English Deutsch Français


Aktualności


Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem - maj 2022

Plenerowa Niespodzianka - maj 2022

Spotkanie autorskie z Anną Ziobro - maj 2022Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem - maj 2022

Spotkanie autorskie

Dziesiątą rocznicę powstania Dyskusyjnego Klubu Książki przy BPGiM
w Strzyżowie uświetniło spotkanie, w dniu 12 maja br., ze znanym dziennikarzem, fotoreporterem, podróżnikiem, autorem książek JAROSŁAWEM KRETEM, który przyjął zaproszenie naszego Klubu działającego w ramach Dotacyjnego Programu Instytutu Książki – Dyskusyjne Kluby Książki.

Spotkanie poprowadziła Marta Utnicka Dyrektorka BPGiM w Strzyżowie witając znakomitego gościa oraz niezawodną strzyżowska publiczność,
w czasie trwania TYGODNIA BIBLIOTEK oraz 10-lecia DKK. Krótko przybliżyła osobę gościa. Z wykształcenia egiptolog. Stale współpracuje
z NATIONAL GEOGRAPHIC. Prowadzi w TVP program „PLANETA wg KRETA”, w którym opowiada o kulturze, obyczajach w zwiedzanych przez siebie krajach. Jarosław Kret odpowiadając na pytania opowiedział o sobie, o początkach swej kariery, ale podkreślił, że zawsze chciał podróżować, poznawać innych ludzi, inny świat, pisać książki. Właśnie w swoich książkach wspaniale przedstawia ten inny świat. Bardzo interesująco
i niejednokrotnie z humorem opowiadał m.in. o Indiach, o Madagaskarze. Podkreślił, że stara się pokazywać życie tych ludzi, ich kulturę, zróżnicowanie społeczne, religię, zachowania. Nigdy nie ocenia innych. Stwierdził, że zdobywając wiedzę o innych społecznościach łatwiej znaleźć wspólny język, lepiej zrozumieć.

Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy Jarosława Kreta, mimo, że czytaliśmy jego książki, ale taka bezpośrednia relacja pozwala bardziej odczuwać te przeżycia. Na zakończenie spotkania Marta Utnicka podziękowała za ciekawe spotkanie wręczając gościowi upominek.

Warto podkreślić, iż obecni na spotkaniu również otrzymali od Jarosława Kreta upominki w postaci albumu
„ MOJA ZIEMIA ŚWIĘTA”, które chętnie podpisywał.


Irena Wojciechowska


Fotorelacja
Jarosław Kret


Do góryPlenerowa Niespodzianka - maj 2022

Plenerowa Niespodzianka

15 maja na zakończenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek nasza biblioteka zorganizowała Plenerową Niespodziankę w Parku Literackim. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do udziału w licznych, przygotowanych na tę okazję atrakcji.

Zebranych przywitała Marta Utnicka dyrektor BPGiM w Strzyżowie zapraszając do wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek.

Animacje dla najmłodszych, konkursy i zabawy przy muzyce przygotowane i poprowadzone przez Odjazdowe Bibliobabki jak zawsze zgromadziły licznych uczestników. Bibliomiś, który w tym dniu świętował ósme urodziny został gorąco przyjęty przez wszystkich. Nawet włodarze naszego miasta - starosta Bogdan Żybura oraz wiceburmistrz Paweł Midura włączyli się do wspólnej, wesołej zabawy z Jubilatem. Do zaszczytnych gości dołączył Kamil Mendocha dyrektor PCKiT w Wiśniowej, aby wraz z nimi dokonać wręczenia nagród uczestnikom Akcji Czytelniczej ,,Pokochaj Książkę”.

Akcja ta objęta była Honorowym Patronatem Starosty Strzyżowskiego. Medale Przyjaciela Biblioteki z rąk Pani dyrektor biblioteki otrzymali najaktywniejsi młodzi czytelnicy.

Wszyscy uczestnicy tego niedzielnego popołudnia z biblioteką mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu literatury oraz innych dziedzin wiedzy. Ciekawe quizy i konkursy przygotowane na tę okazję przez bibliotekarzy w strefie Świat Książek cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nasi milusińscy mogli również spędzić czas
w strefie Zabaw i Zajęć Plastycznych.

Młodzież wzięła udział w dwuzadaniowej grze terenowej, która polegała na rozwiązaniu krzyżówki
i rozkodowaniu hasła ukrytego w książce, której miejsce również należało samodzielnie odnaleźć. Miłośnicy literatury fantazy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zadaniu Wyzwanie Thora. Chętnych nie brakowało. Na wszystkich czekały liczne upominki i słodkie nagrody pocieszenia.

Najmłodsi mogli poskakać w dmuchanym zamku oraz pięknie pomalować buzię lub rączkę.

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również miasteczko ruchu drogowego przygotowane przez kom. Katarzynę Kosturek z KPP w Strzyżowie.

Swoje umiejętności z zakresu obrony i ratownictwa medycznego zaprezentowała zebranym Jednostka Strzelecka 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ,,Słowik” w Strzyżowie.

O 17-tej na scenie Parku Literackiego zaprezentowali swoje talenty wokalne i muzyczne uczniowie ZST
w Strzyżowie. Wystąpili : Kinga Zagórka, Natalia Oparowska, Klaudia Walczyk, Wiktoria Śliwa, Aleksandra Baran, Julia Krochmal, Krystian Kut, Jakub Trzeciak, Jakub Obrzut, absolwentka Weronika Jantoń oraz opiekun grupy Justyna Mularska- Rusyn.

Uczniowie LO w Strzyżowie w osobach: Karolina Winiarska, Nikoleta Kuś, Marcelina Bujak, Martyna Rabenda, Dominik Żydzik, Maksymilian Gradzik, Bartosz Jajeśnica, Bartosz Król, Tomasz Wietecha wraz
z opiekunami Wiolettą Wietechą i Januszem Strzępkiem przygotowali program kabaretowo-muzyczny.

O godz. 18 tej na scenie w Parku Literackim wystąpił Bartłomiej Matłosz wokalista i multiinstrumentalista rodem z Żarnowej występujący pod pseudonimem Kufel. Laureat radiowego plebiscytu Werbel 2020 oraz tegoroczny finalista programu ,,Szansa na Sukces” oprócz znanych już utworów zaprezentował piosenki ze swojej nowej płyty. Niespotykana barwa głosu artysty w połączeniu z autorskimi, dojrzałymi tekstami i ciekawą muzyką przyciągnęły pod scenę wielu fanów.

Plenerowa Niespodzianka z Biblioteką, niespodzianką by nie była, gdyby nie przysmaki wykonane ręką pań ze SSKW w Strzyżowie. Można było spróbować dań i wypieków, których przepisy znalazły się w pięknie wydanej książce ,,Strzyżowski wulkan smaków”. W tym właśnie dniu odbyła się promocja owej książki.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu kulturalnym kończącym tegoroczny Tydzień Bibliotek oraz tym którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Szczególne podziękowania kierujemy do: Starosty Strzyżowskiego, Powiatowego Centrum Kultury
i Turystyki w Wiśniowej, Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD, SSKW w Strzyżowie, ZST w Strzyżowie, LO
w Strzyżowie, KPP w Strzyżowie, Jednostki Strzeleckiej im. kpt ,,Zygmunta Patryna ,,Słowik”, Bartłomieja Matłosza, Leszka Drygasia - DK ,,Sokół”, CSTiR w Strzyżowie.


Iwona Bałchan


Fotorelacja
PiknikDo góry


Spotkanie autorskie z Anną Ziobro - maj 2022

Spotkanie autorskie z Anną Ziobro

25 maja br. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia
w Strzyżowie odbyło się spotkanie autorskie promujące najnowszą książkę Anny Ziobro.

,,Moje życie przed Tobą” – jest to powieść obyczajowa.

Czuje się ją całym sercem i duszą, opowiada o walce o normalne życie, chorobie, miłości.

O utracie pamięci i próbie odnalezienia się w ,,nowej” rzeczywistości.


Pani Anna pochodzi ze Strzyżowa, obecnie mieszka w Rzeszowie.

Pracuje jako tłumacz i korektor tekstów.

Pisanie traktuje jako hobby i przyjemność, a inspiracji szuka wszędzie.

Zadebiutowała w 2020 roku książką ,,Tysiąc kawałków”.

Jak mówi sama autorka najważniejsze dla niej jest to, by jej powieści były poruszające i traktowały o rzeczach ważnych. Nie boi się pisać o ludzkich dramatach, bez koloryzowania stara się ukazać prawdziwe historie życiowe i trudności, z jakimi muszą poradzić sobie bohaterowie.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze; pani Ania chętnie odpowiadała na pytania pań prowadzących oraz gości.

Uczestnicy prawie jednogłośnie stwierdzili, że chcieliby w przyszłości aby Strzyżów zagościł w książce autorki choćby nawet bohater lub bohaterka mieli tylko być tu przejazdem.

Dziękujemy pani Ani za spotkanie i czekamy na kolejne książki.

Podziękowania również dla gości, którzy spędzili z nami to popołudnie i zachęcamy do zagłębienia się
w twórczość pani Ani.


Joanna Kiczek


Fotorelacja
Anna ZiobroDo góry


STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry