English Deutsch Français


Wydarzenia 2013



Nagroda dla Dyskusyjnego Klubu Książki przy BPGiM w Strzyżowie - grudzień 2013

Stół Bożonarodzeniowy - kiermasz dekoracji świątecznych połączony z konkursem - grudzień 2013

Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2013

WIECZÓR WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH - listopad 2013

"Jesień" - wystawa plastyczna - listopad 2013

"Strzyżów - Moje Miasto" - wystawa plastyczna - listopad-grudzień 2013

"Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece" - listopad 2013

"Wykonywanie ozdób świątecznych" - warsztaty rękodzielnictwa - listopad 2013

"Wieczór z Profesorem Franciszkiem Chrapkiewiczem Chapeville" - listopad 2013

Spotkanie autorskie z Urszulą Rędziniak - październik 2013

Iran - Indie - wystawa fotograficzna Andrzeja Judy - październik-listopad 2013

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem i jego kryminalną zagadką - październik 2013

Malarstwo i rzeźba Stanisława Śliwy oraz Stanisława Kudły - wrzesień-październik 2013

Dzień Głośnego Czytania 2013 - wrzesień 2013

Ucz i Baw - podsumowanie warsztatów literackich, plastycznych, fotograficznych - wrzesień 2013

Wakacyjne przedpołudnia dla najmłodszych - sierpień 2013

Ucz i Baw - spotkania z literaturą, malarstwem, fotografią dla dzieci i młodzieży - lipiec 2013

Przedpołudnie z Tuwimem - czerwiec 2013

Strzyżów 2013 - plakat promocji miasta - czerwiec 2013

Walne Zgromadzenie TMZS w Strzyżowie - czerwiec 2013

Dzień Dziecka w Bibliotece - czerwiec 2013

"Noc z Tuwimem" - maj 2013

"Kiermasz Książek Wydawnictwa Ibis" - maj 2013

"Moja Szkoła" - wystawa prac - maj 2013

Czytaj i rysuj z Tuwimem - kwiecień-maj 2013

XX Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2013 - kwiecień-maj 2013

„ Wieczór z poezją w Strzyżowie” - Spotkanie autorskie z poetką Zdzisławą Górską - kwiecień 2013











"Nagroda dla Dyskusyjnego Klubu Książki przy BPGiM w Strzyżowie" - grudzień 2013


       W dniu 11.XII.2013 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki.

       Jednym z punktów programu było podsumowanie działalności DKK na Podkarpaciu w roku 2013 i perspektywy na 2014 r. Spośród 80 Klubów działających na Podkarpaciu DKK działający przy Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie został w tym roku dostrzeżony i nagrodzony za dotychczasową działalność. Nagrodą dla DKK w Strzyżowie jest cyfrowy aparat fotograficzny, który będzie bardzo przydatny w dalszej działalności Klubu.


Opracowała: Marzena Midura


^Do góry^




Stół Bożonarodzeniowy - kiermasz dekoracji świątecznych połączony z konkursem - grudzień 2013


Stół Bożonarodzeniowy        Konkurs na najpiękniejszy „Stół Bożonarodzeniowy” połączony z kiermaszem dekoracji świątecznych odbył się 10 grudnia 2013 w BPGiM w Strzyżowie. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia było Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Strzyżów oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie i Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania. W konkursie wzięły udział nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Strzyżów, ale także Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Frysztackiej reprezentując gminę Frysztak i Koło Gospodyń Wiejskich z Oparówki reprezentując gminę Wiśniowa. Spotkanie to miało na celu, przekazanie następnym pokoleniom tradycji i zwyczajów naszych babć i dziadków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Przedstawiciele poszczególnych gmin prezentowali swoje Bożonarodzeniowe stoły, na których widniały tradycyjne świąteczne potrawy, opowiadając przy tym o zwyczajach, jakie panowały w ich miejscowościach.

       W świąteczny klimat wprowadzili nas sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Godowej z pokazem obrzędów Świąt Bożonarodzeniowych, wszyscy uczestnicy spotkania włączyli się w wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Komisja w składzie: przewodnicząca Anna Bodaszewska reprezentująca Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, członkowie; Joanna Czekajowska GOK – Frysztak, Marzena Lis – Bank „Skok” Jaworzno, Andrzej Łapkowski – kierownik CzSLGDZ, Paweł Midura Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Strzyżowie. Przed członkami komisji stało bardzo ważne zadanie, wybranie najpiękniejszego stołu bożonarodzeniowego i spróbowanie, co najmniej czterech potraw z każdego stoiska. Kiedy komisja bardzo ciężko pracowała wszystkim uczestnikom spotkania czas umilała młodzież z klubu Miłośników Książki i Biblioteki, która przybliżała nam obrzędy i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz członkowie zespołu „Groszki” w składzie Adrian Kut – flet oraz Kamil Zimny- akordeon grali i śpiewali średniowieczne kolędy.

        Po burzliwych obradach komisja postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom spotkania równorzędne nagrody.

       Gminę Frysztak reprezentowało Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Frysztackiej, gminę Wiśniowa reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Oparówce, gminę Strzyżów reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z; Glinika Zaborowskiego, Wysokiej Strzyżowskiej- górnej, Wysokiej Strzyżowskiej - dolnej, Brzeżanki, Bonarówki i Żarnowej.

       W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Strzyżowa Markiem Śliwińskim jego z-cą Waldemarem Górą, Komendantem Powiatowym Policji w Strzyżowie Robertem Makowcem, Jadwigą Skowron dyr. Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Wiktorem Bochenkiem dyr. OK w Niebylcu, Joanną Czekajowską dyr. GOK we Frysztaku, przedstawicielami komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Spraw Społecznych i Prawnych. Na zakończenie prezes SSKWGS Halina Dziadosz podziękowała wszystkim uczestnikom spotkania za wspólne spędzenie czasu. Całe spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy chętnie degustowali przygotowane Bożonarodzeniowe smakołyki, obiecując, że spotkamy się tutaj za rok.


Opracowała: Marta Utnicka


Stół Bożonarodzeniowy


^Do góry^




Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2013


Mikołaj 2013 "Święty Mikołaju
Na Ciebie czekamy
Przez okno zmarznięte
Ciągle wyglądamy…”

        Jak każdego roku tak i w tym 5 grudnia do Biblioteki przybył z dalekiej krainy długo wyczekiwany święty Mikołaj. Tym razem zawitał do nas bez butów, gdyż zostawił je zmarzniętym reniferom. Dzieci oczekując na świętego Mikołaja mogły wysłuchać wierszy, które przygotowały ”śnieżynki” z Klubu Miłośników Książki i Biblioteki, oraz pobawić się przy muzyce, m.in. „Zabawmy się wesoło”. Było dużo śmiechu i radości. Mikołaj najpierw przeczytał bajkę milusińskim a następnie rozdał prezenty na które dzieci czekały przez cały rok. Każde dziecko miało szanse porozmawiania z Mikołajem oraz zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć przy żywej choince. Na zakończenie spotkania najmłodsi mieli okazję porzucać razem z Mikołajem śnieżkami zrobionymi z gazet. Święty Mikołaj obiecał wrócić do nas za rok z jeszcze większym workiem prezentów i dobrym humorem.


Opracowała: Dominika Szetela


Mikołaj 2013


^Do góry^




WIECZÓR WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH - listopad 2013


Wieczór wróżb andrzejkowych        Andrzejki to magiczny wieczór i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nazwę swoją zawdzięczają świętemu Andrzejowi, który był patronem trzech państw: Szkocji, Grecji i Rosji. Dawno temu wróżby andrzejkowe przeznaczone były jedynie dla niezamężnych dziewcząt. Traktowano to święto bardzo poważnie, odprawiano z dopełnieniem wszelkich rytuałów: indywidualnie, w odosobnieniu. Zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

       I tak jak każdego roku, dnia 29 listopada 2013 roku na godz. 17 do biblioteki zaprosiliśmy dzieci i młodzież na „Wieczór wróżb Andrzejkowych” by dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Z roku na rok ten wieczór cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oczywiście aby tradycji stało się zadość z kart, kuli i wosku wróżyły dwie „Cyganki” .

Wieczór zaczął się od rzucania „grosika” do magicznej miski z wymyślonym wcześniej swoim marzeniem. Wszystkim uczestnikom wieczoru dopisywało szczęście i okazało się, że każde życzenie się spełni. Oczywiście nie zabrakło lania wosku na zimną wodę przez ucho od klucza i wróżenia z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia. Było wróżenie ze szpilek, losowanie kolorów oraz przedmiotów z magicznych kuferków, które przepowiadały kim będziemy w przyszłości. Następnie były serca , po przekłuciu , których można było poznać imię swojej przyszłej sympatii. Większości uczestnikom „cyganki” wywróżyły bogactwo, szczęście i zamążpójście w niedalekiej przyszłości. Wieczór upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze z cichą nadzieją na spełnienie choć niektórych przepowiedni.

       Na zakończenie wieczoru „cyganki” życzyły wszystkim przybyłym spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Bibliotece, która w każdej chwili może stać się Krainą Fantazji.


Opracowała: Dominika Szetela


Wieczór wróżb andrzejkowych


^Do góry^




"Jesień" - wystawa plastyczna - listopad 2013




       W dniach 15-29.XI.2013r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie można było zwiedzać wystawę plastyczną pt."Jesień". Prace plastyczne wystawione na wystawie zostały przygotowane przez dzieci z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie.








^Do góry^



"Strzyżów - Moje Miasto" - wystawa plastyczna - listopad-grudzień 2013


Strzyżów - Moje Miasto        2.XII.2013r. w Bibliotece odbył się finisaż wystawy plastycznej przygotowanej przez uczniów klas I i III Gimnazjum Publicznego nr.1 w Miejskim Zespole Szkół w Strzyżowie na zajęciach artystycznych oraz w formie zajęć pozalekcyjnych. Wystawa była częścią projektu o charakterze profilaktyczno-plastycznym, kształtującym wśród młodzieży normy obyczajowe oraz styl życia zgodny z duchem trzeźwości. Dyrektor BPGiM w Strzyżowie Marta Utnicka przywitała licznie przybyłych gości. Zaproszenie przyjęli m.in. burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński, dyrektor MZS w Strzyżowie Janusz Włodyka, pani pedagog MZS Elżbieta Hart-Bożek, autorzy prac – uczniowie klas I i III Gimnazjum Publicznego nr 1 MZS w Strzyżowie ze swoją opiekunką i organizatorką wystawy Anną Misiurą oraz nauczyciele MZS w Strzyżowie. Mottem wystawy był fragment piosenki „Sen o Warszawie” Czesława Niemena –„Mam tak samo jak ty, Miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni, zostawiłem tak kolorowe sny”. Tymi słowami pani Anna Misiura przywitała zebranych, gdyż każdy z nas w jakiś sposób utożsamia się ze swoim miastem, jako miejscem urodzenia, mieszkania, nauki, pierwszych uczuć, wzruszeń. Z miastem wiążą się wyjazdy, przyjazdy, powroty, wspomnienia i pamięć. Zmienia się ono w naturalny sposób, w czasie swojej wielowiekowej historii. Podkreśliła, że głównym założeniem wystawy jest przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania zagrożeniom uzależnienia od alkoholu, przez promowanie aktywnego, twórczego spędzania wolnego czasu, udział w działaniach artystycznych, kulturalnych, dających możliwość osiągania sukcesu. Pani Anna Misiura opowiedziała o różnych technikach plastycznych zastosowanych w tworzeniu prac, m.in. witraż, grafika komputerowa, rysunek, pejzaż malarski. Na koniec pani Anna Misiura podziękowała Pani Dyrektor BPGiM Strzyżów, Burmistrzowi, Dyrektorowi MZS i młodzieży za współpracę oraz zachęciła do zwiedzania wystawy i zwrócenia uwagi na grafiki komputerowe, w których uczniowie puścili wodzę fantazji i stworzyli własną wizję przyszłości naszego miasta.

       Uznanie dla uczniów wyraził burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński, podkreślając iż jest to bardzo ważne przedsięwzięcie, które zmierza do pokazania swojego miejsca zamieszkania. Zaakcentował, że wyrazem patriotyzmu jest utożsamianie się z miejscem w którym mieszkamy, wychowujemy się, dorastamy oraz dbanie o wizerunek swojego miasta. Zachęcił młodzież do zadawania pytań, które ich nurtują. Janusz Włodyka podziękował za zorganizowanie wystawy oraz za rozwijającą się współpracę instytucji naszego miasta. Głos swój zabrała również pani pedagog szkolna Elżbieta Hart-Bożek, podkreślając, że każdy z nas zostawia po sobie ślad wszędzie gdzie przebywa, oby to był ślad na sztalugach a nie na budynkach miasta. Zwróciła uwagę na to, że każdy uczeń niech powinien znaleźć w sobie coś pożytecznego czym może zapełnić swój wolny czas od nauki.

       Po zakończeniu oficjalnej części młodzież miała możliwość bezpośrednio zadawać pytania burmistrzowi. Na finisażu nie zabrakło również młodzieżowej telewizji Fun Tv, która przeprowadzała wywiady z autorami prac oraz zebranymi gośćmi.


Opracowała: Dominika Szetela


Mikołaj 2013


^Do góry^




"Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece" - listopad 2013


Światowy Dzień Pluszowego Misia        Od 2002r 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. To nietypowe święto zostało ogłoszone w stulecie wyprodukowania pierwszej zabawki w kształcie niedźwiadka, który od tego momentu stał się ulubieńcem wszystkich dzieci na całym świecie. Jako jedyny spośród zabawek ma swoje święto.

       Jak co roku w ten dzień do Oddziału dla Dzieci naszej biblioteki zawitali przedszkolacy, aby wspólnie z nami uczcić tego najmilszego, puchatego przyjaciela. W roli Jubilata wystąpił nasz wielki biblioteczny miś, który na co dzień mieszka w kąciku dla najmłodszych czytelników. Na swoje urodziny zaprosił grupę VI z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie oraz grupę przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek w Strzyżowie. Pomimo niesprzyjającej aury, dzieci pod opieką swoich pań dotarły do naszej biblioteki przynosząc swoje misie, aby wraz nimi świętować. Dzieci chętnie prezentowały i opowiadały o swoich zabawkach. Z wiersza ,,Naprawiamy misia” Cz. Janczarskiego dowiedziały się jak należy dbać o swojego misia. Zapoznały się z misiowymi bohaterami książek dla dzieci, a także poznały gatunki niedźwiedzi żyjących na wolności, poznały ich najważniejsze cechy. Pośpiewały z Misiem Paddingtonem, Kubusiem Puchatkiem, a Miś Uszatek opowiedział im historię o Chytrej wronie. Fragment książki A.A Milne o ,,Kubusiu Puchatku” zachęcił dzieci do konkursu z ,,Małym conieco”. Przedstawiciele grup przedszkolnych dzielnie reprezentowali kolegów. Miodzik smakował dzieciom wybornie, szczególnie w tak chłodny dzień. Atmosfera na urodzinach misia była jednak gorąca. Nie zabrakło bowiem wesołych ,, misiowych” zabaw takich jak: Maszerują misie, Stary niedźwiedź mocno śpi, Jadą, jadą misie. Jako, że wszystkie misie to wielkie łasuchy były też słodkości i soczki dla miłych gości. Dziękujemy dzieciom, oraz ich opiekunom za tak miłe spotkanie z okazji tego nietypowego święta, które na stałe już zapisało się w naszym kalendarzu.


Opracowała: Iwona Bałchan


^Do góry^




"Wykonywanie ozdób świątecznych" - warsztaty rękodzielnictwa - listopad 2013


       W dniach 12-13 listopada 2013r. w naszej bibliotece odbyły się warsztaty rękodzielnictwa artystycznego ph. „Wykonywanie ozdób świątecznych”. Prowadzone były przez Panią Halinę Dziadosz - Prezes Strzyżowskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Strzyżów.
       Uczestnicy warsztatów uczyli się wykonywania różnego rodzaju ozdób świątecznych. Warsztaty przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze.



^Do góry^




"Wieczór z Profesorem Franciszkiem Chrapkiewiczem Chapeville" - listopad 2013


       7 listopada o godz. 16 w naszej bibliotece miała miejsce niezwykła uroczystość. Przy współudziale Strzyżowskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Strzyżów i Towarzystwa na Rzecz Rehabilitacji Zdrowotnej zostało zorganizowane spotkanie poświęcone wybitnemu człowiekowi, światowej sławy naukowcowi, od lat mieszkającemu we Francji, pochodzącemu z Godowej, który przez całe swoje życie wraca do swoich korzeni. Franciszek Chrapkiewicz mocno związany z miejscem swego urodzenia, zasłużony dla strzyżowskiej ziemi, może być wzorem do naśladowania. Spotkanie w naszej bibliotece było swego rodzaju hołdem dla tej niezwykłej postaci. Wielu gości przybyło do nas, aby wyrazić swój szacunek dla profesora. Nie sposób wymienić wszystkich. Wprowadzeniem w atmosferę był film ,,Powroty” o życiu i dokonaniach profesora, który powstał w czasie pracy nad książką o tym samym tytule. Dyrektor biblioteki Marta Utnicka po przywitaniu wszystkich przekazała głos dr Stanisławowi Urbanikowi, który wraz z Jerzym J . Fąfarą opracował książkę pt. ,,Powroty. Publikacja tej książki współfinansowana była ze środków UE w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dr Urbanik zaprezentował część historyczną książki, natomiast Jerzy Fąfara nawiązując do filmu opowiedział jak powstawała książka. Relacja pana Fąfary ze spotkania z profesorem przeplatana była fragmentami powieści w interpretacji uczniów strzyżowskiego LO. Burmistrz Marek Śliwiński podzielił się wrażeniami z 11 września 2013, kiedy to Franciszek Chrapkiewicz w Ambasadzie Polskiej w Paryżu został nagrodzony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski z gwiazdą przyznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wiele ciepłych, pełnych podziwu i szacunku słów skierowanych do profesora padło z ust prowadzących spotkanie oraz przybyłych gości. Pięknym dopełnieniem opowieści o życiu i osiągnięciach tego wielkiego człowieka była część artystyczna przygotowana przez uczniów LO w Strzyżowie pod kierunkiem Violetty Wietechy i Joanny Martens-Skoczek. Piosenki, monodram jak również scenki kabaretowe dostarczyły wielu wzruszeń i doznań artystycznych przybliżając Francję – drugą ojczyznę profesora. Widowisko przygotowane przez młodzież było swoistym podziękowaniem dla bohatera naszego spotkania, którego postawa może być wzorem dla każdego, szczególnie dla młodych ludzi, gdyż pokazuje, że jeżeli ma się jakiś cel w życiu – wszystko można osiągnąć.

Organizatorzy składają podziękowanie LO w Strzyżowie oraz DK,,Sokól” za pomoc w przygotowanie wieczoru.

Opracowała: Iwona Bałchan



^Do góry^




Spotkanie autorskie z Urszulą Rędziniak - październik 2013


        25 października na godz.18-tą do naszej biblioteki licznie przybyli przyjaciele, członkowie rodziny oraz zwolennicy talentu poetyckiego Urszuli Rędziniak. Wśród zebranych znalazło się wiele znanych w naszym mieście osób na czele z burmistrzem Markiem Śliwińskim – nie sposób wymienić wszystkich. Spotkanie z tą niezwykle utalentowaną osobą, która sama siebie nazywa ,,wierszokletą” na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Miało ono charakter raczej serdecznej rozmowy z przyjaciółmi, niż typowego wieczoru poetyckiego. Bohaterka spotkania odpowiadając na pytania dyrektor biblioteki Marty Utnickiej dała się poznać jako osoba wszechstronna, pogodna, lubiąca ludzi i przyrodę. Doskonale łączy obowiązki żony, matki, pracownika Straży Pożarnej, a do tego znajduje czas, aby przelać na papier swoje uczucia, myśli, spostrzeżenia na temat otaczającego świata. Wywiad z panią Urszulą współgrał z recytacją jej wierszy pochodzących z tomiku ,, Na skrzydłach nadziei.” Wysłuchaliśmy także kilku pięknych piosenek, które powstały do słów autorki, a muzykę do nich wykonał Mariusz Rędziniak. Część artystyczną przygotowała młodzież z grupy teatralno-poetyckiej ,,Spojrzenie” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu pod kierownictwem pani Renaty Kozdraś.

       Podczas tej poetyckiej uczty nie mogło zabraknąć wierszy autorki w wykonaniu gości wieczoru. Pięknej interpretacji dokonały poetki Zdzisława Górska i Czesława Szlachta-Pytko oraz przyjaciółka pani Urszuli Aneta Wożakowska –Kawska.

       Nie zabrakło również kwiatów, ciepłych, pełnych uznania słów skierowanych w stronę pani Urszuli wypowiedzianych przez uczestników spotkania. Wszyscy byli pod wrażeniem osobowości pani Urszuli, która może być przykładem dla wszystkich tych, którzy przelewają swoje myśli na papier i skrywają je głęboko w szufladzie. Może warto wyjąć je na światło dzienne i podzielić się z innymi. Pani Urszulo dziękujemy i prosimy o następne tomiki!

Opracowała: Iwona Bałchan



^Do góry^




Iran - Indie - wystawa fotograficzna Andrzeja Judy
- październik-listopad 2013


       21 października o godz. 17-tej w naszej bibliotece odbył się wernisaż wystawy fotograficznej ,,Indie i Iran”. Autorzy wystawy to Edyta i Andrzej Juda – małżeństwo podróżników z Rzeszowa. Zdjęcia pokazane na wystawie są relacją z ich podróży do Indii i Iranu jakie odbyli w roku 2008 i 2012. Andrzej Juda to prawnik i historyk, a Iran i Indie wybrał ze względu na swoje zainteresowania badawcze związane z polskimi uchodźcami, którzy w 1942r. opuścili Związek Radziecki z armią gen. Andersa. Jak powiedział podczas prezentacji chciał pokazać kraje, które jako pierwsze przyjęły polskich wygnańców z ZSRR i na kanwie tej niezwykłej ewakuacji przybliżyć historię, kulturę i współczesny wygląd Iranu oraz Indii. Zamysł autora udał się znakomicie. Uczestnicy spotkania w naszej bibliotece zostali zabrani przez Andrzeja Judę w niezwykłą podróż, która pozwoliła poznać zarówno aspekty historyczne związane z polskimi uchodźcami, jak też zabytki mające ponad dwa tysiące lat związane z dawną potęgą Persji. Dowiedzieliśmy się jak wielka jest gościnność mieszkańców Iranu, jaki jest ich stosunek do turystów i że warto ten kraj odwiedzić. Słuchając opowieści o Indiach poznaliśmy wspaniałe krajobrazy najbardziej wysuniętych na północ regionów, pięknie położone wioski , buddyjskie klasztory, różnorodne uroczystości religijne. Wystawa trwała w bibliotece do 5 listopada, cieszyła się dużym zainteresowaniem i z pewnością niejedna osoba zwiedzająca zapałała chęcią odwiedzenia tych niezwykłych miejsc i przeżycia takich przygód jak autorzy wystawy.

Opracowała: Iwona Bałchan



^Do góry^




Spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem i jego kryminalną zagadką - październik 2013


       W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, przy Bibliotece Publicznej w Strzyżowie zostało zorganizowane w dniu 16.10.2013 roku spotkanie z Krzysztofem KOZIOŁKIEM dziennikarzem i pisarzem powieści kryminalnych.

       Marzena Midura, prowadząca DKK, przybliżyła zebranym osobę pisarza.
Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz.
Debiutował książką „Droga bez powrotu” w 2007 roku. Za „Świętą tajemnicę” nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego . W 2011 roku otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego lubuskiego pisarza.
       Krzysztof Koziołek, mówiąc o swojej twórczości, stwierdził, iż w jego książkach ważna jest akcja, akcja i jeszcze raz akcja.
Nie zawierają one okrucieństwa, ale zawsze zaczynają się od mocnego uderzenia ( jak seria z karabinu maszynowego). Nie ma relatywizowania dobra i zła.
W jego książkach najważniejsza jest intryga kryminalna osadzona w społeczeństwie, dlatego zaliczane są one do kryminałów skandynawskich, w których, oprócz wątków kryminalnych podejmowane są ważne problemy społeczne.
       Akcje swoich książek osadza w konkretnych miejscowościach a bohaterom nadaje popularne nazwiska, przez co niejednokrotnie dochodzi do zabawnych sytuacji. Przed wydaniem książki do druku czyta ją wielokrotnie i poprawia.
       Ze strony słuchaczy padły pytania dotyczące pracy nad książką „Instrukcja 0066”, opartej na autentycznych wydarzeniach tj. historii policjanta i antyterrorysty walczącego z bandytami, którzy wydali na niego wyrok śmierci, ale to nie oni zniszczyli mu życie, także motywów napisania wstrząsającej historii księdza w „Świętej tajemnicy”.
       Na zakończenie chciałam zachęcić do lektury książek Krzysztofa Koziołka, bo kto lubi dobry kryminał nie zawiedzie się.


Opracowała: Irena Wojciechowska
DKK przy BPGiM w Strzyżowie




^Do góry^




Malarstwo i rzeźba Stanisława Śliwy oraz Stanisława Kudły
wrzesień-październik 2013


       Od 23 września 2013 do 17 października w naszej bibliotece można było podziwiać prace Stanisława Śliwy i Stanisława Kudły. To znani i cenieni nie tylko w naszym środowisku artyści. Biorą udział w licznych wystawach i konkursach zdobywając wiele nagród. Ekspozycja prac pozwoliła poznać wszechstronność artystów. Stanisław Śliwa w swoim dorobku posiada nie tylko obrazy, ale także rzeźby, płaskorzeźby, wycinanki. W jego realistycznym malarstwie dominuje pejzaż wiejski, krajobrazy, martwa natura. Rzeźba zakorzeniona jest w tradycji ludowej i sięga po tematy religijne. Stanisław Kudła zajmuje się głównie rzeźbą o tematyce religijnej do której wprowadza sceny z życia codziennego. Oprócz rzeźb i płaskorzeźb zaprezentował piękne ikony.

       Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, stąd też nie dziwi fakt, że na jej zakończenie przybyło liczne grono sympatyków obu twórców. Znaleźli się wśród nich przedstawicie władz samorządowych, przyjaciele, rodzina. Była to doskonała okazja, aby poznać bliżej nie tylko dorobek, ale także samych artystów. Stanisław Śliwa dał się poznać również jako poeta. Jego wiersze przeczytali wiceburmistrz Waldemar Góra, poetka Czesława Szlachta –Pytko, dyrektor BPGiM w Strzyżowie Marta Utnicka. Nie zabrakło również wspomnień i ciepłych słów skierowanych do bohaterów spotkania. To popołudniowe spotkanie ze sztuką i jej autorami na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Opracowała: Iwona Bałchan



^Do góry^




Dzień Głośnego Czytania 2013 - wrzesień 2013


,,Czytajmy Razem 2013”

        30 września o godz. 10-tej w naszej bibliotece odbyła się piąta już edycja imprezy czytelniczej zorganizowanej dla dzieci przedszkolnych z okazji ,,Dnia Głośnego Czytania .” Tradycją jest, iż z tej właśnie okazji bajki dzieciom czytają specjalni goście, którzy bardzo chętnie uczestniczą w akcji głośnego czytania. Mają zawsze trudne zadanie, gdyż przedszkolacy to bardzo wymagający słuchacze. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ok. 60 dzieci z obu strzyżowskich przedszkoli. Jako pierwszy wystąpił przed dziećmi ks.proboszcz Jan Wolak, który przeczytał dla nich bajkę ,,Wyścig zajączka”, z której wynika , że w życiu trzeba słuchać dobrych rad. Następnie pani Magdalena Wójcik z Urzędu Miejskiego w Strzyżowie przeczytała o ,,Dzielnym Żuczku”, który był oparciem dla swoich przyjaciół. Siostra Serafitka Hilaria Maria Pyryt przeczytała opowiadanie o deszczyku, który jest dobry na zmartwienie. Pracę policji przybliżył dzieciom I zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Andrzej Zawiślak czytając bajkę U. Kozłowskiej pt.,,Policjant.” Następnie pani Ewa Kilar z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie przeczytała bajkę o zajączku, który ciągle wpadał w jakieś tarapaty. O przyjaźni psa i kotka słowami W. Drabika opowiedział dzieciom pan Zbigniew Miga przewodniczący Rady Gminy Wiśniowa. Jak wygląda praca strażaków dzieci dowiedziały się z bajki U. Kozłowskiej pt. ,,Straż pożarna i przyjaciele.”, którą w sposób niezwykle barwny przeczytał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Rędziniak. Głośne czytanie zakończyła pani Marta Utnicka dyrektor BPGiM w Strzyżowie bajką W. Chotomskiej ,,Za górami, za lasami…”. Dzieci uczestniczące w spotkaniu żywiołowo reagowały na historie, których wysłuchały. Gorąco przyjęły też występ uczennic MZS w Strzyżowie, które przygotowały krótką inscenizację do bajki W. Chotomskiej ,,Pies z ulicy Bałamutów” na zajęciach pozalekcyjnych w bibliotece. Na koniec wielką niespodzianką dla dzieci było przybycie Zielonego Smoka reprezentującego SKOK Jaworzno, który przywiózł dzieciom maskotki i dużo słodkości. Było wiele radości, wspólne zdjęcia ze smokiem i obietnica spotkania się za rok na kolejnym Głośnym Czytaniu.

Opracowała: Iwona Bałchan



^Do góry^




Ucz i Baw - podsumowanie warsztatów literackich, plastycznych, fotograficznych - wrzesień 2013


       11 września o godz. 14- tej w naszej bibliotece odbyło się spotkanie podsumowujące warsztaty, które zostały przeprowadzone w ramach projektu ,, Ucz i Baw ”- spotkania z literaturą, malarstwem i fotografią. W spotkaniu udział wzięli uczestnicy warsztatów wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych. Gościem specjalnym była Nina Opic – rzeszowska poetka i pisarka, która w sposób barwny i ekspresyjny omówiła zajęcia prowadzone w ramach warsztatów. Każdy uczestnik w sposób szczególny został doceniony, a efekt jego pracy nagrodzony. Dzieci biorące udział w lipcowych zajęciach mogły bowiem, zgłosić swoje prace do konkursu. Komisje konkursowe wyłoniły z każdej grupy prac trzy najlepsze i jedno wyróżnienie.

Prace plastyczne:
  • I miejsce – Dagmara Gęguś
  • II miejsce – Joanna Krupa
  • III miejsce – Magdalena Bieńko
  • Wyróżnienie – Ewa Mularz
Fotografia:
  • I miejsce – Karolina Warchoł
  • II miejsce – Mateusz Kozdraś
  • III miejsce – Katarzyna Matłosz
  • Wyróżnienie – Jakub Worek

Prace literackie :
  • I miejsce – Joanna Fortuna
  • II miejsce – Katarzyna Pawlik
  • III miejsce – Jan Czarnik
  • Wyróżnienie – Anna Salwa
Wiceburmistrz Strzyżowa Waldemar Góra wraz z panią Niną Opic i panią dyrektor BPGiM w Strzyżowie Martą Utnicką wręczyli nagrody zwycięzcom.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Dodatkową nagrodą dla uczestników warsztatów literackich była autorska broszurka zawierająca opowiadania, wiersze, które powstały na zajęciach pod kierunkiem Niny Opic.

Z prac plastycznych i fotograficznych wykonanych podczas warsztatów powstała piękna wystawa, którą od sierpnia można było obejrzeć w sali wystawienniczej naszej biblioteki.

Dopełnieniem miłego spotkania było pamiątkowe zdjęcie uczestników wakacyjnych spotkań z literaturą, malarstwem i fotografią oraz poczęstunek przygotowany w formie stołu szwedzkiego.

Zobacz galerię zdjęć z podsumowania



Zobacz galerię zdjęć z wystawy prac dzieci wykonanych podczas warsztatów



^Do góry^




Wakacyjne przedpołudnia dla najmłodszych - sierpień 2013


       Początkiem Sierpnia 2013r. obyły się dwa wakacyjne przedpołudnia dla najmłodszych. Przygotowano różnorodne zajęcia, które pozwoliły na twórcze, jak również aktywne spędzenie wolnego czasu.

       Wakacyjnym przedpołudniom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Hasło przewodnie – „dobra zabawa”, zachęciło dzieci do odwiedzenia naszej Biblioteki. Liczne grono dzieci przybyło do nas z uśmiechniętymi twarzami oraz dobrym humorem i głową pełna pomysłów. Przybyłe dzieci w progu Biblioteki witały postacie bajkowe – Myszka Miki i Mini. Nasi najmłodsi czytelnicy przekonali się, że wizyta w Bibliotece może okazać się ciekawą przygodą.

       W dniu 1 sierpnia impreza rozpoczęła się wspólnym zapoznaniem wszystkich dzieci. Każde z nich otrzymało kotyliony z własnym imieniem w różnych kolorach. Po zapoznaniu się przyszedł czas na czytanie bajek. Największym zainteresowaniem cieszyła się przeczytana przez Panią Iwonę Bałchan bajka pt. „ Skrzydlaty, kosmaty i omaszczony”. Po wysłuchaniu bajek uczestnicy spotkania malowali letnie zwierzątka, m.in. pszczółki, żabki, biedronki, żuczki i motylki oraz bajkowe pojazdy. Oprócz tego dzieci zrobiły piękne dmuchawce z plasteliny i patyczków, zamoczone w różnych kolorach farbek. Wszystkie prace pięknie prezentują się na wystawie w oddziale dla dzieci. Podczas imprezy nie zabrakło również gier. Bardzo spodobała, się zabawa w teatrzyk z podziałem na role. Pieski, kotki i zajączki naśladowały ruchy tych właśnie zwierzątek wraz tekstem wiersza. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach sportowych : wyścigu zwierząt czy doniesieniu piłeczki na łyżeczce stołowej. Nie obyło się również bez odrobiny gimnastyki, poprowadzonej przez Panie bibliotekarki oraz Myszki.

       2 sierpnia był to dzień poświęcony twórczości Aleksandra Fredry. Warto dodać, iż rok 2013 ustanowiono Rokiem Aleksandra hrabiego Fredry na podkarpaciu .Ma to związek z przypadającą w bieżącym roku 220. rocznicą urodzin tego znakomitego polskiego komediopisarza, któremu szczególnie bliskie były tereny obecnego województwa podkarpackiego. W związku z tym, na drugim spotkaniu spędzono miło czas na czytaniu wierszy Aleksandra Fredry, m.in. „Paweł i Gaweł”, „Koguty” , „Małpa w kąpieli” czy „Bajka o Sowie”. Wszystkie utwory cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po wysłuchaniu poezji, dzieci malowały ilustracje do wierszy, które można obejrzeć na wystawie w Czytelni dziecięcej. Na koniec imprezy nie zabrakło również zabaw, które przeniosły nas w czasy, w których żył i tworzył Aleksander Fredro.

       Różnorodne zabawy przygotowane dla dzieci, wypełniły wolny czas twórczością a jednocześnie przyjemną zabawą. Po raz kolejny wakacyjne zajęcia i dobra zabawa w naszej Bibliotece potwierdziły, że nie można się tu nudzić.

Opracowała: Magdalena Teper



^Do góry^




Ucz i Baw - spotkania z literaturą, malarstwem, fotografią dla dzieci i młodzieży - lipiec 2013
       Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie zorganizowała podczas tegorocznych wakacji warsztaty dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Zajęcia były prowadzone w ramach projektu ,, Ucz i baw – spotkania z literaturą, malarstwem i fotografią dla dzieci i młodzieży”. Projekt zorganizowany w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie małych projektów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Spotkania odbywały się podczas trzech kolejnych tygodni lipca. Dwugodzinne zajęcia odbywały się w trzech 25 osobowych grupach. Ich celem było pobudzenie aktywności twórczej oraz popularyzacja amatorskiej twórczości artystycznej w dziedzinie literatury, plastyki i fotografii wśród uczniów.

       Podczas warsztatów plastycznych, które prowadziła Anna Furtek – instruktor DK ,,Sokół”, dzieci zapoznały się z różnymi materiałami i technikami plastycznymi. Pracowały indywidualnie i w grupach. Podczas zajęć powstały piękne witraże, zabawne karykatury, niezwykle barwne podwodne światy, wyjątkowe miasta widziane nocą, kolorowe bukiety. Nie sposób wymienić je wszystkie. Dzieci przy wykorzystaniu dostępnych na co dzień przedmiotów, na pozór banalnych stworzyły wiele pięknych prac, które można podziwiać podczas wystawy zorganizowanej w bibliotece.

       Zajęcia literackie prowadziła Nina Opic – rzeszowska poetka i pisarka. Uczestnicy warsztatów poznali piękno ojczystego języka, otrzymali cenne wskazówki jakich form użyć aby przelać swoje myśli na papier, poznali zasady powstawania zarówno utworów poetyckich jak też prozatorskich. Serdeczna i otwarta osobowość prowadzącej zachęciła młodych ludzi do samodzielnych prób literackich. Jej cenne rady i wskazówki zaowocowały powstaniem samodzielnych opowiadań i wierszy, które zostały wydane w formie broszurki zawierającej także, ilustracje do poszczególnych utworów wykonane przez autorów prac.

       Warsztaty fotograficzne prowadzone były przez Bartosza Bącala- dziennikarza, fotoreportera. Przeznaczone były dla wszystkich kochających fotografowanie niezależnie od wieku i posiadanego aparatu. Uczestnicy poznali podstawowe techniki fotograficzne zarówno cyfrowe jak analogowe. Zdobyli wiedzę, co i jak fotografować aby powstało ciekawe zdjęcie. Zapoznali się z zasadami wykonania dobrego zdjęcia przy wykorzystaniu swojego aparatu. Swoją wiedzę mogli sprawdzić w praktyce podczas zajęć w plenerze podczas, których powstały piękne zdjęcia uwieczniające piękno najbliższej okolicy.

       Uczestnikom warsztatów podczas wszystkich spotkań zapewniono poczęstunek.

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^



Przedpołudnie z Tuwimem - czerwiec 2013


       W to piękne, słoneczne przedpołudnie, w ostatni dzień kalendarzowej wiosny, zaprosiliśmy do naszej biblioteki dzieci przedszkolne, aby poznały lub utrwaliły sobie twórczość Juliana Tuwima. W spotkaniu uczestniczyła grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek oraz dwie grupy uczęszczające do Miejsko- Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie wraz z opiekunkami.

Dzieci wysłuchały interpretacji wybranych utworów tego znakomitego poety w interpretacji starszych koleżanek i kolegi z Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie. Na zajęciach teatralnych w Oddziale dla Dzieci przygotowali oni scenki do znanych i mniej znanych utworów poety. Nie zabrakło również bajki czytanej. Ptasie radio przeczytała dla nich pani Madzia Teper. Najwięcej emocji dzieciom dostarczyła Rzepka w interpretacji zaprzyjaźnionych z biblioteką młodych ,, aktorów”.

Dzieci miały również możliwość zwiedzenia nowej, pięknie wyremontowanej biblioteki. Obejrzały wystawę plakatu promującego miasto ,,Strzyżów 2013”. Odwiedziły Oddział dla Dzieci, zapoznały się z księgozbiorem i zasadami zapisu do biblioteki dziecięcej. Niektóre dzieci są już naszymi najmłodszymi czytelnikami, a te, które były u nas pierwszy raz, mamy nadzieję, że skorzystają z zaproszenia i odwiedzą nas wraz z rodzicami.

Opracowała: Iwona Bałchan

^Do góry^



Strzyżów 2013 - plakat promocji miasta - czerwiec 2013


       19 czerwca w naszej bibliotece odbył się finisaż wystawy plakatu pt. ,, Strzyżów 2013”. Prace zostały przygotowane przez uczniów klas III Gimnazjum Publicznego Nr 1 w Miejskim Zespole Szkół w Strzyżowie na zajęciach plastycznych prowadzonych przez panią Annę Misiurę. Stanowią one jedną z trzech ekspozycji prac uczniów, które można obejrzeć obecnie w mieście.

Dyrektor BPGiM w Strzyżowie Marta Utnicka przywitała gości w pięknej, przygotowanej specjalnie na wystawy sali. Zaproszenie na spotkanie przyjęli : burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie Janusz Włodyka, wicedyrektor MZS Wiesław Łuszczki, redaktor naczelna miesięcznika „Waga i Miecz” Aneta Kozioł, , autorzy prac – uczniowie klas trzecich Gimnazjum Publicznego w Strzyżowie wraz ze swoją opiekunką i organizatorką wystawy Anną Misiurą oraz nauczyciele MZS wraz z kolegami i koleżankami młodych artystów,

Anna Misiura opowiedziała zebranym o tym jak powstawały prace, ukazała ich różnorodność i oryginalność. Zwróciła uwagę na to, że absolwenci MZS -twórcy prac utożsamiają się z miejscem swojego dzieciństwa i jako temat prac wybrali elementy nawiązujące do historii, tradycji, kultury, religii naszego miasta. Podkreśliła także celność i dojrzałość prac , których oszczędna forma daje odbiorcom możliwość własnej interpretacji.

Uznanie dla młodych twórców wyraził burmistrz Marek Śliwiński, podkreślając znaczenie przedstawionych prac , które zostały przygotowane jako plakat promujący miasto. Zaprosił jednocześnie uczniów do dyskusji na tematy nurtujące młodych mieszkańców miasta. Dyrektor MZS Janusz Włodyka podkreślił znaczenie współpracy instytucji naszego miasta dziękując za zorganizowanie ciekawej wystawy promującej miasto.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, młodzi ludzie chętnie skorzystali z możliwości bezpośredniego spotkania z burmistrzem zadając nurtujące ich pytania. Podczas finisażu nie zabrakło również młodzieżowej telewizji Fun TV działającej przy MZS, której przedstawiciele przeprowadzali wywiady z autorami prac i gośćmi.

       Z uwagi na duże zainteresowanie wystawy, ekspozycja została przedłużona do 5 lipca.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^



Walne Zgromadzenie TMZS w Strzyżowie - czerwiec 2013



Uwaga członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej!

       Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej uprzejmie informuje, że Walne Zgromadzenie członków TMZS odbędzie się 29 czerwca 2013 roku, w siedzibie TMZS (budynek Biblioteki Publicznej, ul. Przecławczyka 6). Pierwszy termin – godz. 9.30; w przypadku braku kworum, zgodnie ze Statutem, drugi termin o godz. 10.00 (bez względu na liczbę przybyłych).

Porządek obrad:
1. Wybór prezydium Walnego Zgromadzenia.
2. Sprawozdanie Zarządu z działalności za 2012 r.
3. Sprawozdanie finansowe Zarządu za 2012 r.
4. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2012 r.
5. Przedstawienie planu działania i planu finansowego na 2013 r.
6. Omówienie zmian w Statucie.
7. Dyskusja.
8. Przyjęcie uchwał, w tym zmian statutowych.
9. Sprawy różne.
10. Zakończenie około godziny 11.30 (12.00).

Liczymy na Państwa przybycie, serdecznie zapraszamy!

W przypadku, gdyby nie mogli Państwo przybyć, uprzejmie prosimy o wpłacenie zaległych składek (10 zł. rocznie). Numer konta TMZS:
BS Strzyżów 0291 6800 0400 0008 8220 0000 10

W imieniu Zarządu TMZS – prezes Marzena Dubiel

^Do góry^



Dzień Dziecka w Bibliotece - czerwiec 2013



,, Czy jesteś duży, czy może mały 1 czerwca to dzień wspaniały
Do Biblioteki Cię zapraszamy, bo my atrakcji mnóstwo tu mamy.
W krainę bajek Cię przeniesiemy, bo my czarować tutaj umiemy.”



       Tymi słowami Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie zapraszała do wspólnej zabawy przygotowanej przez Oddział dla Dzieci, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Dziecka - święto wszystkich dzieci na całym świecie.

Pomimo deszczu i chłodu do biblioteki na godz. 10-tą przybyło dużo bajkowych postaci. Były królewny, myszki Miki i Mini, wróżki, czarownice, muszkieter, Zorro, zajączek, żabka, a nawet policjant. Nie sposób wymienić je wszystkie. Chcieliśmy wyruszyć z nimi w wesołym korowodzie, niestety pogoda w tym przeszkodziła. Jednakże chęci do dobrej zabawy wystarczyły aby wspaniale bawić się w bibliotece.

Był teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez grupę młodzieży należącej do Klubu Miłośników Książki i Biblioteki. Przedstawili oni ,,Ptasie radio” i ,,Trudny rachunek” Juliana Tuwima.

Po wspólnej zabawie z myszkami Miki i Mini dzieci wysłuchały bajki o przygodach Tomcia Palucha przeczytanej przez ,,czarownicę z księżyca.” Następnie królewna zadawała zagadki, z którymi dzieci poradziły sobie znakomicie. Widać znają i lubią bajki, także te których interpretację przygotowali dla nich starsi koledzy. Nie zabrakło również wesołych zabaw, tańców i piosenek. Wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami. Nie zabrakło też cukierków, za które dziękujemy Fundacji na rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej.

Radości i śmiechu było dużo. Mamy nadzieję, że to przedpołudnie spędzone w bibliotece było ciekawym początkiem tego świątecznego dla dzieci dnia i zapisze się w ich pamięci na długo.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




"Noc z Tuwimem" - maj 2013



       10 maja o godz. 19 tej podczas trwającego Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece odbyła się II edycja Nocy Bibliotek. Zorganizowaliśmy imprezę czytelniczą adresowaną do najmłodszych czytelników pt. Noc z Tuwimem Rok 2013 został ogłoszony bowiem Rokiem Juliana Tuwima, więc i my chcieliśmy uczcić tego znakomitego poetę. Jego poezja charakteryzuje się pięknem i kulturą słowa, wykorzystuje giętkość, błyskotliwość języka polskiego, w sposób humorystyczny ukazuje otaczającą rzeczywistość.
       Na wieczór z utworami Juliana Tuwima młodzież z Klubu Miłośników Książki i Biblioteki przygotowała krótkie scenki do znanych i mniej znanych wierszy poety. Nie zabrakło więc Zosi Samosi, Grzesia Kłamczucha i jego Cioci, Pana Hilarego, który szukał okularów, państwa Słowików, pieska Dżoncio i Kotków lubiących mleko, Bambo i Dyzia kolegów chociaż nie z tej samej szkoły, Kaczek mających trudność z liczeniem i Warzyw, które trafiły do garnka pewnej kucharki – a wszystko to były- Cuda i dziwy.
       Po występach naszych ,,aktorów” najmłodsi uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę w Zgaduj – zgaduli na temat wysłuchanych wcześniej utworów. Za odwagę i poprawne odpowiedzi zostali nagrodzeni pluszowymi misiami. Rodzice - wraz z pociechami mogli wykazać się w Konkursie Rodzinnym. Wymagał on od uczestników znajomości wierszy Tuwima oraz dużej wyobraźni aby przy wykorzystaniu skromnych rekwizytów pokazać scenkę tak, aby publiczność odgadła tytuł utworu. Do tego zadania wykorzystano następujące tytuły Ptasie radio, Pan Krzykalski, Słoń Trąbalski, Idzie Grześ, Dwa Michały, pan Maluśkiewicz i Wieloryb, Abecadło, Skakanka. Wszyscy poradzili sobie z tym trudnym zadaniem znakomicie. Nagrodą były słodkości ufundowane przez UM w Strzyżowie. Czas oczekiwania na występy odważnych drużyn wypełnił znakomicie taniec z kaczuszką, która niespodziewanie odłączyła się od swoich koleżanek.
       Po wesołych zabawach przyszedł czas, aby obejrzeć inscenizację ,,Rzepki” w wykonaniu naszej grupki teatralnej. Zebrała ona gromkie brawa za swoją interpretację tego popularnego wiersza.
       Wreszcie nadeszła chwila, na którą czekała duża część zebranych. Nastąpiło bowiem ogłoszenie wyników konkursu plastycznego ,,Czytaj i rysuj z Tuwimem”, który trwał w bibliotece od 22 kwietnia-7 maja. Komisja oceniła prace 8 maja o godz. 10-tej i przyznała nagrody.
       Pani Marta Utnicka dyrektor BPGiM w Strzyżowie wręczyła dyplomy i nagrody książkowe twórcom najlepszych prac. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie i drobne upominki ufundowane przez SSKW Gminy Strzyżów.
       Noc z Tuwimem zakończyliśmy zabawą w Pociąg wykorzystując znakomity tekst ,,Lokomotywa” zapraszając do niej zarówno dzieci jak i dorosłych. Śmiechu było co niemiara. We wspaniałych nastrojach pożegnaliśmy naszych gości obiecując spotkanie za rok podczas kolejnej Nocy Bibliotek.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




"Kiermasz Książek Wydawnictwa Ibis" - maj 2013


       W dniach 6-31.V.2013r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie odbył się kiermasz książek Wydawnictwa Ibis.
       Był to kolejny kiermasz tego wydawnictwa, w czasie którego użytkownicy naszej biblioteki mogli zapoznać się z ofertą wydawnictwa Ibis. Mogli również zakupić po atrakcyjnych cenach interesujące ich pozycje książkowe.
       Wydawnictwo Ibis oferuje książki dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkół podstawowych i młodzieży szkół gimnazjalnych: encyklopedie, leksykony i słowniki, lektury szkolne, literaturę popularno-naukową, bajki, baśnie i legendy, albumy.




^Do góry^




"Moja Szkoła" - wystawa prac - maj 2013



       W dniach 13-31.V.2013r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było zwiedzać wystawę prac uczniów placówek kształcenia specjalnego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pod hasłem: "Moja Szkoła" organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie.

^Do góry^




Czytaj i rysuj z Tuwimem - kwiecień-maj 2013



Podsumowanie konkursu plastycznego ,,Czytaj i rysuj z Tuwimem”


       Konkurs został ogłoszony 22 kwietnia 2013 i trwał do 7 maja 2013r. Przeznaczony był dla uczniów Szkół Podstawowych, których zadaniem było plastyczne zilustrowanie dowolnego wiersza Juliana Tuwima.

       Na konkurs wpłynęło 66 prac . W kategorii I / klasy I-III / - 50 prac w tym jedna praca zbiorowa oraz w kategorii II / klasy IV-VI / - 16 prac

       8 maja o godz.10-tej w bibliotece zebrała się komisja w składzie:
- Maria Zamorska - wicedyrektor SOSW w Strzyżowie
- Halina Dziadosz - prezes SSKW Gminy Strzyżów
- Aneta Kozioł - red. naczelna miesięcznika ,,Waga i miecz”
- Marta Utnicka - dyrektor BPGiM w Strzyżowie

       Wybór najlepszych prac był bardzo trudny. Przy ocenie zwracano uwagę na oryginalność pomysłów, samodzielne wykonanie, staranność, zgodność tematyczną formy plastycznej z literacką.

Przyznano następujące nagrody:

Kategoria I
I miejsce Szymon Wnęk ucz. kl. I SP nr 2 w Strzyżowie
II miejsce Dominika Błażejowska ucz. kl. II SP nr 2 w Strzyżowie
III Monika Bysiewicz ucz. kl. III SP nr 1 w Strzyżowie
Wyróżnienie Katarzyna Lal ucz. kl. I SP nr 2 w Strzyżowie
Wyróżnienie specjalne dla pracy zbiorowej z SOSW w Strzyżowie

Kategoria II
I miejsce Mateusz Wiater ucz. kl. VI SP nr 2 w Strzyżowie
II miejsce Karolina Warchoł ucz. kl. IV SP nr 2 w Strzyżowie
III miejsce Zofia Oliwa ucz. kl. IV SP nr 1 w Strzyżowie
Wyróżnienie Joanna Krupa ucz. kl. IV SP nr 1 w Strzyżowie
Wyróżnienie Tomasz Wiater ucz. kl. IV SP nr 2 w Strzyżowie

       Wszystkie nagrodzone osoby otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe , a wszyscy pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
       Prace dzieci biorących udział w konkursie można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w holu biblioteki.


Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




XX Jubileuszowa Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych Strzyżów'2013 - kwiecień-maj 2013





       W dniach od 13.04.2013 do 04.05.2013 w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było zwiedzać XX Jubileuszową Wystawę Modeli Plastikowych i Kartonowych „Strzyżów’ 2013”

       W tegorocznej jubileuszowej wystawie modelarzy wzięło udział aż 90 wystawców z rejonu całego podkarpacia. Łącznie wystawiono ponad 470 modeli plastikowych i kartonowych. Bardzo nas cieszy fakt, że co roku przybywa nam uczestników oraz wystawianych prac.

       Władze miasta, sklep modelarski Hobby z Rzeszowa, hurtownia modeli i zabawek - dystrybutor firmy Tamiya, Wydawnictwo Stratus, Jagodzińska A. Handel art. przemysłowymi oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie to główni sponsorzy nagród, które zostały w dniu 04.V.2013r. wręczone na zakończenie wystawy o godz. 1000. Nagrody wręczali: Pan Bartłomiej Belcarz – redaktor Wydawnictwa Stratus, Komisarz wystawy Pan Marian Wydro oraz Dyrektor Biblioteki Pani Marta Utnicka.

       W dniu zakończenia wystawy odbył się również wykład Pana Bartłomieja Belcarza na temat lotników polskich w lotnictwie francuskim i polskim.

       Jak co roku wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Strzyżowa i licznie odwiedzających gości. Zwiedzający goście podkreślali wysoki poziom wykonania modeli oraz miłą atmosferę podczas trwania wystawy i na jej zakończeniu.

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




„ Wieczór z poezją w Strzyżowie” - Spotkanie autorskie z poetką Zdzisławą Górską - kwiecień 2013



       11 kwietnia o godzinie 17.00 w pięknie odremontowanych wnętrzach dawnej Synagogi, obecnej Biblioteki Publicznej im. Juliana Przybosia odbyło się spotkanie autorskie z Panią Zdzisławą Górską.

       Poetka urodziła się w Strzyżowie, tutaj mieszka i tworzy. Jest wszechstronną artystką, laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i zagranicznych. Współpracuje z prasą lokalną, pisząc artykuły, felietony, eseje o tematyce społeczno-kulturalnej. Wydała 8 tomików poezji: Wieczne źródło, Przesiewanie czasu, Po rajskim jabłku Ziemi idę, Atlantycka huśtawka, Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w darze, Warto być, Odlatuje czas – wydany końcem 2012r. przy wsparciu Starostwa Powiatowego i BPGiM w Strzyżowie.

        Promocja najnowszego tomiku Wyprzedaż złudzeń odbędzie się w maju tego roku w Krakowie. Jest to nagroda główna w XX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pt. Dać Świadectwo ogłoszonym przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie w 2012r.

       Autorka napisała również książkę Przylądki mojej nadziei, w której zawarte są wątki autobiograficzne, wspomnienia z dawnych lat. Jej wiersze znajdują się w kilkunastu antologiach. Realizuje się także jako malarka, podczas spotkania można było podziwiać jej piękne obrazy.

       Na wieczór z poezją z tomiku Odlatuje czas przybyło liczne grono przyjaciół poetki oraz wielbiciele jej twórczości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Robert Godek – Starosta strzyżowski, Waldemar Góra – wiceburmistrz Strzyżowa , Piotr Rędziniak – Komendant PPSP w Strzyżowie , Andrzej Wędrychowicz – Komendant KPP w Jaśle, ks. Grzegorz Bochnia, Anna Bełch – z Czarnorzecko - Strzyżowskiej LGD , Maria Wójcik – Kanclerz UTW w Strzyżowie , Halina Dziadosz – Prezes SSKW Gminy Strzyżów , Wiktor Bochenek – Dyrektor GOK w Niebylcu, Czesława Szlachta-Pytko – poetka, Stanisław Śliwa – rzeźbiarz i malarz, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej.

       Na widowni zasiadło liczne grono przyjezdnych gości, Mieczysław A. Łyp – prac. naukowy URz, poeta i animator kultury, wykładowcy URz; dr Hanna Krupińska-Łyp, dr Małgorzata Janda, dr. Janina Haładyj-Różak oraz Dorota Kwoka - poetka i malarka z RSTK w Rzeszowie, Marek Petrykowski – poeta z Krosna, Burmistrz Błażowej Zbigniew Kustra z małżonką, Danuta Heller – dyr. MGBP w Błażowej i Red. Nacz. Kuriera Błażowskiego, z którym współpracuje Pani Zdzisława Górska, Anna Heller – kierownik Biblioteki w Kąkolówce, Małgorzata Drewniak – Sołtys Futomy.

       Dyrektor BPGiM w Strzyżowie – Pani Marta Utnicka – przywitała wszystkich zgromadzonych gości i po krótkiej prezentacji oddała głos bohaterce spotkania. Poetka opowiadała o własnej twórczości, spotkaniach autorskich. Zaprezentowała kilka utworów, po czym głos zabrał Jan Tulik- krytyk literacki, dramaturg, poeta z Krosna. Przybliżył sylwetkę poetki, ukazał walory jej poezji, źródła inspiracji. Przedstawił bohaterkę wieczoru jako malarkę, pokazując piękno i niepowtarzalność jej obrazów.

       Po wysłuchaniu ciepłej i subtelnej recenzji Jana Tulika Pani Zdzisława zaprosiła niektórych gości do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Czytali oni wiersze z najnowszego tomiku, a także z poprzednich. Dołączyła do nich reprezentantka młodego pokolenia czytelników poezji – Ania Żydzik – uczennica LO w Strzyżowie. Prezentowanym utworom towarzyszyła nastrojowa muzyka. Oprawę muzyczną spotkania przygotowało trio: Barbara Szlachta, Magdalena Miązek oraz Leszek Majewski, którzy pięknie zaśpiewali piosenki także do słów wierszy poetki.

       Zdzisława Górska potrafi pisać wiersze, recytować, odpowiadać wierszem na wiersz, płynnie przechodzić od poezji do anegdoty, do wspomnień, przy czym objaśnia okoliczności powstania wierszy, które zawsze opatruje datą.

       Wieczór upłynął w miłej i ciepłej atmosferze, pełnej wspomnień i osobistych refleksji, przemyśleń zaproszonych gości nad twórczością poetki. Na koniec autorka wyraziła głęboką wdzięczność Pani Dyrektor Marcie Utnickiej i pracownikom Biblioteki za zorganizowanie i zaaranżowanie udanego wieczoru oraz władzom miasta i powiatu, a wszystkim gościom za obecność. 3 godziny spotkania pełnego poezji i ekspresji upłynęły bardzo szybko.

       Wszystkim gościom tamtego wyjątkowego wieczoru dziękujemy za przybycie, Paniom ze SSKW Gminy Strzyżów za przygotowanie poczęstunku oraz wszystkim za miłe słowa uznania dla bohaterki spotkania oraz organizatorów.

       Panią Zdzisławę Górską zachęcamy do dalszego tworzenia i dzielenia się z nami swoją twórczością.


Zobacz galerię zdjęć

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^











STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry