English Deutsch Français


Tuż przed świętamiLiteratura polska zawsze była i jest przychylna kulturze chrześcijańskiej, więc w każdej epoce mogła zachwycić utworami o tematyce bożonarodzeniowej. Do najwcześniej powstałych pretenduje Jan Andrzej Morsztyn. W sonecie Na Boże Narodzenie wskazuje na cud narodzenia i radość płynącą jak rzeka. Natomiast anonimowa lecz pełna słodyczy kołysanka Lulajże Jezuniu stała się inspiracją dla wielu twórców. Fryderyk Chopin wykorzystał jej motyw w Scherzo- h mol. Układanie kolęd należało również do tradycji jezuickiej. Żyjący na przełomie XVI i XVII Piotr Skarga jest autorem W żłobie leży i Anioł pasterzom mówi – słowa tych kolęd wciąż rozbrzmiewają w dostojnych murach kościoła jak i przy świątecznym stole, w blasku świec i strzelającego iskrą kominka. Z kolei nastrojowa kolęda Mizerna cicha stajenka licha napisana przez polskiego etnografa i poetę Teofila Lenartowicza niewątpliwie wyśpiewała miejsce narodzin Jezusa, i sprawiła że powstało wiele szopek z klęczącymi pastuszkami, oni w modlitwie, w czekaniu na dzwony z harmonią brzmień, a On z paluszkiem niby drogowskaz – co budzi nadzieję, uskrzydla wzrok i myśli.
I Bóg się rodzi – ta jedna z najbardziej podniosłych pieśni powstała w Dubiecku nad Sanem. Tu urodził się biskup Ignacy Krasicki. Być może śpiewno-urokliwa przyroda i intelektualne rozmowy Franciszka Karpińskiego z gospodarzem stały się inspiracją do napisania tych ciągle szczególnych dla nas słów.
A samotnie umierający na obczyźnie poeta tak właśnie urodą słów podkreślił wyjątkową rolę narodzonego Chrystusa Pana…

Cyprian Kamil Norwid

Przyszła nareszcie chwila ciszy
Uroczystej,

Stało się- między ludzi wszedł
Mistrz Wiekuisty
I do historii, która wielkich zdarzeń czeka,
Dołączył biografię każdego człowieka,
Do epoki – dzień każdy, każdą dnia godzinę,
A do słów umiejętnych –
Wewnętrzną słów przyczynę,
To jest: intencję serca

I tak zbliżając się do kolejnych świąt Bożego Narodzenia Krąg Twórczy Arche pragnie się podzielić z Czytelnikami Wagi i Miecza nie tylko symbolicznym opłatkiem i dobrymi życzeniami w rodzinnym gronie na nadchodzący Nowy Rok, ale także słowem, który jak mamy nadzieję przypadnie Państwu do serca w tym szczególnym okresie, wierszami życząc spełnienia marzeń.

Opracowała:
Czesława Szlachta- Pytko
Krąg Twórczy Arche

STRONA GŁÓWNA   |   GODZINY OTWARCIA   |   AKTUALNOŚCI   |   KATALOG ON-LINE


Copyright © 2004-2018 Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Strzyżowie
Realizacja: Paweł L.

Do góry