’’ . Program naszej imprezy tak był ułożony, aby każda grupa naszych czytelników mogła znaleźć coś dla siebie. A dlaczego oskarowa? Tematem przewodnim był bowiem Oskar Kolberg postać prawie zapomniana, a dla większości społeczeństwa zupełnie nieznana. Rok 2014 został ogłoszony przez sejm RP rokiem tego kompozytora, etnografa i folklorysty, który zgromadził ogromny materiał dokumentacyjny dotyczący kultury wsi polskiej służący do dziś jako źródło wiedzy i inspiracji.
Wielu jeszcze innych informacji o bohaterze spotkania, jak też o pracy naszej biblioteki można było dowiedzieć się od prowadzących imprezę Niny Opic – poetki i pisarki z Rzeszowa oraz Iwony Bałchan - pracownika BPGiM w Strzyżowie.
Łamiąc stereotypy, pragnęliśmy pokazać, że z książką i biblioteką można miło spędzić niedzielne popołudnie i wieczór.
Występy zaproszonych gości nawiązywały do tematyki związanej z kulturą wsi polskiej.
Cieszymy się, że tradycje ludowe przekazywane są już od najmłodszych lat. Pięknie zaprezentowały się na naszej scenie dzieci z Grupy VIII Miejsko –Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie pod czujnym okiem pani Adaminy Soja. Dzieci ze SP nr 1 przygotowane przez panią Annę Fąfara zatańczyły Szaloną Polkę i Lasowiaka. Występy naszych milusińskich zamykał Polonez w wykonaniu uczniów SP nr 2 przygotowany przez panią Teresę Urbanik. Dzieciom i opiekunom serdecznie dziękujemy za piękne prezentacje.
       Jak na bibliotekę przystało nie mogło zabraknąć czytania. Była więc baśń pochodząca z DW OK w wykonaniu pani Sławomiry Marciniec – poetki pochodzącej z Broniszowa, która zaprezentowała także własny utwór o bibliotece napisany specjalnie na nasz jubileusz, w którym ukazała rolę biblioteki i doceniła pracę bibliotekarzy.
Z ciepłym przyjęciem spotkał się występ dziewcząt należących do Klubu Miłośników Książki i Biblioteki działającym w Oddziale dla dzieci naszej biblioteki. Zaśpiewały one ludową piosenkę prezentując jednocześnie stroje ludowe oraz pokazały inscenizację pt. Bajkowe obrady według scenariusza K. Jerzykowskiej. Dla najmłodszych uczestników naszej majówki były przygotowane liczne konkursy zarówno na scenie jak też w budynku biblioteki, która była czynna w tym dniu i zachęcała do zwiedzania. Można było obejrzeć wystawę zdjęć ,,Biblioteka na przestrzeni lat" oraz prac plastycznych Biblioteka –wczoraj –dzisiaj-jutro. W konkursach i zabawach pomagała nasza biblioteczna maskotka. Dla Bibliomisia był to debiut- cieszymy się, że spotkał się z tak miłym przyjęciem.
Na scenie piękne tańce pokazali również Kłosowianie na co dzień działający przy DK Sokół w Strzyżowie. Nie mogło również zabraknąć występu grupy Baby Glinickie przy akompaniamencie Wiktora Bochenka, których występ był także hołdem dla Haliny Dziadosz, którą śmiało można nazwać ,,Strzyżowskim Kolbergiem ‘’-krzewiła bowiem kulturę ludową przez całe swoje życie.
W parku obok biblioteki był zorganizowany pokaz sprzętu policyjnego oraz konkursy o bezpieczeństwie i profilaktyce przygotowany przez KPP w Strzyżowie oraz pokaz sprzętu Powiatowej Straży Pożarnej w Strzyżowie. Niespodzianką dla dzieci miała być również zjeżdżalnia przygotowana przez strzyżowski Oddział SKOK Jaworzno. Niestety padający deszcz uniemożliwił jej rozłożenie.
Obok biblioteki była także możliwość wybicia pamiątkowej monety, zakupu ciekawych książek na kiermaszu, a na stoisku Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupy Działania pani Anna Bełch przeprowadzała konkurs i rozdawała super nagrody.
Ciekawy występ zaprezentowali na scenie członkowie zespołu Gliniczanki, który przyjechał do nas z okolic Wielopola. Blok występów inspirowanych kulturą ludową zakończyła brama weselna i przyśpiewki w wykonaniu Towarzystwa Przyjaciół Godowej.
Zgodnie z hasłem Tygodnia Bibliotek, że Czytanie łączy pokolenia młodzież także znalazła coś dla siebie. Występ zespołu muzycznego Groszki spotkała się z ciepłym , można by tu nawet użyć słowa gorącym przyjęciem szczególnie młodych fanek tych młodych muzyków. Rozgrzewali oni publiczność, która pomimo deszczu cierpliwie czekała na występ młodego wokalisty pochodzącego z Jasła, którego piosenki znane są z radiowych anten. Mateusz Mijal, bo o nim mowa, przed występem obejrzał strzyżowską bibliotekę, przeczytał bajkę dzieciom w kąciku dla dzieci, spotkał się z dziewczętami z KMKiB, rozdawał autografy i chętnie pozował do zdjęć z fanami. Koncert gwiazdy wieczoru dopełnił wrażeń, których nie brakowało podczas naszej majówki.
       Wspominając te chwile spędzone z naszymi czytelnikami i sympatykami pragniemy docenić pyszne wypieki Kół Gospodyń Wiejskich Dobrzechowa, Godowej , Wysokiej Strzyżowskiej, słodkości dla dzieci od Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej, lody od pana Mariana Papugi oraz całe zaplecze gastronomiczne GS SCH Strzyżów. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się w jakikolwiek sposób do zorganizowania tego niedzielnego popołudnia i wieczoru z biblioteką.
       Do zobaczenia za rok podczas kolejnej ,,Nocy Bibliotek.”


Opracowała: Iwona Bałchan


Oskarowa Majówka z Biblioteką


Do góry



Kiermasz Wielkanocny - kwiecień 2014


Kiermasz Wielkanocny
       W dniach 9-16 kwietnia 2014r. w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie odbył się KIERMASZ WIELKANOCNY. Podczas kiermaszu prezentowane były ręcznie wykonane ozdoby świąteczne: palmy, stroiki, koszyki i inne. W kiermaszu wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu strzyżowskiego.


Do góry



Konkurs plastyczny "Biblioteka - wczoraj - dzisiaj - jutro" - kwiecień 2014


Konkurs plastyczny Biblioteka - wczoraj - dzisiaj - jutro        W dniu 5 maja 2014r. o godzinie 12-tej w BPGiM w Strzyżowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Biblioteka - wczoraj - dzisiaj - jutro". Celem konkursu było zachęcenie dzieci do wzięcia udziału w obchodach Jubileuszu 65-lecia BPGiM w Strzyżowie i do przedstawienia obecnej biblioteki, wspomnień z nią związwanych lub wizji przyszłości biblioteki w sposób plastyczny. Przy ocenie prac szczególną uwagę zwracano na zgodność z tematyką konkursu, pomysłowość, samodzielność i staranność wykonania.
       Prace były oceniane w następujących kategoriach wiekowych:

       W kategorii I (klasy 1-3 SP) wpłynęło 5 prac.
I miejsce Dominika Błażejowska ucz. kl. III SP nr 2 w Strzyżowie,
II miejsce Tomasz Legęza ucz. kl. II SP nr 2 w Strzyżowie,
III miejsce Laura Łyszczarz ucz. kl. II SP nr 2 w Strzyżowie,
III miejsce Alicja Łyszczarz ucz. kl. I SP nr 2 w Strzyżowie,
Specjalne wyróżnienie Blanka Stawarz

       W kategorii II (klasy 4-6 SP) wpłynęło 15 prac.
I miejsce Kinga Szaro ucz. kl. IV SP nr 2 w Strzyżowie,
I miejsce Gabriela Pirga ucz. kl. VI SP nr 1 w Strzyżowie,
II miejsce Jolanta Pociask ucz. kl. IV SP nr 1 w Strzyżowie,
III miejsce Karolina Tokarska ucz. kl. VI SP nr 1 w Strzyżowie,
III miejsce Aleksandra Kiełbasa ucz. kl. IV SP nr 2 w Strzyżowie

       W kategorii szkół gimnazjalnych wpłynęła 1 praca
Wyróżnienie Kamil Haligowski ucz. kl. III MZS w Strzyżowie.

       Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 11 maja 2014r. podczas "Oskarowej Majówki z Biblioteką" zorganizowanej w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK - "Czytanie łączy pokolenia".
       Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY oraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę.
Konkurs plastyczny Biblioteka - wczoraj - dzisiaj - jutro


Do góry




21 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2014
- marzec-kwiecień 2014


XXI Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów 2014        W dniach 29.03-26.04.2014 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta odbyła się już XXI Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2014.

       W tegorocznej wystawie wzięło udział 80 modelarzy z całego województwa podkarpackiego. Łącznie wystawiono ponad 350 modeli plastikowych i kartonowych. Głównie to lotnictwo i broń pancerna.

       W dniu 26.04.2014r. odbyło się zakończenie wystawy wraz z wręczeniem nagród. Głównymi sponsorami nagród byli Burmistrz Strzyżowa, Starosta Strzyżowski, sklep modelarski Hobby z Rzeszowa, Wydawnictwo Stratus oraz BPGiM w Strzyżowie. Nagrody wręczali: Waldemar Góra - z-ca Burmistrza, Jan Stodolak - wicestarosta, Komisarz wystawy Pan Marian Wydro oraz Dyrektor Biblioteki Pani Marta Utnicka.

       Z roku na rok wystawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Strzyżowa i licznie odwiedzających gości. Zwiedzający goście podkreślali wysoki poziom wykonania modeli oraz miłą atmosferę podczas trwania wystawy i na jej zakończeniu. Bardzo cieszy fakt coraz większego zainteresowania pasją modelarską wśród dzieci i młodzieży, a ich zwieńczeniem są prace wystawione na wystawie.

       Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w wystawie. GORĄCO ZAPRASZAMY ZA ROK.
XXI Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów 2014


Do góry




Wieczór poetycki Wiktora Bochenka i Marty Zdrady - luty 2014


Wieczór poetycki Marty Zdrady i Wiktora Bochenka        26 lutego br. w Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie była organizatorem spotkania poezji rodzinnej Marty Zdrady i Wiktora Bochenka oraz promocji zbiorku „ Rodzina w kręgu słowa”.

       Spotkanie to miało charakter podwójny, było promocją zbiorku „Rodzina w kręgu słowa” oraz kolejną imprezą wchodzącą w obchody 65 rocznicy powstania Biblioteki Publicznej w Strzyżowie.
       Dyrektor BPGiM w Strzyżowie Marta Utnicka witając wszystkich gości przedstawiła krótki życiorys Wiktora Bochenka:
       Wiktor Bochenek – od 1985 r. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niebylcu, wieloletni animator i działacz kultury, członek wielu zespołów artystycznych w powiecie strzyżowskim. Udziela się w wielu lokalnych czasopismach, gdzie publikował swoje utwory. Pisze wiersze, fraszki i humoreski. Jego motto życiowe brzmi: „Trochę radości i optymizmu w sobie, wyjdzie na zdrowie innym i tobie.
       Natomiast, kto może wiedzieć najwięcej na temat swojej siostry jak nie brat Marty –Wiktor.
       Marta Zdrada – obecnie mieszkając na stałe w Anglii, wspaniała nauczycielka, kilka lat tańczyła i śpiewała w chórach i zespołach wokalnych. Pisze pod pseudonimem „mamusia 45”. Publikuje swoje wiersze na literackich portalach internetowych. Oprócz poezji ukochała również śpiew i amatorsko nagrywa piosenki także w Internecie.
       Wszystkich przybyłych gości na dzisiejszy wieczór witał zespół „SAXYMA” z Prywatnej Szkoły Muzycznej Drugiego Stopnia w Jaśle pod kierownictwem Edwarda Madeja.
       Następnie dalszą część programu poprowadziła Grupa „Spojrzenie” z Niebylca pod kierunkiem pani Renaty Kozdraś instruktorki GOK-u która, w śpiewający sposób przestawiła poezję obojga artystów.
       Wieczór upłynął w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Muzyka Jazzowa, poważna i rozrywkowa w wykonaniu wspaniałego zespołu „SAXYMA z Jasła w połączeniu z deklamowaniem wierszy i ich aranżacją wokalną była ukojeniem dla duszy i ciała. I w tak miłej atmosferze dobiegło końca kolejne spotkanie w Bibliotece.

Wiersz Wiktora Bochenka
Spełnienie marzeń


W zimowy wieczór tak sobie marzę
Kiedyś zostanę znanym pisarzem
Napiszę książkę bardzo ciekawą
I to wystarczy by okryć się sławą

Sława to sława ma swe walory
Dobre pieniądze no i honory
Oj szkoda czasu na me marzenia
Zaczynam pisać koniec siedzenia

Od czego zacząć pomóż mi weno
Jakoś nie mogę sprostać pragnieniom
No cóż pisanie nie przyjdzie samo
Pewnie talentu mało mi dano

Wiem już co zrobię z lepszym wynikiem
Z pewnością łatwiej być politykiem
Mniemam, że szybko zrobię karierę
Może zostanę nawet premierem

Ale i tutaj jest kłopot spory
Bo trzeba najpierw wygrać wybory
Znów trudna sprawa z tą polityką
Zobacz film ze spotkania
Wieczór poetycki Wiktora Bochenka i Marty Zdrady

Zobacz galerię zdjęć
Wieczór poetycki Wiktora Bochenka i Marty Zdrady


Do góry




"Z książką na wesoło" - wystawa - luty-marzec 2014


Z książką na wesoło - wystawa
       W dniach 3.II - 25.III. 2014 r. w Bibliotece Publicznej można było zwiedzać wystawę pt. "Z książką na wesoło". Wystawa ta prezentowała prace plastyczne wykonane przez dzieci biorące udział w organizowanych w bibliotece feriach zimowych. Pięknie wykonane prace pokazały, że w bibliotece można ciekawie spędzić czas, a ferie z książką nigdy nie są nudne.

       Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Zimowe ferie w bibliotece


Do góry




,,Bajkowy bal karnawałowy” - luty 2014


Baśniowy bal karnawałowy        1 lutego o godz.11-tej w naszej bibliotece odbył się ,,Bajkowy bal karnawałowy”. Było to znakomite, pełne radości i wspólnej zabawy zakończenie ferii zimowych. Dzieci przybyły na bal w pięknych, karnawałowych strojach, nie sposób wymienić wszystkie postacie uczestniczące w zabawie. Dzieci wykazały się znajomością bajek biorąc udział w Quizie Bajkowym. Dużo śmiechu dostarczyły balowiczom tańce z balonikami, na gazetach, kaczuszki oraz wiele innych. Na koniec, niektóre dzieci przedstawiły kolegom oraz rodzicom króciutką inscenizację pt. Dary Nowego Roku. Wspólne zabawy i tańce dostarczyły zarówno najmłodszym, jak też starszym uczestnikom balu mnóstwo radości i śmiało można powiedzieć, że Ferie w Bibliotece były w tym roku nadzwyczaj udane.

Zapraszamy za rok!


Opracowała: Iwona Bałchan



Do góry



ZIMOWE FERIE W BIBLIOTECE - styczeń 2014


Zimowe ferie w bibliotece ,,Hu ,hu, ha zima z książką wcale nie jest taka zła”

       Jak co roku, podczas dni wolnych od zajęć szkolnych dzieci, mogły skorzystać z proponowanych im, różnych form spędzania wolnego czasu. Ferie zimowe z książką wydawałyby się dla wielu nudną propozycją. Jednakże, ponad trzydziestoosobowa grupa dzieci biorąca udział w zajęciach zorganizowanych przez Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, wyraźnie zaprzecza tej obiegowej opinii.
Spotkania odbywały się w każdy wtorek i czwartek ferii w godz. 10-13 tej. Podczas zajęć dzieci chętnie słuchały ciekawych, pouczających historii zaczerpniętych z różnych gatunków literackich tj.: wiersz, opowiadanie, baśń. Tematycznie tak dobrane, aby wprowadzić w charakter zajęć plastycznych oraz zabaw ruchowych.
Pierwszy dzień był równocześnie Dniem Babci, nie sposób więc, zapomnieć o tak miłej uroczystości. Dzieci wykonały dla babci i dziadka piękną wspólną laurkę z życzeniami oraz samodzielnie ozdobiły buteleczki po soczkach, zamieniając je w ciekawe flakoniki. Nie zabrakło również wesołych zabaw tj.: Ciuciubabka, Głuchy telefon. Jako, że pierwszy tydzień ferii nie do końca był ,,zimowy” jeśli chodzi o aurę, podczas drugiego spotkania trzeba było ,,zaczarować” zimę. Była więc Bajka o Bałwanku, wspólne wykonywanie dużego bałwana z papieru i waty, ozdabianie małych bałwanków wykorzystując do tego różne materiały. Był oczywiście Taniec z bałwankiem, Jazda na workach, Bitwa na śnieżki.
Drugi tydzień ferii przywitał nas dużym mrozem i opadami śniegu w związku z tym, zajęcia przypominające dzieciom o konieczności niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy. Dzięki opowiadaniu ,,Zimowe pogotowie” dzieci poznały różne sposoby dokarmiania zwierząt leśnych oraz dowiedziały się jak można zadbać o te znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Przy pomocy farb dzieci wyczarowały piękne zimowe witraże, a w grupach wykazując się dużą pomysłowością stworzyły ciekawe opowiadania.
Czwarte spotkanie podczas ferii tematycznie związane było z trwającym właśnie karnawałem. Dzieci zapoznały się z tradycjami i pojęciami związanymi z tym okresem w roku, a z Baśni Uzbeckiej dowiedziały się jak przewrotny może być Karnawał, wykonały i pięknie ozdobiły maski karnawałowe. Zabawa w teatr jest ulubioną formą zajęć w bibliotece nie mogło więc jej zabraknąć podczas ferii. Utwór Dary Nowego Roku był inspiracją do przygotowania krótkiej scenki. Dzieci samodzielnie wykonały elementy dekoracji i strojów, szybka nauka roli i przedstawienie gotowe. Na koniec taniec z karnawałem będący zachętą do balu karnawałowego, który odbył się na zakończenie ferii w bibliotece.
Radości i zabawy nie zabrakło podczas naszych spotkań. Śmiało można powiedzieć, że książka może być nadal inspiracją do zorganizowania wolnego czasu w ciekawy sposób oraz alternatywą dla komputera i tv będących niestety jedyną rozrywką w większości naszych domów. Cieszymy się, że tak duża grupa rodziców docenia wartość książki i zachęca swoje dzieci do korzystania z biblioteki i organizowanych w niej zajęciach.


Opracowała: Iwona Bałchan


Zimowe ferie w bibliotece


Do góry




Obyczajowość i kuchnia żydowska - spotkanie historyczno-kulturalne - styczeń 2014


Obyczajowość i kuchnia żydowska        Już po raz kolejny 17 stycznia br. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie przy udziale Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej i Muzeum Samorządowego była organizatorem spotkania historyczno – kulturalnego.
Spotkanie to miało charakter szczególny, bowiem na 16 stycznia 2014 r. przypadała 65 rocznica powstania Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie.
Dyrektor BPGiM Marta Utnicka witając wszystkich gości i po przeczytaniu krótkiej informacji z kroniki na temat powstania biblioteki zainaugurowała jubileuszowe uroczystości 65-lecia działalności tej placówki.
Tegoroczna edycja judaizmu poświęcona była „Obyczajowości i kuchni żydowskiej”. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, ze szczególnym uwzględnieniem życia codziennego strzyżowskich Żydów, najlepszym miejscem do obcowania z kulturą żydowską jest zabytkowy budynek dawnej synagogi, obecnie BPGiM w Strzyżowie. Jako pierwsza głos zabrała dyrektor Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka Monika Bober, która zaprosiła do zwiedzania otwartej w bibliotece wystawy stałej, prezentującej najciekawsze elementy strzyżowskiej kultury żydowskiej, przedstawiła zarys dziejów strzyżowskiej synagogi. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się synagoga, już XVII w. istniała drewniana budowla, pełniąca tę samą funkcję. W drugiej połowie XVIII w. na jej miejscu postawiono nową, murowaną, wzniesioną w stylu późnobarokowym. Nowo wybudowany obiekt pełnił funkcję synagogi, szkoły (cheder) oraz szkółki talmudycznej. Stanowił on również miejsce obrad kahału (gminy żydowskiej). Więcej na temat synagogi i trzech cmentarzy żydowskich można dowiedzieć się z tablic zamieszczonych w bimie. Ponadto znaleźć tam też można m.in.: kilka egzemplarzy tory, książki, modlitewniki, zdjęcia portretowe i grupowe, macewy wraz ze spisem macew znajdujących się na ocalałym cmentarzu żydowskim.
Drugą prelegentką była Marzena Dubiel - Prezes TMZS, która omówiła zasady kuchni żydowskiej, przestrzegania koszerności, czyli religijnego podziału pokarmów na koszerne (czyste, dozwolone) oraz trefne (nieczyste, zakazane). Głównymi zasadami, które dokładnie określa kodeks dietetyczny (kaszrut), jest wykluczenie mięsa niektórych zwierząt, zakaz spożywania krwi, łączenia mięsa z mlekiem, zakaz jedzenia niektórych ryb, skorupiaków i owadów. Mięso dozwolone zaś musi pochodzić ze specjalnego, rytualnego uboju zwanego szechitą. W trakcie prezentacji Młodzieżowe Koło Miłośników Ziemi Strzyżowskiej serwowało dla wszystkich przygotowane a omawiane wcześniej potrawy żydowskie a były to: kreple (małe pierożki nadziewane mięsem), kugiel – zapiekany makaron z rodzynkami i cynamonem, cymes – bardzo słodka podsmażana marchewka podbita śmietaną, natomiast pracownicy BPGiM przygotowali i roznosili sałaki: sałatka śledziowa na słodko z rodzynkami i pomarańczą oraz sałatka ziemniaczana z macą.
Po skończonej prezentacji i degustacji zachwyt publiczności wzbudziła Marta Dubiel śpiewając pieśń po hebrajsku.
Marzena Lorenc z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przedstawiła elementy charakterystyczne stroju modlitewnego oraz tradycyjnego noszonego w dzień powszedni przez mężczyzn, których ubiór ściśle określały nakazy religijne. Codziennym ubraniem wierzchnim był chałat, którego forma i krój przypominały szlachecki żupan wzorowany na strojach tureckich. Całość stroju dopełniały: koszula, spodnie, skarpety i buty oraz pas. Głowę mężczyźni przykrywali małą czapeczką, jarmułką, na którą zakładano jeszcze czapkę lub kapelusz o kształcie zależnym od wpływu lokalnej mody. Kobietom też religia narzucała pewne normy wyglądu, a rabini zalecali skromność strojów. Z chwilą wyjścia za mąż kobiety miały obowiązek golenia głowy, w związku z czym prawie każda nosiła perukę. Strój ich, w przeciwieństwie do mężczyzn, praktycznie nie różnił się od ubioru kobiet polskich, z tym jednak, że dominował w nich kolor czarny.
Po skończonych referatach nastąpiło coś dla ducha, czyli występ zespołu Trio Galicyjskie z GOK w Niebylcu z repertuarem najsłynniejszych utworów żydowskich.
Całość spotkania dopełniały wspomnienia, ciekawostki i anegdoty związane z kulturą żydowską, i w tak miłej atmosferze dobiegło końca kolejne spotkanie na temat Judaizmu zaproszeni goście zwiedzali wystawę mieszczącą się w Bimie.

Obyczajowość i kuchnia żydowska

Zobacz film ze spotkania


Do góry




Wystawa obrazów Zygmunta Zabłyszcza - grudzień 2013 - styczeń 2014


Wystawa obrazów Zygmunta Zabłyszcza        W dniach 17.XII.2013r. do 10.I.2014r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie odbyła się wystawa obrazów Zygmunta Zabłyszcza. Finisaż wystawy miał miejsce 10.I.2014r.

       Zygmunt Zabłyszcz – malarz, artysta, twórca ludowy urodzony w 1932r. w Unisławiu, powiat Chełmno. Po odbyciu służby wojskowej w 1954r. przybył do Gwoźnicy Górnej gdzie mieszka do dzisiaj.

       Swoją twórczość rozpoczął w latach 50-tych organizując sobie własną pracownię malarską w miejscu zamieszkania. Pracę zawodową rozpoczął w Rzeszowskiej WSK – jako plastyk zajmujący się reklamą i dekoratorstwem. Pierwsze swoje wystawy z lat 60-tych artysta organizował w Strzyżowie w Domu Kultury „Sokół”, Domu Kultury Rzeszowskiej WSK i WDK w Rzeszowie, których liczba łącznie wynosiła kilkanaście.

       Dzieła Pana Zygmunta Zabłyszcza odnosiły sukcesy na wszystkich wystawach w regionie, a niektóre dzieła o tematyce religijnej zostały zakupione przez kościoły w Sandomierzu i Gwoździance. Jednocześnie Pan Z. Zabłyszcz zajmuje się pozłacaniem ołtarzy w kościołach i renowacją sztandarów.

       Za swoją działalność artystyczno-malarską otrzymał wyróżnienia i nagrody instytucji samorządowych szczebla lokalnego i wojewódzkiego.

Wystawa obrazów Zygmunta Zabłyszcza


Do góry











STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry