English Deutsch Français


Wydarzenia 2009



Wystawa fotograficzna Antoniego Pawła Gwiszcz pt. "Przestrzenie" - listopad-grudzień 2009

Wystawa "Carmina Patria" - wrzesień-listopad 2009

CZYTAJMY RAZEM - wrzesień 2009

Spotkanie autorskie z Jerzym Fąfarą - maj 2009

Konkurs plastyczny "Zapobiegajmy pożarom" - maj 2009

Pasowanie na czytelnika w Filii Bibliotecznej w Żyznowie - maj 2009

Czy fajnie byłoby być Anią Shirley? - maj 2009

Ile prawdy jest w KŁAMCZUSZE??? - maj 2009

10 lat BOBA BUDOWNICZEGO - kwiecień 2009

Rozstrzygnięcie konkursu "Zabawy naszych przodków" - kwiecień 2009

XVI Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2009 - luty-marzec 2009

Upamiętnienie 100 rocznicy urodzin i 25 rocznicy śmierci poetki i pisarki Anny Świrszczyńskiej - luty 2009







Wystawa fotograficzna Antoniego Pawła Gwiszcz pt. "Przestrzenie" - listopad-grudzień 2009


       W dniach 25.XI - 31.XII. 2009r. w BPGiM w Strzyżowie można było oglądać wystawę fotograficzną Antoniego Pawła Gwiszcz pt. "Przestrzenie".
       Finisaż wystawy odbył się 30 grudnia 2009r.

Zobacz galerię zdjęć





^Do góry^




Wystawa "Carmina Patria" - wrzesień-listopad 2009


       Od 26 września do 11 listopada 2009r. w BPGiM w Strzyżowie można było oglądać wystawę „Carmina Patria” poświęconą polskim hymnom narodowym od "Bogurodzicy" do hymnu "Solidarności".




Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




CZYTAJMY RAZEM - wrzesień 2009


       Dnia 25 września 2009r. z okazji obchodów Dni Świętego Michała oraz akcji „Czytajmy razem” znane osobowości Strzyżowa odczytali bajki dla dzieci. Swoje umiejętności aktorskie prezentował Z-ca Burmistrza Strzyżowa – Waldemar Góra, Z-ca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie – bryg. Piotr Rędziniak, Komendant Powiatowej Policji w Strzyżowie – nadkom. Witold Wójcik, prezes TMZS – Adam Kluska, dyrektor BPGiM – Tadeusz Marek.
       Na zakończenie spotkania dziewczęta z klubu Miłośników Książki zaprezentowały humorystyczne przedstawienie na temat wyższości tradycyjnej książki nad komputerem.



Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Spotkanie autorskie z Jerzym Fąfarą - maj 2009


       26 maja 2009r. w BPGiM w Strzyżowie odbyło się spotkanie z Jerzym Fąfarą, rzeszowskim poetą, prozaikiem, autorem słuchowisk radiowych, dyrektorem Podkarpackiego Instytutu książki i marketingu w Rzeszowie. Od wielu lat zainteresowany Ziemią Strzyżowską, jest autorem słuchowiska „Pępek świata”, którego akcja rozgrywa się w Wysokiej Strzyżowskiej.
       Podczas spotkania autor prezentował swoją najnowszą książką „18 znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie”.



Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Konkurs plastyczny "Zapobiegajmy pożarom" - maj 2009


       Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem „ZAPOBIEGAJMY POŻAROM” na etapie gminnym i powiatowym został rozstrzygnięty. W etapie gminnym wzięło udział blisko 70 uczestników – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkolaków. Kilka prac konkursowych było pracami zbiorowymi.
       Uczestnicy zaprezentowali prace wykonane różnymi technikami malarskimi, wyklejanką oraz pracami przestrzennymi w formie małych makiet osiedli i terenów leśnych.
       Prace konkursowe wykonane zostały bardzo starannie i tematycznie co świadczy o dużym zainteresowaniu uczestników plastyką jak również tematyką konkursu związaną z problemem bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
       Wszystkie prace przestawione do konkursu są udostępnione do zwiedzania i oglądania w BPGiM w Strzyżowie w godzinach otwarcia biblioteki do końca czerwca br.
       Od 15 maja wystawa zostanie uszczuplona o prace, które zostały wyłonione przez jury do konkursu wojewódzkiego w Zarzeczu k. Przeworska. Prac tych jest 12 po 3 w czterech grupach wiekowych, a są to:

I grupa wiekowa – przedszkola
1. Michał Hart, lat 5 - Wysoka Strzyżowska
2. Klasa „0”, praca zbiorowa - Wysoka Strzyżowska
3. Damian Konicki, lat 6 - Wysoka Strzyżowska

II grupa wiekowa – szkoła podstawowa klasy I-III
1. Patrycja Nowicka - kl. Ic, Miejski Zespół Szkół w Strzyżowie
2. Klaudia Gawron - kl. Ic, Miejski Zespół Szkół w Strzyżowie
3. Kinga Ślusarczyk - kl. II, Szkoła Podstawowa w Dobrzechowie

III grupa wiekowa – szkoła podstawowa klasy IV-VI
1. Natalia Szetela - kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 2 Wysoka Strzyżowska
2. Joanna Lenart - kl. Va, Miejski Zespół Szkół w Strzyżowie
3. Katarzyna Przyboś - kl. Vb, Miejski Zespół Szkół w Strzyżowie

IV grupa wiekowa – gimnazjum
1. Justyna Krukowska - kl. III, Zespół Szkół Żyznów
2. Gabriela Piskadło - kl. III, Zespół Szkół Żyznów
3. Paulina Kozimor - kl. I, Zespół Szkół Żyznów

       Zwycięzcom konkursu w Strzyżowie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.
       Współorganizatorom t.j. Ochotniczym Strażom Pożarnym, Szkołom, Przedszkolom BPGiM dziękuje i zaprasza w kolejnym roku.
       Zwycięzców informujemy, że nagrody zostaną wręczone uroczyście na zakończenie roku szkolnego 2008/2009.



Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Pasowanie na czytelnika w Filii Bibliotecznej w Żyznowie - maj 2009


       Już tradycją w naszej bibliotece stała się uroczystość Pasowania na Czytelnika Biblioteki Publicznej. W tym roku uroczystość ta odbyła się dnia 26 maja. Wzięły w niej udział dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej w Żyznowie, które przybyły pod opieką wychowawczyni - pani Danuty Delikat.
       Po powitaniu, w trakcie którego otrzymałam od dzieci bukiecik własnoręcznie zebranych stokrotek, krótko opowiedzieliśmy sobie o roli książki w życiu człowieka oraz przypomnieliśmy jak należy dbać o książki. Dzieci szukały wśród księgozbioru ukrytych próśb książki, które głośno przeczytały. Wysłuchały także wierszy opisujących boleść książki po złym traktowaniu jej przez czytelnika oraz odpowiadający na pytanie jaki pożytek mamy z książki.
       Następnie rozpoczął się blok rozrywkowy, który sprawdzał wiedzę dzieci o bajkach i baśniach. Pierwszaki odgadywały zagadki, rozpoznawały bajkowe postacie na ilustracjach oraz wzięły udział w grze Lapu Capu, która polegała na odgadnięciu postaci tylko za pomocą rąk. Wszystkie konkursy cieszyły się dużym powodzeniem, a dzieci z ożywieniem odpowiadały na pytania.
       Po części rozrywkowej nastąpił kulminacyjny punkt programy - czyli Pasowanie na Czytelnika. Dzieci ustawiły się w jednym rzędzie i głośno powtarzały: My uczniowie klasy I, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wszystkich wskazówek i rad książek słuchać będziemy z uwagą, obowiązki czytelnika traktować będziemy z powagą. Przyrzekamy! Po przyrzeczeniu każde dziecko zostało dotknięte EWoKiem (Encyklopedią Wiedzy o Książce) i przyjęte w poczet czytelników Biblioteki Publicznej w Żyznowie.
       Na zakończenie każde dziecko otrzymało na pamiątkę książeczkę, dyplomik oraz słodycze. Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. Mam nadzieję, że dzieci będą mnie odwiedzać i korzystać ze zbiorów bibliotecznych.

Wszystkich serdecznie zapraszam!!!!!!!!!!

Beata Haligowska                        



Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Czy fajnie byłoby być Anią Shirley? - maj 2009


       15 maja 2009r. z okazji Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy, które obchodzimy w miesiącu maju – odbył się w Filii Bibliotecznej w Gliniku Charzewskim konkurs czytelniczy pt. „Czy fajnie byłoby być Anią Shirley?” W konkursie wzięli udział chętni uczniowie kl. IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej w Gliniku Charzewskim. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie powieści Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” oraz przedstawienie wybranego fragmentu książki. Zadaniem 4-osobowego jury było przyznanie poszczególnym grupom punktów.
       Najwięcej punktów zdobyła i I miejsce zajęła grupa, która przedstawiła scenkę pt. „Burza w szkolnej szklance wody”. Ania, po tym jak Gilbert nazywa ją „marchewką” rozbija swoją tabliczkę na jego głowie. Rolę – Ani odegrała: Dominika Sanecka, - Diany – Karolina Kuś, - Gilberta – Seweryn Stodolak, - nauczyciela – Martyna Materna.
       II miejsce niewielką różnicą punktów zdobyła 2-osobowa grupa, która przygotowała scenkę pt. „Herbatka z Dianą i tragicznym skutkiem”. – Ania zaprasza Dianę na herbatkę i chce ją ugościć jak prawdziwą damę więc częstuje ją samymi smakołykami m.in. sokiem malinowym, który przez pomyłkę okazuje się słynnym winem porzeczkowym Maryli. W rolę – Ani świetnie wcieliła się – Anita Legęza, a Diany – Martyna Materna.
       III miejsce zajęły uczennice kl. IV. Zaprezentowały one scenkę pt. „Oburzenie pani Rachel Linde”. – Pani Linde źle mówi o wyglądzie Ani, a Ania po tym jak zraniono jej uczucia wybucha gniewem, obrażając panią Linde. Postać – Ani odegrała – Izabela Kubas, - Maryli – Natalia Zimny, - Pani Linde – Aleksandra Dobek, - Mateusza – Jowita Rzeźnikiewicz.
       Na IV miejscu uplasowała się grupa, która przygotowała scenkę pt. „Próżność ukarana”. – Ania chcąc się pozbyć rudych włosów, farbuje je za namową domokrążcy na kruczo czarny kolor, ale włosy po farbowaniu są zielone. Ania wpada w rozpacz. Rolę – Ani zaprezentowała – Katarzyna Górnicka, - Maryli – Paulina Sołtys, - Mateusza – Justyna Banek.
       Wszyscy uczestnicy bardzo solidnie przygotowali się do konkursu. Zadbali o stroje, potrzebne rekwizyty i dekorację. Młodsi i starsi uczniowie mieli okazję oglądać występy swoich kolegów, które bardzo wszystkim przypadły do gustu.
       Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, widzom i jurorom za wspólnie mile spędzone chwile.

Marzena Midura                        



Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Ile prawdy jest w KŁAMCZUSZE??? - maj 2009


       W dniu 7.V.2009r. w Filii Bibliotecznej w Grodzisku z okazji „Dnia Bibliotekarza” odbył się konkurs czytelniczy pt. „Ile prawdy jest w KŁAMCZUSZE???” Udział w konkursie wzięli uczniowie kl. V i VI Szkoły Podstawowej w Grodzisku. Zadaniem 13 uczestników konkursu było przeczytanie powieści Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha” i odegranie wybranych scenek z książki. Jury oceniło odegrane scenki i przyznało zajęte przez poszczególne grupy miejsca.

       I miejsce zajęła 4 osobowa grupa, która przedstawiła scenkę pt. „Picie mleka przez Mamerciątka”. Mamerciątka Tomcio i Romcia zostają przyłapani przez mamę podczas wylewania mleka do zlewu. Aniela chcąc ich uratować z opresji kłamie w ich obronie i zostaje nazwana przez Tomcia „kłamczuchą”.
Rolę: - Romci – przedstawiła – Andżelina Drozd,
- Tomcia – Piotr Pakuła,
- mamy Tosi – Renata Drozd,
- Anieli – Anna Drozd.

       II miejsce w konkursie zajęła grupa, która przedstawiła scenkę pt. „Randka Anieli w restauracji”. Aniela umawia się w restauracji z kolegą ze szkoły Robertem Rojkiem. Niespodziewanie pojawia się Pawełek – jej pierwsza miłość, który jest gotów zjeść 20 pączków dla Anieli.
Rolę: - Anieli odegrała – Joanna Pikuła,
- Pawełka – Paulina Szetela,
- Roberta Rojka – Anna Kut,
- Kelnerki – Karolina Szczygieł.

       III miejsce zajęła 2 osobowa grupa, która przedstawiła scenkę pt. „Prezenty od Św. Mikołaja”. Mamerciątka Tomcio i Romcia oglądają prezenty od św. Mikołaja i przeżywają to, że rodzice nic nie dostali i postanawiają wyręczyć św. Mikołaja i coś im dać czego nie mają – dużo pieniążków.
W rolę: - Tomcia – wcieliła się – Angelika Kopala,
- Romci – Anna Szczygieł.

       IV miejsce zajęła 3 osobowa grupa, która przestawiła scenkę pt. „Nauka pisania”. Ciotka Lilia postanawia zająć się okropnym i niechlujnym charakterem pisma Tomcia Mametra. Aniela cieszy się z sukcesu w szkole jakim jest złożenie „zawiadomienia o ślubie”.
Rolę: - ciotki Lili odegrała – Anna Górnicka,
- Tomcia Mametra – Sebastian Walczyk,
- Aureli Kowalik – Ewelina Haba.

       Poziom przygotowań wszystkich uczestników był wysoki i jury miało trudne zadanie z wyborem poszczególnych miejsc. Zagrane fragmenty książki bardzo podobały się oglądającym i zapadły głęboko w ich pamięci.
       Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom i zaproszonym gościom za mile spędzony wspólnie czas w naszej bibliotece.

Marzena Midura                        



Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




10 lat BOBA BUDOWNICZEGO - kwiecień 2009


       Dnia 3 kwietnia 2009 roku w Bibliotece Publicznej w Żyznowie odbyły się 10-te urodziny bajkowego bohatera – BOBA BUDOWNICZEGO.
       Na urodziny zaprosiłam przedszkolaków wraz z wychowawczynią panią Danutą Kulik z Przedszkola Publicznego w Żyznowie.
       Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.30 przywitaniem gości i krótkim przedstawieniem przygotowanych atrakcji. Gdy dzieci usiadły wygodnie przy stolikach, opowiedziałam im historię powstania wymyślonej przez brytyjskiego scenarzystę Keith'a Chapmana postaci Boba, która zyskała ogromną popularność. Pierwszy odcinek został wyemitowany 12 kwietnia 1999 roku. Dziś postać ta znana jest dzieciom w 240 krajach. Bob Budowniczy występuje nie tylko w bajkach telewizyjnych, ale także w książkach. Wspólnie opisaliśmy wygląd i charakter Boba i jego przyjaciół: Marty, pana Ogórka, Stracha na Wróble; zwierzęta: Kicię i Reksia; oraz maszyny – pomocników Boba: spychacz, dźwig, skuter, traktor, walec, wózek widłowy, koparkę i betoniarkę. Następnie zaproponowałam dzieciom kolorowanie obrazków przedstawiających Boba i jego przyjaciół kredkami i farbami. W trakcie tej pracy dzieci opowiadały znane im przygody Boba. Z powstałych kolorowanek zrobiliśmy wystawę, którą będą mogli oglądać rodzice i koledzy.
       Po malowaniu przedszkolaki same zabawiły się w budowniczych. Połowa dzieci budowała osiedle miejskie, a druga połowa – osiedle wiejskie.
       Przedostatnim punktem programu było zdmuchnięcie świeczek z urodzinowego tortu i zjedzenia kawałka. Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję zrobić sobie zdjęcie z Bobem Budowniczym.
       Korzystając z tego spotkania Angelika, Aleksandra i Klaudia otrzymały nagrodę za 100 wypożyczonych bajeczek.
       Zorganizowana impreza bardzo się dzieciom spodobała i w wesołym nastroju wróciły do przedszkola.

Opracowała: Beata Haligowska


Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Rozstrzygnięcie konkursu "Zabawy naszych przodków" - kwiecień 2009


        8.IV.2009r. w BPGiM w Strzyżowie odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Sesję prowadziła Anna Żydzik, przewodnicząca mam oraz opiekun Rady Małgorzata Sołtys. Celem spotkania było podsumowanie konkursu „Zabawy naszych przodków”.
       Myślą przewodnią konkursu było przypomnienie i poznanie zabaw w które bawili się nasi dziadkowie, rodzice. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum; technika wykonania dowolna. Na konkurs wpłynęło 34 prace. 19 marca 2009r. komisja wyłoniła zwycięzców w kategorii gimnazjum I miejsca zajął Przemysław Ziobro z MZS Strzyżów, II miejsce zdobyła Joanna Kruczek z MZS Strzyżów, III miejsce przyznano Monice Ścieszce z ZS w Godowej.
       W kategorii szkoła podstawowa I miejsce zajął Łukasz Baran z ZS w Dobrzechowie, II miejsce przyznano Szymonowi Kilar z ZS w Dobrzechowie. III miejsce otrzymało ex aequo troje uczniów: Weronika Zając z MZS w Strzyżowie oraz Anna Złotek i Aleksandra Soja z MZS-u.
       W czasie spotkania 8.IV zwycięscy otrzymali nagrody indywidualne, natomiast każda szkoła biorąca udział w konkursie – DVD. Nagrody ufundował Burmistrz Strzyżowa.


Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




XVI Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2009
- luty-marzec 2009


       7 lutego bieżącego roku rozpoczęła się w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie XVI Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych. W tegorocznej wystawie modeli plastikowych i kartonowych bierze udział 70-ciu modelarzy z województwa podkarpackiego, w tym liczna grupa modelarzy ze Strzyżowa i okolic. Zgromadzono na niej ponad 300-ta modeli z plastiku i kartonu, głównie lotnictwo, broń pancerną, okręty, figurki i budowle. Wszystkie modele wykonane są na wysokim poziomie przedstawione w formie dioram oraz pojedynczych egzemplarzy. Pięknie prezentują się modele kartonowe okrętów historycznych wykonane przez Pana Bogumiła Bągarda.
       Liczne grono zwiedzających wystawę podkreśla wysoki poziom, kunszt i precyzję modelarzy.
       Wystawa trwała do 7-go marca, w dniu tym odbył się finisaż wystawy, wręczenie nagród i wyróżnień przez głównych sponsorów tj.: pana Burmistrza Strzyżowa mgr inż. Marka Śliwińskiego i Starostę Strzyżowskiego pana mgr Roberta Godka.


Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Upamiętnienie 100 rocznicy urodzin i 25 rocznicy śmierci poetki i pisarki Anny Świrszczyńskiej - luty 2009


       20 lutego 2009 roku w Bibliotece Publicznej w Żyznowie odbyło się spotkanie z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej, mające na celu upamiętnienie (100 – tna rocznica urodzin i 25 – ta rocznica śmierci) i przypomnienie twórczości zapomnianej dzisiaj, poetki i pisarki – ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ.
       Anna Świrszczyńska urodziła się w 1909 roku w Warszawie. Tu ukończyła gimnazjum, liceum oraz studia pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pisać zaczęła wcześnie, bo już w latach 30 -tych XX w. W czasie II wojny światowej imała się różnych prac zarobkowych nie porzucając twórczości literackiej. Po upadku powstania warszawskiego opuściła Warszawę i osiedliła się w Krakowie, gdzie mieszkała i pisała do końca życia. Od roku 1951 poświęciła się całkowicie pisaniu.
       Anna Świrszczyńska jest autorką wielu wierszy, powieści, utworów scenicznych i słuchowisk radiowych. Jednakże my skupiliśmy się na utworach przeznaczonych dla dzieci. Większość tych utworów to pisane wierszem opowieści o historii Polski oraz wierszowane polskie podania i legendy. Przykładem tego jest opowieść pt. “Królewna Wanda”, którą wszyscy (dzieci, pani wychowawczyni i ja) przeczytaliśmy na głos. Była to także okazja, by wyjaśnić sobie niektóre, zapomniane już słowa.
       Wszystko co miłe szybko się kończy, więc i nasze spotkanie szybko się skończyło. Mam nadzieję, że już wkrótce spotkamy się znowu. A tymczasem zapraszam wszystkich chętnych do odwiedzenia biblioteki i korzystania z naszego księgozbioru.

Opracowała Beata Haligowska


Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^












STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry