English Deutsch Français


Wydarzenia 2016



Mikołajki w Bibliotece 2016 - grudzień 2016

Wieczór Wróżb Andrzejkowych 2016 - listopad 2016

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2016 - listopad 2016

KRESOWE OBRAZY z kolekcji rodziny Ruebenbauerów - listopad 2016

Promocja książki Zdzisławy Górskiej "Spacer po śladach dni" - październik 2016

Tydzień Pracowni Orange - październik 2016

"Czytajmy Razem" - wrzesień 2016

Babie lato czyli pejzaż twórczy - wrzesień 2016

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską - wrzesień 2016

Narodowe Czytanie Quo vadis - wrzesień 2016

Wakacje w bibliotece - lipiec 2016

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą - czerwiec 2016

NOC bibliotek 2016 - czerwiec 2016

Gminny Dzień Dziecka - maj 2016

Spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk - maj 2016

DRUGIE URODZINY BIBLIOMISIA - maj 2016

23 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2016 - kwiecień-maj 2016

"Moje dwie pasje czyli druga strona odznaki" - marzec-kwiecień 2016

Spotkanie autorskie z Utą Przyboś - marzec 2016

"Z erotyką w tle" - spotkanie poetycko-muzyczne o kobiecie - marzec 2016

Zimowa Zawierucha w Bibliotece - luty 2016

Spotkanie autorskie z Bogdanem Dworakiem - luty 2016

"Chatuna - Wesele żydowskie" NA BIS - luty 2016

"Chatuna - Wesele żydowskie" - styczeń 2016

"Przybieżeli do Betlejem..." - styczeń 2016











Mikołajki w Bibliotece 2016 - grudzień 2016

,,Dzwonią już dzwoneczki – wesoło jest wszędzie, bo Święty Mikołaj do nas dziś przybędzie.
Idzie dobry święty, uśmiecha się wkoło, grzecznym dzieciom biją serduszka wesoło.
Niesie w dużym koszu prezentów bez liku, pełno dzisiaj wszędzie radości i krzyku.”
Mikołajki w Bibliotece 2016

Słowa piosenki ludowej w pełni oddają klimat poniedziałkowego popołudnia w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Na spotkanie z Mikołajem przybyła liczna grupa dzieci wraz z rodzicami. Chwile oczekiwania na przyjazd tego niezwykłego gościa wypełniły zabawą z dziećmi, Odjazdowe Bibliobabki, które przedstawiły także krótką inscenizacją ,,Święty Mikołaj i zwierzaki”.

Jak co roku, Mikołaj przywiózł dla grzecznych dzieci piękne prezenty. Zmęczony długą drogą ze śnieżnej krainy odpoczął czytając dzieciom bajkę o nadchodzących świętach. Wreszcie nadszedł czas rozdawania prezentów. Dzieci z ogromnymi emocjami, z wypiekami na twarzy czekały, aż usłyszą swoje imię wyczytane przez dostojnego gościa. Niektóre przygotowały dla niego wspaniałe laurki i rysunki. Taki dzień, kiedy można z Mikołajem porozmawiać, usiąść mu na kolanach zdarza się tylko raz w roku.

Gdy już wszystkie prezenty zostały rozdane, dzieci zaprosiły gościa do tańca i wspólnej zabawy. Niestety, te miłe chwile szybko minęły i Mikołaj musiał udać się w dalszą drogę, aby inne grzeczne dzieci obdarować prezentami. Rodzice z radością patrzyli na szczęście swoich pociech, ciesząc się, że Mikołaj odebrał od nich,, zamówienie”na podarki.

Nie pozostaje nic innego jak poczekać na następne magiczne spotkanie z Mikołajem. Można także wziąć z niego przykład i czynić dobro, nieść pomoc i radość innym przez cały rok. Każdy z nas może, a nawet powinien być Świętym Mikołajem!




Iwona Bałchan



Fotorelacja
Mikołajki w Bibliotece 2016


Do góry



Wieczór Wróżb Andrzejkowych 2016 - listopad 2016

Wieczór Wróżb Andrzejkowych 2016 29 listopada w BPGiM w Strzyżowie zgodnie z coroczną tradycją odbył się Wieczór Wróżb Andrzejkowych. Na początek przypomnieliśmy sobie o tradycji wróżb andrzejkowych a następnie rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Wróżyliśmy z kart, zapałek, szpilek, serc czy kubków.

Punktem kulminacyjnym było lanie wosku przez dziurkę od klucza. Oczywiście wszystkie wróżby traktowane były z przymrużeniem oka.

Wieczór Wróżb Andrzejkowych okazał się znakomitym czasem aby miło spędzić czas i cofnąć się wspomnieniami do tradycji.

Zapraszamy za rok!!!!


Fotorelacja
Wieczór Wróżb Andrzejkowych 2016


Do góry



Światowy Dzień Pluszowego Misia 2016 - listopad 2016

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2016 Miś pluszowy jest to jedna z najpopularniejszych zabawek wszystkich dzieci na całym świecie od ponad stu lat. Jest nieodłącznym symbolem beztroskiego dzieciństwa, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, kumplem do zabawy czy kompanem w podróży. W 2002 roku w 100-lecie powstania pierwszej pluszowej zabawki w kształcie niedźwiadka, ustanowiono jego święto na dzień 25 listopada.

Nasza biblioteka co roku wraz z naszymi najmłodszymi czytelnikami obchodzi to sympatyczne święto.

W tym roku świętowanie rozpoczęliśmy 23 listopada wizytą w Przedszkolu w Dobrzechowie oraz spotkaniem z uczniami klas I-III SP w Dobrzechowie. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie i chętnie o nich opowiadały. Naszemu Bibliomisiowi zgotowały jak zwykle gorące przyjęcie, śpiewały dla niego piosenki, rysowały jego portret. Poznały misiowych bohaterów książkowych, wysłuchały bajek i wierszy o misiach oraz uczestniczyły w przygotowanych zabawach.

Piątek 25 listopada w bibliotece to prawdziwe Święto Misia. Przybyły do nas dzieci z Przedszkola Samorządowego ,,Michałki”, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie wraz z opiekunami. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszowe misie. Zapoznały się z historią będącą początkiem tego święta, wysłuchały wierszy i bajek, śpiewały piosenki. Konkurs na najszybciej zjedzony miodek dostarczył dużo śmiechu i radości, podobnie jak portret misia rysowany przez przedstawicieli poszczególnych grup przedszkolnych. Quiz dotyczący gatunków niedźwiedzi żyjących na wolności dostarczył dzieciom wiedzy z zakresu przyrody. Nasz Bibliomiś jak zawsze został gorąco przywitany przez milusińskich. Grupa przedszkolaków pod okiem pani Ewy Piechowiak przygotowała piękny portret Bibliomisia.

Zabawy z Bibliomisiem zakończyły to miłe spotkanie podczas, którego jak zawsze łączymy elementy nauki z zabawą. Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom, że tak licznie włączyli się w obchody tego sympatycznego święta.




Iwona Bałchan



Fotorelacja ze spotkania
Światowy Dzień Pluszowego Misia 2016


Do góry



KRESOWE OBRAZY z kolekcji rodziny Ruebenbauerów - listopad 2016


Kresowe Obrazy



Do góry



Promocja książki Zdzisławy Górskiej "Spacer po śladach dni" - październik 2016


Spacer po śladach dni        20 października 2016 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie ze strzyżowską poetką Zdzisławą Górską. Uroczystość połączona była z promocją jej nowego, dziesiątego już tomiku wierszy zatytułowanego „Spacer po śladach dni" wydanego przy pomocy i wsparciu finansowym Zarządu Powiatu Strzyżowskiego, Gminy Strzyżów oraz Biblioteki Publicznej w Strzyżowie.

Spotkanie autorskie otworzyła Marta Utnicka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, która wspólnie z bohaterką wieczoru, powitała przybyłych gości, a następnie przypomniała najważniejsze fakty z życia i twórczości poetki. Po krótkiej prezentacji głos zabrała Zdzisława Górska, która przybliżyła zgromadzonym motywy i okoliczności powstania tomiku, wyjaśniła jego nazwę oraz podzieliła się z uczuciami, jakie towarzyszyły jej podczas szukania własnych dróg wyrazu artystycznego.

Jak mówiła poetka, najnowszy tomik poezji „Spacer po śladach" jest próbą podsumowania jej wieloletniej, dotychczasowej twórczości literackiej. Jest antologią wierszy pisanych w latach 1967 - 2012, opublikowanych w dziewięciu tomikach jej wierszy: „Wieczne źródło" (1996), „Przesiewanie czasu" (1999 r.), „Po rajskim jabłku Ziemi idę" (2002 r.), „Atlantycka huśtawka" (2006 r.), „Janowi Pawłowi II w darze" (2007 r.), „Warto być" (2007 r.), „Odlatuje czas" (2012 r.), „Wyprzedaż złudzeń" (2012 r.) i „Ponad czasem" (2014 r.). W dorobku autorki jest także emigracyjno-wspomnieniowa proza „Przylądki mojej nadziei" (2010), jako 11 pozycja w twórczości.

Barwną opowieść poetka przeplatała anegdotami, wspomnieniami i recytacją wierszy. Któż z nas bowiem wiedział, że znana nie tylko w lokalnym środowisku poetka, malarka i felietonistka, prowadziła kiedyś sklep z odzieżą i codziennie zapisuje informacje dotyczące pogody w naszym mieście? Na koniec autorka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki.

Podczas październikowego wieczoru zgromadzeni w czytelni biblioteki mieli okazję nie tylko do osobistego kontaktu z autorką, ale także zapoznania się z kilkunastoma wierszami. Recytacji strof poetyckich podjęli się wybrani przez bohaterkę spotkania obecni na sali goście, w tym m.in.: Robert Godek Starosta Strzyżowski, Mariusz Kawa Burmistrz Strzyżowa, Wioletta Drozd, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Strzyżowie i in.

Nie zabrakło również pięknych, pełnych ekspresji piosenek w wykonaniu lokalnych artystów, członków Strzyżowskiego Chóru Kameralnego i grupy estradowo - kabaretowej „Antidotum", współpracujących ze Studiem Piosenki Barbary Szlachty, działającym przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie. Z kilkoma utworami, w których motywem przewodnim była miłość, wystąpili: małżeństwo: Jolanta i Ernest Pieczkowie oraz Barbara Szlachta.

Część oficjalną spotkania zakończyły kwiaty, gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów. Nie zapomniano także o szarlotce i lampce wina.

W „poetyckiej uczcie dla ducha", oprócz wyżej wymienionych, udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym m.in. Ks. dr Jan Wolak - proboszcz strzyżowskiej Fary, Maria Chuchla, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego, dr Antoni Chuchla, Sekretarz Gminy Niebylec, bryg. Piotr Rędziniak, Komendant PSP w Strzyżowie, Andrzej Szypuła, Prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, dr Leszek Majewski - kierownik grupy estradowo - kabaretowej „Antidotum", członkowie Kręgu Twórczego „Arche" na czele z Przewodniczącą Klubu, Urszulą Rędziniak, a także przyjaciele „po piórze" i grono osób zaprzyjaźnionych z poetką.


A. Zielińska
[źródło: http://www.strzyzowski.pl/aktualnosci/art,2174]



Fotorelacja ze spotkania
Spacer po śladach dni
Film ze spotkania
Spacer po śladach dni


Do góry



Tydzień Pracowni Orange - październik 2016


       Pracownie Orange to społeczny program, w ramach którego Fundacja Orange pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. W Polsce jest 77 takich pracowni. Jedna z nich została utworzona w Strzyżowie rok temu. 29 października 2015r nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Mieści się ona w budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Strzyżowie. Została wyposażona w komputery, bezpłatny internet, telewizor LCD, konsolę do gier i meble. Jest to miejsce stworzone po to, aby zachęcić lokalną społeczność do twórczych działań. Każda Pracownia może wziąć udział w tzw: grywalizacji – podejmować wyzwania, a za ich realizację zdobywać punkty, medale i wymieniać je na nagrody dla całej świetlicy. Strzyżowska Pracownia dzięki zorganizowanym w niej działaniom trwającym od czasu jej powstania znalazła się na 12 miejscu spośród 49 Pracowni biorących udział w grywalizacji. Pracownia Orange to miejsce spotkań, rozwoju pasji, kursów, warsztatów, tradycji lokalnych- otwarte dla wszystkich mieszkańców.Tydzień Pracowni Orange to wielka impreza odbywająca się równolegle w kilkudziesięciu miastach w Polsce w dniach 3-7 pażdziernika 2016 zakończona Wielkim Finałem w sobotę 8 października 2016. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie podjęła się organizacji tego przedsięwzięcia. Były zajęcia komputerowe dla początkujących, którzy pod fachowym okiem Pawła Lasoty poznali obsługę komputera i nauczyli się jak napisać tekst. Dzieci z MZS w Strzyżowie podczas przedpołudnia spędzonego przy grach planszowych przekonały się, że można miło i wesoło spędzić czas z dala od komputera. Nie zabrakło również zwolenników Playstation. Odwiedzający Pracownię mieli możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej,,Moje miasto”przygotowanej przez grupę młodzieży biorącą udział w projekcie ,,Kręcimy sobie w Strzyżowie”. Światowy Dzień Uśmiechu był inspiracją do tego, aby do Pracowni zaprosić dzieci z Przedszkola w Dobrzechowie. Spotkały się z niezwyłymi Klownami, którzy na tę okazję przygotowali teatrzyk kukiełkowy O Smoku Wawelskim. Były również wesołe zabawy i piosenki. Wielki Finał w Strzyżowskiej Pracowni Orange to wielopokoleniowe spotkanie wszystkich niemalże aktywnych grup spotykających się w niej podczas minionego roku. Grywalizacja wyłoniła grupę najbardziej aktywną, która zrealizowała w Pracowni najwięcej działań. To grupa nieformalna Odjazdowe Bibliobabki, która zorganizowała Wielki Sobotni Finał w Pracowni Orange. Zaproszone zostały najmłodsze dzieci wraz z mamami skupiające się wokół Kącika Malucha. Grupa ta brała udział w kilku wyzwaniach ogłoszonych na platformie Pracowni mianowicie: Książkowy Labirynt, Czytamy wszędzie latem, Na tropie pisanek. Zaproszenie przyjęła również młodzież skupiona wokół projektu,,Kręcimy sobie w Strzyżowie”, która przedstawiła współczesną inscenizację Czerwonego Kapturka. Opiekunka grupy Magdalena Szczepankiewicz opowiedziała o projekcie i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Dyskusyjny Klub Książki oraz Krąg Poetycki ,,Arche” reprezentowała Czesława Szlachta-Pytko, która przeczytała kilka swoich wierszy, a najmłodszym przeczytała bajkę. Bajkową historię opowiedziała również Marta Utnicka dyrektor BPGiM w Strzyżowie. O zajęciach, na których mieszkańcy Strzyżowa mogli poznać język hiszpański opowiedziała Monika Szlachta, która takie zajęcia prowadziła w Pracowni Orange. Elżbieta Szaro słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku należąca również do DKK nauczyła ciekawej zabawy w ustawianie wieży z plastikowych kubków. Rywalizacja drużynowa dostarczyła wielu emocji. Z bardzo miłym przyjęciem spotkała się inscenizacja ,,Bajkowy Galimatias” przedstawiona przez Odjazdowe Bibliobabki. Podczas tego wielopokoleniowego spotkania nie mogło zabraknąć wróżki prowadzącej zabawy przy muzyce dla dzieci. Przygotowane kalambury wciągnęły do zabawy również dorosłych. Emocji nie brakowało. Playlista z muzyką oraz pięknie udekorowana sala dzięki materiałom zapewnionym przez Fundację Orange stworzyła niepowtarzalny klimat i pozoliła spędzić sympatyczne sobotnie popołudnie w kolorze Orange. Żałować tylko należy, że nie wszyscy skorzystali z możliwości zaprezentowania swojej cząstki społecznego działania na rzecz lokalnej społeczności.


Iwona Bałchan



Galeria zdjęć
Tydzień Pracowni Orange



Do góry



"Czytajmy Razem" - wrzesień 2016


       Dzień Głośnego Czytania ma w Polsce 15-letnią tradycję. W 2001 r Krajowa Izba Książki ustanowiła dzień 29 września Dniem Głośnego Czytania. Święto to staje się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Niektóre z nich to rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, budowanie więzi miedzy rodzicami i dziećmi. W tym dniu nasza biblioteka już po raz siódmy zorganizowała w swoich progach spotkanie podczas, którego ważne osoby w naszym mieście, na co dzień piastujące odpowiedzialne funkcje społeczne przerywają na chwilę swoje zawodowe obowiązki i przybywają do nas, aby przeczytać bajkę naszym milusińskim. W tym roku bajek słuchały dzieci z Przedszkola w Dobrzechowie, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek w Strzyżowie i Przedszkola Samorządowego ,,Michałki”w Strzyżowie.

Pierwszą bajkę przeczytał dla nich starosta Robert Godek. Była to bajkę O Waligórze i Wyrwidębie nietypowych bliźniakach, których przymioty okazały się bardzo ważne dla miasta. Nawiązując do przeczytanej historii pan starosta obdarował każde Przedszkole maskotką w postaci smoka. Zastępca burmistrza Dagmara Preisner przeczytała bajkę O komarze Edgarze, który dzięki swojej przyjaciółce Ali całkowicie zmienił swoje życie. Miłą niespodzianką dla dzieci były książki, które pani wiceburmistrz podarowała każdej przedszkolnej grupie. Pracę policjantów przybliżył dzieciom I zastępca Komendanta Powiatowego Policji Witold Urban. Przeczytał bajkę O Natce policjantce. Siostra Serafitka Ruth przedstawiła bajkę O smutnym ślimaku. Podczas czytania dzielnie towarzyszył jej Kamilek. Niespodzianką dla dzieci przygotowaną przez Odjazdowe Bibliobabki była zabawa w ,,Idziemy do ZOO” oraz życzenia i drobne upominki dla solenizantów w tym dniu – Michałów. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Piotr Rędziniak przybył do dzieci w całym ekwipunku strażaka niosąc nawet strażacki wąż. O pracy strażaków opowiedział czytając bajkę Kicia Kocia poznaje strażaka. Ewa Kilar zastępca dyrektora Przedszkola Samorządowego ,,Michałki” przedstawiła pouczającą historię Jak pies z kotem. Opowieść O żuku siłaczu przygotowała przedstawicielka strzyżowskiego Nadleśnictwa Monika Armata. Na koniec Marta Utnicka dyrektor naszej biblioteki przeczytała pouczającą historię O żabce co rodziców nie słuchała. Wszystkim czytającym należą się duże brawa za serce włożone w czytane przez siebie teksty. Wykazali się dużym zaangażowaniem i zdolnościami interpretacyjnymi. Dzieci doceniły ich trud gromkimi brawami i pięknymi różami.

Niespodzianką dla wszystkich była inscenizacja ,,Bajkowy galimatias” przygotowana specjalnie na tę okazję przez grupę Odjazdowe Bibliobabki. Grupę tworzą: Iwona Bałchan, Zofia Krupska i Dominika Szetela – bibliotekarze BPGiM w Strzyżowie.

Dziękujemy wszystkim czytającym gościom, a także adresatom tego spotkania - najmłodszym czytelnikom wraz z paniami opiekunkami za udział w tej sympatycznej i jakże ważnej dla rozwoju dziecka akcji.

Do zobaczenia za rok!


Iwona Bałchan



Galeria zdjęć
Dzień Głośnego Czytania 2016

Film ze spotkania
Dzień Głośnego Czytania 2016


Do góry



Babie lato czyli pejzaż twórczy - wrzesień 2016


Babie lato czyli pejzaż twórczy        Babie lato (jak podaje encyklopedia) to złota jesień, potocznie też polska jesień - okres pięknej i ciepłej pogody we wrześniu lub październiku w czasie utrzymywania się układu wyżowego. To już kolejne spotkanie w gościnnych murach strzyżowskiej Biblioteki. Gospodyni, Marta Utnicka serdecznie wszystkich powitała, a po półtorej godziny, żegnając, zaprosiła jeszcze w przyszłości. Tych, którzy chcą posłuchać i zobaczyć tych, którzy mają coś do przekazania, w różnych formach swojego przekazu.

               "ODCZUCIA ZATRZYMANE W KADRZE"

       Mogliśmy podziwiać ponad 60zdjęć dużego formatu, bez tytułów prowokujących, zwiedzających do swoich skojarzeń. Specjalnie dobrane pod treści wierszy i piosenek, starsze i bardzo świeże, okazującego strzyżowskie okolice, ale też Bieszczady i Słowację. Grupa młodych ludzi utworzyła FOTOKLUB i wspaniale się z nimi realizuje. Szef klubu Krzysztof Szaro przedstawił w kilku zdaniach, wprowadzenie jakby do oglądanych fotografii. Autorami zdjęć byli: Agnieszka Hnatio, Bartłomiej Bara, Dariusz Dąbrowski i Krzysztof Szaro. Motto działania Fotoklubu odzwierciedlają ich dwa "hasła reklamowe": "Razem tworzymy, razem działamy" i "Pasja nadaje sens naszemu istnieniu".

               "IMPRESJE OSNUTE PIOSENKĄ"

       Do współorganizacji spotkania zaproszenie również przyjęła Barbara Szlachta i jej Studio Piosenki DK "Sokół". Także odpowiednio dobrane do treści wierszy, mogliśmy podziwiać piękne i urokliwe wykonania solistek. Piosenki zaśpiewały: Magdalena Miązek, Beata Oliwa, Klaudia Kurpiel i Barbara Szlachta. Muzyka łagodzi obyczaje (też), więc piosenki były tutaj wspaniałym przerywnikiem do treści słownych, aczkolwiek same w sobie zawierały mnóstwo przekazu, między innymi ze względu na to, że autorami tekstów byli znani i lubiani twórcy.

               "EMOCJE ZAPLECIONE SŁOWEM"

       Krąg Twórczy "Arche" zaprezentował się prawie w całości z gościnnym udziałem Zdzisławy Górskiej. Całość poprowadziła szefowa Klubu - Urszula Rędziniak. Oprócz nich, swoje wiersze prezentowali: Czesława Szlachta-Pytko, Krystyna Mazur, Radosław Kozak, Adam Kluska i Andrzej Gugała. Każda z tych osób jest inna od innych i widać (słychać) to w ich twórczości. Tematyka ogólnie była dość różna, niekoniecznie jesienna, a i samą jesień każdy widzi (czuje) inaczej. K.Mazur zaprezentowała m.in. wiersz pod tytułem "Babie lato": "Spójrz tylko na mojej głowie babie lato...", co było ciekawym skojarzeniem w stosunku do tytułu całego spotkania. R.Kozak opowiedział swój wiersz "Braine - lAllend" (to miasto w Belgii) - z pamięci co warto podkreślić, bo pewnie nieczęsto tak się zdarza. Również zaprezentował dwa swoje tłumaczenie zapomnianego już trochę żydowskiego poety Jehuda Amichaja. U.Rędziniak przeczytała m.in. swój wiersz "Ławeczka", który był doskonałym uzupełnieniem zdjęć A.Hnatio i K.Szaro, którzy fotografowali park we Wiśniowej z ławeczką właśnie w roli głównej. To zdjęcie wykorzystano również jako motyw w afiszach i zaproszeniach.

       Podsumowując impreza udana. Choć frekwencja tym razem jakby nie za bardzo dopisała. Może trzeba więcej imiennych zaproszeń, może dotrzeć do większej liczby zorganizowanych już osób, w jakichś tam sposób. Twórcę, nawet amatora na pewno cieszy to, że ktoś dobrowolnie chce odebrać (nawet ocenić) treści, które ma on do przekazania. Inaczej to twórczość chyba nie ma sensu. Zakładamy też, że odbiorca jest pozytywnie (bardzo) nastawiony.
       Dziękujemy wszystkim za ich pracę przy organizacji. Żegnam się z Szanownym Czytelnikiem - do spotkania "następną razą...."


Andrzej Gugała
Krąg Twórczy Archē



Fotorelacja ze spotkania
Babie lato czyli pejzaż twórczy


Do góry



Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską - wrzesień 2016


Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską        Spotkanie z pisarzem, dla czytelników, jest zawsze wielką przyjemnością. I tak było 21 września br., gdy na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki mogliśmy się spotkać, w strzyżowskiej Bibliotece, z pisarką Barbarą Kosmowską autorką książek dla młodszych i starszych czytelników.

       Iwona Bałchan, zastępująca Dyrektora Biblioteki, serdecznie powitała pisarkę, a moderator DKK Marzena Midura krótko przedstawiła jej notkę biograficzną.
Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie wykładowcą w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Mieszka w Bytowie, na Kaszubach.
Jej książki cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Jest m.in. laureatką w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za powieść „Teren prywatny”.Pisze także wiersze.

       Słuchając Barbary Kosmowskiej, która w sposób interesujący, pięknym językiem opowiadała o sobie, swojej pracy twórczej, o rodzinie, nie sposób zaprzeczyć, że równie pięknie pisze swoje książki, które potrafią zachwycić.
Za pierwszego recenzenta uważa swoją matkę. Miłość do literatury wyniosła z domu rodzinnego – jak sama określiła, że była to rozczytana rodzina.

       Było wiele pytań, dyskusji o przeczytanych książkach, w których pisarka chętnie uczestniczyła. Atmosfera spotkania była wspaniała, bowiem Barbara Kosmowska jest osobą ciepłą, ciekawą ludzi, z oczuciem humoru, kochającą ludzi i zwierzęta.

       Zachęcam do sięgnięcia po jej książki. Warto.


Irena Wojciechowska
Dyskusyjny Klub Książki przy BPGiM w Strzyżowie



Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską


Do góry



Narodowe Czytanie Quo vadis - wrzesień 2016

WRZEŚNIOWA FALA NARODOWEGO CZYTANIA
W TYM ROKU POSTAWILIŚMY NA „QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA


Narodowe Czytanie 2016        Już po raz piąty w pierwszy weekend września cała Polska czyta największe polskie dzieła literackie. Mamy już za sobą dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, a w tym roku decyzją społeczeństwa polskiego spośród czterech propozycji literackich, największym zainteresowaniem cieszyło się dzieło Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”.
       Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywała się pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser – Dudy.
       Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W tym roku 2 września Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia stała się siedzibą głównych akcji toczących się „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.
Pałeczkę poprowadzenia tegorocznego spotkania objęła Biblioteka Publiczna wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Strzyżowskiej , a motorem napędzającym a raczej reżyserem spotkania, był Krzysztof Dubiel – historyk z zawodu i zamiłowania. Krzysztof w sposób profesjonalny chciał pokazać nawet wytrawnemu znawcy sztuki pisarskiej, że można na nowo odkryć uroki zagłębienia się w karty książki, a zwykłemu czytelnikowi ubarwi przyjemność czytania na co dzień.
       Wkraczając do biblioteki już od samych drzwi można było poczuć klimat „tamtych czasów”, przepiękny ogród wraz z szumiącą fontanną przenosił od razu uczestnika do Rzymu, kolebki chrześcijaństwa.
       Do Narodowego Czytania współorganizatorzy zaprosili władze samorządowe, powiatowe, współorganizatorów spotkania Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej, członków Dyskusyjnego Klubu Książki, lokalnych poetów, przedstawicieli różnorodnych instytucji, mieszkańców.
       Akcja „Quo Vasis” w strzyżowskiej bibliotece podzielona była na sześć scenek, między poszczególnymi scenami w całość akcji wprowadzał nas znakomity historyk Krzysztof Dubiel.

W pierwszej scence „ Rozmowa Winicjusza z Ligią”
udział wzięli:
Narrator: Agata Gadziała prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej,
Ligia – Zofia Krupska – pracownik Biblioteki Publicznej w Strzyżowie,
Winicjusz – Paweł Midura – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie.

Scena druga „Uczta u Nerona”
Narrator – Zdzisława Górska – poetka,
Ligia – Zofia Krupska - pracownik Biblioteki Publicznej w Strzyżowie,
Neron – Mirosław Chmiel – 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu,
Petroniusz – Mirosław Czarnik – Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie.

Scena trzecia „Pochwała Miłości”
Narrator – Halina Dec – członek Zarządu TMZS,
Św. Piotr – Waldemar Góra – Z-ca Burmistrza Strzyżowa,
Ligia – Zofia Krupska - pracownik Biblioteki Publicznej w Strzyżowie,
Petroniusz – Mirosław Czarnik – Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie,
Kryspus – Tomasz Grodzki - Radny Rady Miejskiej w Strzyżowie,
Św. Paweł – Marek Śliwiński - Radny Rady Powiatu Strzyżowskiego.

Scena czwarta „Nawrócenie Chilona”
Narrator – Urszula Rędziniak Klub Arche,
Chilon – Zbigniew Miga sołtys wsi Kożuchów,
Św. Paweł - Marek Śliwiński - Radny Rady Powiatu Strzyżowskiego.

Scena piąta „Śmierć Petroniusza”
Narrator – Czesława Szlachta – Pytko - poetka,
Petroniusz – Mirosław Czarnik – Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie,
Eunice – Dominika Szetela - pracownik Biblioteki Publicznej w Strzyżowie.

Scena szósta „Dokąd idziesz Panie”
Narrator – Marta Utnicka – dyrektor Biblioteki Publicznej Strzyżowie,
Jezus Chrystus – Sebastian Uram – Urząd Pracy w Strzyżowie,
Św. Piotr – Waldemar Góra – Z-ca Burmistrza Strzyżowa,
Nazariusz – Szymon Giera – uczeń Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie.

       Serdecznie dziękuję za pomoc w realizacji tegorocznego spotkania Towarzystwu Miłośników Ziemi Strzyżowskiej i wszystkim osobom biorącym udział w przedstawieniu, dziękuję Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich KGW Wysoka Strzyżowska oraz KGW z Glinika Zaborowskiego za urozmaicenie i osłodzenie naszego wieczorku.
A przede wszystkim dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszego spotkania, tj. wszystkim pracownikom Biblioteki oraz Telewizji Internetowej Południe za utrwalenie naszych popisów aktorskich.

        Narodowe Czytanie stanowiło wspaniałą okazję, by jeszcze raz przeżyć zapierające dech w piersiach przeżycia bohaterów z „Quo Vadis”.
       Ci którzy przynieśli książki, mogli przybić na nich pamiątkową pieczęć przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
       Mam nadzieję, że wspólny program, który przedstawili nam uczestnicy spotkania, zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Natomiast co będziemy czytać w przyszłym roku zdecydują Polacy którzy do lutego, złożą swoje propozycje. Lektura „Narodowego Czytania 2017r”. zostanie ogłoszona w dniu „Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego” który przypada na 21 lutego. Na dzień dzisiejszy nic innego nam nie pozostaje jak podawać swoje propozycje lektur i cierpliwie czekać do przyszłego roku, a zatem do zobaczenia za rok na Narodowym Czytaniu.

Marta Utnicka


ZOBACZ FILM z Narodowego Czytania "Quo vadis"



Poniżej galeria zdjęć
Narodowe Czytanie 2016 - galeria zdjęć


Do góry



Wakacje w bibliotece - lipiec 2016


Wakacje w bibliotece 2016        Wakacje w bibliotece to coroczny cykl zajęć dla dzieci zorganizowany w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

       W lipcowe środy i czwartki (13, 14, 20, 21) wraz z dziećmi w wieku szkolnym odbyliśmy podróż dookoła świata. Była ona możliwa dzięki książkom znanej podróżniczki Martyny Wojciechowskiej znajdującym się w zbiorach naszej biblioteki. Rozpoczęliśmy ją na strzyżowskim rynku wykorzystując piękną słoneczną pogodę. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o życiu swoich kolegów mieszkających w najdalszych nawet zakątkach świata. Ciekawostki zawarte w książkach z serii : Dzieciaki świata i Zwierzaki świata stały się inspiracją do wykonania w bibliotece apetycznych arcydzieł przygotowanych z warzyw i owoców, słodkich i bardzo smacznych szyszek ryżowych. Podczas zajęć plastycznych powstało Moje własne Zoo.

       Wakacje to czas odpoczynku, więc nie mogło zabraknąć wesołych zabaw ruchowych i konkursów. Nie sposób wymienić je wszystkie. Trzeba jednak zaznaczyć, że miały one na celu zaangażować do zabawy wszystkie dzieci, nauczyć zabawy w grupie, pokazać, że aby dobrze się bawić niepotrzebne są wyszukane rekwizyty tylko pomysł i chęci. Piękne lipcowe słońce zachęciło nas do przeprowadzenia niektórych zabaw na świeżym powietrzu w leżącym nieopodal biblioteki parku.

       Dla dzieci młodszych, które odwiedziły naszą bibliotekę pod opieką rodziców, dziadków i starszego rodzeństwa zorganizowaliśmy Wakacyjne spotkanie w Kąciku Malucha (15 lipca) i Wakacyjne spotkanie z Bibliomisiem (19 lipca). Podczas tych zajęć czytaliśmy książeczki dla najmłodszych, skręcaliśmy balonowe pieski, malowaliśmy letnie tatuaże na rączkach. Zabawy z kolorową chustą i dziecięce tańce przy muzyce stanowiły wesoły i miły dla wszystkich przerywnik. Śmiechu i dobrej zabawy było jak zwykle co niemiara.

       Cieszymy się bardzo, że tak liczna grupa dzieci skorzystała z zajęć prowadzonych w oparciu o książki i wartości w nich zawarte.


Iwona Bałchan


Wakacje w bibliotece 2016


Do góry



Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą - czerwiec 2016


Z książką na walizkach 2016        17 czerwca 2016 o godz. 12-tej gościem Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie był Paweł Wakuła. Autor wielu książek dla dzieci, rysownik – humorysta. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość literacką. W 2007 otrzymał nagrodę za zbiór opowiadań Co w trawie piszczy w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W 2011 r został nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za Kajtka i Yetika. Od lat związany z tygodnikiem Angora i dodatkiem Angorka przeznaczonym nie tyko dla dzieci. Spotkanie odbyło się w ramach X Podkarpackich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami – akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, zorganizowanej przez Wydawnictwo Literatura oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

       W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Strzyżowie wraz z opiekunami. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści autora o kulisach pracy pisarza i rysownika. Przygody niektórych bohaterów książkowych opowiedziane z dużą swadą z pewnością zachęcą do przeczytania książek prezentowanych przez autora. Zachwyt zebranych wywołały rysunki Pawła Wakuły. Kilka wprawnych ruchów pisakiem i na kartce powstał Szczurek Ogryzek i król Jagiełło w kąpieli.

       Dzieci, można powiedzieć zarzuciły autora gradem pytań na temat jego pracy i życia. Gość na wszystkie cierpliwie odpowiedział. Na koniec spotkania nastąpiło podsumowanie konkursu plastyczno-literackiego -Odkrywcy towarzyszącego walizkowym spotkaniom. Zadaniem uczestników było narysowanie ilustracji do fragmentu książki autora biorącego udział w spotkaniu. Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy od przedstawiciela Wydawnictwa Literatura Dariusza Kubiaka, który towarzyszył bohaterowi spotkania. Dodatkową nagrodą był autograf i pamiątkowy rysunek od naszego gościa. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Iwona Bałchan


Z książką na walizkach 2016


Do góry



NOC bibliotek 2016 - maj 2016


Noc Bibliotek 2016        03 czerwca br. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Julian Przybosia w Strzyżowie po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Nocy Bibliotek”. Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna impreza kulturalna promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca w którym warto bywać, to promocja bibliotek w mediach i na mapie Nocy Bibliotek.

       Tegoroczna edycja głosiła hasło „Wolno Czytać”. Pracownicy Biblioteki promując czytelnictwo w niebanalny sposób przygotowali na ogródku Jordanowskim mini warsztaty z książką Zofii Staneckiej „Basia i wolność”, następnie dzieci i młodzież miały możliwość obejrzenia filmu pt. „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki.

       Nocne godziny „Nocy Bibliotek” to program kabaretowy dla dorosłych, przygotowany przez „Grupę Spojrzenie” pt. „ Pimpuś Zdechł, Jerzyk Nie Pije, A Dziubasowa Przytyła…”.

       „Grupa Spojrzenie” – to grono młodych ludzi działających od siedmiu lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu pod kierunkiem Renaty Kozdraś. Tegorocznym tematem kabaretowego występu było, przedstawienie w humorystyczny sposób relacji damsko – męskich na przykładzie kilu małżeństw.

       Żywa reakcja publiczności sprawiła, że umiemy się śmiać z własnych wad i przyzwyczajeń, pozytywny odbiór umocnił występujących w przekonaniu, że ich wysiłek i poświęcenie wolnego czasu nie poszedł na marne. Z utęsknieniem czekamy na następne występy kabaretowe „Grupy Spojrzenie” a my ze swojej strony życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i tym prywatnym z przełożeniem później na dobry program kabaretowy.

       Powodzenia i do zobaczenia na rok, na następnej Nocy Bibliotek .

Marta Utnicka


Gminny Dzień Dziecka


Do góry



Gminny Dzień Dziecka - maj 2016


Gminny Dzień Dziecka        Gminny Dzień Dziecka został zainaugurowany w niedzielę 29 maja 2016 roku imprezą plenerową na Ogródku Jordanowskim zorganizowaną przez Gminę Strzyżów. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do skorzystania z oferty przygotowanej dla dzieci przez poszczególne jednostki kulturalne gminy. Wszystkich zebranych na placu przywitała i do wspólnej zabawy zachęciła Marta Utnicka dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie – jednostki koordynującej całość imprezy. Bibliotekarze przygotowali kiermasz książek, kącik małego literata, kącik małego artysty w którym dzieci mogły malować figurki z gipsu oraz zaczarowane kamienie. Również mogły zrobić piękny tatuaż na ręce. Miłą niespodziankę dla dzieci sprawiło Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, udostępniając bezpłatnie dmuchany zamek do skakania, zjeżdżalnię rybkę oraz ściankę wspinaczkową. Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej zaproponowało dzieciom puzzle muzealne, warsztaty z origami modułowego oraz malowanki muzealne. Dom Kultury ,,Sokół” na tę okazję przygotował specjalny seans filmowy.

       Zabawę z dziećmi prowadzili pracownicy Biblioteki Publicznej, którzy na ten dzień wcielili się w postacie: Bajkowej Czarodziejki, Bibliomisia oraz clownów Zygfryda i Hilarego. Zorganizowali liczne konkursy, zabawy, zgadywanki, czytanie bajek, zabawę z chustą i kolorową szachownicą. Dużym powodzeniem cieszyło się również przeciąganie liny, skręcanie balonów oraz puszczanie kolorowych baniek. Dopełnieniem całości niespodzianek był koncert solistów Studia Piosenki Domu Kultury „Sokół” pod kierunkiem Barbary Szlachty. Pięknie zaśpiewali: Zuzia Szczygieł, Łucja Piwowar, Zuzia Mazur, Ola Miązek, Nikola Bobek, Małgosia Rykała, Ania Kuźniar, Emilka i Gabrysia Pieczek, Natalia Zielińska oraz Aleksandra Kasprzyk. Gromkie brawa zebrały także występujące na scenie grupy baletowe „Delfinki” oraz „Diament” pod kierunkiem Eweliny Ruszały.

        Ten szczególny pełen wrażeń i niespodzianek dzień zakończyło MINI DISCO. Do zobaczenia za rok!

BPGiM w Strzyżowie


Gminny Dzień Dziecka


Do góry



Spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk - maj 2016


Spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk



Do góry



DRUGIE URODZINY BIBLIOMISIA - maj 2016


2 Urodziny Bibliomisia       W dniu 11 maja 2016r. o godzinie 1000 w BPGiM w Strzyżowie odbyły się 2 urodziny Bibliomisia. Na urodzinach nie zabrakło licznie zgromadzonych gości: dzieci z Przedszkola Samorządowego „Michałki”, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Orła Białego, Szkoły Podstawowej Nr 2, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie wraz z nauczycielami i opiekunami, dyrektora SP nr 1 - Barbary Mularz, Mariana Wydro – pasjonata modelarstwa oraz Burmistrza Strzyżowa Mariusza Kawy. Bibliomisia szczególnie ucieszyły przygotowane przez gości specjalnie dla niego piękne piosenki, wiersze, życzenia i własnoręcznie zrobione laurki.

       Wielkim zaskoczeniem dla nas wszystkich był fakt, że Bibliomiś zaczął mówić. Serdecznie podziękowania kierujemy w stronę Bogdana Żybury - Prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strzyżowie oraz Mariusza Kawy – Burmistrza Strzyżowa, którzy „nauczyli Bibliomisia mówić”.

       Na tą okazję nauczył się wierszyka oraz nowych tańców. Nie zabrakło również tortu urodzinowego.

       W imieniu Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie oraz mieszkającego w niej Bibliomisia serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom oraz sympatykom za udział w 2 urodzinach.

       Do zobaczenia za rok!


2 Urodziny Bibliomisia


Do góry



23 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2016 - kwiecień-maj 2016


23 Wystawa Modeli...        W Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie w dniach od 16.04 do 7.05.2016 odbyła się XXIII Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów’2016.

W wystawie wzięło udział ponad 120 modelarzy z całego województwa, w tym reprezentantów z naszego miasta i okolicznych miejscowości. Wystawionych zostało ponad 4000 modeli plastikowych i kartonowych, samolotów, okrętów, czołgów, dioram. Przeważała tematyka II Wojny Światowej. Duża liczba biorących udział w wystawie to dzieci i młodzież, która zaprezentowała sporo modeli o szerokiej i różnorodnej tematyce. Wystawę odwiedziła bardzo liczba grupa osób, w tym nie tylko indywidualni modelarze – pasjonaci i osoby prywatne, ale także wycieczki szkolne m.in.: ze Strzyżowa, Czudca, Wiśniowej, Żyznowa. Wszyscy podkreślili bardzo wysoki poziom wykonanych modeli i bardzo duży udział w niej dzieci i młodzieży. To cieszy nas ogromnie i wróży dobrze na przyszłość.

Teraz pragnę serdecznie podziękować Burmistrzowi Gminy i Miasta Strzyżów – Panu Mariuszowi Kawie oraz Staroście Strzyżowskiemu – Panu Robertowi Godkowi, którzy objęli honorowy patronat nad XXIII Wystawą Modeli Plastikowych i Kartonowych „Strzyżów 2016” będąc równocześnie głównymi sponsorami wystawy. Serdeczne podziękowania kieruję również pod adresem pozostałych sponsorów – Pana Roberta Zaborskiego /sklep „HOBBY” w Rzeszowie/, wydawnictwa STRATUS, firm ARMA HOBBY i JADAR HOBBY, Państwa Jagodzińskich, Pana Marka Leśniaka oraz osoby prywatnej – pani, która prosiła o anonimowość.

Szczególnie pragnę podziękować gospodarzowi i współorganizatorowi wystawy Dyrektor Biblioteki Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie – Pani Marcie Utnickiej oraz pracownikom biblioteki.

Na zakończenie jeszcze raz składam gratulacje i serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników wystawy i jednocześnie zapraszam do udziału w kolejnej, XXIV wystawie. Do zobaczenia za rok.

Nadkomisarz wystawy
Marian Wydro




Dodatkowe informacje na temat nowych tegorocznych sponsorów znaleźć można:




Fotorelacjaz zakończenia wystawy

23 Wystawa Modeli.... - zakończenie

Fotorelacja z wystawy

23 Wystawa Modeli...




Do góry



"Moje dwie pasje czyli druga strona odznaki" - marzec-kwiecień 2016


Moje dwie pasje...        W Bibliotece Publicznej w Strzyżowie uroczyście otwarto wystawę malarską „Moje dwie pasje - czyli druga strona odznaki”. Swoje prace pokazało szerszej publiczności czworo artystów, którzy na co dzień noszą policyjny mundur. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie objął wystawę honorowym patronatem.

22 marca 2016 roku w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie odbył się uroczysty wernisaż poświęcony wystawie malarskiej „Moje dwie pasje – czyli druga strona odznaki”. Wystawa ma na celu pokazanie artystycznych pasji policjantów z Podkarpacia.

Prace zaprezentowało czworo artystów - funkcjonariuszy: Anna Pacuła-Cyzio z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, Paweł Januszek z Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie, Kazimierz Barański z Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie oraz Zbigniew Mijal z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Honorowym patronatem wystawę objął Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie. W spotkaniu udział wziął I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie p.o. inspektor Paweł Filipek, Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie nadkom. Zenon Wierzchowski wraz ze swoim zastępcą, oraz władze samorządowe i zaproszeni goście.

Poniżej przedstawiamy sylwetki artystów:

- Anna Pacuła-Cyzio – policjantka Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Pełni funkcję prezesa Oddziału Rzeszowskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczy w akcjach charytatywnych przekazując swoje obrazy na szczytne cele. Jest artystą należącym do grupy „Malarzy Uśmiechu”, która poprzez swoją twórczość wspiera potrzebujące, chore osoby. Jednym z głównych obiektów jej twórczych zainteresowań jest pejzaż, otaczająca nas przyroda i towarzyszące jej emocje. Artystka lubi także łączyć rzeczywistość z wyimaginowanym światem. Malarstwo pasjonuje ją od dziecka i jest to jej prawdziwa miłość. Na jej obrazach panuje cisza, spokój, harmonia, lekkość i ciepło.

- Paweł Januszek – pracuje w Zespole Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie. To absolwent Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie. Jego zainteresowania to również historia, archeologia i modelarstwo. Wiele razy uczestniczył w akcjach charytatywnych przekazując swoje obrazy na szczytny cel m.in. podczas licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy „Obudź w sobie anioła”.

- Kazimierz Barański – reprezentuje Komendę Powiatową Policji w Brzozowie. Na przestrzeni kilku ostatnich lat z jego inicjatywy na terenie powiatu brzozowskiego powstało sześć miasteczek ruchu drogowego oraz dwa poza nim. Od ponad 20 lat organizuje prelekcje, wykłady dla uczniów i ich rodziców. W wolnych chwilach projektuje i maluje pomieszczenia w szkołach na terenie powiatu i szpitalu na oddziale dziecięcym. Jego pasją jest m.in. malowanie na ścianach obrazów z bajek i fotografii sportowych. Brał udział w mistrzostwach Polski w ruchu drogowym z grupą rowerową, wygrał turniej „Jadą, idą dzieci drogą” w TVP w Warszawie, trzy razy został osobowością roku powiatu brzozowskiego. Uhonorowano go statuetką ks. Jerzego Popiełuszki jako Zasłużonego dla Powiatu Brzozowskiego, został także odznaczony medalem im. Dr Henryka Jordana i odznaką Przyjaciel Dziecka za pracę na rzecz dzieci.

- Zbigniew Mijal – pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle. Przygodę z malarstwem zaczynał już od młodych lat. Maluje z wewnętrznej potrzeby. Malarstwo stanowiło zawsze pełną odskocznię od codziennych obowiązków służbowych. Uprawia głównie malarstwo olejne na płótnie, przeważnie pejzaże, ale również martwą naturę oraz sceny rodzajowe. Główną inspiracją Zbigniewa Mijala są realistyczne pejzaże malarzy rosyjskich m.in. Iwana Szyszkina, Wasilija Polenowa, Issaka Lewitana.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w dniach od 22 marca do 14 kwietnia 2016 roku w godzinach otwarcia Biblioteki Publicznej w Strzyżowie.

Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie serdecznie dziękuje Marcie Utnickiej - dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Strzyżowie oraz wszystkim, dzięki którym wystawa została zorganizowana.


[źródło: KPP w Strzyżowie]





Moje dwie pasje



Do góry



Spotkanie autorskie z Utą Przyboś - marzec 2016


Spotkanie autorskie z Utą Przyboś        17 marca o godz.17-tej w bibliotece odbyło się niezwykłe spotkanie. W naszych progach gościliśmy panią Utę Przyboś – poetkę, malarkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli i Warszawie, córkę Juliana Przybosia.

       Dla naszej biblioteki była to szczególna chwila, gdyż strzyżowska biblioteka nosi imię tego wybitnego poety Podkarpacia. Spotkanie zostało zorganizowane wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Strzyżowskiej przy współudziale DK ,,Sokół” i MZS w Strzyżowie.

       Marta Utnicka – dyrektor BPGiM w Strzyżowie po przywitaniu przybyłych na spotkanie gości, oddała głos pani Zdzisławie Górskiej. Strzyżowska poetka przedstawiła sylwetkę Uty Przyboś. W ciekawy sposób ukazała zarówno dorobek poetycki jak i malarski. Zastosowana forma dialogu z bohaterką wprowadziła ciepłą, przyjazną atmosferę spotkania. Ciekawą część spotkania stanowiła prezentacja fotografii z rodzinnego albumu przedstawiona przez panią Utę Przyboś.

       Uta Przyboś z wielkim wzruszeniem przyjęła swoją poezję w interpretacji zaproszonych gości, jak również montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie przygotowany pod kierunkiem Kingi Dulęby.

       Na koniec nie zabrakło kwiatów i ciepłych słów podziękowania dla naszego gościa.

Chwila rozmowy z autorką i autografy dla czytelników zakończyły spotkanie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.


Iwona Bałchan





Spotkanie autorskie z Utą Przyboś


Do góry



"Z erotyką w tle" - spotkanie poetycko-muzyczne o kobiecie - marzec 2016


Z erotyką w tle        Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie oraz Krąg Twórczy Archē w dniu 8 marca 2016 r. o godz. 1700 zaprosiło mieszkańców Strzyżowa i okolic na spotkanie poetycko- muzyczne pt. Z erotyką w tle. Jeszcze w styczniu Krąg Twórczy Archē wyszedł z propozycją spotkania z mieszkańcami z okazji Dnia Kobiet. Pomysł został zaakceptowany, a Członkowie Kręgu przystąpili do pracy przygotowując różnorodne formy tekstów liryczny, erotyków, fraszek i żartów, aby w to marcowe popołudnie zabawić, rozśmieszyć i wzruszyć wszystkich Gości.

I nagle pojawiło się pytanie czy spotkanie „Z erotyką w tle” nie jest zbyt śmiałym przedsięwzięciem?

Wówczas rozbawiło mnie to pytanie, jednak dzisiaj na łamach Wagi i Miecza postanowiłam się z Państwem podzielić słowem poetyckim o Kobiecie z przymrużeniem oka skropionym odrobiną frywolności i żartu w rytmie tanga, bo czymże jest dzisiaj słowo pisane w krótkich formach literackich, gdzie jest erotyk i liryka, gdzie fraszka i igraszka.

A przecież „nie samym chlebem żyje człowiek” !

Czy wiecie Państwo, że nazwa erotyk pochodzi o greckiego słowa erotikós czyli miłosny?
Erotyk akcentuje miłość zmysłową, charakteryzującą się głębią uczuć i pasją, jest lirycznym utworem poetyckim.
Erotyki pisał już Jan Kochanowski – Do dziewki
„(…) Nie uciekaj, ma rada; wszak wiesz: im kot starszy,
Tym, pospolicie mówią, ogon jego twarszy,
I dąb, choć mieścy przeschnie, choć list na nim płowy
Przedsię stoi potężnie, bo ma korzeń zdrowy”.

Inni znani wielcy Poeci również z chęcią sięgali po ten wyrafinowany, ulotny i zmysłowy gatunek poetycki. Myślę, że warto tutaj wymienić choćby wiersze: Ta łza - Adama Asnyka, Prośba o wyspy szczęśliwe - Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, W malinowym chruśniaku - Bolesława Leśmiana czy Erotyk - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Współcześni Poeci również nie stronią od tej formy lirycznej i często możemy się z nią zetknąć na łamach gazet, w wydanych tomikach czy choćby na spotkaniach poetyckich.

       I tak właśnie było 8 marca, gdy na spotkaniu poetycko-muzycznym swoje erotyki zaprezentowała rzeszowska Poetka – Nina Opic, która z wielką wrażliwością ukazała oblicza miłości zmysłowej. Również część Twórców Kręgu Archē zaprezentowało własne erotyki i liryki poświęcone miłości i Kobiecie. Aby spotkanie było urozmaicone Krąg Twórczy Arche przygotował również fraszki oraz specjalnie na tę okazję napisany horoskop erotyczny dla kobiet wyzwolonych. Wiersze prezentowane na spotkaniu można odnaleźć na stronie internetowej http://www.bpgimstrzyzow.pl/ - tutaj Krąg Twórczy Archē dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie ma swój kącik. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

       Jednak słowo recytowane to nie jedyny element marcowego spotkania. Cenimy sztukę i kulturę w każdym wymiarze, współpracujemy z innymi grupami bądź osobami twórczymi i dzięki ich życzliwości, na spotkaniu mogliśmy gościć zespół muzyczny Trio Galicyjskie z Niebylca, które przygrywało nam w rytmie tanga. Nie zabrakło też piosenek, które romantycznie zaśpiewała nasza strzyżowianka – młoda i utalentowana Marta Dubiel.
Wśród gości pojawiła się pisarka z Rzeszowa – Danuta Stokłosa, która zaprezentowała swój wiersz pt. Biała miłość. Miło nam było, gdy głos zabrała Irena Wojciechowska z Dyskusyjnego Klubu Książki i zarecytowała wiersz nieznanego poety, dodając uroku naszemu spotkaniu. Dziękujemy także Stanisławowi Pytko i Pawłowi Lasocie za udział w deklamacji horoskopu.
       Gwoździem wieczoru był wymowny występ w rytmie tanga!
Na powitanie i zakończenie programu Urszula i Andrzej Curyłowie zatańczyli dla nas wymownie, wkładając w każdy kolejny krok uczucie i emocje, które nieodmiennie od lat przeplatają się w tym tańcu.
Spotkanie 8 marca dobiegło końca. Ja jednak jeszcze muszę wspomnieć o najważniejszym, o gościach, którzy licznie przybyli na nasz wieczorek. Bardzo się cieszymy i dziękujemy, że tak liczne i zacne grono dorosłych i młodzieży chciało spędzić z nami ten wieczór. Nadmienię tutaj tylko, że relację ze zdjęciami mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Biblioteki.
       Krąg Twórczy Archē obchodzi w marcu swój pierwszy rok istnienia, tak więc spotkanie z okazji Dnia Kobiet zbiegło się z pierwszą rocznicą. Mamy nadzieję, że przypadła Państwu do serca nasza działalność i spotkania z nami. Liczymy na Waszą obecność na kolejnych wieczorach poetyckich i mamy nadzieję na kolejne rocznice Kręgu.
       Dzisiaj w przededniu zbliżających się świąt chcemy Państwu życzyć aby Wielkanoc wniosła w Wasze serca wiosenną radość i pogodę ducha oraz spokój i ciepło w rodzinnym gronie, a wraz z poezją rozkwitła nadzieja na lepsze jutro!


Z serdecznymi pozdrowieniami
w imieniu Twórców Kręgu


Urszula Rędziniak
Szef Kręgu Twórczego Archē





Fotorelacja ze spotkania

Z erotyką w tle



Do góry



Zimowa Zawierucha w Bibliotece - luty 2016


Zimowa Zawierucha w Bibliotece Ferie zimowe to czas odpoczynku od zajęć szkolnych dzieci i młodzieży. W tym roku w województwie podkarpackim przypadły one na drugą połowę lutego. Termin wydawałoby się jak najbardziej zimowy. Jednakże aura za oknem nie wskazywała na tę porę roku. Musieliśmy więc wyczarować dla dzieci zimową zawieruchę z książką. A jak tego dokonać nie mając w zanadrzu ani mrozu, ani śniegu? Przekonali się o tym uczestnicy zajęć zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Wszyscy, którzy biorą udział w spotkaniach dla dzieci wiedzą, że wystarczy odpowiednio dobrana literatura dla dzieci, będąca inspiracją do wszelkiego rodzaju zabaw, zarówno tych twórczych oraz takich, które mają na celu aktywność i rozrywkę. Dzieci mają wspaniałą wyobraźnię, która pozwala im bawić się twórczo, trzeba jedynie poświęcić im czas i odpowiednio pokierować.

       W tym roku zajęcia w bibliotece odbywały się każdego dnia ferii w godz. 11-13. Były zróżnicowane i skierowane dla każdej grupy wiekowej. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poniedziałki zarezerwowaliśmy dla gimnazjalistów, którzy w Pracowni Orange w programie komputerowym, mogli wyczarować własne Bajki Elektroniczne. Trzy najciekawsze prace zostały nagrodzone.

Wtorki i czwartki to spotkania z uczniami Szkół Podstawowych.

Wtorkowe zajęcia skierowane były dla tych, którzy szczególnie lubią prace plastyczne. Chcieli oni dowiedzieć się ,,Co i jak? Czyli jak zrobić coś z niczego”. Wyczarowali piękne bałwanki z papieru, zimowe witraże, pięknie ozdobili figurki wykonane z gipsu budowlanego, zrobili ciekawe bajkowe stworki z papierowej rolki.

Czwartki to można powiedzieć gimnastyka dla ciała i nie tylko. Trzeby było zmierzyć się z kalamburami, rebusami, krzyżówkami. Odgadnąć ukryte przysłowia, stworzyć bajkową historię na temat ,,Wyruszam na wyprawę nie wychodząc z domu”.

Większość zabaw to praca zespołowa w grupach, gdzie doskonale uzupełniały się dzieci młodsze ze starszymi. Należy tutaj wspomnieć o turnieju gier planszowych, który sprawił dzieciom ogromną radość. Nie zabrakło oczywiście zabaw ruchowych, które są tak lubiane przez dzieci.

Środy to Bajkowy seans dla dzieci w wieku przedszkolnym. Seans nie do końca znaczy- filmowy. Były teatrzyki kukiełkowe, bajki czytane oraz bajki wyświetlane dostępne w bibliotece także dla czytelników.

Piątki to spotkania z naszymi najmłodszymi czytelnikami w Kąciku Malucha. Była możliwość posłuchania bajek, także w interpretacji starszych koleżanek, zabawy przy użyciu chusty Klanzy oraz kolorowej szachownicy, no i oczywiście spotkanie z ukochanym Bibliomisiem, który w tym roku wyjątkowo wcześnie się obudził. W sumie nie ma się co dziwić. Głośny śmiech i gwar dzieci nie pozwolił mu spać. W tym roku w zajęciach podczas ferii w bibliotece czas spędziło 240 dzieci. Trzeba zaznaczyć, że spora grupa brała udział prawie we wszystkich spotkaniach niezależnie od grupy wiekowej, która była dla nich przeznaczona. Do wspólnych zabaw dołączyły grupy zorganizowane z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek oraz grupa łączona z Przedszkola Samorządowego ,,Michałki” w Strzyżowie.

Dziękujemy dzieciom oraz opiekunom za spotkania z Odjazdowymi Bibliobabkami, które ,,Zimową zawieruchę z książką” przygotowały i przeprowadziły. Do zobaczenia za rok!


Opracowała: Iwona Bałchan





Zimowa Zawierucha w Bibliotece


Do góry



Spotkanie autorskie z Bogdanem Dworakiem - luty 2016


Spotkanie autorskie z Bogdanem Dworakiem        W dniu 9 lutego 2016 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie z Bogdanem Dworakiem – publicystą, krytykiem literackim, poetą, prozaikiem, felietonistą, ale przede wszystkim regionalistą.

Niektóre publikacje autora: „Z pozycji niekoniecznie wapniaka”, „Zza węgła”, „Fora ze dwora”, „Obrzęk”, „Korzenie czy ksenofobia” oraz ostatnio napisana książka „Mieszkam za darmo w każdym z was”, cykl felietonów dotyczący rodziny Mycielskich z Wiśniowej.

W trakcie spotkania mieliśmy przyjemność posłuchać poezji śpiewanej z muzyką Zbigniewa Duraja do wierszy naszej lokalnej poetki Czesławy Szlachty-Pytko oraz do utworów Bogdana Dworaka. Spotkaniu towarzyszyły liczne pytania dotyczące zarówno twórczości jak i życia autora. Na koniec autor chętnie rozdawał uczestnikom spotkania swoje autografy.


BPGiM w Strzyżowie





Spotkanie autorskie z Bogdanem Dworakiem


Do góry



"Chatuna - Wesele żydowskie" NA BIS - luty 2016


Chatuna - Wesele żydowskie NA BIS


Do góry



"Chatuna - Wesele żydowskie" - styczeń 2016


Chatuna - Wesele żydowskie        Tegoroczna edycja Światowych Dni Judaizmu w Kościele Katolickim, w Strzyżowskiej Synagodze odbyła się pod hasłem „CHATUNA - Wesele żydowskie”.

       To już kolejne spotkanie poświęcone historii strzyżowskich żydów. Jest to cykliczna impreza która weszła na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie oraz Towarzystwo miłośników Ziemi Strzyżowskiej. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, obyczajów, obrzędów, ze szczególnym uwzględnieniem życia codziennego strzyżowskich Żydów. Temat tegorocznego spotkania to „CHATUNA – wesele żydowskie". Małżeństwo w judaizmie postrzegane jest jako wypełnienie obowiązku, przykazania Bożego. To Kiduszin, czyli uświęceni, ceremonia zaślubin według obrządku żydowskiego różni się znacznie od tej, którą znamy, czyli według obrządku katolickiego. Ślub odbywa się pod gołym niebem, np. przed synagogą, na dziedzińcu, obecnie często odbywa się także w synagogach.

       Inscenizacja strzyżowskiego wesela żydowskiego odbyła się 15 stycznia br. w Strzyżowskiej Synagodze, spotkanie otworzyła Marta Utnicka dyrektor BPGiM witając wszystkich uczestników spotkania, przypomniała nam jakie tematy już są za nami i co nas dzisiaj czeka a czekało nas sporo atrakcji. W klimat zaręczyn i weselnej gorączki wprowadziła nas Marzena Łącka opowiadając jak to dawniej bywało, w tle piękna klezmerska muzyka w wykonaniu „Trio Galicyjskiego” z Niebylca pod kierunkiem Wiktora Bochenka. Muzyka ucichła a na scenie pojawił się duet Marta Dubiel i Patryk Byliński wykonali oni przepiękny psalm po hebrajsku. Na scenie zaczęli pojawiać się aktorzy – amatorzy dzisiejszego spotkania nastąpiła inscenizacja strzyżowskiego – żydowskiego wesela pod chupą czyli baldachimem odbyły się zaślubiny i swatanie młodych przez swatkę i swata, pani młoda okrąża siedem razy pana młodego i staje po jego prawej stronie, rabin z podrabinem wygłaszają modlitewne psalmy. Po odczytaniu kontraktu małżeńskiego przez pana młodego i wypiciu wina, swat podkłada pod nogę pana młodego kielich zawinięty w białą chustę, pan młody rozbija kielich na szczęście i wraz z panią młodą częstują wszystkich zebranych suszonymi owocami, natomiast ojcowie biorą dzbany w winem i częstują gości. Następuje część weselna biesiadna, gar muzyka, na sale wchodzą żydowskie smakołyki przygotowane przez KGW w Wysokiej Strzyżowskiej pyszne rybne paszteciki, natomiast i KGW z Glinika Zaborowskiego przygotowały tradycyjny żydowski kugiel. Młodzieżowe Koło Miłośników Ziemi Strzyżowskiej przyrządziło serowe przekąski w czterech smakach. Zawsze uczynny Strzyżowski „GS” ufundował świeżutkie Chałki, którymi mogliśmy poczęstować wszystkich uczestników weselnego biesiadowania, natomiast Dom Kultury „Sokół” jak co roku służył swoją pomocą akustyczną i nagłośnieniową.

Całość spotkania dopełniły wspomnienia, weselny humor i anegdoty związane z kulturą żydowską, i tak w miłej atmosferze dobiegło końca kolejne już spotkanie na temat Judaizmu a wystąpili dla państwa:

NARRATOR – OPOWIADACZ MARZENA ŁĄCKA
RABIN – GERARD SOCHA
PODRABIN - JERZY DUBIEL
SWAT - STANISŁAW PYTKO DLA PRZYJACIÓŁ KUBA
SWATKA – URSZULA WOJNAROWSKA – CURYŁO
PARA MŁODA - KAROLINA GORZYNIK I SEBASTIAN URAM
RODZICE PANA MŁODEGO JADWIGA SKOWRON I WACŁAW SZARY
RODZICE PANI MŁODEJ MARTA UTNICKA I ANDRZEJ WĘDRYCHOWICZ
WSPANIAŁY WOKAL PO HEBRAJSKU WYKONALI DLA PAŃSTWA MARTA DUBIEL ORAZ PATRYK BILIŃSKI

       Do zobaczenia za rok.


Opracowała: Marta Utnicka



Chatuna - Wesele żydowskie

Zobacz również
FILM ZE SPOTKANIA


Do góry



"Przybieżeli do Betlejem..." - styczeń 2016


Przybieżeli do Betlejem...        Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzyżów im. Juliana Przybosia oraz Krąg Twórczy Archē zaprosili mieszkańców Strzyżowa i okolic na spotkanie poetycko-muzyczne, które odbyło się w dniu 5 stycznia 2016 r. Był to debiut artystyczny Kręgu, który działa na strzyżowskiej ziemi blisko rok. Do tej pory Krąg starał się pokazać mieszkańcom od strony słowa pisanego, a w ten lekko mroźny styczniowy dzień postanowił przełamać tabu milczenia i dzięki uprzejmości Biblioteki po raz pierwszy wystąpił ze swoim programem na żywo, przed wspaniałą publicznością.

Krąg Twórczy Archē przygotował program świąteczno-noworoczny, a także pozwolił się bliżej poznać, przedstawiając grono osób, które pewnego marcowego dnia Anno domini 2015 r. postanowiło połączyć swoje siły i zatoczyło Krąg nad twórcami, którzy w swoim debiucie zaprezentowali również fragmenty własnej twórczości.
Jak już wspomniałam ziarno różnorodności zasiano marcowym wieczorem w strzyżowskiej bibliotece by w przyszłości mogło zaowocować nieskrępowanym plonem i aby tym plonem - pełnym barw i nieposkromionych myśli, pełnym radości, uśmiechu ale też łez wzruszenia oraz zwyczajnego zatrzymania i refleksji nad życiem - dzielić się ze światem, bo tak niewiele przecież trzeba by zrozumieć i zaakceptować drugiego człowieka.

A zatem wyszliśmy z cienia mając nadzieję, że będzie to nasze pierwsze lecz nie ostatnie spotkanie z miłośnikami słowa!

Jak każda grupa posiadamy swój ramowy program działania, a jego treść można odnaleźć w zakładce Kręgu na stronie Biblioteki. W tamtym roku ułożyliśmy i zatwierdziliśmy wspólnie kalendarz spotkań Kręgu Twórczego na rok 2015. Muszę się tutaj pochwalić, że praktycznie wszystkie cele jakie Twórcy sobie założyli zostały zrealizowane, więc ten rok zaczynamy z jeszcze większą pasją ale i coraz bardziej otwartymi pomysłami. Dlatego mamy nadzieję, że styczniowe spotkanie przypadło wszystkim do serca, a my niebawem będziemy mogli się podzielić kolejnymi projektami.

Mamy nadzieję, że ten nowy 2016 rok pozwoli nam jeszcze pełniej pokazać naszą twórczość, a państwa zarazić chęcią przebywania z nami, bo jesteśmy Kręgiem otwartym, twórczym, Kręgiem Arche, czyli od samego początku ukochaliśmy słowo, każdy z nas jest inny, każdy emanuje ciepłem i każdy tworzy tak jak mu w duszy gra, a jednak mimo wszystko na przekór tej odmienności udało nam się upleść nić porozumienia, która w ten zimowy wieczór zatoczyła krąg, krąg otwarty i pełen pomysłów, krąg który jest pełen różnorodności niczym kalejdoskop gwiazd. Obecnie Krąg tworzą Czesława Szlachta-Pytko, Adam Kluska, Stanisława Kucab, Andrzej Gugała, Krystyna Mazur, Radosław Kozak, Wiktor Bochenek i ja.

Jak już wspomniałam Krąg Twórczy Archē to przede wszystkim rozmaitość charakterów i stylów pisarskich. I jeszcze jedna ważna rzecz - Krąg Twórczy Archē lubi wyzwania, więc postanowił dzielić się i rozsmakować wszystkich chętnych w słowie pisanym.

Tak więc, Krąg Twórczy Archē zadebiutował 5 stycznia 2016 r. i wystąpił po raz pierwszy na strzyżowskiej „scenie”. Mamy nadzieję, że pomimo tremy i pewnych niedociągnięć debiut przypadł Państwu do serca. Mamy również nadzieję że zaszczepiliśmy w Was odrobinę poezji, dlatego w imieniu Kręgu Twórczego Arche i naszej Biblioteki już dzisiaj pozwolę sobie zaprosić wszystkich chętnych na kolejne spotkanie, które odbędzie w dniu 8 marca 2016 r. o godz. 17 w bibliotece, na spotkanie z Kręgiem w nowej odsłonie, z pazurem i humorem, z nutą kokieterii a nawet erotyki, a więc na spotkanie o Kobiecie z przymrużeniem oka.
Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich Państwa!

Na zakończenie, w imieniu Twórców Kręgu, dziękuję wszystkim Gościom za styczniowe spotkanie, dziękuję Waldemarowi Górze za fragment Reymontowskich Chłopów, dziękuję Ninie Opic za udział w naszym przedsięwzięciu i dziękuję Trio Galicyjskiemu za piękną oprawę muzyczną, dziękuję jak zawsze Pracownikom Biblioteki na czele z Panią Dyrektor za pomoc w przygotowaniach wieczoru.
       Do zobaczenia w Dzień Kobiet!


Szef Kręgu Twórczego Archē
Urszula Rędziniak      





Przybieżeli do Betlejem...


Do góry










STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry