| |
Twórcy Ludowi i Malarze Naszego Regionu
Adam Baran
Emil Czaja
Joanna Dyjak
Józef Franczak
Edward Gadzina
Antoni Paweł Gwiszcz
Kazimiera Kidacka
Stanisław Kudła
Monika Lebiedzińska
Bronisława Pyc
Elżbieta Rzeźnikiewicz
Dorota Rzeźnikiewicz-Stawarz
Adam Baran
Urodzony w 1946 roku w Strzyżowie. Mieszka i tworzy w Strzyżowie. Twórczością artystyczną zajmuje się od 1989 roku. Uprawia malarstwo sztalugowe, jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. W. Gduli w Strzyżowie. Twórczość swą prezentował na 40 wystawach w kraju i na Słowacji. Był nagradzany i wyróżniany. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Emil Czaja
Urodził się 19.05.1935 roku w Wysokiej Strzyżowskiej. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w rodzinnej wsi, kontynuując naukę szkloną i ucząc się zawodu murarza oraz pomagając rodzicom w gospodarstwie rolnym. Talent rzemieślniczy odziedziczył po ojcu, który oprócz murarki zajmował się ciesielką i stolarką. Syn Emil również próbował wykonywać różne przedmioty w drewnie, ale nie były to jeszcze rzeźby.
Pan Emil, po zdobyciu uprawnień budowlanych, ciężko pracował w zawodzie murarza do 62 roku życia, budując wiele domów w Dobrzechowie i okolicy. Młodzieńcze pasje i zainteresowania obróbką drewna rozwinęły się po przejściu na emeryturę, skupiając się na rzeźbie. Pierwsze samodzielnie wykonane prace rzeźbiarskie o tematyce sakralnej i świeckiej przypadają na rok 2001. Głównym motywem jest ukrzyżowany Chrystus, sceny z Męki Pańskiej, stacje Drogi Krzyżowej i figurka Matki Bożej. Tworzywem rzeźbiarskim jest drewno wiśniowe, brzozowe, lipowe i dębowe.
W dorobku artysty są prezentacje prac na wystawach w Dobrzechowie, Różance, Tułowicach, Strzyżowie, Godowej, w skansenie w Kolbuszowej i w Radomyślu Wielkim. W latach 2006,2008,2010 Pan Emil otrzymał wyróżnienia na Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Pierwszą nagrodę zdobył na Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej we Frysztaku w 2007 i 2009 roku. Wiele prac Emila Czaji znajduje się w prywatnych zbiorach w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii i na Ukrainie.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Joanna Dyjak
Rękodzielnictwo tradycyjne i współczesne, mieszkanka Glinika Charzewskiego, gmina Strzyżów.
Kategoria – artystyczne wyroby rękodzielnicze:
Technika: bibułkarstwo, różne techniki haftu, makrama, szydełkowanie, filcowanie;
Tematyka: serwetki, pisanki, bombki, stroiki, ozdoby i kartki świąteczne, origami, quilling.
Opis twórczości:
Zamiłowanie do prac plastycznych wykazywała od najmłodszych lat, często podglądając mamę przy robieniu na drutach lub szydełkowaniu. Swoją przygodę z rękodziełem artystycznym rozpoczęła dzięki Ośrodkowi Kultury w Czudcu i prowadzonym tam warsztatom artystycznym. Jak przyznaje sama artystka, właśnie tam została rozbudzona jej ciekawość i chęć poznawania nowych technik rękodzielniczych. Została wprowadzona w świat niteczek, bibułek, gliny itp. i tak zostało do dzisiaj.
Rękodzieło artystyczne to nieodłączna część jej życia. Ciągle próbuje czegoś nowego i stara się poznawać nowe techniki rękodzielnicze – uczęszczając na warsztaty lub ucząc się samodzielnie.
Zajmuje się głównie bibułkarstwem, różnymi technikami haftu, szydełkowaniem i filcowaniem. Nieobce są jej również współczesne techniki takie jak: origami, quilling i makrama. W okresach świątecznych wykonuje kartki, bombki, pisanki i stroiki świąteczne. Swoją twórczość traktuje jako sposób na odpoczynek, wyciszenie się i wejście w magiczny świat, bez którego nie wyobraża sobie życia.
[źródło: „Ręką Dzieło”, Wyd. Stowarzyszenie Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania]
Józef Franczak
Urodzony w 1963 roku w Strzyżowie, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Mieszka i tworzy w Strzyżowie. Współzałożyciel i prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli które powstało w 2003 roku w Strzyżowie. Od tego też roku członek Związku Polskich Artystów, Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Od 2005 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu. Twórczość prezentował na blisko 50 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Brał udział w konkursach i przeglądach plastycznych, był wielokrotnie nagradzany. Uczestniczył w plenerach malarskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Edward Gadzina
Urodził się 16.06.1942 roku i mieszka w Strzyżowie. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Godowej, kontynuując naukę szkloną i ucząc się zawodu. Talent rzemieślniczy odziedziczył po dziadku, swoje pasje i zainteresowania obróbką drewna rozwija od 2000 roku, skupiając się głównie na rzeźbie i płaskorzeźbie, od dzieciństwa natomiast interesuje się malarstwem.
Pierwsze samodzielnie wykonane prace rzeźbiarskie były o tematyce sakralnej i świeckiej. Tworzywem rzeźbiarskim, z którego korzysta jest drewno lipowe. W dorobku artysty są prezentacje prac na wystawach: Strzyżów, Wiśniowa, Frysztak, Niebylec, Rzeszów oraz jedna wystawa zagraniczna w Słowacji. Na szczeblu powiatowym Pan Edward zdobył dwie nagrody: drugie miejsce w dziedzinie rzeźby i drugie miejsce w dziedzinie malarstwa na II Powiatowym Biennale Sztuki Ludowej „Tradycja” we Frysztaku.
Oprócz rzeźby i malarstwa Pan Gadzina zajmuje się również muzyką: występuje w zespole grającym na harmonijkach ustnych o nazwie „Stryki”, wraz z towarzyszącym mu zespołem śpiewaczym „Wujenki”. W roku 2009 Stryki i Wujenki zdobyły dwie drugie nagrody, pierwszą na Przeglądzie Zespołów Emerytalnych w Boguchwale i kolejną w Ryglicach. Natomiast w 2010 roku obydwa zespoły zdobyły na tym że konkursie wyróżnienie, zaś Edward Gadzina w grze indywidualnej na Przeglądzie Zespołów Emerytalnych zdobył wyróżnienie.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Antoni Paweł Gwiszcz
Urodził się i mieszka w Strzyżowie. Swoje zainteresowania artystyczne rozwijał już w szkole średniej. Od 1978 r tworzy wiele prac malarskich, ale największą jego pasją była i jest fotografia. Debiutował udziałem w zbiorowej wystawie „Artama” w 1980 r.
Brał udział w ponad 40 wystawach, w tym 10 indywidualnych. W fotografii podejmuje temat portretu, pejzażu, natury, często w formie dokumentu. Łączy także fotografię z grafiką komputerową. Jest również realizatorem krótkich filmów o charakterze dokumentalnym, reprezentujących powiat Strzyżowski i ludzi zajmujących się kulturą: „Ziemia Strzyżowska” 2004 r. – wydana w języku angielskim, niemieckim i włoskim (10 min), „Wernisaż jesienny” 2007 r. (4 min), „Józek Franczak – szkic o twórcy” 2011 r. (5,20 min), „Emil Czaja – rzeźbiarz z Dobrzechowa” 2011 r. (5,20 min).
Jego zdjęcia były i są publikowane w wielu wydawnictwach i albumach propagujących piękno Ziemi Strzyżowskiej, jego miejsca na ziemi. Temu tematowi były poświęcone jego ostatnie wystawy indywidualne: „Impresje” – Strzyżów 2006 r., „Ginące Pejzaże Pogórza Strzyżowskiego” – Mielec 2008 r., „Przestrzenie” – Strzyżów 2009r. Jego ostatnie prezentacja to uczestnictwo w zbiorowych wystawach w USA: „Spaces” w Skulski Art. Gallery– Clark New Jersey 2010, „Inspiracje” w Druch Studio Gallery, Trenton, New Jersey 2011.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Kazimiera Kidacka
Urodziła się 25.06.1950 roku w Strzyżowie. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędziła w rodzinnej miejscowości, kontynuując naukę szkloną i ucząc się zawodu księgowej. Jej zainteresowania rękodziełem artystycznym rozpoczęły się 25 lat temu. Szczególnie upodobała sobie haft richelieu. Pani Kazimiera brała udział w wystawach i kiermaszach organizowanych przez Dom Kultury „SOKÓŁ” w Strzyżowie oraz w wystawach wyjazdowych min. w wystawie „Rękodzieło bez granic” organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku. Jej prace można było również podziwiać na wystawie koła rękodzieła artystycznego „ARIADNA” działającego w Domu Kultury „SOKÓŁ” w Strzyżowie.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Stanisław Kudła
Urodził się w 1959 roku. Zainteresowanie rzeźbą uwidoczniło się już w młodzieńczym wieku. Na ukształtowanie jego stylu miał wpływ Zespół Szkół w Lesku gdzie studiował. Cechuje go swobodny układ postaci i realizm ujęcia.
Prace, które wykonuje odznaczają się świetną kompozycją, doskonale zarysowaną perspektywą, wielką ekspresją i dynamizmem. Tworzy dzieła o tematyce religijnej do których wprowadza realistyczne przedstawione postacie z ludu i sceny z życia codziennego.
Jest laureatem:
X Wojewódzkie Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej Imienia Antoniego Rząsy.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Monika Lebiedzińska
Magister Sztuki Wizualnej
Ur. 18.02.1979 r.
Edukacja:
- 2010 (03-07 2010) Aalto University School of Art and Design, Helsinki Finlandia wymiana Erasmus, wydział media lab,
- 2007-2010 Akademia Sztuk Pięknych, Florencja, Włochy studia magisterskie, wydział sztuki mediów,
- 2004-2007 Akademia Sztuk Pięknych, Florencja, Włochy studia licencjackie, wydział malarstwa,
- 1999-2001 F.I.T. State University of New York, U.S.A Dyplom Associate of Fine Arts (sztuka wizualna).
Doświadczenia zawodowe:
- 2006 – 2010 Renaissance Art Gallery – Florencja, Włochy,
- Branża/sektor: Galeria Sztuki, organizacja i montaż wystawy, projektowanie graficzne katalogów, zaproszeń oraz plakatów, obsługa klienta,
- 2005-2009 Santa Reparata International School of Art – Florencja, Włochy,
- Branża/sektor: Asystent Profesora malarstwa, pomoc techniczna wydzielania studentom w pracowni malarstwa,
- 2001-2004 Quest Beads & Cast – Nowy Jork, USA,
- Branża/sektor: Grafik komputerowy, fotograf.
Osiągnięcia Zawodowe/Wystawy:
- 2010 – “Mlab Helsinki Demo Day Spring 2010” – Lume Studio Theatre, Helsinki, Finlandia,
- 2009 – “Art Break Video” – Centro Per L´Arte Contemporanea Luigi Pecci, Prato, Włochy,
- 2009 – “Mostra di Pittura” – Centro Per L´Arte Contemporanea Luigi Pecci, Prato, Włochy,
- 2009 – “ When I Will Live ” – Galleria Poggiali e Forconi, Florencja, Włochy,
- 2009 – “ Video Di Start Point ” – Casa Della Creativita, Florencja, Włochy,
- 2009 – “Il Viaggio di Anima” – C.L.M L´Associazione Culturale, Florencja, Włochy,
- 2008 – “Fiera Di Reggio Emiglia” – Reggio Emiglia, Włochy,
- 2008 – “Accademia in Mostra” – Accademia di Belle Art di Firenze, Florencja, Włochy,
- 2008 – “Energia, Spazio, Tempo” – Assosciazione Culturale Soggetti In movimento, Luca, Włochy,
- 2008 – “Il Viaggio di Anima” – C.L.M L´Associazione Culturale, Carovognio, Brindisi, Włochy,
- 2008- “Atsuko e Monika” Florencja, Włochy,
- 2008 – “Arte Armena” Art Gallery Renessans, Florencja, Włochy,
- 2007 – “Figura” – Art Gallery Renessans, Florencja, Włochy,
- 2007 – “Mostra di Artisti Armeni ” Art Gallery Renessans, Florencja, Włochy,
- 2007 – “Se fosse gia domani” Arte Sentimentale, Art Gallery Renessans, Florencja, Włochy,
- 2007 – “ Visivamente” Una Casa per la Pittura Estemporanea – Florencja, Włochy,
- 2007 – “Accademia in Mostra” Accademia di Belle Art di Firenze, Florencja, Włochy,
- 2007 – “City Wide Art Exhibit” Chiesa Di St. James, Florencja, Włochy,
- 2007 – “Libera Espressione ” Associazione Nazionale Rinascita Artistico Culturale , Florencja,
- 2007 – “Segni di Pace ” Centro Espositivo Viturgo Botti Arrone,
- 2007 – “5 Premio Internazionale Biennale d’ Incisione” Museo di arte contemporanea e del Novecento – Monsummano Terme, Włochy,
- 2006 – “Senza Conni” – Art Gallery Renessans, Florencja, Włochy,
- 2006 – “Cecchini di Arte Sentimentale” Caé Storico Letterario Giubbe Rosse, Florencja, Włochy,
- 2003 – “Lebiedzinska Monika” – Dom Kultury, Sokół, Strzyżów,
- 2003 – “Lebiedzinska Monika” – Bronxville Art Gallery, Nowy Jork, U.S.A,
- 2001 – “Student Art Show” – F.I.T. Museum, Nowy Jork, U.S.A.,
- 2000 – “ Exhibition of Young Artists” – 20/20 Art Gallery, Nowy Jork, U.S.A.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Bronisława Pyc
Urodziła się 13.09.1943 roku w Zawadce i do dziś w tej wsi mieszka. Pierwsze kroki w dziedzinie rękodzieła zaczęła stawiać mając 8 lat podtrzymując rodzinne tradycje. Przedmioty artystyczne ze słomy wykonywały jej siostry, matka oraz babcia. Pani Bronisława chętnie prezentuje swoje rękodzielnicze zdolności na jarmarkach ludowych i kiermaszach, a swoje wyroby sprzedaje również za granicą we Włoszech, Niemczech, Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Prowadząc pokaz Pani Bronisława chętnie opowiada o swojej pasji, do której trzeba mieć zamiłowanie, talent i umiejętność koncentracji, bowiem wykonanie jednej większej sztuki trwa kilkanaście godzin. Wędrując podkarpackim szlakiem kultury ludowej wytyczonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego można trafić do Pani Bronisławy do Zawadki. W przyszłym roku 2011 Pani Pyc będzie obchodziła 60-lecie swojej pracy twórczej.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Elżbieta Rzeźnikiewicz
Urodzona w Strzyżowie, mieszka w gminie Strzyżów. Posiada wykształcenie wyższe magisterskie.
W wieku 12 lat otrzymała pierwszą nagrodę w międzyszkolnym konkursie plastycznym. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych (pierwsza w 1999 roku w Strzyżowie). Jest laureatką pierwszego miejsca w kategorii solista-nagroda publiczności w Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Strzyżów 2002 r. Sympatyzuje z Komturią Rzeszowską Zakonu Boju Dnia Ostatniego i Drużyną Grodu Horodna z Rzeszowa.
Tematyka jej prac jest związana z zainteresowaniami (rekonstrukcja historyczna – XIV/XV wiek Europa, IX/X wiek Skandynawia, II RP; język angielski, fiński, gaelige, czcionki celtyckie, łacińskie; heraldyka, historia, motocykle, łowiectwo). Tworzy w technice olejnej, rysuje ołówkiem, piórem i areografem: fantastykę, marynistykę, motoryzację, portrety (również heraldyczne), sceny batalistyczne i łowieckie, projektuje tatuaże i aerograficzne zdobienia. Okazjonalnie wykonywała kopie obrazów Wojciecha Kossaka.
Jej prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
Dorota Rzeźnikiewicz-Stawarz
Urodziła się w 1977 roku w Strzyżowie. Od września 2007 jest czeladnikiem koronkarstwa i haftu. Interesuje się różnymi technikami haftu oraz koronkarstwem, filozofią, ezoteryką oraz psychologią. Wśród jej prac znajdują się: obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego, haftowane elementy strojów ludowych (chusty, zapaski, koszule), obrazy igłą malowane oraz serwety richelieu; zaś wśród koronek znajdują się: frywolitki, koronki teneryfowe, renesansowe, szydełkowe, klockowe oraz igłowe.
Od 2009 roku dzięki swoim rękodzielniczym pasjom Pani Dorota tworzy podkarpackie kraszanki – zdobione techniką skrobania, oraz koronki klockowe.
Dorota Rzeźnikiewicz- Stawarz była pomysłodawczynią i realizatorką pierwszego Strzyżowskiego Kiermaszu Wielkanocnego, w którym brały udział koła gospodyń wiejskich, koło rękodzieła artystycznego „Ariadna” oraz miejscowi wystawcy i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli, którego sama jest członkiem.
Zajmuje się również rozpowszechnianiem rzemiosła artystycznego po przez warsztaty szkoleniowe.
ORGANIZOWANE I PROWADZONE WARSZTATY I SZKOLENIA:
- warsztaty zajęciowe “FRYWOLITKI”- wiązanie koronki supełkowej,
- warsztaty zajęciowe w Zespole Szkół w Strzyżowie w ramach projektu: „Kreuję siebie i otoczenie po przez sztukę”,
- kwiaty : z bibuły, krepiny, papieru twist- art,
- koronkarstwo i haft,
- Prowadzenie warsztatów hafciarskich i koronkarskich w Domu Kultury “Sokół”w Strzyżowie,
- Prowadzenie warsztatów bibuł karskich w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
[źródło: www.strzyzow-galeria.pl]
|
|
|