English Deutsch Français


Wydarzenia 2012



Coraz bliżej święta... - filia biblioteczna w Żyznowie - grudzień 2012

Mikołaj w Bibliotece - grudzień 2012

Andrzejki w BPGiM w Strzyżowie - listopad 2012

Przygotowanie do Halloween w filii bibliotecznej w Żyznowie - październik 2012

Urodziny Kubusia Puchatka - filia biblioteczna w Żyznowie - październik 2012

Dzień Głośnego Czytania 2012 - wrzesień 2012

Baśniowy świat braci Grimm - filia w Żyznowie - wrzesień 2012

Wakacje w bibliotece - lipiec 2012

Rozbrykane pożegnanie - filia w Żyznowie - czerwiec 2012

Astrid Lindgren na wakacje - filia w Żyznowie - czerwiec 2012

Jak świętowali w Strzyżowie nasi żydowscy sąsiedzi - czerwiec 2012

20-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie - czerwiec 2012

Pasowanie na czytelnika - filia biblioteczna w Żyznowie - czerwiec 2012

Novuś w Bibliotece - czerwiec 2012

XI Ogólnopolski Dzień Czytania Dzieciom - Żyznów - czerwiec 2012

Zaczarowany Dzień Dziecka - czerwiec 2012

Spotkanie autorskie z Niną Opic - maj 2012

Biblioteka na przestrzeni lat - maj-czerwiec 2012

Kiermasz Książek Wydawnictwa IBIS - maj 2012

„Noc Bibliotek” - maj 2012

Dzieci w bibliotece - wystawa zdjęć - filia biblioteczna w Żyznowie - maj-czerwiec 2012

Wystawa jubileuszowa 100-lecia pobytu Sióstr Serafitek w Strzyżowie - kwiecień-maj 2012

Dzień Książki dla Dzieci w bibliotece w Żyznowie - kwiecień 2012

Kiermasz Wielkanocny - marzec-kwiecień 2012

Wielkanocny Zając w bibliotece! - marzec 2012

Dzielmy się tradycją - marzec 2012

Konkurs Tradycje polskich świąt Wielkiej Nocy - marzec 2012

„Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” - marzec 2012

XIX Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych "Strzyżów'2012" - luty-marzec 2012

Ferie zimowe z baśnią - styczeń-luty 2012

Dzień Judaizmu w Strzyżowie - styczeń 2012









Coraz bliżej święta... - filia biblioteczna w Żyznowie - grudzień 2012



       W filii bibliotecznej w Żyznowie rozpoczęliśmy przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia już w pierwszy wtorek miesiąca. Ponieważ najlepsze pierniczki muszą swoje odleżeć, zaczęliśmy przygotowania od lukrowania ciastek. Mieliśmy specjalne pisaki wypełnione lukrem i dzieci, według swojej wyobraźni, kolorowały pierniczki. Niestety wszystkie zostały zjedzone.
       W następny wtorek dzieciaki wykonywały kartki świąteczne. Było dużo kolorowania, wycinania i klejenia, a potem prace zostały zabrane do domu.
       Kolejny tydzień to zabawa sztucznym śniegiem. Każdy chętny dostał szablon i kolorową kartkę, na której powstały świąteczne krajobrazy, bombki i Mikołaje.
       Z prezentem od św. Mikołaja odwiedziłam wiejskie przedszkole, gdzie dzieciaki otrzymały bajki i słodkości. Także dołożyłam do przedszkolnej choinki sopelki, z których dzieciaki bardzo się ucieszyły.
       Wszystkim czytelnikom i mieszkańcom Żyznowa składam serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt, a także pomyślności w nadchodzącym 2013 roku!

Opracowała: Beata Haligowska




^Do góry^




Mikołaj w Bibliotece - grudzień 2012



,,Dzyń, dzyń, dzyń
Mikołaju Święty,
Dzyń, dzyń, dzyń
Przynieś nam prezenty”

Tak śpiewały dzieci, które przybyły do BPGiM w Strzyżowie na spotkanie z Mikołajem.
       Słowami dziecięcej piosenki zwracały się do tego szczególnego gościa, który w tym roku odwiedził bibliotekę już 5 grudnia. Chwile oczekiwania wypełniła zabawa w pociąg do krainy Mikołaja. Niezwykły Gość, zmęczony po długiej drodze najpierw przeczytał dzieciom swoją ulubioną bajkę, a następnie zaprosił do wspólnej zabawy.
   Była to dla dzieci wyjątkowa okazja tak bliskiego spotkania z Mikołajem.
       Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment – rozdawanie prezentów. Dzieci grzecznie czekały, aż zostaną wywołane przez Mikołaja, który jak zwykle o nikim nie zapomniał i z każdym dzieckiem długo rozmawiał.
   Dzieci dowiedziały się także jak Mikołaj podróżuje, gdzie mieszka, gdzie robi zakupy.
   Każde dziecko mogło poczuć się wyjątkowo, a z tego spotkania oprócz prezentów, wspomnień będą miały także pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem pod pięknie udekorowaną, żywą choinką. Mikołaj obiecał odwiedzać naszą bibliotekę co roku, więc już dzisiaj zapraszamy wszystkie dzieci za rok !

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Andrzejki w BPGiM w Strzyżowie - listopad 2012



Wieczór andrzejkowy

Świeca marszczy złoty nos,
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,


Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.

Już się pchają na firanki
Cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:

Czarny zamek, czarna brama
I już skrzypią na tapecie
Czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ja weźmie? Ja czy ty?
Komu z nas się spełnią sny?
                              Dorota Gellner

       Jak co roku spotkaliśmy się w Oddziale dla dzieci wieczór w andrzejkowy wieczór aby miło spędzić czas, a przede wszystkim dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Dawniej w andrzejkowy wieczór wróżyły sobie tylko młode panny, które marzyły o tym by jak najwcześniej wyjść za mąż, obecnie jest to okazja do wesołego spotkania w miłym gronie. Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć szklanej kuli, wróżb andrzejkowych i prowadzących zabawę ,,Cyganek”. Lanie rozgrzanego wosku to najpopularniejsza wróżba, więc wszyscy chętnie brali w niej udział. Następnie tak jak w wierszu Doroty Gellner cienie figurek rzucane na ścianę wywróżyły nam przyszłość - podróże, przyszły zawód, sukcesy. Dużo śmiechu wywołały wróżby, które dotyczyły wybranka lub wybranki serca. Jaki on/ona będzie, jakie będzie nosił/a imię. Wszyscy chcieli się dowiedzieć co ich czeka w przyszłości : kim zostaną, jaki wybiorą zawód. Rodzajów wróżb jest wiele nie sposób wykorzystać je wszystkie, szczególnie podczas krótkiego popołudnia jednak każdy dowiedział się czegoś ciekawego o sobie, co być może okaże się drogowskazem na przyszłość. Choć jak wiadomo wróżby należy traktować z przymrużeniem oka i potraktować je tylko jako zabawę.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Przygotowanie do Halloween w filii bibliotecznej w Żyznowie - październik 2012



       Pod koniec października 2012 roku w filii bibliotecznej w Żyznowie zorganizowano zajęcia dla dzieci wykorzystując zbliżające się amerykańskie święto - Halloween. Chętni dostali dynię, którą musieli wydrążyć (pozbyć się nasion), a następnie wymalować jak najstraszniejszą minę. Gdy to zadanie zostało wykonane, wyręczyłam dzieci i nożem wykroiłam zaznaczone przez nie pola. Dynia była gotowa!!! Jeszcze tylko świeca i nastrój grozy zapewniony. W następnym tygodniu zaproponowałam wykonanie specjalnego lampionu. Zarówno dynia jak i lampiony wyszły wspaniale, a dzieciom wspólna zabawa bardzo się podobała.

Opracowała: Beata Haligowska




^Do góry^




Urodziny Kubusia Puchatka - filia biblioteczna w Żyznowie - październik 2012



       Czy wiecie, że Kubuś Puchatek ma już 86 lat? Właśnie w październiku 1926 roku Alan Alexsander Milnee opowiedział synkowi na dobranoc historyjkę o misiu, którą dziś zna cały świat.
       Z tej okazji zaprosiłam do Biblioteki Publicznej w Żyznowie uczniów klasy II ZS w Żyznowie. Dzieci bardzo chętnie przyszły i brały udział w zabawie. Na początek króciutko opowiedziałam dzieciom historię Kubusia Puchatka, a następnie rozpoczął się blok rozrywkowy. Uczniowie składali Puchatkowe Puzzle, wysłuchali historii o zgubionym ogonie, który musieli znaleźć i przytwierdzić Kłapouchemu w odpowiednie miejsce (żeby było trudniej mieli zamknięte oczy). Przy piosence o pluszowym misiu, dzieci wraz ze mną, udawały sposób poruszania się Kubusia Puchatka, Tygryska, Kangurzątka i Kłapouchego. Aby złapać oddech, dzieci wysłuchały kołysanki Kubusia, która usypiała pszczoły, żeby Kubuś mógł skosztować miodu. Była to okazja, żeby dzieci mogły skosztować miodu. Niektórzy jedli miód pierwszy raz. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali drobne upominki.

Opracowała: Beata Haligowska




^Do góry^




Dzień Głośnego Czytania - wrzesień 2012



       Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Ustanowiony został przez Krajową Izbę Książki w 2001 r.
       Jak co roku, aby uczcić ten dzień i podkreślić znaczenie głośnego czytania w życiu dziecka Oddział dla Dzieci zorganizował spotkanie z dziećmi. Tym razem udałyśmy się do Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały przyniesione przez nas książki i wsłuchiwały się w czytane przez nas bajkowe historie. Nie zabrakło także wesołych, wspólnych zabaw przy muzyce. Mamy nadzieję, że czas spędzony przy książce na długo pozostanie w pamięci dzieci, które zachęcą z kolei swoich rodziców oraz innych członków rodziny do wspólnego głośnego czytania, a książeczki wypożyczane z biblioteki pomogą im zrozumieć i poznać, otaczający je świat.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Baśniowy świat braci Grimm - filia w Żyznowie - wrzesień 2012



       "Baśniowy świat braci Grimm" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie z uczniami klasy III SP w bibliotece Publicznej w Żyznowie. Impreza (miała miejsce 26 września 2012 r.) została zorganizowana z dwóch powodów. Powód pierwszy to dwusetna rocznica opublikowania 1 tomu baśni braci Grimm, a powód drugi to zbliżający się dzień głośnego czytania (29 wrzesień).
       Dzień wcześniej dzieci dostały zadanie przeczytania jednej baśni braci Grimm. Na spotkaniu, wszyscy po kolei opowiadali przeczytaną opowieść. Trzecioklasiści wywiązali się z tego zadania celująco. Wszyscy zostali nagrodzeni oklaskami. Następnie dzieci, słuchając baśni "Jednooczka, Dwuoczka i Trzyoczka", kolorowały obrazki przedstawiające baśniowych bohaterów. Prace zostały podpisane i wystawione do oglądania. Kolejnym zadaniem była rozsypywanka. Każdy dostał fragment tytułu, który musiał uzupełnić. Wielkim entuzjazmem spotkała się następna konkurencja. Określone dzieci miały do przedstawienia różne baśnie. Niektórzy do zadania otrzymali przebranie. Pozostali odgadywali tytuły. Najbardziej podobali się Jaś i Małgosia, którzy rozdali dzieciom pierniczki. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi prezentami, a trójka najlepszych klasowych czytelników otrzymała dyplomy i książeczki. Po pamiątkowym zdjęciu trzecioklasiści wrócili do szkoły , by kontynuować naukę. Sądzę, że nasze spotkanie spotkało się z obopólnym zadowoleniem i spowoduje, że dzieci chętnie będę przychodzić do biblioteki.

Opracowała: Beata Haligowska

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Wakacje w bibliotece - lipiec 2012



       Jak co roku w czasie wakacji Oddział dla Dzieci zorganizował cykl zajęć podczas, których dzieci mogły miło spędzić czas łącząc zabawę z nauką. Spotykaliśmy się, we wtorki i czwartki w czasie ostatnich dwóch tygodni lipca. W zajęciach brało udział ok. 90 dzieci w wieku od 4-11 lat. Niektóre uczestniczyły w każdym spotkaniu.
,,Wakacje z przyjacielem” to temat przewodni naszych spotkań. Czas wakacyjny sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i my podczas tych zajęć szukaliśmy przyjaciół sami tworząc grupę, która wspólnie spędzała czas w bibliotece.
Dzieci słuchały wybranych tekstów literackich, wierszy, które były inspiracją dalszych zabaw. Na ich podstawie powstało wspólne drzewko przyjaźni pokazujące cechy prawdziwego przyjaciela oraz dwie wakacyjne historie będące pracą zespołową dzieci starszych i młodszych. Dużo radości sprawiały wspólne zabawy, przy muzyce i śpiewie. Uczyliśmy się piosenki pt.,,Przyjaciel wie”, śpiewaliśmy też inne utwory zaproponowane przez dzieci. Bawiliśmy się z pieskiem Okruszkiem, który opowiadał o zwierzętach-przyjaciołach i uczył dzieci jak zrobić odcisk dłoni przy użyciu specjalnej farby.
Na każdym spotkaniu wykonywaliśmy prace plastyczne, wykorzystując różne techniki i materiały plastyczne. Dzieci pracowały w grupach ozdabiając wspólnie wakacyjną walizkę, latawce, a także robiły prace samodzielnie. Powstały ciekawe prace z gliny, pięknie ozdobione kamienie oraz prace wykonane techniką kolażu. Każde dziecko zostawiło ślad swojej stopy i odcisk dłoni. Dzieci miały możliwość poznać i wykorzystać do swoich prac różne materiały często zapomniane, takie, które można znaleźć w każdym domu.
       Ze wszystkich prac powstała piękna wystawa, którą można zwiedzać w naszej bibliotece do końca sierpnia. Zapraszamy rodziców, dziadków, rodzeństwo do obejrzenia prac swoich pociech i wykorzystania niektórych pomysłów w zabawach z dziećmi w domu.
       Mamy nadzieję, że wrażenia, które dzieci wyniosły z tych spotkań wakacyjnych w bibliotece oraz nawiązane przyjaźnie pozostaną na długo w ich pamięci, a po powrocie z wakacyjnych wyjazdów nasi mali czytelnicy powrócą do nas na zajęcia zorganizowane w czasie roku szkolnego.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Rozbrykane pożegnanie - filia w Żyznowie - czerwiec 2012



       Tuż przed wakacjami (27 czerwca 2012) postanowiłam głośno pożegnać przedszkolaków, którym w każdy poniedziałek czytałam bajki. Nasze ostatnie spotkanie nazwałam "ROZBRYKANE POŻEGNANIE" gdyż razem z dziećmi głośno i wesoło się bawiliśmy. Dzięki książce Sabine Fritz pt. :Gry i zabawy na cały rok" pomysłów na zabawę nam nie brakło. Na początek, żeby się rozruszać zaśpiewaliśmy "Głowa, ramiona, kolana pięty...", następnie chwytaliśmy grzechotnika, lisek zostawiał prezenty, król zadawał zadania, potem były znane "Kaczuszki" i chwila przerwy, żeby dzieci mogły się napić i odsapnąć. Potem kotek łapał myszkę, dzieci łapały pchełki, następnie czarowała Baba Jaga, i były wyścigi w tunelu i na koniec nieznana gra "Teraz bije 13". Niestety na kolejne zaplanowane zabawy brakło czasu. Ale dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy pożegnania. Tym bardziej, że pożegnanie miało smak ptasiego mleczka. Mam nadzieję, że w przyszłym roku dojdzie do kolejnego, rozbrykanego spotkania.

Zapraszam wszystkich do odwiedzin biblioteki i do korzystania z jej zbiorów także w wakacje!!!

Opracowała: Beata Haligowska

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Astrid Lindgren na wakacje - filia w Żyznowie - czerwiec 2012



       20 czerwca 2012 roku filię biblioteczną w Żyznowie odwiedziły dzieci z klasy III. Zaprosiłam je, wraz z panią wychowawczynią, na spotkanie poświęcone twórczości Astrid Lindgren - ukochanej, szwedzkiej pisarki. Astrid Lindgren jest autorką takich bestsellerów jak: "Bracia lwie Serce", "Fizia Pończoszanka", Braciszek i Karlson z Dachu", "Detektyw Blumkvist", "Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?", "Rasmus i włóczęga" i wielu innych. Przebrana za Pipi Langstrumpf (czyli Fizię Pończoszankę) krótko przedstawiłam życiorys autorki (zresztą napisany przez samą Astrid), wysłuchaliśmy różnych wersji piosenek o Pipi, następnie streściłam niektóre powieści (gorąco zachęcając dzieci do sięgnięcia po nie) i przeczytałam śmieszne fragmenty książek Fizia Pończoszanka" i "Ronia córka rozbójnika" . Poczęstowałam dzieci napojem cytrynowym, na pamiątkę otrzymania przez pisarkę Orderu Uśmiechu. Sensację wzbudziła pokazana dzieciom gra w hacle, w którą grał Emil ze Smolandii i pani bibliotekarka, kiedy była małą dziewczynką. Na zakończenie spotkania wręczyłam dyplom Kasi, która jako jedyna przeczytała wszystkie dostępne w bibliotece książki Astrid Lindgren. Na pamiątkę dzieci otrzymały zakładkę z listą książek Pani Astrid oraz kolorowankę z Pipi w roli głównej. Niestety czas nas gonił i musieliśmy szybko kończyć to spotkanie i serdecznym zaproszeniem do korzystania ze zbiorów biblioteki - pożegnaliśmy się.

Opracowała: Beata Haligowska



^Do góry^




Jak świętowali w Strzyżowie nasi żydowscy sąsiedzi - czerwiec 2012



       14 czerwca o godz. 18-tej odbyło się spotkanie historyczno-kulturalne pt. ,,Jak świętowali w Strzyżowie nasi żydowscy sąsiedzi” zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej i BPGiM w Strzyżowie.
  Było to drugie z trzech zaplanowanych spotkań, mających na celu bliższe poznanie kultury żydowskiej.
Dyrektor biblioteki Marta Unicka przywitała burmistrza Marka Śliwińskiego oraz wszystkich przybyłych gości. Po krótkim wprowadzeniu zebranych w charakter spotkania , przekazała głos Marzenie Dubiel – pełniącej funkcję prezesa TMZS, która przygotowała prezentację obrzędów i obyczajów wybranych świąt żydowskich.
  Prowadząca przywitała panią Marzenę Lorenc z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, która przywiozła na spotkanie eksponaty związane z kulturą żydowską oraz panią Zdzisławę Górską, która przygotowała fragmenty tekstów literackich pisarzy pochodzenia żydowskiego.
Pierwszym świętem , z którym mieliśmy okazję się zapoznać to szabat czasem nazywany szabasem. Trwa on od, piątkowego wieczoru do zapadnięcia nocy w sobotę. Jest to siódmy dzień tygodnia przeznaczony na odpoczynek, w którym obowiązuje zakaz wykonywania niektórych czynności. Wykaz tych ,,zakazanych” prac przeczytała zebranym uczennica LO Karolina Kucab. Prowadząca, pięknie opowiedziała o przygotowaniach do tego święta, omówiła elementy wymagane na stole szabasowym oraz potrawy, które rodziny żydowskie spożywały podczas tego święta. Najważniejsze z nich to czulent i chała. Następnie poprosiła panią Zdzisławę Górską o przeczytanie fragmentu z literatury opisującego przygotowania do szabatu.
Drugim świętem, które mogliśmy poznać to Chanuka – ośmiodniowe święto świateł obchodzone w okresie przesilenia zimowego. O znaczeniu i elementach tego wesołego święta opowiedziała pani Marzena Lorenc, która zaprezentowała przywiezione z Muzeum Okręgowego piękne lampki chanukowe. Jedna ze srebra, inne z mosiądzu, bączek chanukowy, mający na czterech ściankach literki, którym bawią się dzieci. Chanuka bowiem jest to święto wesołe, dzieci obdarowywane są prezentami. W czasie święta dopuszcza się gry hazardowe – dorośli grają w karty, a dzieci grają bączkiem np. na – słodycze.
  Trzecim świętem omówionym przez prowadzącą były przaśniki inaczej Pascha. Podczas pierwszego wieczoru zwanego sederowym czytana jest Hagada, spożywane jest wino i przygotowana ze specjalnej mąki maca. Na macy właśnie, członkowie Młodzieżowego Koła Miłośników przygotowali smakowite kanapeczki z kawiorem ze śledzia, Oprócz tej potrawy można było spróbować koreczków ze słonego sera z różnymi dodatkami. Degustację zakończyły pyszne ciasteczka z makiem zwane ,,kapelusikami Hamana”.
Prezentacja świąt była zobrazowana slajdami przedstawiającymi obrzędy żydowskie.
Pani Zdzisława Górska przeczytała fragmenty prozy I. B. Singera oraz J. Stryjkowskiego ,,Głosy ciemności”. Na spotkaniu nie zabrakło ciekawostek i anegdot związanych z tematem spotkania.
  Relacja z tej imprezy jest przedstawiona w dużym skrócie, a co za tym idzie pozostawia pewien niedosyt po to, aby zachęcić do uczestnictwa w następnym spotkaniu. Jak słusznie zauważyła na koniec pani Górska, nasze spotkania mają wartość poznawczą, odkrywają urok i piękno świąt i zwyczajów, które nie do końca są nam znane ale jak się okazuje są bardzo ciekawe i warto dowiedzieć się jak wyglądały tradycje naszych dawnych sąsiadów, szczególnie, że możemy o nich opowiadać w zabytkowym budynku dawnej synagogi.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




20-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie - czerwiec 2012



       W dniach 1-15 czerwca 2012r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było zwiedzać wystawę Państwowej Staży Pożarnej w Strzyżowie. Wystawa zorganizowano została z okazji jubileuszu 20-lecia działalności w Strzyżowie. Wystawa prezentowała bogactwo wspomnień uwiecznionych na zdjęciach na przestrzeni lat. Można było ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki.

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Pasowanie na czytelnika - filia biblioteczna w Żyznowie - czerwiec 2012



       13 czerwca 2012 roku, na moje zaproszenie, do filii bibliotecznej w Żyznowie przyszli uczniowie klasy I ZS w Żyznoiwe. Spotkanie to było poświęcone uroczystemu włączeniu dzieci w poczet czytelników Biblioteki Publicznej w Żyznowie. Jest to coroczne wydarzenie, które dzieci później miło wspominają. Po powitaniu i krótkim przypomnieniu o godzinach otwarcia biblioteki oraz o zasadach wypożyczania i szanowania książek, nastąpił blok sprawdzający wiedzę pierwszoklasistów o bajkowych postaciach. Wszyscy otrzymali zestaw zagadek oraz pytań dotyczących działalności biblioteki. Kolejnym zadaniem było opowiedzenie krótko o wybranym bohaterze. Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania nastąpił główny punkt programu - uroczyste pasowanie. Dzieci ustawione w rządku głośno powtórzyli słowa przysięgi: My uczniowie klasy I uroczyście przysięgamy, że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić jej nie damy. Wszystkich wskazówek i rad książek słuchać będziemy z uwagą, obowiązki czytelnika traktować będziemy z powagą. Przyrzekamy. Po przyrzeczeniu młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe upominki. Ciekawostką dla dzieci okazały się zgromadzone w bibliotece pluszowe maskotki oraz pluszowe bajeczki. Największą niespodzianką była książeczka o Śpiącej Królewnie w wersji 3D.
Dziękuję dzieciom, że odwiedziły bibliotekę i zapraszam po książeczki w każdy poniedziałek, wtorek i środę. Pozdrawiam serdecznie.

Opracowała: Beata Haligowska

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Novuś w Bibliotece - czerwiec 2012



       Aby uczcić XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zaprosiliśmy do Oddziału dla Dzieci smoka Novusia – tytułowego bohatera bajki napisanej przez Wiesława Drabika. Smok ma napięty kalendarz spotkań, więc przybył do nas dopiero11 czerwca, aby spotkać się z małymi czytelnikami. Towarzyszyła mu Małgorzata Szurlej na co dzień pracująca w księgarni Nova.

       Niestety rzęsisty deszcz przeszkodził dzieciom w przybyciu do biblioteki. Nie mogłyśmy jednak zawieść naszych czytelników, więc zaprowadziłyśmy naszego gościa do Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek w Strzyżowie na spotkanie z dziećmi. Mali przedszkolacy byli zachwyceni naszą wizytą, przypomnieli piosenki poznane na zajęciach w bibliotece. Wspaniale przywitały przyprowadzonego przez nas smoka. Każde dziecko chciało się przytulić do puchatego gościa. Po wysłuchaniu bajki o smoku Novusiu, którą przeczytała im pani Małgorzata zaprosiły nas do wspólnej zabawy. Okazało się, że smok bardzo lubi tańczyć i świetnie mu to wychodzi, co bardzo podobało się dzieciom. Na koniec Novuś wręczył dzieciom upominki, no i oczywiście książeczki o smoku. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia i trzeba było się pożegnać. Novuś musiał odwiedzić jeszcze inne dzieci. Cieszymy się, że w czasie swojej wędrówki zawitał do nas i zapraszamy wszystkie dzieci do wypożyczania bajki o Novusiu, którą podarował naszej bibliotece smok.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




XI Ogólnopolski Dzień Czytania Dzieciom - Żyznów - czerwiec 2012



       Dnia 6 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół w Żyznowie, w ramach XI Ogólnopolskiego Dnia Czytania Dzieciom, zorganizowano imprezę dla dzieci przedszkolnych i klas nauczania początkowego. Przygotowano dla dzieci przedstawienie o współczesnej Śnieżce, a następnie zaproszeni goście (m.in. ja - jako przedstawicielka miejscowej biblioteki i osoba promująca czytanie) przeczytali wybrany utwór autorstwa Juliana Tuwima. Po wierszach wystąpiły dzieci przebrane za bajkowe postacie, które krótko opowiedziały o prezentowanych bohaterach. Na Zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodycze.
       Ja ze swej strony dziękuję za zaproszenie na to spotkanie i powtórzę hasło kampanii: "Czytaj dziecku 20 minut dziennie. CODZIENNIE".

Opracowała: Beata Haligowska

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Zaczarowany Dzień Dziecka - czerwiec 2012



Niedaleko i daleko
W domu córka jak słoneczko świeci,
to jej święto i wszystkich dzieci.
A tam dalej, na północy,
foka uśmiecha się do dzieci, bo je kocha.
Na południu, gdzie niebo jak płomień,
zatrąbiły na cześć dzieci słonie.
Na wschodzie wszystkie chińskie smoki
przyszły jak koty pod płoty do szkolnych okien.
Na zachodzie to samo: co kto miał,
wyciągał i trąbił i grał.
Zgiełk się podniósł w ten pierwszy dzień czerwca,
że aż wszystkim dorosłym drgnęły serca.
                                                      Tadeusz Kubiak

        Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie, niezależnie od koloru skóry, języka czy religii. Od 1952 r. w Polsce i w innych krajach nadbałtyckich obchodzone jest 1 czerwca. Tego dnia dzieci dostają drobne prezenty i spędzają czas na specjalnie dla nich zorganizowanych imprezach. Oddział dla dzieci BPGiM w Strzyżowie zaprosił dzieci na godz. 15-tą do wspólnej zabawy. Pomimo deszczu i nie sprzyjającej aury dzieci przybyły aby spędzić ,,zaczarowane popołudnie” w bibliotece. W ten szczególny dzień nie zabrakło bajkowych nakryć głowy dla uczestników i bajkowych strojów dla prowadzących. Z dalekiej krainy przybył w odwiedziny clown, który pomagał poznać zawartość tajemniczego kufra. Dzieci poznały bajkę o Wiercipiętku i jego przygodach podczas Dnia Dziecka. Brały udział w licznych konkursach, zabawach, malowały farbami na specjalnie przygotowanej dla nich ścianie. Aby tradycji stało się zadość nie zabrakło słodyczy, każde dziecko zostało obdarowane drobnym upominkiem. Śmiechu i dobrej zabawy było co niemiara!

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Spotkanie autorskie z Niną Opic - maj 2012



        W dniu 30 maja 2012r. odbyło się spotkanie z Niną Opic – psychoterapeutką, wykładowcą, pisarką z Rzeszowa.
       Nina Opic jest autorką opowiadań dla dzieci m.in.: „Bajeczki do Poduszeczki nad brzegiem Wisłoka”, „Niebieski koralik”, „Kłapcio i jego ferajna”, a także współautorką prozy: „Rzeszowianie o sobie i swoim mieście” oraz „Ojciec Święty i ja”. Spod jej pióra wyszły również tomiki wierszy: „Wiersze o Rzeszowie”, „Drogowskazy”, „Jest słowo”. Prowadzi autorskie warsztaty literackie dla dzieci.
       W spotkaniu autorskim wzięły udział zaproszone dzieci z Miejsko-Gminnego Przedszkola Publicznego w Strzyżowie oraz z Domu Dziecka w Strzyżowie. Nasz gość w ciekawy i barwny sposób wprowadził dzieci w baśniowy świat. Spotkaniu towarzyszyły liczne pytania dotyczące zarówno twórczości jak i życia autorki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.
       Na koniec autorka chętnie rozdawała dzieciom autografy.

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Biblioteka na przestrzeni lat - maj-czerwiec 2012



       W dniach 11.05 - 08.06. 2012r. w Czytelnii dla młodzieży i dorosłych można było zwiedzać wystawę pt. "Biblioteka na przestrzeni lat". Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z lat 1960-2012. Wystawa liczyła ok. 80 zdjęć, na których uwieczniono zarówno dyrektorów, pracowników, odwiedzających gości, jak i czytelników. Ukazano również bogatą działalność kulturalno-oświatową naszej placówki na przestrzeni lat. Fotografie ukazują różne formy pracy z czytelnikiem, takie jak: spotkania autorskie, konkursy dla dzieci, czytania bajek, wystawy, imprezy okolicznościowe.

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Kiermasz Książek Wydawnictwa IBIS - maj 2012



       W dniach 11-31.V.2012r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie odbył się kiermasz książek wydawnictwa IBIS. Swoim czytelnikom zapewniliśmy możliwość zakupu po promocyjnych cenach książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży, bajek i baśni. Uwagę naszych czytelników oprócz cen zwróciła również wysoka jakość wydań, dlatego też cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że w przyszłości w dalszym ciągu będziemy współpracować z wydawnictwem Ibis i organizować równie atrakcyjne kiermasze książek skierowane do naszych czytelników.



^Do góry^




„Noc Bibliotek” - maj 2012



       „Noc Bibliotek” to podobnie jak ,,Noc Muzeów” nocna impreza podczas, której biblioteki mogą pokazać swoje zbiory i ofertę kulturalną w niestandardowy sposób. Nasza biblioteka po raz pierwszy wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji, która w tym roku odbyła się 11 maja.
Przyłączyliśmy się do tych 120 placówek z całego kraju, które otworzyły swoje podwoje wieczorem, aby pokazać, że biblioteka to miejsce gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę ale także miło spędzić czas i uczcić trwający od 8-go do 15-go maja Tydzień Bibliotek. Z tej okazji przygotowana została wystawa fotografii pt. ,,Biblioteka na przestrzeni lat”, którą można obejrzeć do 8 czerwca w czytelni, a na parterze zorganizowany jest kiermasz książek wydawnictwa Ibis, które można nabyć do 31 maja.
       Na godzinę 19-tą zaprosiliśmy dzieci do obejrzenia inscenizacji wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka” przygotowanej przez dzieci należące do bibliotecznego kółka teatralnego. Najmłodsi czytelnicy brali udział w konkursie o książce i bibliotece, namalowali scenki z obejrzanego przedstawienia, bawili się przy muzyce w różne zabawy.
       Dorosłych czytelników i sympatyków biblioteki zaprosiliśmy na godz. 20-tą na ,,Nocną biesiadę przy książce i nie tylko…”. Współorganizatorami imprezy byli Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich i Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania, a także Zakład Przetwórstwa Mięsnego Marka Leśniaka.
       Na widowiskową prezentację ,,Pana Tadeusza” zapraszali odziani w epokowe stroje bohaterowie epopei Zosia i Tadeusz przejeżdżając bryczką ulicami Strzyżowa, a wieczorem krokiem poloneza wprowadzili wszystkich przybyłych gości do naszej książnicy, na czas biesiady Soplicowem zwanej. Dyrektor biblioteki Marta Unicka przywitała dostojnych gości, a następnie głos oddała Czesławowi Drągowi, posiadaczowi największej w Polsce kolekcji wydań ,,Pana Tadeusza.” Nasz gość przywiózł do naszej biblioteki około 100, spośród 306 zgromadzonych egzemplarzy. Prezentację tej niezwykłej kolekcji rozpoczęły słowa inwokacji wypowiedziane przez Agnieszkę Piątek i Dagmarę Gębuś uczennice Gimnazjum w Strzyżowie.
       Kolekcjoner zaprezentował najciekawsze pozycje ze swoich zbiorów, najstarsze, różnego formatu, z ciekawymi ilustracjami, wydane w różnych językach świata m.in.: po hebrajsku, japońsku, angielsku, niemiecku, w języku esperanto, wydanie dla niewidomych i wiele innych.
       W opowieści o ,,Panu Tadeuszu” nie mogło zabraknąć gry na rogu, w który zadął Paweł Barć członek Koła Łowieckiego jak również opowieści o bigosie, którą zaprezentowała Maria Baran. Pyszny bigos sporządziły i zebranych częstowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wysokiej Strzyżowskiej- górnej. Wspólne biesiadowanie zakończył występ zespołu Baby Glinickie przy akompaniamencie Witolda Bochenka. Niespodzianką dla gości noszących imię takie jak bohaterowie epopei były egzemplarze ,,Pana Tadeusza” wręczone przez burmistrza Marka Śliwińskiego z jego dedykacją.
       Biblioteka czynna była do godz. 24, można było zwrócić zaległe książki. Mamy nadzieję, że akcja, którą zapoczątkowaliśmy w tym roku na stałe wpisze się do kalendarza imprez biblioteki i w przyszłym roku spotkamy się ponownie podczas ,,Nocy Bibliotek”.

Opracowała: Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Dzieci w bibliotece - wystawa zdjęć - filia biblioteczna w Żyznowie
- maj-czerwiec 2012



       8 maj jest świętem bibliotekarzy i bibliotek. W tym roku filia biblioteczna w Żyznowie postanowiła uczcić ten dzień pracując przy otwartych na oścież drzwiach. Mieszkańcy wsi mogli podglądnąć pracę biblioteki i ocenić wygląd biblioteki. Święto biblioteki było też okazją do otwarcia wystawy zdjęć pt. "Dzieci w bibliotece". Wystawa trwająca przez cały maj i czerwiec jest dokumentacją pracy biblioteki z dziećmi. Przez 15 lat mojej pracy zapraszałam corocznie dzieci na różne ciekawe spotkania. Były to: lekcje biblioteczne, uroczyste pasowania na czytelnika uczniów klas I, spotkania promujące znanych autorów, urodziny bajkowych postaci (np. Boba Budowniczego), wycieczki do biblioteki, różne konkursy, a także cotygodniowa akcja "Książka w Przedszkolu".

Opracowała: Beata Haligowska

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Wystawa jubileuszowa 100-lecia pobytu Sióstr Serafitek w Strzyżowie
- kwiecień-maj 2012



       21 kwietnia 2012 w naszej Parafii odbyły się uroczystości jubileuszowe 100-lecia pobytu Sióstr Serafitek w Strzyżowie. Z tej okazji powstała ciekawa wystawa fotograficzna dokumentująca działalność zgromadzenia na przestrzeni minionych lat. Wystawę można było obejrzeć w czytelni naszej biblioteki w dniach 30.IV – 8.V.2012. Cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Zobacz galerię zdjęć


^Do góry^




Dzień Książki dla Dzieci w bibliotece w Żyznowie - 3 kwiecień 2012



        W 1967 roku Międzynarodowa Izba ds Książek dla Młodych Ludzi ustanowiła święto książki dla dzieci. Od tego czasu, 2 kwietnia(w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena), obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

        W tym roku filia biblioteczna w Żyznowie postanowiła uczcić ten dzień. Zaprosiłam do biblioteki zaprzyjaźnione dzieci z Przedszkola Publicznego w Żyznowie. Poprosiłam dzieci, żeby tego dnia wszystkie ubrały się na niebiesko (rzeczywiście wszystkie były ubrane na niebiesko - nawet Pani Danusia i ja!), ponieważ spotkanie z książką dla dzieci było poświęcone smerfom. Dzieci bardzo entuzjastycznie brały udział w przygotowanych dla nich zajęciach.

        Na początku spotkania przedszkolaki przemieniły się w złego Gargamela i szukały ukrytych w bibliotece smerfów. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące smerfów. Główne zadanie polegało na tym, że dzieciaki kolorowały obrazki ze smerfami, które następnie przyklejaliśmy do tekturki i tak powstała wioska smerfów. Po krótkiej sesji zdjęciowej z wioską smerfów w tle, poczęstowałam dzieci magicznym napojem i zorganizowaliśmy zawody w skakaniu. Ostatnim punktem programu był smerfowy placek (oczywiście niebieski!), który był wzbogacony smerfowymi malinami. Po skromnym poczęstunku dzieci wypożyczyły sobie bajeczki do domu i na pamiątkę otrzymały zakładki do książek. Pożegnaliśmy się i życzyliśmy sobie Wesołych Świąt.

Beata Haligowska

Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




Kiermasz Wielkanocny - marzec-kwiecień 2012



       W dniach 26 marzec – 6 kwiecień 2012r. w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie odbywał się Kiermasz Wielkanocny Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Strzyżów. Przedstawicielki KGW prezentowały ręcznie wykonane ozdoby świąteczne: palmy, stroiki, koszyki i inne ozdoby świąteczne. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowanie.

Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




Wielkanocny Zając w bibliotece! - marzec 2012


       28 marca na godz. 12-tą do biblioteki zaprosiliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek na spotkanie z Wielkanocnym Zającem. Przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru był doskonałą okazją, aby pokazać dzieciom Przedstawienie Wielkanocne w wykonaniu grupki teatralnej działającej w oddziale dla dzieci. Mali aktorzy na co dzień uczniowie MZSz w Strzyżowie w wolnym czasie przygotowują krótkie inscenizacje, wcielając się w różne role, przygotowując stroje, scenografię.
       Po obejrzeniu przedstawienia przedszkolaki z przejęciem wysłuchały czytanych przez naszych małych aktorów wierszy o wiośnie i o świętach Wielkiej Nocy.
       Następnie była nauka piosenki i wspólna zabawa z bohaterami przedstawienia.
Na koniec spotkania Zając wręczył dzieciom słodycze i pamiątkowe zajączki. Mamy nadzieję, że na długo w pamięci przedszkolaków pozostanie spotkanie ze starszymi kolegami, którzy opowiedzieli im o zwyczajach i zabawach wielkanocnych.

Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




Dzielmy się tradycją - marzec 2012


„Wszak jesteśmy tak blisko siebie a każdy z Nas, zna inny smak Wielkanocnego śniadania…”

       W dniu 22 marca 2012r. o godz. 1600 w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie odbyło się spotkanie trzech gmin: Frysztak, Wiśniowa, Strzyżów ph. „Dzielmy się tradycją”. Organizatorami tego spotkania byli: Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania, Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Strzyżów (SSKWGS) oraz BPGiM w Strzyżowie. Impreza ta miała na celu przekazanie następnym pokoleniom tradycji i zwyczajów naszych babć i dziadków związanych ze świętami Wielkanocnymi. Przedstawiciele poszczególnych gmin prezentowali swoje tradycyjne potrawy Wielkanocne. Gminę Frysztak reprezentowało Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Frysztackiej na czele z dyrektorką GOK Joanną Czekajowską, gminę Wiśniowa reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szufnarowej oraz dyrektor GOK Władysław Salamon natomiast gminę Strzyżów reprezentowało SSKWGS oraz przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych na czele z zastępcą Burmistrza Strzyżowa Waldemarem Górą, Starostą Strzyżowskim Robertem Godkiem. Parę słów na temat świąt Wielkiej Nocy wygłosił ks. dr Jan Wolak.

       W spotkaniu nie zabrakło również dzieci i młodzieży z klubu Miłośników Książki i Biblioteki, które odegrały świąteczne przedstawienie. Na zakończenie prezes SSKWGS Halina Dziadosz przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia stowarzyszenia. Całe spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze. Goście chętnie degustowali przygotowane potrawy.

Marta Utnicka

Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




Konkurs Tradycje polskich świąt Wielkiej Nocy - marzec 2012


       W dniu 21 marca o godz. 14-tej w czytelni naszej biblioteki odbyło się podsumowanie konkursu wielkanocnego pt. ,,Tradycje polskich świąt Wielkiej Nocy”. Dzieci przygotowały prace w trzech kategoriach: kartka świąteczna, pisanka, stroik. Na konkurs wpłynęło 65 prac konkursowych - 24 kartki świąteczne, 22 pisanki i 19 stroików. Niektóre osoby wykonały prace w kilku kategoriach - szczególnie w grupie gimnazjalnej. W konkursie wzięło udział 41 osób.

W dniu 20.03.2012 komisja konkursowa w składzie:
przewodnicząca Halina Dziadosz – prezes Strzyżowskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Strzyżów
członkowie : Aneta Kozioł - Podinspektor ds. Promocji Gminy Strzyżów w UM w Strzyżowie, Anna Bełch – przedstawiciel Biura Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD, Marta Unicka – dyrektor BPGiM w Strzyżowie dokonała oceny prac konkursowych. Komisja miała trudne zadanie gdyż prace dzieci były bardzo oryginalne, pomysłowe, wykonane z dużą starannością i wszystkie zasługiwały na nagrodę. Prace oceniano w trzech grupach wiekowych i ostatecznie wyłoniono następujących laureatów.

W grupie wiekowej klasy I-III Szkoła Podstawowa


Kartka
I miejsce Paula Gawron
II miejsce Emilia Pirga
III miejsce Iga Oliwa

Pisanka
I miejsce Kacper Matłosz
II miejsce Joanna Krupa
IIII miejsce Patryk Draus

W tej grupie wiekowej Klaudia Panocha jako jedyna wykonała stroik i zdobyła I miejsce.

Grupa wiekowa klasy IV – VI Szkoła Podstawowa


Kartka
I miejsce Julia Stawarz
II miejsce Justyna Niebylecka
III miejsce Klaudia Gawron

Pisanka
I miejsce Klaudia Gawron
II miejsce Rafał Jaworek
III miejsce Justyna Niebylecka

Stroik
I miejsce Kamila Winiarska
II miejsce Gabriela Jarema
III miejsce Martyna Sękowska

Specjalne wyróżnienie za stroik otrzymała Olga Babula

Grupa wiekowa III klasy gimnazjalne


Kartka
I miejsce Patrycja Michalska
II miejsce Katarzyna Szeliga
III miejsce Dagmara Gębuś

Pisanka I miejsce Katarzyna Szeliga
II miejsce Justyna Dulemba
III miejsce Natalia Szela

Stroik I miejsce Natalia Szela
II miejsce Katarzyna Szeliga
III miejsce Kamil Chmiel

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

       Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane C-S LGD, SSKWGS, UM, Bank Spółdzielczy i BPGiM . Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pięknie wykonane prace, które w tym przedświątecznym okresie pięknie ozdobiły naszą placówkę.

Iwona Bałchan

Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




„Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)” - marzec 2012


        Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie informuje, że wraz z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Strzyżowie bierze udział w projekcie „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”. Celem projektu jest także wzmocnienie przestrzegania ustawy poprzez kampanię społeczną informującą o obowiązujących regulacjach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego oraz konsekwencjach zdrowotnych używania tytoniu (czynne i bierne palenie).

       W ramach projektu w siedzibie biblioteki można zobaczyć wystawę plakatową (rolapy edukacyjne) w dniach od 8 marca do 31 marca 2012r.

Serdecznie zapraszamy!!!


Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




XIX Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych "Strzyżów'2012"
- luty-marzec 2012




       W dniach od 11.02.2012 do 10.03.2012 w Czytelni Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie można było zwiedzać XIX Wystawę Modeli Plastikowych i Kartonowych „Strzyżów’ 2012”
       W tegorocznej wystawie modelarzy wzięło udział 60 wystawców z rejonu całego podkarpacia. Łącznie wystawiono ponad 260 modeli plastikowych i kartonowych.
       Władze miasta i powiatu, sklep modelarski Hobby z Rzeszowa, hurtownia modeli i zabawek - dystrybutor firmy Tamiya oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie to główni sponsorzy nagród, które zostały w dniu 10.III.2012r. wręczone na zakończenie wystawy o godz. 1000. Nagrody wręczali: Pan Waldemar Góra - zastępca Burmistrza Strzyżowa, Pan Jan Stodolak - Wicestarosta Strzyżowski, Komisarz wystawy Pan Marian Wydro oraz Dyrektor Biblioteki Pani Marta Utnicka.
       Jak co roku wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Strzyżowa i licznie odwiedzających gości. Zwiedzający goście podkreślali wysoki poziom wykonania modeli oraz miłą atmosferę podczas trwania wystawy i na jej zakończeniu.

Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




Ferie zimowe z baśnią - styczeń-luty 2012


"Każda podróż może być niezwykła, ale nie każda –zaczarowana"

       W taką właśnie podróż do krainy baśni zabraliśmy dzieci podczas tegorocznych ferii zimowych. Baśń nie zna granic, podziałów, rodzi się z marzeń i zawiera w sobie jakąś naukę. Zaczarowane opowieści pokazują jak należy żyć i jakie wartości tak naprawdę liczą się w życiu niezależnie od tego kim jesteśmy i gdzie mieszkamy.
Baśnie nieznane, z różnych stron świata, to hasło przewodnie zajęć przygotowanych przez oddział dla dzieci naszej biblioteki dla wszystkich, którzy pomimo tych rekordowych mrozów włączyli się do wspólnej zabawy. Spotykaliśmy się w każdy wtorek i czwartek ferii w godzinach 11 – 13. W zabawach uczestniczyło łącznie 33 dzieci, wróżka, dwie czarownice i mnóstwo postaci baśniowych.

       Pierwszego dnia czytaliśmy baśń belgijską pt. ,,Dwie krople wody” ze zbioru Joanny Laskowskiej. Baśń wprowadziła nas do zamku, w którym każdy chciał być królewną lub królewiczem. Każde dziecko wykonało piękną koronę, a potem już tylko zabawy: Królewski walczyk, Kareta, Co zawiera królewska szkatułka.

       W tematykę drugiego spotkania wprowadziła nas baśń chińska pt. ,,Perła smoka”. Smoki jak wszyscy wiemy nie zawsze były złe, poznawaliśmy więc ciekawostki związane z ich życiem, przyzwyczajeniami, dietą. Zabawa w smoka Bazyliszka rozbawiła wszystkie dzieci, a następnie zainspirowała je do tworzenia baśniowej krainy wykorzystując technikę kolażu.
Na ścianie powstał piękny obraz, który chętnie ozdabiały dzieci uczestniczące w tych jak i następnych zajęciach.

       Podczas trzeciego spotkania czytaliśmy baśń wrocławską pt. ,,Mostek Czarownic” Mariusza Urbanka. Czarownice, wróżki dobre i złe to temat naszych zabaw.: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, Co kryje tajemniczy kuferek? Taki tajemniczy kuferek każde dziecko chciało wyczarować, więc od czego wyobraźnia? Przy pomocy pudełek, makaronu, farb, piórek, cekinów, muszelek dzieci wykonały piękne szkatułki, które ozdabiają teraz oddział dla dzieci. Ostatnie nasze spotkanie w czasie ferii to zabawa w teatr. Czytana baśń czeska pt. ,,Duch Gór” wyłoniła kolejną baśniową postać wykorzystaną w krótkiej inscenizacji Ewy Barskiej pt. ,,Straszydła”. Przy użyciu prostych materiałów tworzyliśmy kostiumy, scenografię, dzieci wcielały się w poszczególne role : chłopca Krzysia, czarownicy, smoka, ducha i innych straszydeł, kryjących się pod nazwą – niewiadomoco, a później w trzech grupach dzieci prezentowały swoje teatralne umiejętności. Naszą podróż po krainie baśni zakończyliśmy słodką niespodzianką przy herbatce i obietnicą spotkania się za rok! Oprócz dobrej zabawy w pamięci dzieci na pewno pozostaną baśniowe historie i ich pouczający charakter.!

Opracowała: Iwona Bałchan
Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^




Dzień Judaizmu w Strzyżowie - styczeń 2012


       17 stycznia o godz. 16-tej w naszej bibliotece odbyło się spotkanie literackie zorganizowane w ramach obchodów XV Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. W tym roku gospodarzem centralnych obchodów tego święta był Rzeszów, a w wielu miejscowościach Diecezji Rzeszowskiej odbyły się liczne imprezy towarzyszące. Nasza biblioteka, która mieści się w zabytkowej synagodze wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Strzyżowskiej zorganizowała wieczór poświęcony w szczególności Żydom Strzyżowskim połączony z wystawą eksponatów ze zbiorów Muzeum SZS w Strzyżowie.
        Spotkanie rozpoczęła pani Marta Unicka-dyrektor biblioteki witając przybyłych gości. Nasze progi zaszczycili burmistrz Strzyżowa Marek Śliwiński z małżonką, ks.dr Jan Wolak, kom. Policji Andrzej Wędrychowicz, kom.Straży Pożarnej Piotr Rędziniak, dyrektor DK "Sokół" Jadwiga Skowron, dyrektor Muzeum SZS Monika Bober-Kordas, kanclerz SUTW Maria Wójcik, prezes Banku Spółdzielczego Andrzej Raszka, pracownicy Urzędu Miejskiego i radni Rady Miejskiej, lokalni artyści oraz wielu naszych wiernych czytelników i sympatyków.
        Jako pierwszy z prelekcją wystąpił pan Mirosław Czarnik nauczyciel LO w Strzyżowie, który w ciekawy sposób przybliżył historię judaizmu, wykazując się dużą wiedzą i znajomością kultury żydowskiej. Następnie głos zabrała pani Marzena Dubiel prezes TMZS, która opowiedziała zebranym historie związane z losem strzyżowskiej społeczności żydowskiej. Jej prelekcja połączona była z recytacją utworów poetyckich w wykonaniu młodych członków TMZS pod kierunkiem pani Ewy Szerszon - sekretarza TMZS. Występ młodzieży zakończyła modlitwa w języku hebrajskim i polskim. Podsumowania tej części historyczno-literackiej dokonał ks. dr Jan Wolak, który przybliżył zebranym istotę tego święta i opowiedział o obchodach, które miały miejsce w Rzeszowie. Następnie Trio Galicyjskie z Niebylca wykonało wiązankę melodii żydowskich, a młodzież częstowała gości zrobionymi własnoręcznie kanapkami z ,, żydowskim kawiorem.”, oraz ciasteczkami ,,królowej Estery. Specjały kuchni żydowskiej smakowały wyśmienicie i niejedna uczestniczka spotkania była zainteresowana przepisem na te nieznane w naszej kuchni przekąski. Na koniec gości poproszono o zwiedzenie wystawy, po której oprowadzał i opowiadał o zgromadzonych pamiątkach pan Krzysztof Dubiel - nauczyciel LO w Strzyżowie.
        Informacje przekazane przez prowadzących były inspiracją do dyskusji i wspomnień dla wielu, którzy pamiętają Żydów mieszkających w Strzyżowie z własnych wspomnień, bądź z opowiadań swoich rodziców czy dziadków.

Opracowała: Iwona Bałchan


Zobacz galerię zdjęć



^Do góry^











STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry