English Deutsch Français


Wydarzenia 2018



Mikołaj w Bibliotece - grudzień 2018

Wieczór autorski Urszuli Rędziniak - październik 2018

Wystawa Jerzy Popiełuszko - sierpień 2018

Czytajmy Razem - wrzesień 2018

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - wrzesień 2018

"Policja w Służbie Niepodległej" - wrzesień 2018

"Zostań Super Czytelnikiem Lata 2018" - czerwiec-wrzesień 2018

WAKACJE W BIBLIOTECE 2018 - czerwiec-sierpień 2018

Noc Bibliotek 2018 - czerwiec 2018

Karmnikowo w Bibliotece - maj-czerwiec 2018

Piknik rodzinny "Baw się z nami pod drzewami..." - maj 2018

Tydzień Bibliotek 2018 - maj 2018

Czwarte urodziny Bibliomisia - maj 2018

Spotkanie autorskie z Adamem Kluską - maj 2018

Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa - maj 2018

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą - maj 2018

Konkurs plastyczno-historyczny "Kiedy myślę... Polska Niepodległa" - marzec-maj 2018

25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2018 - kwiecień-maj 2018

Spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem - marzec 2018

Dzień Kobiet w bibliotece - marzec 2018

Wystawa pt. „Marszałek Józef Piłsudski - twórca Niepodległej” - luty 2018

Fanaberie na ferie w bibliotece - styczeń-luty 2018

X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU - styczeń 2018

SZABAT SZALOM! ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE - styczeń 2018




Mikołaj w Bibliotece - grudzień 2018


,, Mikołajki w bibliotece 2018 „

5 grudzień to szczególny dzień dla najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Tego dnia bowiem, spotykają się ze świętym Mikołajem. W tym roku na spotkanie z nim przybyło ponad 60 dzieci. Chwile oczekiwania na tego miłego gościa wypełniły Odjazdowe Bibliobabki przedstawiając krótką inscenizację o Mikołaju.

Niezwykły gość przybył, przywożąc kolorowe prezenty dla dzieci. Po chwili odpoczynku, przeczytał bajkę
o perypetiach Mikołaja, który próbował dostać się do dzieci przez komin. Na szczęście nasz gość nie miał takich kłopotów w czasie podróży.

Wszystkie dzieci otrzymały od Mikołaja piękne prezenty, rodzice uwiecznili tę chwilę na zdjęciu. Wspólne zdjęcie to wspaniała pamiątka. Najwytrwalsi, czekali na zabawę z Mikołajem, który pomimo sędziwego wieku, nigdy tańca z dziećmi nie odmawia.

Miłe chwile w bibliotece szybko minęły, Mikołaj udał się w podróż do innych dzieci, a nasi czytelnicy do własnych domów, aby jak najszybciej nacieszyć się prezentami od Mikołaja. Do zobaczenia za rok !


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Mikołajki w bibliotece 2018

Do góry


Wieczór autorski Urszuli Rędziniak - październik 2018


,, Proza życia w wierszach. „Siedem” Urszuli Rędziniak ”

27 października, późnym popołudniem, pod budynek naszej biblioteki, co rusz podjeżdżały samochody
z rejestracjami całkiem innymi niż miejscowe. Cóż to za powód, że ludzie tak tłumnie, eleganccy i z kwiatami idą. Na popularnych „Żydów” - za wcześnie, na modele - za późno, więc, na co?

Najtrudniej być prorokiem we własnym kraju. Powszechnie znana Ula Rędziniak wydała następny tomik poezji. Bezpieczniej jest ich nie numerować, bo można się potknąć, licząc wydania autorskie i almanachy. Nie bawmy się, zatem w liczby, choć akurat tym razem można by było. Tomik „Siedem”, zwyczajny, choć kolorowy jak piórko rajskiego ptaka, mówi o codzienności tygodnia. Przeczytałam wiersze Uli i nadziwić się nie mogłam, co takiego trzeba w sobie mieć, żeby z materii tak prozaicznej jak dni tygodnia, utkać poetycką wypowiedź.
W każdym z dni tygodnia, znalazłam swego faworyta. I tak: w poniedziałku, w mojej opinii bezkonkurencyjne są „Kotlety”. Serio, da się w wierszu umieścić tak niepoetycki twór, jak kotlety właśnie. Ale zaraz, chwila, przeczytaj pierwsze słowa, a staniesz jak wryty:

„jak dobrze zrzucić
w korytarzu
domowego ogniska
irytujące szpilki
codziennej pracy…”

Te „ irytujące szpilki codziennej pracy” są dla mnie odkryciem. Dokładnie tak o nich myślałam, ale prozą, a tu
o znanej wielu kobietom irytacji, poetycko.

W tekstach z wtorku, najdokładniej trafiły we mnie słowa z „Pamiętnika”:

„trudny orzech do zgryzienia
gdy głowa w chmurach
a nogi maszerują
twardo i z przytupem”


Ileż razy i dla jak wielu z nas, głowa w chmurach nie pozwalała patrzeć pod nogi. Albo może twarde maszerowanie nie pozwala na noszenie głowy w chmurach? Ale skąd u Autorki taka przenikliwość i rozeznanie w ludzkich duszach. Może poezja to rodzaj szklanej kuli, w której Ula czyta ludzkie losy?

W tekstach na środę moim ulubieńcem są „ Rachunki” i konstatacja:

„bajońskie sumy
codziennej rozpusty”


Żeby prozaiczne podliczanie wydatków znalazło się w tomiku wierszy? To się nie śniło filozofom. Aż do 27 października 2018 roku.

Wśród tekstów na czwartek, wszystkim słuchaczom wpadł w ucho „Romans”, a zwłaszcza jego ostatnie akordy:

„mój osobisty mąż
falując w objęciach Morfeusza
zachrapał basowym zmęczeniem dnia”


Ula, jesteś niezwykła wrażliwością, która zwykłe rzeczy, fakty, zachowania, nazywa tak, że brzmią; jak udział
w koncercie, zaproszenie na wystawę, czy udział w spektaklu. W spektaklu zwanym życiem.

Piątek. A w piątkowych wierszach odkrywcze i powszednie „Okulary” ze słowami jak nakazem:

„w moim wieku
pewność wyboru
powinna przeważyć szalę
ostrości widzenia nad urodą...”


Powiedz, skąd Ty tak wiele o nas wiesz? A może to dylematy wspólne dla wielu, lecz niewielu mówi to głośno, a mniej jeszcze ubiera w taka formę? Albo w sobotniej „Matematyce” słowa: „kalejdoskop zbioru ludzi przeciw samotności”? To sobotnie spotkanie było rodzajem manifestu zbioru ludzi przeciw samotności. Przyszło
i przyjechało tyle osób, które chciały tego dnia być przeciw samotności, a do tego zamanifestować, że cenią sobie słowo, a dokładnie cenią sobie słowa Uli Rędziniak, bo trafiają; w sedno codzienności.

W wierszach z niedzieli nam, kobietom, najczęściej zdarzają się problemy rozważane w „Sukience”. A jakież one są - doradzam przeczytać w tomiku „Siedem”. Bo o to, proszę Państwa, myśleliśmy, że żyjemy prozaicznie, zanurzeni w prozie życia, a Autorka udowodniła, że życie nasze to lita poezja.

Sam tomik dedykowany jest mężowi Autorki, a od strony graficznej opracowała go Adriana Rędziniak (ach ta bogatka z piątku, Ada chcę taką, piękną). Wieczór oprawiony był cudnymi dźwiękami, bo zaśpiewali i zagrali dla Uli i jej gości: Jadwiga Skiba, Beata Oliwa, Ewa Środoń-Prokulewicz, Natalia Markowska i Michał Wolan. Gości wieczoru, z utworami z tomiku zapoznawała sama autorka i członkinie Kręgu Twórczego Archē oraz codzienni zjadacze chleba życzliwi Uli: Marta Utnicka, Wanda Przybyłowicz, Stanisława Kucab, Elżbieta Hart-Bożek, Anna Dul-Anioł, Katarzyna Galej, Małgorzata Sołtys, Aneta Wożakowska-Kawska, Zdzisława Górska, Bożena Gaj, Mariola Gruszczyńska, Danuta Gazda-Haligowska i ja


Urszula Wojnarowska-Curyło


Fotorelacja
Wieczór autorski Urszuli Rędziniak

Do góry



Wystawa Jerzy Popiełuszko 2018 - sierpień 2018


Fotorelacja
Wystawa Jerzy Popiełuszko


Do góry



Czytajmy Razem - wrzesień 2018

,, Czytajmy Razem 2018 ”

Dzień Głośnego Czytania to dzień, który ma w Polsce już 17 letnią tradycję. Ustanowiła go Krajowa Izba Książki. Stało się ono okazją do spotkań podkreślających liczne zalety głośnego czytania. Można wymienić niektóre z nich, takie jak rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, budowanie więzi między rodzicami
i dziećmi.

28 września o godz. 10 tej w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie już po raz dziewiąty zorganizowane zostało spotkanie z okazji tego miłego święta. Zaproszeni goście, którzy na co dzień pełnią odpowiedzialne funkcje społeczne, przerywają na chwilę swoje zawodowe obowiązki, aby przeczytać bajkę naszym milusińskim.

Gospodarz miasta Strzyżowa burmistrz Mariusz Kawa przeczytał historię pewnego gnoma zwanego Liczyrzepą autorstwa Agnieszki Frączek. Jak należy zachować się Na lekcji dzieci dowiedziały się z wiersza Bożeny Piergi, który przeczytała pani Zofia Kowalczyk dyrektor SP nr 2. Historię chłopca z bajki Jacka Daniluka Czego Jaś się nie nauczył przedstawił Janusz Włodyka dyrektor MZS w Strzyżowie. O chwilach odpoczynku i zabawy potrzebnych w szkole przeczytała z wiersza Na przerwie Barbara Mularz dyrektor SP nr 1. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Rafał Rutyna przedstawił historię Wozu Strażackiego napisaną przez Urszulę Kozłowską. Pani Maria Sękowska pielęgniarka Szpitala Powiatowego
w Strzyżowie przeczytała bajeczkę o Tableteczkach Barbary Ciemskiej oraz w bardzo obrazowy sposób opowiedziała o swojej pracy, prezentując strój pielęgniarki operacyjnej. Kominiarz pan Andrzej Szlachta przeczytał historię Szukaj Tofika Wiesława Drabika. Pani Monika Armata z Nadleśnictwa w Strzyżowie czytała o przygodach Sarenki Samochwały. O tym jak wygląda praca policji dzieci dowiedziały się z bajki Policjant Lecha Tkaczyka. Przeczytał ją Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie mł. insp. Mirosław Wośko.

Miłym akcentem naszego spotkania było wręczenie nagród książkowych najaktywniejszym czytelnikom Oddziału Dziecięcego naszej biblioteki.

Z rąk burmistrza Mariusza Kawy oraz dyrektor BPGIM w Strzyżowie Marty Utnickiej laureaci konkursu czytelniczego,,Zostań Super Czytelnikiem lata 2018”otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Konkurs został ogłoszony w czerwcu podczas Nocy Bibliotek, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników i niewątpliwie przyczynił się do wzrostu czytelnictwa podczas wakacji. Wzięło w nim udział 64 dzieci w trzech kategoriach wiekowych, z tego 33 uzyskało nagrody. Dodatkowo 8 dzieci otrzymało upominki za największą ilość przeczytanych książek podczas tegorocznego lata.

Niespodzianką zwieńczającą wydarzenie, była inscenizacja ,, Królewna Śnieżka” przygotowana dla dzieci przez bibliotekarzy i pracowników BPGiM w Strzyżowie, którzy wcielili się w postacie bajkowe.

Dzień Głośnego Czytania w Strzyżowskiej Bibliotece to wydarzenie, które zawsze dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno dzieciom, jak również dorosłym.

Dziękujemy zaproszonym gościom za udział w tym sympatycznym spotkaniu oraz dzieciom i opiekunom
z Przedszkola Samorządowego ,,Michałki”, przedszkolakom i Siostrom Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek , uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego oraz Szkoły Podstawowej nr 2
w Strzyżowie.

Cieszymy się, że Dzień Głośnego Czytania przypada podczas Dni Strzyżowa i na stałe zapisał się już,
w kalendarzu ważnych wydarzeń kulturalnych w naszej bibliotece.

Pozostaje więc, już teraz zaprosić wszystkich na przyszłoroczne jubileuszowe spotkanie z tej okazji.


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Czytamy Razem 2018


Do góry



Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - wrzesień 2018

„Szklane domy” i sielska atmosfera nawłoci w strzyżowskim parku literackim czyli

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego


Od kilku lat początkiem września cała Polska, w tym także Strzyżów, czyta największe polskie dzieła literackie za sprawą ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o popularyzację czytelnictwa, poprawną polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Mamy już więc za sobą: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. W tym jubileuszowym roku myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania suwerennego państwa.

W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego i cenniejszego obrazu tamtych przeżyć niż „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaprosił wszystkich Polaków do czytania właśnie „Przedwiośnia”.

Rozpoczynając w tym roku „Narodowe Czytanie” organizatorzy spotkania poprosili o uświetnienie naszej lokalnej uroczystości uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie. Młodzież przedstawiła wszystkim zebranym pieśni i piosenki patriotyczne z tamtego okresu. Po podniosłym wstępie, przenieśliśmy się w czasie do sielskiej Nawłoci, a zarazem w tle słyszeliśmy odgłosy jadącego pociągu. Pociągu, którym podróżował Cezary z ojcem wracając do Polski, do nowej cywilizacji,do „szklanych domów” i tak zaczęła się nasza przygoda.

Gospodarze wydarzenia zadbali o każdy szczegół; scena podzielona na dwa światy - z jednej strony park w Nawłoci, a z drugiej strony wnętrza pięknego dworu Nawłockiego - stworzyła wrażenie, że wszyscy uczestnicy przedstawienia przenieśli się do czasów, w których toczyła się akcja. Emocje aktorsko-literackie, które płynęły ze sceny, nie jednego widza doprowadzały do dreszczyku emocji. Mimo pogarszającej się aury, daliśmy radę - ostatnia scena w strugach deszczu tylko dodała emocji, a strzelający (u nas byli to strzyżowscy Strzelcy) do ruszającej manifestacji z idącym na przodzie barykady Cezarym, zapadnie wszystkim długo w pamięci.

Do „Narodowego Czytania” współorganizatorzy zaprosili uczniów Szkół Technicznych w Strzyżowie, sympatyków i przyjaciół naszej biblioteki, władze samorządowe, przedstawicieli różnorodnych organizacji pozarządowych, instytucji, mieszkańców.

Wystąpili przed Państwem:

Cezary – Gabriel Gąsior, prezes Stowarzyszenia „Kopytko” Wysoka Strzyżowska;
Ojciec – Zbyszek Miga - sołtys wsi Kozłówek;
Hipolit – Paweł Midura - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie;
Laura - Dominika Szetela – pracownik BPGiM;
Barwicki – Piotr Rędziniak, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Strzyżowski;
Karolina – Ewelina Warchoł - uczennica Zespołu Szkół w Czudcu;
Ksiądz Anastazy – Dariusz Koczela, pracownik BPGiM;
Gajowiec – Waldemar Góra, Z-ca Burmistrza Strzyżowa;
Lulek – Maksymilian Rojowski - dowódca Strzyżowskiego „Strzelca”
Lekarka – Zofia Krupska - pracownik BPGiM;
„Wyszywana koszula, oraz lekarz” – Bronisław Lechowicz - pracownik Szkoły Podstawowej w Żarnowej oraz członek strzyżowskiego teatru „Prima Aprilis”; Maciejunio – Andrzej Wędrychowicz;
Narrator główny – Marzena Łącka, nauczyciel historii Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie.

Narratorzy:

Kinga Dulęba - polonistka Sz.P. nr 2 w Strzyżowie;
Iwona Bałchan - pracownik BPGiM;
Joanna Ratajczak - pracownik BPGiM;
pisząca te słowa Marta Utnicka - dyrektor BPGiM.

Do zobaczenia za rok.
Fotorelacja
Narodowe Czytanie 2018



Do góry



POLICJA W SŁUŻBIE NIEPODLEGLEJ - wrzesień 2018

POLICJA W SŁUŻBIE NIEPODLEGLEJ

Do góry



"Zostań Super Czytelnikiem Lata 2018" - czerwiec-wrzesień 2018

Zostań Super Czytelnikiem Lata 2018


Do pobrania
Regulamin konkursu


Do góry



WAKACJE W BIBLIOTECE 2018 - czerwiec-sierpień 2018

„Zaczarowana podróż w krainę baśni i legend”

Wakacje w Bibliotece 2018 Podczas tegorocznych wakacyjnych zajęć dla dzieci zorganizowanych w czerwcu i lipcu w bibliotece, wyruszyliśmy w podróż po Polsce szlakiem legend. Odwiedzaliśmy najbardziej znane dzieciom miasta, przedstawiając im, związane z tym miejscem mniej znane historie.
We wtorki i czwartki spotykaliśmy się z dziećmi w wieku szkolnym. Środy natomiast zarezerwowane były dla dzieci młodszych, które uczestniczyły w zajęciach wraz z opiekunami.
W pierwszym tygodniu poznaliśmy legendę o krakowskim Lajkoniku i historię Rzeszowskiego Smoka. Kolejny tydzień to spotkania z bohaterami legend o Morskim Oku i Wiśle. Dzieci młodsze poznały opowieść o Smoku Wawelskim i Warszawskiej Syrence.
Wszystkie historie przeczytane, obejrzane w formie teatrzyku kukiełkowego, czy wysłuchane były inspiracją do zabaw i zajęć plastycznych. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkurencjach zespołowych, rozwiązywały zagadki i kalambury. Na najlepszych czekały drobne upominki.
Niespodzianką dla dzieci i wielką przyjemnością był teatrzyk Kamishibai w wykonaniu pań z Biblioteki Pedagogicznej w Strzyżowie. Dzieci starsze obejrzały i wysłuchały bajki pt. ,,Żaba jest głupia”, a młodsze poznały historię Kotki Milusi.
Słoneczna pogoda pozwoliła na zorganizowanie zajęć w Parku Literackim. Wspólne czytanie ulubionych historii na scenie, sprawiło dzieciom dużą frajdę. Była to prawdziwa literacka uczta. Uczestnicy tego ostatniego lipcowego spotkania w plastyczny sposób przedstawili swoją wakacyjną podróż po Polsce.
Wesołe zabawy sportowe, gry zespołowe, wyścigi i tory przeszkód dostarczyły dzieciom i opiekunom wiele radości i pozytywnych emocji. Wakacyjne spotkania z książką w bibliotece kolejny raz potwierdziły zasadę, którą staramy się kierować podczas każdych spotkań z dziećmi. Łącząc naukę z zabawą, pokazujemy, że przekazując pozytywne wartości z literatury dziecięcej można miło i wesoło spędzić czas.
Czeka nas jeszcze sierpniowe Odjazdowe Popołudnie z dziećmi w Ogródku Jordanowskim, na które już dzisiaj wszystkie dzieci serdecznie zapraszamy!


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Wakacje w Bibliotece 2018



Do góry



Noc Bibliotek 2018 - czerwiec 2018

IV edycja ,,Nocy Bibliotek 2018” – za nami.

Noc Bibliotek 2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie kolejny raz przyłączyła się do tej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i pokazującej nowe oblicze biblioteki. 9 czerwca 1870 bibliotek w Polsce zorganizowało spotkania ze swoimi czytelnikami promując hasło ,,RzeczpospoCzyta”.

W ten upalny sobotni, wieczór na czytelników i sympatyków biblioteki czekała pięknie udekorowana scena w parku literackim. Odjazdowe Bibliobabki przygotowały dla najmłodszych uczestników szereg konkursów i quizów, w których dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą na temat ojczyzny. Znajomość historii Polski, geografii czy legend polskich procentowało zdobytymi punktami. Na najlepszych czekały drobne upominki. Dopełnieniem konkursów przygotowanych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, było podsumowanie trwającego od marca do maja konkursu plastyczno-historycznego ,,Kiedy myślę...Polska Niepodległa”. Autorzy najciekawszych plakatów otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Galeria dziecięcych prac zdobiła park literacki. Wśród licznych niespodzianek czekających na uczestników Nocy Bibliotek była bajka ,,Królewna Śnieżka” przygotowana dla dzieci przez bibliotekarzy i pracowników BPGiM w Strzyżowie. Ciepłe przyjęcie inscenizacji być może zachęci ,,aktorów”, do udziału w kolejnych przedstawieniach zorganizowanych przez Odjazdowe Bibliobabki. Na zakończenie bloku przygotowanego dla dzieci, w budynku wyświetlono film przygodowy dla dzieci pt. Tarapaty.

Spotkanie z dorosłymi uczestnikami ,,Nocy Bibliotek” rozpoczęła dyrektor biblioteki Marta Utnicka witając i przedstawiając gości z Młodzieżowego Domu Kultury z Jasła. Grupa wokalna ,,Juni” pod kierunkiem Małgorzaty Czeluśniak, zabrała zebranych w muzyczną podróż przez kolejne lata polskiej piosenki, wykonując różne znane szlagiery. Piękne interpretacje polskich piosenek zaprezentowały również solistki ze Studia Piosenki przy DK ,,Sokół” pod znakomitym kierunkiem Barbary Szlachty.

Dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w tym bibliotekarskim spotkaniu z czytelnikami, oraz wszystkim, dzięki którym przebiegło ono sprawnie i w tak miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok podczas V Nocy Bibliotek!


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Noc Bibliotek 2018



Do góry



Karmnikowo w Bibliotece - maj-czerwiec 2018


Karmnikowo w Bibliotece


Do góry



Piknik rodzinny "Baw się z nami pod drzewami..." - maj 2018


Miniaturowy świat ludzi z pasją

Piknik rodzinny W strzyżowskiej bibliotece zakończyła się Jubileuszowa, 25. Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych

Ludzie z pasją, niezwykłą wyobraźnią, talentem plastycznym i konstruktorskim. Kochają historię, militaria, godzinami studiują branżową prasę i portale poszukując coraz to nowych inspiracji do tworzenia swoich małych arcydzieł. To właśnie oni, a było ich w tym roku 120, zjechali z całego województwa 3 maja br. do Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, by jak co roku wziąć udział w finisażu Wystawy Modeli Plastikowych i Kartonowych. Niektórzy są częścią tego przedsięwzięcia od początku, już od 25 lat…

Rekordową ilość prawie 600 modeli samolotów, statków, czołgów, dioram, a nawet postaci z Gwiezdnych Wojen można było w strzyżowskiej bibliotece podziwiać od 7 kwietnia. Szczególnym uznaniem zwiedzających wystawę cieszyła się, wykonana z najmniejszymi detalami, makieta dworca kolejowego w Strzyżowie, po której torowisku poruszał się równie precyzyjnie wykonany pociąg sztabowy Hitlera Amerika. – Jestem pod wrażeniem, jak szczegółowo odtworzone zostały wszystkie detale budynku, ale też otoczenia dworca - mówi pan Maciej, który na finisaż wystawy przybył ze swoim 9-letnim synem. – To niebywałe jak precyzyjne mogą być ludzka ręka i oko – dodaje.

Ale tego dnia był jeszcze jeden, najważniejszy bohater całego wydarzenia – nadkomisarz wystawy Marian Wydro. Jak zawsze skromny, w zupełności oddany swojej pasji i zdeterminowany, by nieść ciężar organizacji tego przedsięwzięcia na swoich drobnych barkach.

Właśnie za to poświęcenie, za trud wkładany już od ćwierćwiecza w organizację wystawy, Burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa wręczył nadkomisarzowi specjalny list gratulacyjny, a zgromadzeni w Parku Literackim modelarze nagrodzili gromkimi brawami.

- Już od 25 lat, dzięki zaangażowaniu pana Mariana, do Strzyżowa zjeżdżają kolejne rzesze i kolejne pokolenia pasjonatów modelarstwa – podkreśla Marta Utnicka – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. - Odwiedzają gościnne mury naszej biblioteki ze względu na niezwykłą atmosferę, której współtwórcą jest nadkomisarz Marian Wydro - dodaje.

Wszystkim uczestnikom wystawy Burmistrz Strzyżowa oraz jego zastępca Dagmara Preisner wręczyli nagrody, w tym trzy nagrody specjalne, oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie finiszu w Parku Literackim odbył się piknik rodzinny „Baw się z nami pod drzewami czyli Majówka pod drzew cieniem”, podczas którego można było m.in. spróbować swojskiego jadła i smakołyków z grilla, zobaczyć pokaz strzyżowskich Strzelców, obejrzeć wyposażenie wozu policyjnego i strażackiego, a na najmłodszych czekały zabawy, dmuchane zjeżdżalnie i malowanie twarzy.

Wszystkim atrakcjom towarzyszyła zaś muzyka zespołu „Awangarda”.


Aneta Kozioł


Fotorelacja
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą



Do góry



Tydzień Bibliotek 2018 - maj 2018


Tydzień Bibliotek 2018 Kolejna edycja Tygodnia Bibliotek już za nami. Tym razem imprezy i wydarzenia w bibliotekach organizowane były pod hasłem „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”, które nawiązywało do obchodzonego w tym roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i do wielu praktycznych odwołań ukazujących znaczenie nieskrępowanego żadnymi nakazami i zakazami dostępu do czytelnictwa.
W dniach od 8 – 15 maja w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im.. Juliana Przybosia w Strzyżowie na miłośników książek i sympatyków biblioteki czekało wiele ciekawych wydarzeń.

Tydzień Bibliotek zaczęliśmy 8 maja – Dniem Otwartym dla mieszkańców, mogli oni w tym dniu poznać pracę bibliotekarzy z innej strony, jak również zwrócić zaległe książki sprzed 2016 roku nie ponosząc żadnych konsekwencji. Dla bibliotekarzy 8 maja to również Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy czyli święto ludzi książki. Jednak to nie wszystkie atrakcje, które w tym dniu czekały na odwiedzających bibliotekę. O godz. 17 00 w naszych progach gościliśmy znaną i wielokrotnie nagradzaną autorkę powieści obyczajowych, która przybyła do nas aż z Gdyni. Małgorzata Warda, bo o niej mowa, pasjonująco i ciekawie opowiadała o swojej twórczej drodze, o pierwszych próbach literackich, o prawdziwym prozatorskim debiucie w niszowym wydawnictwie książką „Dłonie”. Odsłoniła również kulisy powstawania swoich powieści, swoje inspiracje i motywy podejmowanych tematów, gdyż pisze ona o niełatwych rodzinnych relacjach, zaginięciach i przemocy. Małgorzata Warda to niezwykle sympatyczna i ujmująca osoba, czym wzbudziła sympatię uczestników spotkania, a tym samym zachęciła do czytania swoich powieści. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki.

9 maja zarezerwowany był dla naszych najmłodszych czytelników. W tym dniu przybył do nas Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie uczestniczyły w spektaklu pt. „ Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Wspólnie mieliśmy okazję dowiedzieć się, że w książkach zaklęta jest magia a dzięki czytaniu i odwiedzeniu biblioteki można przeżywać prawdziwe przygody. Przybyłe dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu a ich roześmiane buzie były dowodem na to, że przygody z książką są ciekawe i bardzo atrakcyjne.

10 maja o godz. 18.00 miało miejsce spotkanie autorskie z poetą, regionalistą, publicystą Adamem Kluską. Za swoją długoletnią pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele dyplomów, odznaczeń, wyróżnień m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, odznakę Zasłużony Działacz Kultury, oraz tytuł Zasłużony dla Gminy i Miasta Strzyżów. Do biblioteki licznie przybyli przedstawiciele władz miasta, rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy Strzyżowa i rodzinnej wsi Glinik Zaborowski. Podczas spotkania regionalista przedstawił wielki dorobek swojej twórczości. Ten wspaniały, wieczór uświetniło Studio Piosenki z DK „Sokół” pod kierownictwem Barbary Szlachty oraz Wiktor Bochenek i Baby Glinickie. Miłym akcentem wieczoru było czytanie wierszy Adama Kluski przez gości. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Przeplatane było anegdotami z życia w wykonaniu samego autora.

Tydzień Bibliotek w naszej placówce zakończyliśmy Czwartymi Urodzinami Bibliomisia – maskotki BPGiM w Strzyżowie. 11maja o godz. 17.00 naszego misia oraz Odjazdowe Bibliobabki powitała liczna grupa dzieci wraz z rodzicami, którzy z niecierpliwością czekali na to spotkanie. Było „sto lat” , był tort, były życzenia od dzieci i wspólne tańce w Parku Literackim. Jak zwykle Bibliomiś sprawił, że na buziach dzieci zagościły uśmiechy i nie było widać końca wspólnej zabawy. Na pamiątkę każde dziecko miało możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Bibliomisiem.

Odwiedzających bibliotekę w Tygodniu Bibliotek, witała wystawa prac Sławomira Walencika, który od 25 lat zajmuje się grafiką komputerową. Jest autorem wydanego cyklu grafik, książki pt.,, Puzzle- afrykańska przygoda” i ,, Jedna Kreska Świata”. W swoim dorobku ma 25 wystaw indywidualnych i kilka zbiorowych.

Liczny udział mieszkańców w wydarzeniach organizowanych podczas Tygodnia Bibliotek sprawił nam wiele radości i dał mnóstwo satysfakcji. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i już dziś zapraszamy na Noc Bibliotek, która w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.


Dominika Szetela


Spotkanie autorskie
z Małgorzatą Wardą

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą
Teatr Edukacji i Profilaktyki
„Maska” z Krakowa

Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa
Spotkanie autorskie
z Adamem Kluską

Spotkanie autorskie z Adamem Kluską
Czwarte Urodziny
Bibliomisia

Czwarte Urodziny Bibliomisia

Do góry



Czwarte urodziny Bibliomisia - maj 2018


Fotorelacja
Czwarte Urodziny Bibliomisia

Czwarte urodziny Bibliomisia



Do góry



Spotkanie autorskie z Adamem Kluską - maj 2018


Fotorelacja
Spotkanie autorskie z Adamem Kluską

Spotkanie autorskie z Adamem Kluską



Do góry



Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa - maj 2018


Fotorelacja
Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa



Do góry



Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą - maj 2018


Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą Dyskusyjny Klub Książki działający przy BPGiM w Strzyżowie zaprosił znaną pisarkę Małgorzatę Wardę na spotkanie z członkami Klubu i czytelnikami, które odbyło się 8 maja 2018r.

Tak się pięknie złożyło, że spotkanie to miało miejsce w Tygodniu Bibliotek – o czym przypomniała Iwona Bałchan prowadząca spotkanie w zastępstwie moderatorki DKK Marzeny Midury witając Małgorzatę Wardę oraz obecnych. Przybliżając osobę pisarki przypomniała, iż Małgorzata Warda nie tylko pisze, ale także maluje i rzeźbi- ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka w Gdyni. Jest laureatką kilku konkursów literackich. Cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród czytelników, także wśród członków DKK i czytelników w Strzyżowie.

Pisarka, zabierając głos, złożyła życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta. Następnie opowiadała o swojej pracy pisarskiej. Już w trzeciej klasie Szkoły Podstawowej pisała książeczki, własnoręcznie je ilustrując. Wspomina, iż dom rodzinny był pełen książek – czytająca rodzina. Podkreśliła, że inspirują ją sprawy ludzi – przemoc, patologia, psychologia. Jeśli czegoś się boi, to o tym pisze, w ten sposób się z tym oswaja. W swej pracy korzysta z doświadczeń specjalistów w danej dziedzinie. Pierwszym recenzentem jej książek jest mąż.

Z zainteresowaniem słuchaliśmy wypowiedzi pisarki, która okazała się osoba radosną, z poczuciem humoru, a równocześnie potrafiąca pisać o sprawach trudnych.

Z zainteresowaniem dowiedzieliśmy się, że książka którą obecnie pisze to książka o Bieszczadach. Czekamy na nią z niecierpliwością.

Kończąc, uważam, że książka pomaga poznać przeżycia, których sami nie przeżyliśmy, poszerza nasze horyzonty. Właśnie książki Małgorzaty Wardy w tym nam pomagają.


Irena Wojciechowska
DKK przy BPGiM w Strzyżowie


Fotorelacja
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Wardą



Do góry



Konkurs plastyczno-historyczny "Kiedy myślę... Polska Niepodległa"
- marzec-maj 2018


Kiedy myślę... Polska Niepodległa


Do pobrania
Regulamin konkursu


Do góry



25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2018
- kwiecień-maj 2018


25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych

[źródło: Nasze Miasto - 28.03.2018]


Fotorelacja
25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych



25 Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych


Do pobrania
karta_zgloszeniowa_2018.pdf
karta_zgloszeniowa_2018.docx


Do góry



Spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem - marzec 2018

Spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem




Do góry



Dzień Kobiet w bibliotece - marzec 2018

Dzień Kobiet w bibliotece W Bibliotece od południowych godzin robiło się bardzo gwarno i wesoło a to za sprawą organizacji „Dnia Kobiet”. Tradycją stało się już, że z okazji Dnia Kobiet organizowane są pokazy fryzjerskie oraz kosmetyczne, dzięki której przedstawicielki płci pięknej mogą poczuć się jak gwiazdy wybiegów czy aktorki rodem z Hollywood. We wtorek 6 marca - dzięki staraniom gabinetu kosmetycznego Anny Maciaszkiewicz oraz zakładu fryzjerskiego „Nefertiti” pani Bernadety Prokuskiej wszystkie panie piękniały z minuty na minutę, pochłaniając wiedzę przekazywaną im przez profesjonalistki. Oprawa muzyczna w wykonaniu Studia Piosenki pod kierunkiem instruktora Barbary Szlachty działającego przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie wprawiła wszystkich w cudowny nastrój.

Biblioteka Publiczna w tym roku zaprosiła do współpracy Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie, którego to uczniowie przygotowali quiz literacki „Kobieta w Literaturze”. Publiczność zebrana w bibliotece powitała gromkimi brawami młodych aktorów, którzy świetnie odegrali swoje role, wspaniałe stroje, wykwintne fryzury oraz dobrana tematycznie piosenka, sprawiły, że zebrana publiczność mogła się przenieść w czasie i odczuć klimat dawnych lat.

W przerwach pomiędzy występami każda uczestniczka spotkania mogła sobie wylosować cytat o kobietach a zarazem los z numerkiem, panie z biblioteki przekazywały każdej pani wylosowany prezent – niespodziankę.

Nie zabrakło też wspaniałych walców jak również wierszy o Kobietach i dla Kobiet w wykonaniu Wiktora Bochenka. „Majewski i przyjaciele” to krótki program przygotowany przez tak lubianych panów Leszka Majewskiego i Józefa Maźnickiego. Dopełnieniem pełnego wrażeń wieczoru była „Satyra o Kobietach” w wykonaniu uroczego Andrzeja Curyło. Organizatorzy zadbali nie tylko o ucztę duchową ale także coś dla ciała. Przepyszne rogaliki i kruchutkie placki w wykonaniu pań z KGW z Żarnowej Janiny Piękoś i Genowefy Pokrywki długo zapadną w pamięci.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim współorganizatorom za tak miły i niezapomniany wieczór. Do zobaczenia za rok!


Marta Utnicka


Fotorelacja
Dzień Kobiet w bibliotece

ZOBACZ FILM ZE SPOTKANIA

Dzień Kobiet w bibliotece




Do góry



Wystawa pt. „Marszałek Józef Piłsudski - twórca Niepodległej” - luty 2018

„Marszałek Józef Piłsudski -  twórca Niepodległej” Do 28 lutego w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie można było obejrzeć zdjęcia Józefa Piłsudskiego wykonane w różnych okolicznościach, m.in. na polowaniu w Adamowie na Wileńszczyźnie.

Wystawa „Marszałek Józef Piłsudski – twórca Niepodległej” zorganizowana została przez NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski - Oddział w Strzyżowie oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie oraz starosty powiatu strzyżowskiego. Na wystawie można było zobaczyć 13 plansz przedstawiających życie Józefa Piłsudskiego. Pochodzą z kalendarza IPN na 2017 rok wydanego z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka. Każde opatrzone cytatem ze zbiorów jego myśli „Drogowskaz Józefa Piłsudskiego” wydanego konspiracyjnie w 1942 roku w okupowanej Polsce.
„I w tych czasach mają wartość dumne słowa »chcieć – to móc«. Kto chce – ten może, kto chce, ten zwycięża, byle tylko chcenie było chceniem siły, a nie kaprysu lub bezmocy” – to jeden z cytatów. Widnieje na planszy ze zdjęciem marszałka wykonanego ok. 1906 roku. Na wystawie można było zobaczyć m.in. portrety J. Piłsudskiego, a także zdjęcia wykonane w różnych okolicznościach, m.in. w trakcie polowania, czy podczas defilady na placu Saskim w Warszawie 11 listopada 1926 roku.

Finisaż wystawy odbył się 28 lutego o godz. 18 w BPGiM w Strzyżowie, w którym uczestniczyła młodzież oraz mieszkańcy powiatu strzyżowskiego. Komisarzem wystawy była Pani Anna Dziadek – przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski - Oddział w Strzyżowie. W trakcie finisażu prelekcję wygłosił dr Piotr Szopa – IPN w Rzeszowie.

Fotorelacja
„Marszałek Józef Piłsudski -  twórca Niepodległej”



Do góry



Fanaberie na ferie w bibliotece - styczeń-luty 2018

Fanaberie na ferie w bibliotece ,,Fanaberie na ferie w bibliotece” to hasło tegorocznych zajęć zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie podczas ferii zimowych. Dzieci w wieku szkolnym mogły wziąć udział w zabawach we wtorki, środy i czwartki. Piątki były zarezerwowane dla najmłodszych czytelników biorących udział w zabawach w Kąciku Malucha. Wtorkowe zajęcia pod hasłem: Baw się, graj, skacz z XBOX ONE to premierowy turniej gier na X-boxie. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Dzieci dobrze bawiły się grając same, jak również kibicując kolegom. Dla najlepszych przewidziano nagrody. Uczestnicy środowych zajęć plastycznych mogli wykazać się kreatywnością i stworzyć kolorowy łapacz snów, a z masy solnej wyczarować ciekawą figurkę, bądź zwierzątko. Zwolennicy zabaw ruchowych znaleźli wiele konkurencji sportowych i zręcznościowych, podczas których w grupach i indywidualnie, mogli wesoło spędzić czas. Czwartki to zajęcia literacko – teatralne. Były więc kalambury, każdy mógł zostać pisarzem i stworzyć własną wersję wspólnej bajki. Fragmenty poezji dziecięcej stały się dla dzieci inspiracją do teatralnych scenek, które same wykonały będąc jednocześnie aktorem, scenarzystą i reżyserem. Zakończeniem ferii zimowych w bibliotece był Zaczarowany Bal, który odbył się w sobotnie przedpołudnie. Zgromadził on w progach biblioteki liczną grupę dzieci w pięknych karnawałowych strojach. Każde dziecko otrzymało kolorowy, ręcznie wykonany kotylion, który był kluczem do niektórych zabaw. Były więc wesołe tańce: z książką, z wstążkami, balonami, zaczarowany taniec. Nie sposób wymienić je wszystkie. Podczas balu nastąpiło również wręczenie nagród dla uczestników turnieju X-Boxa, mistrza wykreślanki. Ponadto wśród czytelników dziecięcych wyłoniono tych, którzy podczas ferii przeczytali najwięcej książek. Najlepsi otrzymali nagrody. Nie zabrakło również upominków i słodyczy dla dzieci biorących udział w zabawach podczas balu. Cieszymy się bardzo, że tak liczna grupa dzieci pośród innych, ciekawych propozycji wybrała zajęcia inspirowane książką, jakże często niedocenianej w dzisiejszym świecie.


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Fanaberie na ferie w bibliotece



Do góry



X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU - styczeń 2018

X OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU 25 stycznia 2018 r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia odbył się „Wieczór Pamięci Ofiar Holokaustu”. Zorganizowany został w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Strzyżów jako jedno z 64 miast na podkarpaciu uczciło pamięć pomordowanych Żydów.

Strzyżowskie obchody zaczęły się o godz. 14.00 spacerem po mieście „Śladami strzyżowskich Żydów”. Wszyscy zainteresowani historią naszych sąsiadów zebrali się pod budynkiem synagogi, gdzie czekała na nich Marzena Łącka – historyk Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie. Pani Marzena Łącka przez dwie godziny oprowadzała i przedstawiała strzyżowską historię wszystkim zainteresowanym. Następnie w Bibliotece Publicznej o godz. 16.00 odbyła się dalsza część spotkania „Holokaust w historii mówionej – pamięć o Zagładzie wśród mieszkańców Strzyżowa którą poprowadził mgr. Mirosław Czarnik – historyk z zamiłowania a polonista z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie.

Na zaproszenie osób lub ich rodzin które przeżyły Holokaust, przybyła do nas Anna Rzeszowska - prawnuczka Adolfa Tannenbauma – Żyda polskiego pochodzenia który w latach 1890 szerzył edukację i propagował kulturę wśród rzeszowskiej społeczności żydowskiej, wspomagał ubogich Żydów i Polaków, mieszkańców Rzeszowa. Wybudował dom ludowy, który służył całej społeczności. Obecnie jest to Wojewódzki Dom Kultury, który od początku powstania aż do tej pory szerzy i służy ludziom propagującym szerokorozumianą kulturę.

Następnie głos zabrała pani Lucia Retman– Polka żydowskiego pochodzenia urodzona w Dynowie a wychowana w Leżajsku, obecnie mieszkająca w Izraelu. Opowiadała historię swojego życia a raczej przetrwania. W spotkaniu wzięły udział władze samorządowe gminy Strzyżów, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Strzyżów, natomiast 26 stycznie br. (piątek) w Rzeszowie odbyły się główne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w spotkaniu tym uczestniczyli też reprezentanci gminy Strzyżów.


Marta Utnicka


Fotorelacja
Wieczór Pamięci Ofiar Holokaustu



Do góry



SZABAT SZALOM! ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE - styczeń 2018

Szabat Szalom! Święto Żydowskie Tegoroczna edycja Światowych Dni Judaizmu w Kościele Katolickim, w Strzyżowskiej Synagodze odbyła się pod hasłem „SZABAT SZALOM – ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE”.

To już kolejne spotkanie poświęcone historii strzyżowskich Żydów. Jest to cykliczna impreza która weszła na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, obyczajów, obrzędów, ze szczególnym uwzględnieniem życia codziennego strzyżowskich Żydów.

Spotkanie otworzyły współorganizatorzy: Agata Gadziała prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej oraz Marta Utnicka dyrektor BPGiM witając wszystkich uczestników spotkania historyczno-kulturalnego, przypomniały nam jakie tematy już są za nami i co nas dzisiaj czeka a czekało sporo atrakcji. W klimat akcji wprowadziła uczestników Marzena Łącka przybliżając charakter tego święta, a aktorzy-amatorzy wcielając się na czas spotkania w role członków rodziny żydowskiej odzwierciedlili jego atmosferę. W oczekiwaniu na przedstawienie, tle grała piękna klezmerska muzyka w wykonaniu „Tria Galicyjskiego” z Niebylca pod kierunkiem Wiktora Bochenka. Na scenie zaczęli pojawiać się aktorzy – amatorzy dzisiejszego spotkania. Pierwsza część nosiła nazwę „W Blasku szabatowych świec”, Marzena Łącka opowiadała o historii i znaczeniu dwóch dni Szabatu Szalom– piątku i sobocie. Następnie nastąpiła inscenizacja strzyżowsko – żydowskiego święta Szabat Szalom. Na scenę wkroczyły dwie panie matka i babcia, następnie po kolei przybywali panowie którzy wracali z Synagogi ojciec, dziadek, oraz dwóch synów, następuje przedstawienie widzom obyczajów danego dnia. Matka ogrzewa ręce przy świecy modląc się przy tym , następnie wita się z przybyłymi mężczyznami pozdrawia ich odczytując psalm. Ojciec natomiast modli się nad chałkami, łamiąc zanurza ich w misce z solą częstując wszystkich przy stole oraz zaproszonych gości. Marzena Łącka w dalszym ciągu opowiada o tradycji żydowskiej, aktorzy schodzą ze sceny dając widzom do zrozumienia że skończył się pierwszy dzień – piątek. Następnie publiczność mogła wysłuchać przepięknych pieśni żydowskich w wykonaniu Aleksandry Matuszewskiej – Fiołek która zagrała na skrzypcach i zaśpiewała utwór „Austeria” oraz Katarzyny Galej która zagrała na altówce i zaśpiewała „Grajmy Panu na harfie”, akompaniował im Tomasz Jakubasz. Następuje inscenizacja drugiego dnia „Przy szabatowym stole – humor i smakołyki żydowskie. Po przepięknych utworach przyszedł czas na humor żydowski w wykonaniu niezawodnego Kuby Pytko oraz Zbyszka Migi którzy prześcigali się w czytaniu żydowskiego humoru. Aktorzy wracają i przy stole prowadzą rodzinne rozmowy, ojciec wygłasza błogosławieństwa nad winem, następnie wypytuje się po kolei całej rodziny jak im minął tydzień, synowie odpowiadają, babcia czyta przypowieści szabatowe, panuje radosna i przyjazna atmosfera. Na sale wchodzą żydowskie smakołyki dnia przygotowane przez KGW w Wysokiej Strzyżowskiej wspaniały mityczny szabatowy - czulent – długo duszony na wolnym ogniu lub w piecu chlebowym gulasz przygotowywany z kaszy, mięsa wołowego, fasoli i cebuli. Warto zaznaczyć, że wszystkie potrawy gotowano w piątek i przechowywano do następnego dnia w rozgrzanym piecu tzw. szabaśniku. KGW z Glinika Zaborowskiego przygotowały tradycyjny żydowski kugiel (kluski zapiekane z różnymi owocami wymieszane z jajkiem i zalane śmietaną), nie zabrakło też tradycyjnych śledzi na słodko oraz wspaniałej tradycyjnej szarlotki w wykonaniu pani Janiny Piękoś z KGW z Żarnowej. Zawsze uczynny Strzyżowski „GS” na czele z panem prezesem Pawłem Siutą ufundował świeżutkie Chałki, którymi mogliśmy poczęstować wszystkich uczestników spotkania.

Podkreślić należy, że coroczne spotkania z okazji Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim organizowane w naszej bibliotece cieszą się bardzo dużą popularnością ale tegoroczna frekwencja, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Całość spotkania dopełniły wspomnienia, humor i anegdoty związane z kulturą żydowską, i tak w miłej atmosferze dobiegło końca kolejne już spotkanie na temat Judaizmu a wystąpili dla państwa:

REŻYSER SPOTKANIA - MARZENA ŁĄCKA
NARRATOR – AGATA GADZIAŁA
MATKA - MARTA UTNICKA
OJCIEC - ANDRZEJ WĘDRYCHOWICZ
SYNOWIE - SEBASTIAN URAM I PATRYK GODEK
BABCIA – URSZULA WOJNAROWSKA – CURYŁO
DZIADEK– GERARD SOCHA
ŻYD I - STANISŁAW PYTKO DLA PRZYJACIÓŁ KUBA
ŻYD II – ZBIGNIEW MIGA


W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!


Marta Utnicka




Czulent to jedna z najpopularniejszych potraw wyśmienitej kuchni żydowskiej. Jest tym lepsza, im dłużej się gotuje.

Składniki:
2 szklanki fasoli jaś
2/3 szklanki kaszy perłowej, jaglanej lub pęczaku
400 g ziemniaków
1 kg wołowiny lub baraniny (np. z mostka)
2-3 cebule
3-4 łyżki tłuszczu (najlepiej gęsiego smalcu lub oliwy)
główka czosnku
łyżeczka słodkiej sproszkowanej papryki
po 1/2 łyżeczki tymianku i kminku
1/4 łyżeczki zmielonego pieprzu
po szczypcie imbiru i gałki muszkatołowej
ziele angielskie, liść laurowy
3-4 szklanki bulionu wołowego lub drobiowego
sól

Krok 1 Fasolę zalewamy sporą ilością wrzątku. W tym czasie płuczemy na sitku kaszę i obieramy ziemniaki. Kroimy je w plastry, mięso na kawałki, a cebulę w piórka. Składniki przekładamy do osobnych misek. Rozgrzewamy tłuszcz i obsmażamy mięso, smażymy cebulę, przekładamy je do opróżnionych misek. Odcedzamy fasolę.

Krok 2 W garnku układamy warstwę cebuli, mięsa, fasoli, kaszy, ziemniaków, aż do wyczerpania składników - na wierzchu powinna być kasza. Warstwę cebuli lekko solimy, a pozostałe posypujemy także posiekanym czosnkiem i oprószamy ziołami, pieprzem, papryką, imbirem i odrobiną gałki muszkatołowej. W środek potrawy wtykamy liść laurowy i 1-2 ziarna ziela angielskiego.

Krok 3 Wlewamy gorący bulion, tak aby sięgał 3 cm ponad powierzchnię potrawy. Podgrzewamy. Gdy płyn zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień, przykrywamy garnek i dusimy, aż płyn wsiąknie w potrawę. Następnie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 100°C na 12 godzin. Możemy zrezygnować z zapiekania i dusić szczelnie przykrytą potrawę 2-4 godziny na jak najmniejszym ogniu, uzupełniając co jakiś czas płyn, a potem zawinąć garnek w koc i zostawić przynajmniej na godzinę.

Fotorelacja
SZABAT SZALOM - ŚWIĘTO ŻYDOWSKIE





Do góry










STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry