.

















  English Deutsch Français



exlibris
Wydarzenia 2019


Stół Bożonarodzeniowy 2019 - grudzień 2019

Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2019

Wieczorek literacki z Niną Opic - listopad 2019

70 lecie Biblioteki - listopad 2019

Głośne Czytanie - październik 2019

Wystawa Siedem Spojrzeń - wrzesień 2019

Narodowe Czytanie - wrzesień 2019

"Zostań Super Czytelnikiem Lata 2019" - czerwiec-wrzesień 2019

Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie - lipiec 2019

"Pogromcy duchów i Akademia detektywów" - czerwiec - lipiec 2019

Tydzień Bibliotek - "#Biblioteka" - maj 2019

Borelioza w Fitoterapii - maj 2019

Andrzej Gugała "Więzień słów" - maj 2019

5 Urodziny Bibliomisia - maj 2019

26 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych - marzec-maj 2019

Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem - kwiecień 2019

"ULOTNOŚĆ" Zdzisława Górska - marzec 2019

Dzień Kobiet 2019" - marzec 2019

Ferie zimowe: „Zima za oknem - lato w bibliotece" - luty 2019

Wystawa Malarstwa J. Kopcia - styczeń 2019

SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE - styczeń 2019




Stół Bożonarodzeniowy 2019 - grudzień 2019

Stół Bożonarodzeniowy 2019

Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy 2019

Kurczak w skorupce, karp w galarecie, gołąbki z nadzieniem ziemniaczanym – tych i wielu innych pyszności można było spróbować 10 grudnia br. podczas Konkursu na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”, połączonego z kiermaszem ozdób świątecznych. Organizatorem wydarzenia, było Strzyżowskie Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich przy współpracy Gminy Strzyżów, Biblioteki Publicznej oraz Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD.

Celem konkursu, organizowanego już od 12 lat, jest promocja dziedzictwa kulinarnego Ziemi Strzyżowskiej, zachowanie tradycji bożonarodzeniowego stołu świątecznego, dekoracji oraz potraw. W tym roku impreza miała zasięg powiatowy, bowiem w organizację wydarzenia włączył się także Powiat Strzyżowski oraz Powiatowe Centrum Kultury i Tradycji
w Wiśniowej, ale także Podkarpacka Izba Rolnicza.

W Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie zebrało się tego wtorkowego przedpołudnia liczne grono zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta i gminy. A byli wśród nich m.in.: Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, radni powiatu strzyżowskiego na czele z Przewodniczącą Małgorzatą Skalską-Nieroda, Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra oraz radni Rady Miejskiej w Strzyżowie, ks. dr Jan Wolak – proboszcz Parafii Farnej, Jerzy Bator – wiceprezes zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej, dyrektorzy strzyżowskich instytucji.

W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziła uczestników spotkania uczennica strzyżowskiego LO Gabriela Pieczek, słowami znanych polskich kolęd, a akompaniował jej Jan Czarnik. Następnie dyrektor BPGiM Marta Utnicka witając zebranych, zaprezentowała wszystkie koła biorące udział w konkursie. Klika słów na temat istoty i magii Świąt Bożego Narodzenia przedstawił także ks. dr Jan Wolak.

W konkursie udział wzięło łącznie dwanaście KGW z terenu gminy i powiatu strzyżowskiego, a były to koła
z: Bonarówki, Brzeżanki, Gbisk, Godowej, Wysokiej Strzyżowskiej Dolnej oraz Górnej, Żarnowej i Żyznowa,
a także Oparówki (gmina Wiśniowa), Gogołowa (gmina Frysztak), Zaborowa (gmina Czudec) oraz Lutczy (gmina Niebylec). Panie przygotowały mnóstwo tradycyjnych i nie tylko potraw związanych z Bożym Narodzeniem, m.in.: krokiety z grzybami, karp w galarecie, barszcz czerwony z uszkami, pierogi z fasolą, ale także np. roladę z łososia ze szpinakiem, roladę wieprzową z jarzynami nadziewaną serem.

W obliczu bogactwa potraw i smaków, komisja w składzie: Małgorzata Skalska-Nieroda, ks. dr Jan Wolak, Barbara Modliszewska – pedagog LO w Strzyżowie, Mirosław Czarnik – dyrektor LO w Strzyżowie oraz Piotr Rędziniak (prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Strzyżowski) miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Burzliwe obrady trwały naprawdę długo, w tym czasie zebrani mogli więc obejrzeć przedstawienie „Jasełek” w wykonaniu grupy kolędniczej Towarzystwa Przyjaciół Godowej. Ostatecznie decyzją komisji wszystkie koła biorące udział w konkursie otrzymały równorzędne pierwsze miejsce. Każde z nich otrzymało także nagrody rzeczowe, które wręczyli starosta Bogdan Żybura oraz zastępca burmistrza Paweł Midura.

Oprócz konkursu i degustacji potraw, podczas imprezy można było także nabyć piękne, misternie wykonane ozdoby i stroiki świąteczne na stoiskach wytwórców produktów lokalnych - Anny Grabiec ze Strzyżowa oraz Ewy Tarańskiej z Baryczki (gmina Niebylec). W hallu biblioteki swoje stoisko mieli zaś uczniowie strzyżowskiego liceum, którymi opiekowała się pedagog LO Barbara Modliszewska. Warto wspomnieć, że celem, na jaki zbierali fundusze uczniowie, jest Adopcja Serca, czyli niesienie pomocy finansowej dzieciom z Afryki, która daje szansę na poprawę warunków życia i dostęp do nauki dla znanych z nazwiska i imienia podopiecznych.

I jak co roku spotkanie przyniosło wiele kulinarnych doznań, pozwoliło na kultywowanie naszych rodzimych tradycji świątecznych i wymianę doświadczeń, było okazją by spotkać się i w wyjątkowej atmosferze przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.


A. Kozioł


Fotorelacja
Stół Bożonarodzeniowy 2019

Wideorealacja


Do góry


Mikołajki w Bibliotece - grudzień 2019

Mikołajki w Bibliotece

Mikołajki w Bibliotece

5 grudzień to w tradycji naszej biblioteki dzień niezwykły. To dzień wizyty Świętego Mikołaja, na którą dzieci czekają cały rok. Zgodnie
z obietnicą złożoną w roku ubiegłym, Mikołaj, punktualnie o 17- tej zjawił się w progach biblioteki. Nasi najmłodsi czytelnicy, po przywitaniu i wesołej zabawie w skupieniu wysłuchali bajki, którą przeczytał im Mikołaj. Wszystkie dzieci zostały obdarowane pięknymi prezentami i miały możliwość porozmawiać z Mikołajem oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dla wszystkich, szczególnie tych najmłodszych były to chwile pełne emocji, które na pewno na długo pozostaną w ich pamięci. Niespodzianką dla naszego gościa były wierszyki w wykonaniu naszych wiernych czytelników. Miłe chwile jednak szybko minęły i Mikołaj wyruszył w dalszą drogę, aby odwiedzić inne grzeczne dzieci. Do naszej biblioteki obiecał wrócić za rok!


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Mikołajki w Bibliotece


Do góry




Wieczorek literacki z Niną Opic - listopad 2019

Wieczorek literacki z Niną Opic

Fotorelacja
Wieczorek literacki z Niną Opic







Do góry




70 lecie Biblioteki - listopad 2019

70 lecie Biblioteki

Strzyżowska biblioteka ma już 70 lat!

To był naprawdę piękny jubileusz – pełen ważnych dat
i nazwisk w historii placówki, wzruszeń i humoru, ale przede wszystkim wypełniony serdecznością płynącą zarówno ze sceny, jak i widowni, która zebrała się tłumnie w sali widowiskowej Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, by świętować 70-lecie Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie.


Zebranych gości przywitała dyrektor biblioteki Marta Utnicka. A byli wśród nich m.in.: Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, Zastępca Burmistrza Strzyżowa Paweł Midura, przewodniczący rady gminy i powiatu – Tomasz Grodzki oraz Małgorzata Skalska-Nieroda, Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki w Rzeszowie, byli dyrektorzy BPGiM Adam Kluska oraz Tadeusz Marek, dyrektorzy jednostek kultury i placówek oświatowych z terenu gminy i powiatu strzyżowskiego oraz wielu innych znamienitych gości i sympatyków biblioteki publicznej w Strzyżowie.

Architekturę budynku strzyżowskiej synagogi, gdzie mieści się siedziba biblioteki, omówił z przymrużeniem oka Andrzej Curyło, nawiązując formą przekazu do programu „Piórkiem i węglem” prof. Wiktora Zina (profesor przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem). Z pełnym humoru monologiem zaprezentował się także w dalszej części spotkania, dając wskazówki męskiej części sympatyków biblioteki, jak wypożyczać książki i właściwie dobierać lekturę. Kto był tego popołudnia w sali DK, ten już na zawsze zapamięta przestrogę, by nigdy „nie czytać dwóch książek na raz”.

Część poświęconą bogatej historii placówki, ale także szeroki wachlarz działalności oraz inicjatyw podejmowanych w ostatnich latach, zaprezentowała Iwona Bałchan – zastępca dyrektora BPGiM. Następnie na scenę zaproszeni zostali byli dyrektorzy i pracownicy Biblioteki, którym dyrektor Marta Utnicka podziękowała za wieloletnią pracę oraz wkład w rozwój placówki. Każdy z nich otrzymał także medal „Przyjaciela Biblioteki”.

Miłym akcentem było wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursie na najlepszego czytelnika w kategorii dzieci oraz dorosłych. Najmłodszym sympatykom czytelnictwa nagrody wręczali zastępca burmistrza Paweł Midura oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie Tomasz Grodzki. Nie zabrakło także ukochanego przez dzieci i zawsze oczekiwanego Bibliomisia, który pozował z dziećmi do wspólnego zdjęcia. Swoje nagrody odebrali także dorośli zwycięzcy konkursu, którym nagrody wręczył starosta Bogdan Żybura oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Skalska-Nieroda.

Ważną chwilą tego popołudnia, było wręczenie przez dyrekcję podziękowań i nagród dla wszystkich obecnych pracowników biblioteki publicznej. Także pracownicy przygotowali miłą niespodziankę dla pani dyrektor i jej zastępcy w postaci rymowanki oraz pięknych wiązek kwiatów. Swoje życzenia w formie słowno-muzycznej złożyli także artyści i instruktorzy działający w Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie: Barbara Szlachta, Leszek Majewski, Barbara Pieczek oraz Aleksandra Sieńkowska.

Na zakończenie spotkania moc życzeń i prezentów złożyli na ręce dyrektor Marty Unickiej przedstawiciele wszystkich instytucji, organizacji i stowarzyszeń obecnych na uroczystości. W holu DK można było także oglądać wystawę przygotowaną specjalnie z okazji 70-lecia BPGiM.


A. Kozioł


Fotorelacja
70 lecie Biblioteki


Wideorealacja


Do góry




Głośne Czytanie 2019 - październik 2019

Głośne Czytanie 2019

,,Czytajmy razem”

Dzień Głośnego Czytania ma w Polsce 18-letnią tradycję. W 2001r. Krajowa Izba Książki ustanowiła dzień 29 września Dniem Głośnego Czytania. Święto to staje się więc okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, budowanie więzi miedzy rodzicami i dziećmi to tylko niektóre z nich.

Z tej właśnie okazji w naszej bibliotece już po raz dziesiąty zorganizowaliśmy spotkanie dla naszych najmłodszych czytelników. W tym roku, wyjątkowo odbyło się ono 1 października. Uczestnikami tego wydarzenia byli przedszkolacy z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek oraz dzieci uczęszczające do Przedszkola Samorządowego ,,Michałki".

Wybrane bajeczki czytali dzieciom specjalni goście, którzy przerwali na chwilę swoje zawodowe obowiązki, aby włączyć się do tej ciekawej inicjatywy. Byli to: Aneta Kozioł z Działu Promocji Urzędu Miejskiego, Anna Koś z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego
w Strzyżowie, Mieczysława Cynarska- lekarz w Przychodni Powiatowej w Strzyżowie, Andrzej Modliszewski – nadleśniczy Nadleśnictwa Strzyżów, Marek Rysz –zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej
w Strzyżowie, Andrzej Szlachta – wykonujący usługi kominiarskie, Bogusław Dziedzic – zastępca komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie, Marta Utnicka – dyrektor BPGiM w Strzyżowie.

Niespodzianką dla dzieci był teatrzyk pt,, Przyjaciele pieska Łatka” specjalnie na tę okazję przygotowany przez Odjazdowe Bibliobabki, z którymi gościnnie wystąpiła Joanna Kiczek. Zagadki przygotowane dla dzieci wzbudziły sporo emocji, a drobne upominki będące nagrodą, sporo radości. Dzieci zachęcone przez bohaterów bajek do zdrowego odżywiania chętnie częstowały się jabłkami. Nie zabrakło także słodyczy, które przynieśli zaproszeni goście.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w tej jakże potrzebnej inicjatywie, którą jak podkreśliła uczestnicząca w spotkaniu pani doktor, powinno się zapisywać na receptę.


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Głośne Czytanie 2019


Do góry




Wystawa Siedem Spojrzeń - wrzesień 2019

Wystawa Siedem Spojrzeń




Do góry




Narodowe Czytanie 2019 - wrzesień 2019

Narodowe Czytanie 2019

7 września 2019 r odbyła się 8 edycja Narodowego Czytania. To ogólnopolska akcja , która została zainicjowana w 2012 przez prezydenta RP. Do lektury tegorocznej edycji wybrane zostały polskie nowele: Dobra pani E. Orzeszkowej, Dym M. Konopnickiej, Katarynka B. Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków B. Schulza, Orka W. S. Reymonta, Rozdziobią nas kruki i wrony S. Żeromskiego, Sachem
H. Sienkiewicza, Sawa H. Rzewuskiego.

Strzyżów tego dnia stał się jednym z ponad trzech tysięcy miejsc w Polsce
i za granicą, gdzie odbywało się Narodowe Czytanie. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie po raz kolejny podjęła trud przedstawienia wybitnych dzieł polskiej literatury szerszej publiczności. Jak co roku wspólne czytanie przybrało formę inscenizacji. W klimat wprowadziła scenografia przygotowana na scenie w Parku Literackim.

Spośród wskazanych przez parę prezydencką nowel wybrana została Katarynka Bolesława Prusa i Orka Władysława Stanisława Reymonta. Dwa obrazy jakże odmienne od siebie. Przedstawiają one życie różnych warstw społecznych w odległych wprawdzie od współczesności okresach historycznych ale niosące w swojej wymowie ważne, ponadczasowe treści.

Licznie zgromadzoną publiczność przywitała Marta Utnicka – dyrektor BPGiM w Strzyżowie. Słowo wstępne przygotowała i przedstawiła Iwona Bałchan.

Nowelkę Katarynka czytały następujące osoby wcielając się w poszczególne role:

Pan Tomasz - Waldemar Góra – Burmistrz Strzyżowa
Niewidoma dziewczynka - Emilia Pieczek – uczennica MZS w Strzyżowie
Mama dziewczynki - Marzena Łącka – nauczyciel historii MZS w Strzyżowie
Przyjaciel mecenasa – Paweł Midura – zastępca Burmistrza Strzyżowa
Znajoma mecenasa – Katarzyna Ziobro – sołtys wsi Wysoka Strzyżowska
Wierny sługa – Bronisław Lechowicz – członek grupy teatralnej ,, Prima Aprilis”
Starsza pani – Marzena Midura – pracownik BPGiM w Strzyżowie
Lekarz – Dariusz Koczela – pracownik BPGiM w Strzyżowie
Stróż I – Maksymilian Rojowski - dowódca strzyżowskiego ,, Strzelca”
Stróż II – Adam Woda – pracownik BPGiM w Strzyżowie
Kataryniarz – Gabriel Gąsior – prezes Stowarzyszenia ,, Kopytko” z Wysokiej Strzyżowskiej

W role narratorów wcieliły się:

Małgorzata Skalska –Nieroda – przewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego
Anna Dziadek – przewodnicząca NSZZ Solidarność Oddział w Strzyżowie
Kinga Dulęba – Fic – nauczyciel polonista MZS w Strzyżowie

Po gromkich brawach i zmianie dekoracji nadszedł czas na przeniesienie się w scenerię polskiej wsi przedstawionej przez Władysława Stanisława Reymonta. Deszcz, który niestety się rozpadał, wpisał się doskonale w opisywany przez autora obraz chłopskiej rodziny, która ciężko pracowała na kawałek chleba, orząc pole pługiem zaprzężonym w krowę.

Osoby, które do potrzeb tego wydarzenia z wielkim poświęceniem wcieliły się w role bohaterów noweli
Orka to:

Chłop - Bronisław Lechowicz- członek grupy teatralnej ,, Prima Aprilis”
Żona chłopa – Marta Utnicka – dyrektor BPGiM w Strzyżowie
Syn – Mirosław Czarnik – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie
Córka - Dominika Szetela – pracownik BPGiM w Strzyżowie
Staruszka – Zofia Krupska – pracownik BPGiM w Strzyżowie

Jako narratorzy wystąpili :

Tomasz Grodzki – przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie
Paweł Midura – zastępca Burmistrza Strzyżowa

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia oraz wszystkim, którzy ten sobotni wieczór zechcieli spędzić w bibliotece słuchając wybitnych dzieł polskiej literatury.


Iwona Bałchan


Fotorelacja
Narodowe Czytanie 2019




Do góry


"Zostań Super Czytelnikiem Lata 2019" - czerwiec-wrzesień 2019

Zostań Super Czytelnikiem Lata 2019


Do pobrania
Regulamin konkursu
Regulamin konkursu dla dorosłych


Do góry


Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie - lipiec 2019

Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie

17 lipca 2019 r w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Strzyżowie odbył się wernisaż wystawy

Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie oraz zmiany umundurowania i wyposażenia policyjnego na przestrzeni 100 lat. Wystawę zorganizowała Komenda Powiatowa Policji
w Strzyżowie w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Policji przypadającego w 2019 roku przy współudziale BPGiM
w Strzyżowie.


Otwarcia wystawy dokonali Komendant Powiatowy Policji w Strzyżowie młodszy inspektor Mirosław Wośko oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie Marta Utnicka. W wernisażu wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych oraz zaproszeni goście.

Wystawa prezentuje fotografie z sesji zdjęciowej rekonstrukcji historycznej wykonane przez komisarza Wojciecha Kuliga. Przedstawiają one funkcjonariuszy Policji Państwowej w różnych sytuacjach z codziennej służby i życia prywatnego. W sesjach uczestniczyli policjanci i pracownicy policji i ich dzieci, członkowie Kolbuszowskiego Towarzystwa Retrocyklistów oraz Automobilklubu Rzeszowskiego. Prace fotograficzne zostały przygotowane przez Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie.

Druga część wystawy to elementy umundurowania i wyposażenia policyjnego pokazane na przestrzeni lat. Ekspozycję można oglądać w dniach od 17 lipca do 5 sierpnia w godzinach pracy biblioteki.

Serdecznie zapraszamy !


Iwona Bałchan


Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie
Fotorelacja
Policja Drugiej Rzeczypospolitej w obiektywie

Do góry




"Pogromcy duchów i Akademia detektywów" - czerwiec - lipiec 2019

,, Pogromcy duchów i Akademia detektywów” czyli wakacje
w bibliotece.

Temat tegorocznych wakacyjnych zajęć przygotowanych dla dzieci intryguje i zaciekawia. Można by nawet przypuszczać, że w bibliotece dzieją się jakieś dziwne rzeczy. Nic bardziej mylnego. Biblioteka to miejsce spokojne i przyjazne dla wszystkich. Księgozbiór zgromadzony przez lata to skarbnica wiedzy i inspiracji.

Przekonały się o tym dzieci, które skorzystały z prowadzonych w bibliotece zajęć. Odbywały się one przez dwa tygodnie. Uczestniczyło w nich ok. 80 dzieci. Każdy dzień był pełen niespodzianek i zabaw, które nawiązywały do przeczytanych historii. Poznaliśmy opowieści o niektórych polskich zamkach, w których pojawiają się rzekomo jakieś dziwne postaci. Wakacyjna ,,Biała dama” już pierwszego dnia zagościła w zbudowanym
z kartonów zamku. Przez kolejne dni dzieci doskonaliły i ozdabiały swoje dzieło. W konstrukcji znalazł swoje miejsce nawet zwodzony most.
W czasie wesołych i kreatywnych zabaw szukaliśmy sposobu na oswojenie ducha. Okazało się, że w bibliotece można spotkać tylko przyjazne duszki. Szukaliśmy ich również podczas naszej wycieczki w okolice Ratośniówek, skąd rozpościera się cudny widok na nasze miasteczko. Zabawiliśmy się w malarzy, którzy w plenerze malują swoje obrazy. Nie zabrakło również ciekawych opowieści i zagadek.

Piątkowe popołudnie zarezerwowane było dla najmłodszych czytelników. Liczna grupa maluszków brała udział w zajęciach ,,Strach ma wielkie oczy ”czyli jak poradzić sobie ze swoimi lękami. Bajka, różne tematyczne zabawy, stworzenie plastelinowego potworka, poznanie filmowego Kacpra sprawiły, że czas przeznaczony na Kącik Malucha, minął zbyt szybko. Tym spotkaniem zakończyliśmy cykl spotkań dla najmłodszych,, Poznajemy świat poprzez książkę i wspólną zabawę”. Nasze comiesięczne zajęcia wznowimy po wakacjach.

Drugi tydzień wakacyjnych spotkań w bibliotece to ,,Akademia detektywów” zainspirowana pozycjami takimi jak Klub detektywów Lassego i Mai, Opowieści z dreszczykiem, Opowiadania na dobranoc. Mali detektywi
w grupach, rozwiązywali zadania przygotowane dla nich w bibliotece oraz uczestniczyli w grze miejskiej, która prowadziła ich uliczkami Strzyżowa. Dzieci chętnie i z dużym zainteresowaniem rozpoznawały miasto na starej fotografii konfrontując dawne zdjęcia ze współczesnością. Ta wakacyjna gra miejska była również doskonałą możliwością, aby poznać niektóre zabytki naszego miasta, oraz ważniejsze instytucje. Chwile relaksu na placu zabaw znajdującym się obok DK ,,Sokół” dostarczyły graczom dużo radości i uśmiechu. Wakacyjny biwak
w Parku Literackim zakończył cykl zajęć przygotowanych dla dzieci w wieku szkolnym. Było czytanie różnych ciekawych opowieści, zabawy ruchowe, kufer pełen skarbów. Każdy skarb to skojarzenie z tytułem, bądź bohaterem książki. Powstała również ciekawa praca plastyczna namalowana przez wszystkie dzieci na folii. Pomysłów i chęci do wspólnej zabawy było co niemiara, jednak zajęcia z książką dobiegły końca. Pora na inne wakacyjne propozycje.

Dziękujemy dzieciom za super zabawę w bibliotece. Mamy nadzieję, że wspólne chwile na długo pozostaną
w pamięci, a zawarte przyjaźnie przetrwają długi czas. Jednocześnie zapraszamy do odwiedzania biblioteki
i wypożyczania różnych ciekawych książek, które uprzyjemnią ten wakacyjny, wolny od szkolnych
i zawodowych obowiązków czas.


Iwona Bałchan


"Pogromcy duchów i Akademia detektywów"
Fotorelacja
Pogromcy duchów i Akademia detektywów

Do góry




Tydzień Bibliotek "#BIBLIOTEKA" - maj 2019

Tydzień Bibliotek

# BIBLIOTEKA to tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja organizowana od 2004 r przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Myśl przewodnia i plakat są wyłaniane w formie konkursu. Wszystkie biblioteki biorą udział w tej akcji, która rozpoczyna się 8 maja w Dniu Bibliotekarza i trwa do 15 maja.

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie również co roku uczestniczy w tej akcji promującej czytelnictwo, biblioteki
i bibliotekarzy. Rozpoczęliśmy kiermaszem, na którym czytelnicy mogli zakupić ciekawe pozycje książkowe, szczególnie z zakresu literatury dla dzieci. Z uwagi na duże zainteresowanie kiermaszem przedłużyliśmy jego trwanie do końca maja. Zakupiona przez rodziców książka będzie
z pewnością pięknym prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Nasi milusińscy to liczne i traktowane ze szczególną uwagą, grono czytelników naszej biblioteki. Nikogo zatem nie zdziwi, że w Tygodniu Bibliotek ukochany miś najmłodszych czytelników – Bibliomiś obchodzi urodziny.
W tym roku było mu szczególnie miło, gdyż dzieci przyjęły go wyjątkowo, ucząc się dla niego piosenek, przygotowując piękne laurki i plastyczne upominki. Spontaniczne ,,sto lat” wywołało u niego niemalże łzy wzruszenia, co w przypadku bibliotecznej maskotki nie jest łatwe. Nie zabrakło również urodzinowego tortu, na którym było 5 świeczek oraz wesołych zabaw przy muzyce.

10 maja dorośli czytelnicy mieli okazję i niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w ,,Osądzie poetyckim”, któremu został poddany Andrzej Gugała, a raczej jego debiutancki tomik zatytułowany ,,Więzień słów”. W roli oskarżyciela wystąpiła Marta Utnicka dyrektor BPGiM w Strzyżowie, natomiast w roli obrońcy Urszula Rędziniak–prezes Stowarzyszenia ,,Zakorzenieni w Kulturze” szefowa Kręgu Poetyckiego ,,Arche” działającego przy bibliotece, w którym od samego początku udziela się ,,osądzany” bohater wieczoru. Licznie przybyli przyjaciele i zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz powiatowych i gminnych wcielili się w role świadków czytając wiersze poety. Niekonwencjonalna forma wieczorku poetyckiego spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników, a autor zachęcony ciepłymi słowami publiczności być może sięgnie do szuflady po inne utwory, aby wydać kolejny tomik.

15 maja na zakończenie Tygodnia Bibliotek BPGiM w Strzyżowie zaprosiła czytelników na prelekcję Michała Wilusza, który przygotował prezentację pt.,,Borelioza w fitoterapii”. Wiadomości na temat tej coraz częściej spotykanej choroby oraz zagrożenia, wynikające ze ,,spotkania” z niewinnie wyglądającymi kleszczami zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Na szczęście, wskazanie możliwości, jakie niesie za sobą ziołolecznictwo oraz pokazanie niezwykłych właściwości otaczających nas roślin, dały nadzieję, że z krętkami można, a nawet trzeba walczyć. Temat okazał się bardzo obszerny, a wiedza naszego gościa ogromna, obiecaliśmy zatem naszym czytelnikom kolejne spotkania, które pozwolą zgłębić wiedzę na temat fitoterapii.

Tydzień Bibliotek za nami, jednak okazji do spotkań z czytelnikami, które mają na celu wskazać i podkreślić rolę książki i czytelnictwa jeszcze wiele. Zapraszamy na nie już dzisiaj mając nadzieję, że rola i zadania współczesnej biblioteki, która w niekonwencjonalny sposób przekazuje wiedzę i rozrywkę już nikogo nie dziwi.


Iwona Bałchan



Do góry


Borelioza w Fitoterapii - maj 2019

Michał

Michał Wilusz Borelioza w Fitoterapii
Fotorelacja
Borelioza w Fitoterapii Michał Wilusz

Do góry


Andrzej Gugała "Więzień słów" - maj 2019

Andrzej

Andrzej Gugała "Więzień słów"
Fotorelacja
Andrzej Gugała



Do góry



5 Urodziny Bibliomisia - maj 2019

5 Urodziny Bibliomisia

5 Urodziny Bibliomisia STRZYŻÓW 2019
Fotorelacja
 5 Urodziny Bibliomisia

Do góry



26 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych - marzec-maj 2019

26 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych

26 wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych STRZYŻÓW 2019

W dniach 30.03 - 04.05.2019r. w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie odbyła się 26 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych STRZYŻÓW 2019.

Na tegorocznej wystawie swoje prace zaprezentowało około 100 modelarzy z całego województwa podkarpackiego, w tym duża grupa naszych lokalnych pasjonatów modelarstwa. Liczny udział dzieci i młodzieży to dobry prognostyk na przyszłość - rośnie nam młoda, zdolna kadra modelarzy.

Na wystawie zaprezentowano około 500 modeli wykonanych z wielką precyzją i starannością. Wśród zaprezentowanych modeli były piękne repliki samolotów, czołgów, okrętów wojennych, statków żaglowych oraz przedstawiające fragmenty bitew makiety. Licznie odwiedzająca wystawę publiczność podkreślała wysoki kunszt i staranność wykonanych modeli.

Na wystawie było też coś dla miłośników STAR WARS - piękna replika w skali 1:1 postać „DROIDEKA" wykonana przez Pana Macieja Kwolka.

Miejsce i klimat panująca w czasie trwania wystawy przyciąga do nas coraz to nowych uczestników. Sponsorami i patronami wystawy byli: Pan Mieczysław Miazga - Poseł na Sejm RP, Pan Bogdan Żybura - Starosta Powiatu Strzyżowskiego, Pan Waldemar Góra - Burmistrz Gminy i Miasta Strzyżów, który od lat jest naszym największym sponsorem oraz Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, firmy modelarskie: Sklep „HOBBY"
z Rzeszowa (ul. Bernardyńska 5), Cobi- Reyell, MG, ARMA HOBBY, Stratus, Państwo Jagodzińscy.

Podczas zakończenia wystawy wszyscy uczestnicy otrzymali piękne dyplomy i nagrody rzeczowe z dziedziny modelarstwa ufundowane przez w/w sponsorów. Do zobaczenia za rok.

Z modelarskim pozdrowieniem


Nadkomisarz Wystawy Marian Wydro



Fotorelacja
26 Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych
Fotorelacja
 Zakończenie 26 Wystawy Modeli Plastikowych i Kartonowych

Do góry



Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem - kwiecień 2019

Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MICHAŁEM RUSINKIEM

W miesiącu styczniu 2019 roku tematem spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki przy BPGiM w Strzyżowie była książka Michała RUSINKA poświęcona Wisławie Szymborskiej „NIC ZWYCZAJNEGO”, która nas zachwyciła. Jak stwierdził sam autor „Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy nie było w tym nic zwyczajnego”.

W tym miejscu chciałam podkreślić, iż mieliśmy wspaniałą okazję by osobiście wysłuchać autora, bowiem na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki Michał Rusinek przyjechał do Strzyżowa by spotkać się
z czytelnikami.

Spotkanie odbyło się 5 kwietnia br. w Bibliotece, gdzie bardzo serdecznie został powitany przez Dyrektorkę Biblioteki Martę Utnicką. Następnie Moderatorka DKK Marzena Midura podziękowała Michałowi Rusinkowi za przyjęcie zaproszenia, powitała również obecną na spotkaniu Małgorzatę Augustyn Koordynatorkę Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu oraz licznie przybyłych na spotkanie.

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. W swoim wystąpieniu pięknie przypominał wspaniałą poetkę i noblistkę Wisławę Szymborską. Przytaczał wiele faktów z tej nieprzeciętnej współpracy. Była osobą wyjątkową, wnikliwą obserwatorką rzeczywistości, z wielkim dystansem do siebie i otaczającej codzienności. Obdarowana wspaniałym poczuciem humoru – jej wspaniałe limeryki zachwycają.

Chciałabym podkreślić, iż to każde spotkanie z ciekawymi ludźmi pozostawia niezatarte wspomnienie – tak było i tym razem, potwierdzały to rozmowy po spotkaniu.

Na zakończenie Michał Rusinek podpisywał swoje książki, chętnych było wielu.


Irena Wojciechowska



Fotorelacja
Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem

Do góry



"ULOTNOŚĆ" Zdzisława Górska - marzec 2019

Do przyjaciela
Pytasz czy piszę? Tylko nocą ciemną,
gdy nikt w pokoju tej ciszy nie mąci
Radio gra samo cichutko gdzieś w kącie
obraz dni wraca i myśli splot ze mną

Samotność - wybór i cnota zarazem
gdy sama z sobą rozmawiam wersami
A z nich niektóre kamiennym są głazem,
niektóre w górę wznoszą się skrzydłami

Jasne zachowam i te wam przekażę,
ślad w śniegu cichy jak krzyku milczenie
Bo słowa ważne, a jeszcze je ważę

by cienia cieniem nie przepadły w tłumie,
Aby przetrwały tę chwilę ulotną, przed drzwi
otwarciem w nowe czasu mgnienie

Zdzisława Górska
24.01.2013


Wiersz Do przyjaciela w interpretacji autorki, Zdzisławy Górskiej mieli przyjemność usłyszeć uczestnicy spotkania, które odbyło się 28 marca w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Pochodzi on
z tomiku ,,Ulotność” wydanego przez poetkę w Wydawnictwie Bonus Liber w Rzeszowie, którego promocja nastąpiła właśnie w ten marcowy wieczór, w murach dawnej synagogi.

Zdzisława Górska to artystka wszechstronna: poetka, felietonistka, eseistka, reportażystka, krytyk literacki, a także malarka. Jej piękne obrazy prezentowano na licznych wystawach. Mocno związana z rodzinnym Strzyżowem, w którym mieszka i tworzy od wielu lat. Wydała dwanaście tomików poezji, jej wiersze znajdują się w 23 almanachach i antologiach w kraju i zagranicą. W 2010 napisała również emigracyjno-wspomnieniową prozę Przylądki mojej nadziei. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Od szesnastu lat należy do Związku Literatów Polskich. Recenzje umieszczone wewnątrz najnowszego tomiku dr Hanny Krupińskiej - Łyp i Radosława Kozaka podkreślają wartość jej poezji i wyraźnie określają poczesne miejsce autorki wśród współczesnych poetów Podkarpacia. Jak zauważa we wstępie dr Hanna Krupińska - Łyp ,,Wszystko jest ulotnością i każde zdarzenie za moment staje się historią, stąd lekko brzmiący tytuł tomiku, mimo, że poetka mówi o rzeczach ważnych i nieprzemijających. Stara się tę ulotność uchwycić. Tym samym wygrywa z czasem.”.

Twórczość Zdzisławy Górskiej docenili uczestnicy spotkania w bibliotece, którzy z powodzeniem zmierzyli się z jej utworami czytając je zebranym. Byli to burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra wraz z z-cą Pawłem Midurą, starosta strzyżowski Bogdan Żybura. Wśród gości znaleźli się również przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Grodzki, radna RM Małgorzata Sołtys oraz ks. proboszcz dr Jan Wolak. Licznie przybyli także przedstawiciele ZLP O/w Rzeszowie: prezes Oddziału ZLP - Mirosław Welz, poeta i fotografik - Wacław Turek, poeta Marek Petrykowski, poetki: Halina Kurek i Maria Stefanik, poeta, pisarz, recenzent, dramatopisarz - Jan Tulik oraz poeta i recenzent Jan Belcik. Na spotkaniu byli również obecni członkowie Kręgu Twórczego ,,Arche” z Urszulą Rędziniak - prezesem Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Czesławą Szlachtą- Pytko pełniącą funkcje kanclerza.

Nie sposób wymienić wszystkich miłych gości spotkania, którzy czytali wybrane utwory z nowego tomiku autorki. Dialog pomiędzy prowadzącą spotkanie Martą Utnicką, a bohaterką wieczoru pozwolił poznać Zdzisławę Górską jako osobę niezwykle ciepłą, życzliwą, podchodzącą z humorem do otaczającej rzeczywistości. Przytaczane przez nią anegdoty i osobiste wspomnienia związane ze Strzyżowem i powstaniem wierszy z pewnością zachęciły niejednego słuchacza do sięgnięcia do jej poezji. Dopełnieniem całości były urocze piosenki pięknie zaśpiewane przez Annę Muszyńską ze Studia Piosenki DK ,,Sokół” w Strzyżowie. Gromkie brawa za występ zebrał również twórca kabaretu ,,Antidotum” Leszek Majewski.

Utwory zawarte w tomiku ,,Ulotność” to wiersze napisane w roku 2013 i 2014, a jak sama autorka przyznaje, daty wierszy są wyróżnikiem jej tomików, a ich publikacja następuje według dat powstania, możemy więc mieć nadzieję na kolejne wydawnictwa, które na pewno na razie czekają na swoją kolej skrzętnie skrywane w notesie, bądź szufladzie poetki. Wypada więc cierpliwie czekać na trzynasty tomik. Wszystkich zachęcamy do zapoznania się z twórczością tej wyjątkowej postaci jaką niewątpliwie jest Zdzisława Górska.


Iwona Bałchan



Fotorelacja
ULOTNOŚĆ

Do góry




Dzień Kobiet 2019 - marzec 2019

Dzień Kobiet 2019

„Kawiarenki tamtych lat a w nich …Kobieta piękną jest”

W Bibliotece od południowych godzin robiło się bardzo gwarno i wesoło, przymglone światło, palące się świece dookoła kwiaty, tak jak za dawnych lat, gdzie w kawiarenkach zbierali się ludzie, aby porozmawiać i spędzić miło czas. „Kawiarenki tamtych lat” - to tytuł przewodni spotkania z okazji „Dnia Kobiet”. W klimat tamtych lat przeniosła nas młodzież z Zespołu Szkół Technicznych ze Strzyżowa, która przygotowała program artystyczny. Uczennice klasy fryzjerskiej nie tylko prezentowały piękne fryzury lat dwudziestych i trzydziestych ale też prezentowały zebranym uczestnikom spotkania modę tamtych lat. Natomiast następna grupa uczniów w sposób profesjonalny wykonała najpiękniejsze piosenki o miłości. Nad całością programu czuwały jak zwykle niezawodne i niezastąpione panie: Katarzyna Hałas, Krystyna Moskal, Alicja Serwińska oraz Marzena Borkowska. Uczennice klas fryzjerskich to: Sandra Jarema, Patrycja Szaro, Wiktoria Fąfara, Katarzyna Szetela, Lidia Karaś, Anna Wójcik, Paulina Śliwa, Kamila Wnek, Angelika Kawa i Natalia Szczepan. Wokaliści: Weronika Jantoń, Elżbieta Konsur, Julia Patruś, Weronika Włosek i Jakub Janusz. Klawisze i akordeon - Rafał Jaworek, obsługa techniczna - Jakub Włodyka. Tradycją stało się już, że z okazji Dnia Kobiet organizowane są pokazy fryzjerskie oraz kosmetyczne, dzięki którym przedstawicielki płci pięknej mogą poczuć się jak gwiazdy wybiegów czy aktorki rodem z Hollywood. We wtorek 5 marca - dzięki staraniom gabinetu kosmetycznego Anny Maciaszkiewicz która nie tylko przedstawiła paniom „codzienny naturalny makijaż”, ale także opowiadała o „Kwiatach ziemi” czyli kamieniach i minerałach w biżuterii. Nie zabrakło też Zakładu Fryzjerskiego „EM” pani Elżbiety Zamorskiej, gdzie udzielana była fachowa porada fryzjerska, oraz była możliwość zakupu profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji naszych fryzur. Dopełnieniem wszystkich atrakcji były piękne rozchodzące się po całej bibliotece zapachy stoiska kosmetycznego AVON, gdzie można było zobaczyć nowości kosmetyczne, poczuć nowe nuty zapachowe
i przetestować perfumy. Nic dziwnego że wszystkie panie piękniały z minuty na minutę, pochłaniając wiedzę przekazywaną im przez profesjonalistki. W przerwach pomiędzy występami panie uczestniczące w spotkaniu brały udział w losowaniu prezentu -niespodzianki.

Organizatorzy zadbali nie tylko o ucztę duchową ale także coś dla ciała. Przepyszne rogaliki i kruchutkie placki w wykonaniu pań z KGW z Żarnowej Janiny Piękoś i Genowefy Pokrywki długo zapadną w pamięci.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim współorganizatorom za tak miły i niezapomniany wieczór. Do zobaczenia za rok!


Marta Utnicka



Fotorelacja
Zima za oknem - lato w bibliotece

Do góry


Ferie w bibliotece - luty 2019

,,Zima za oknem, lato w bibliotece” - luty 2019

Zima za oknem - lato w bibliotece


Ferie zimowe to czas odpoczynku, relaksu, podczas którego uczniowie ,,ładują akumulatory”, aby pełni energii i zapału do nauki, wrócić do szkoły na kolejne miesiące dzielące ich od wakacji. Słońce, plaża, bujna, tropikalna roślinność z pewnością służą odpoczynkowi, jednak próżno szukać ich w naszym klimacie szczególnie o tej porze roku. Należy zatem pobudzić wyobraźnię i udać się w podróż do ciepłych krajów, gdzie słońca
i niezapomnianych wrażeń nie zabraknie. Z takiej właśnie propozycji skorzystała grupa dzieci, która wzięła udział w tegorocznych zajęciach
w bibliotece. Dzięki bogatemu księgozbiorowi dla dzieci, mogliśmy przenieść się chociaż na chwilę w inne rejony świata, poznając warunki geograficzne, kulturę, sztukę niektórych krajów, jakże odmiennych od Polski.

,,Potyczki literackie, sportowe, teatralne, muzyczne, kulinarne
z kolegami z ciepłych krajów”
zaprowadziły nas do Australii, na kontynent afrykański do Egiptu, do Indii w południowej Azji oraz do Brazylii w Ameryce Południowej. Grupa dzieci w wieku od 6-13 lat we wtorki, środy i czwartki pełna zapału i chęci do zabawy wyruszała z nami- Odjazdowymi Bibliobabkami w podróż po…globusie. Dzięki książkom tj: Mapy -Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata, Podróże marzeń, Księga cudów UNESCO poznaliśmy niektóre zabytki, cuda natury, faunę i florę odwiedzanych miejsc. Opowieści z audiobooka ,,Posłuchajki”
w interpretacji Jerzego Zelnika wprowadziły nas w niezwykły świat baśni z czterech stron świata. Dzieci
z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach i zabawach, które przybliżały im warunki życia ich kolegów z ciepłych krajów. Chętnie poznawały różne techniki plastyczne charakterystyczne dla danego kraju. Stąd też praca inspirowana sztuką kropkową Aborygenów, piramidy ,,usypane” z piasku, rysunek pachnącej, kolorowej mandali wykonany z indyjskich przypraw. Jedynym europejskim akcentem była walentynkowa kartka, której pochodzenie to niemiecka Bawaria.

Podróżniczy misz-masz pełen zagadek literackich, muzycznych, zabaw ruchowych, bogaty w informacje
i ciekawostki poparte prezentacjami dostępnymi w sieci, pozwolił na aktywne pod każdym względem spędzenie czasu wolnego w bibliotece.

Dzieci młodsze również miały swój dzień z książką. W piątek 15-go lutego spotkaliśmy się w Kąciku Malucha
z najmłodszymi czytelnikami. Bajki- zabawki, wesołe historie, zabawy przy muzyce pozwoliły milusińskim poznać bibliotekę.

Na zakończenie ferii dla wszystkich dzieci zorganizowaliśmy Zaczarowany bal, który odbył się w sobotę 23 lutego. Uczestniczyło w nim ok. 50 dzieci wraz z rodzicami. Dzieci pięknie prezentowały się w bajkowych strojach, chętnie tańczyły, brały udział w konkursach i zabawach. Na uczestników niektórych konkurencji czekały pamiątkowe upominki.

Wesoła zabawa szybko jednak dobiegła końca, nasza podróż po świecie również. Czas ferii zimowych jest już poza nami, pora zająć się codziennymi obowiązkami. Miło jednak czasem wrócić wspomnieniami do tych wspólnie spędzonych chwil i obiecać, że spotkamy się znowu za rok!



Iwona Bałchan




Ferie Fotorelacja
Zima za oknem - lato w bibliotece
Bal Fotorelacja
Zaczarowany bal


Do góry


Wystawa Malarstwa J. Kopcia - styczeń 2019


Wystawa Malarstwa J. Kopcia 2019


Fotorelacja
Wystawa Malarstwa i Poezji w Butelce J. Kopcia

Do góry




SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE - styczeń 2019


,, Światowe Dni Judaizmu w Kościele Katolickim odbyły się w Strzyżowskiej Synagodze już po raz dziewiąty. Tegoroczne hasło imprezy to: ROSZ-HA-SZANA – czyli żydowski NOWY ROK i SUKKOT – Radosne Święto Namiotów. - styczeń 2019 „

SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE 2019


Za nami już kolejne spotkanie poświęcone historii strzyżowskich Żydów. Jest to cykliczna impreza, która weszła na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im.
J. Przybosia w Strzyżowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, obyczajów, obrzędów, ze szczególnym uwzględnieniem życia codziennego strzyżowskich Żydów.

Spotkanie otworzyła Marta Utnicka - dyrektor BPGiM witając wszystkich uczestników spotkania historyczno-kulturalnego. Honorowy patronat spotkania jak co roku objął ks. dr Jan Wolak, nie zabrakło też samorządowców z Burmistrzem Strzyżowa Waldemarem Górą oraz licznym gronem Radnych Rady Miejskiej. Swoją obecnością zaszczyciła nas Przewodnicząca Powiatu Strzyżowskiego Małgorzata Skalska-Nieroda wraz
z Radnymi Powiatu, wielu prezesów, dyrektorów, ale przede wszystkim mieszkańców ziemi strzyżowskiej.

Tegoroczne spotkanie miało szczególny wymiar, ponieważ zainaugurowało obchody 70-lecia powstania Biblioteki Publicznej w Strzyżowie. Dyrektor BPGiM przypomniała, jakie tematy już są za nami i co nas dzisiaj czeka, a czekało sporo atrakcji. W klimat akcji wprowadziła uczestników Marzena Łącka, przybliżając charakter tych wyjątkowych Świąt: Rosz-ha-szana – żydowski Nowy Rok i Sukkot – radosne święto namiotów. Pierwsza część spotkania to przedstawienie historii świąt na slajdach. W przerwie na naszą małą scenę wkroczyli wspaniali strzyżowscy artyści; klezmerska muzyka w wykonaniu Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej, Katarzyny Galej, Anny Muszyńskiej, Jolanty Pieczek, Jakuba Fiołka oraz Pawła Harta przeniosła nas w inny świat. Po muzycznej uczcie duchowej na scenie w drugiej części pojawili się aktorzy-amatorzy: rabin, dzieci oraz ich rodzice. Marzena Łącka po kolei przedstawiała zebranym widzom, jakie obyczaje i tradycje panują w rodzinach żydowskich. Matka ogrzewa ręce przy świecy modląc się przy tym, następnie odmawia błogosławieństwo. Ojciec natomiast błogosławi wszystkich domowników poprzez objęcie ich za głowę, następnie odmawia modlitwę i karmi wszystkich chałkami, łamiąc zanurza je w misce z miodem i każdemu podaje do spożycia.

Marzena Łącka w dalszym ciągu opowiada o tradycji żydowskiej, rabin czyta piękną modlitwę po hebrajsku, natomiast Kinga Dulemba czyta wszystkim przypowieść związaną z tym dniem.

Na salę wchodzą żydowskie smakołyki, przygotowane przez KGW w Wysokiej Strzyżowskiej: wspaniały mityczny szabatowy czulent – długo duszony na wolnym ogniu lub w piecu chlebowym gulasz przygotowywany z kaszy, mięsa wołowego, fasoli i cebuli. Warto zaznaczyć, że wszystkie potrawy gotowano
w piątek i przechowywano do następnego dnia w rozgrzanym piecu, tzw. szabaśniku. KGW z Glinika Zaborowskiego przygotowało tradycyjne Holiszki, czyli po naszemu gołąbki, nie zabrakło też tradycyjnego cymesu – marchewka na słodko z cynamonem, pomarańczami, rodzynkami. Na salę zostały wniesione świeżutkie Chałki, którymi mogliśmy poczęstować wszystkich uczestników spotkania.

Podkreślić należy, że coroczne spotkania z okazji Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim organizowane w naszej bibliotece cieszą się bardzo dużą popularnością, ale tegoroczna frekwencja, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Całość spotkania dopełniły wspomnienia, humor i anegdoty związane z kulturą żydowską i tak w miłej atmosferze dobiegło końca kolejne już spotkanie na temat Judaizmu, a wystąpili dla państwa:


REŻYSER SPOTKANIA - MARZENA ŁĄCKA
NARRATOR – KINGA DULEMBA
MATKA - MARTA UTNICKA
OJCIEC - ANDRZEJ WĘDRYCHOWICZ
CÓRKA RUTI - NIKOLA WARZYBOK
SYN JONATAN – KUBA KRÓL
ŻYD I - STANISŁAW PYTKO DLA PRZYJACIÓŁ KUBA
ŻYD II – DARIUSZ KOCZELA
ŻYD III – GABRIEL GĄSIOR

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Fotorelacja
SZABAT SZALOM! ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE

Do góry









STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry